Dabasgāzes cenas šogad turpina būtiski samazināties; ieguvumi arī mājsaimniecībām

Šogad martā vidējā svērtā vairumtirgus cena, ko maksā Latvijas dabasgāzes tirgotāji par dabasgāzes iegādi, sasniedza zemāko līmeni kopš tirgus atvēršanas – 11,50 Eur/MWh. Salīdzinājumā ar cenu 2019.gada martā tā ir aptuveni divas reizes mazāka, apkopojusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Pateicoties dabasgāzes vairumtirgus cenu lejupslīdei samazinājās arī cenas mazumtirgū. Atbilstoši SPRK apkopotajiem datiem šogad 1. ceturksnī vidējā svērtā dabasgāzes cena mājsaimniecībām samazinājās līdz 16,76 Eur/MWh, bet juridiskajiem lietotājiem līdz 19,17 Eur/MWh.

Salīdzinot ar 2019.gada 1. ceturksni, cena mājsaimniecībām ir par 40,63% zemāka, bet juridiskajiem lietotājiem par 26,24%.

Sagaidāms, ka mājsaimniecību saistītajiem lietotājiem šogad 2.pusgadā tarifs būs par 6,7% līdz 10,8% zemāks.

Dabasgāzes iegādes cenas galvenokārt ir piesaistītas cenu izmaiņām Eiropas dabasgāzes tirdzniecības biržā, piemēram, Vācijas Gaspool, Nīderlandes TTF, Beļģijas ZTP. Straujais biržas cenu kritums sekmēja zemāko cenu līmenī pēdējo desmit gadu laikā, kas bija vērojams šogad aprīlī un maijā.

Dabasgāzes cenu samazinājumu galvenokārt ietekmēja ekonomiskās aktivitātes samazināšanās Ķīnā COVID-19 uzliesmojuma dēļ, kā arī siltie laikapstākļi Ziemeļeiropā. Tā rezultātā arī pieprasījums pēc dabasgāzes apkures vajadzībām strauji mazinājās. Tāpat mazāks pieprasījums pēc dabasgāzes bija novērots elektroenerģijas ražošanas vajadzībām. Kopējais dabasgāzes patēriņš Latvijā no 2019.gada novembra līdz 2020.gada aprīlim bija par 21,27% zemāks salīdzinājumā ar tādu pašu periodu pirms gada.

Lasiet arī: SPRK: Dabasgāzes piegādes kvalitāte Latvijā pērn bijusi stabila, tomēr vērojami trūkumi

Cenu lejupslīde un zemais pieprasījums pēc dabasgāzes sekmēja arī dabasgāzes krātuvju aizpildījumu visā Eiropā, tostarp Latvijā. Inčukalna pazemes gāzes krātuves gadījumā aizpildījumu sekmēja arī Somijas-Igaunijas-Latvijas vienotais dabasgāzes tirgus, kas darbību uzsāka šogad 1.janvārī.

«Jauno tirgus apstākļu rezultātā tirgotāju interese par jaudu rezervēšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē nākošajai 2020./2021.gada iesūknēšanas sezonai bija ļoti augsta. Šogad iesniegtie tirgotāju pieteikumi jaudas rezervēšanai būtiski pārsniedza krātuves tehnisko kapacitāti. Tas viennozīmīgi sekmē ne vien dabasgāzes tirgus likviditāti, bet arī efektīvu infrastruktūras izmantošanu, ļaujot samazināt sistēmas pakalpojumu vidējās izmaksas lietotājiem,» stāsta SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas