CSDD: Sabiedrība joprojām neapzinās alkohola ietekmes bīstamību, vadot auto

Pēdējos gados arvien pieaugošais dzērājšoferu skaits liecina, ka sabiedrība joprojām neapzinās alkohola ietekmes bīstamību, sēžoties pie stūres. Braucot reibumā, dzērājšoferis ne tikai pārkāpj Ceļu satiksmes noteikumus, bet arī apdraud savu un apkārtējo veselību vai pat dzīvību.

VAS Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar partneriem arī šogad informatīvajā kampaņā Nebrauc reibumā. Dārgs prieks skaidro, ka pat viena izdzerta glāze alkohola pirms sēšanās pie stūres, var izmaksāt būtiski vairāk, nekā sākotnēji domāts.

Valsts policijas dati liecina, ka šā gada pirmajos piecos mēnešos Latvijā notikuši 367 ceļu satiksmes negadījumi (CSNg), kuros transportlīdzekļu vadītājs bijis alkohola reibumā, tajos cietuši 115 cilvēki, bet trīs gājuši bojā.

Savukārt aizvadītajās četrās svētku brīvdienās par braukšanu reibumā kopumā aizturēti 105 dzērājšoferi.

«Situācijas, kad autovadītājs izvēlas sēsties pie stūres reibumā, mēdz būt šķietami ierastas – pēc ballītes, pazīstamas vietas, labi zināmi ceļi, arī nelieli attālumi un sajūta, ka «ar mani jau nekas nenotiks». Tomēr tas ir maldinoši un nepieņemami. Braukšana reibumā ir daudz dārgāks prieks! Ar šo kampaņu mēs vēlamies veicināt ne tikai sabiedrības izpratni par alkohola ietekmes bīstamību, sēžoties pie stūres, bet arī skaidrot, cik tad patiesībā var izmaksāt šis lēmums – apvienot alkohola lietošanu un sēšanos pie stūres,» skaidro CSDD Komunikācijas departamenta vadītāja Ilze Šipkēvica.

Valsts policija nereti saņem izsaukumus uz CSNg, kuros iesaistīti šoferi, kas izrādās alkohola reibumā. Dažkārt līdz ar braukšanu reibumā tiek fiksēti arī citi pārkāpumi, kas nereti izrādās pat ļoti smagi.

Iereibušam rucavniekam sods līdz pat 2 500 eiro un atņemtas tiesības

Šī gada 13.februārī Valsts policijā tika saņemta informācija, ka Rucavā kāds vīrietis vadījis automašīnu Volkswagen Golf un, veicot sānslīdes manevru, iebraucis mājas sienā, to bojājot. Negadījumā cieta automašīnas vadītājs, kurš nogādāts medicīnas iestādē, kur viņam konstatēja alkohola apreibumu – 3,30 promiles.

Valsts policijā tika uzsākti vairāki administratīvā pārkāpuma procesi – par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu, par agresīvu braukšanu, kas izpaudusies kā apzināta sānslīdes radīšana, par braukšanu, atrodoties alkoholisko dzērienu ietekmē, par tāda transportlīdzekļa vadīšanu, kuram ir nepietiekams riepu protektora dziļums un par to, ka automašīnai nav veikta OCTA.

Šajā gadījumā saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu sods tiek piemērots par katru pārkāpumu – agresīvu braukšanu, braukšanu alkohola reibumā, nepietiekamu riepu protektoru un braukšanu bez OCTA – un kopā tas var sasniegt pat teju 2 500 eiro, kā arī autovadītājam tika atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

Jelgavas novadā šofera iedzeršana izmaksā vairāk nekā 1500 eiro un atņemtas tiesības

30.maijā Jelgavas novadā vīrietis vadīja automašīnu Nissan Pathfinder un, veicot kreiso nogriešanās manevru, izraisīja sadursmi ar pretī braucošo automašīnu Volkswagen Golf, kam bija braukšanas priekšroka. Sadursmes rezultātā Volkswagen Golf nobrauca no brauktuves un iebrauca blakus ceļam esošajā laukā. Notikuma vietā ieradās mediķi un sniedza medicīnisko palīdzību Volkswagen Golf vadītājai, kura no hospitalizācijas atteicās.

Pēc negadījuma Nissan Pathfinder vadītājs no notikuma vietas aizbrauca, tādējādi pārkāpjot likumā noteikto kārtību. Kā skaidroja vīrietis, viņš vēlējās aizbraukt uz savu dzīvesvietu, kas atradās netālu no notikuma vietas, tomēr vietējie iedzīvotāji viņu apturēja un nogādāja atpakaļ.

Pārbaudes laikā vīrieša izelpā tika konstatētas 1,57 promiles.

Policijā par notikušo tika sākti trīs administratīvo pārkāpumu procesi. Par ceļa nedošanu transportlīdzekļu vadītājam, kuram ir priekšroka, vīrietim piemērots naudas sods 70 eiro. Par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu pēc ceļu satiksmes negadījuma autovadītājam piemērots naudas sods 100 eiro. Savukārt par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā piemērots naudas sods 1 500 eiro un atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Tātad kopumā autovadītājam braukšana reibumā izmaksāja 1 670 eiro, kā arī zaudētu iespēju vadīt transportlīdzekli turpmākos piecus gadus.

Par braukšanu reibumā šoferim Smiltenes novadā – cietumsods, naudas sods un atņemtas tiesības

Šī gada pašā sākumā, 3.janvārī, Smiltenes novadā vīrietis, vadot automašīnu Volkswagen Caddy, nobrauca no ceļa braucamās daļas un apgāzās. Ceļu satiksmes negadījumā cieta automašīnas vadītājs, kurš nogādāts ārstniecības iestādē. Šoferim konstatēts alkohola reibums – 1,92 promiles.

Turklāt autovadītājs vadīja transporta līdzekli laikā, kad ar tiesas spriedumu atņemtas transporta līdzekļa vadīšanas tiesības.

Ceļu satiksmes likumā par šiem pārkāpumiem paredzēts sods līdz pat 2 500 eiro apmērā. Vienlaikus šajā gadījumā pret šoferi tika uzsākts arī kriminālprocess un stājās spēkā tiesas spriedums – brīvības atņemšana uz četriem mēnešiem un desmit dienām, kā arī transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana uz pieciem gadiem.

Jārēķinās ne tikai ar soda izmaksām

Ceļu satiksmes likumā paredzētie sodi par braukšanu reibumā un citiem pārkāpumiem ir tikai daļa no tām izmaksām, ar ko jārēķinās šoferiem, kas izvēlas sēsties pie stūres pēc grādīgo dzērienu lietošanas.

Papildus šoferiem jāapzinās, ka jārēķinās arī ar auto remonta izmaksām, zaudētajām darba spējām, fizisko un morālo kaitējumu, kas nodarīts gan sev, savai ģimenei, gan arī citām negadījumā cietušajām pusēm. Apdrošināšanas sabiedrība Ergo atgādina, ka vainīgajam uz saviem pleciem būs jāuzņemas arī zaudējumu kompensācija trešajām pusēm, kuras cietīs dzērumā izraisītā negadījumā, jo OCTA atlīdzību izmaksas likumā noteiktajā kārtībā būs jāsedz pašam.

Satiksmes drošības kampaņu Nebrauc reibumā. Dārgs prieks mērķis ir veicināt drošu dalību ceļu satiksmē, mudinot autovadītājus rīkoties atbildīgi un nebraukt reibumā. Kampaņu organizē CSDD sadarbībā ar Valsts policiju, apdrošināšanas sabiedrību Ergo, SIA Gemoss, SIA CityBee Latvija. Tās mērķis ir mudināt autovadītājus nesēsties pie stūres alkohola reibumā. Kampaņa tiek finansēta no Ceļu satiksmes drošības padomes līdzekļiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas