Dailes teātra apkārtnes labiekārtojuma konkursā noskaidrots uzvarētājs

1.vietas ieguvēju skice – MADE arhitekti

Dailes teātra teritorijas labiekārtojuma metu konkursā noskaidrots uzvarētājs un tas ir arhitektu biroja MADE arhitekti projekts, informē Rīgas domes Īpašuma departaments.

Tā autori ir arhitekti Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Evelīna Ozola, Mārtiņš Vaskis un Krists Lūkins, grafiskais dizainers Edgars Zvirgzdiņš.

Dailes teātra direktors Andris Vītols saka: «Dailes teātris un tās teritorija ir vienots ansamblis, un tā ir vienoti jāatjauno līdz teātra simtgadei. Konkursā uzvarējušais autoru darbs visprecīzāk atbilst Dailes teātra moto «Skaidrība, Vienkāršība, Kaislība.»»

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Burovs stāsta: «Par Dailes teātra teritorijas atjaunošanu tika diskutēts jau vairākus gadus un Rīgas pašvaldībai kopā ar valsts institūcijām ir izdevies rast vienotu risinājumu teritorijas atjaunošanā. Jau šogad plānojam sākt projekta īstenošanu pašvaldībai piederošajā teritorijas daļā – Brīvības ielas pusē – no teātra kasēm līdz Matīsa ielai.»

«Projekts ir detalizēti izstrādāts un sniedz argumentētas atbildes uz visiem metu konkursa pamatjautājumiem. Autori respektē modernisma arhitektes Martas Zigrīdas Staņas pamatideju. Ir saglabāts, bet vienkāršots terasējums, tā virziens ir atbilstošs teātra ēkas novietnei. Laukuma risinājums ir reizē demokrātisks un Dailes teātri kā būtisku sabiedrisku ēku respektējošs. Rekreācijas funkcijas Šarlotes ielas areālā veiksmīgi atrisinātas, tāpat transporta un loģistikas jautājumi. Mākslinieka Irbītes piemineklis integrēts laukuma plānojumā. Tematiskas galerijas piedāvājums telpā zem galvenā foajē apjoma ir apsveicams,» savu vērtējumu par metu konkursa uzvarētājiem sniedz Dailes teātra teritorijas labiekārtojuma metu konkursa žūrijas priekšsēdētājs un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas arhitektūras eksperts Jānis Dripe.

BNN jau rakstīja, ka kopumā Dailes teātra teritorijas labiekārtojuma metu konkursā tika iesniegti astoņi projekti.

Otrās vietas godalgu saņēma darbs ar devīzi MSVV1269, kura autori ir SIA Ainavu projektēšanas darbnīca ALPS. Metu projektu veidojuši ainavu arhitekti Ilze Rukšāne, Mētra Augškāpa, Māris Bušs, Indra Ozoliņa, Alise Zālīte, Helēna Gūtmane, Marks Geldofs, piedaloties ainavu arhitektūras studentiem Agnesei Ozolai, Annai Laganovskai. Mēbeļu un elementu dizaina autore ir Ilze Ķēniņa, gaismas dizaina – Ilze Leduskrasta, mediju specialists – Edijs Vucens, vizualizācijas autore – Santa Aulmane, bet projekta arhitekte ir Mārīte Spurdzāne.

Godpilno trešo vietu ieguva projekts ar devīzi DALT 2019, kura autori ir personu apvienība SIA SUDRABA ARHITEKTŪRA un ainavu arhitekte Linda Zaļā (ZALA LANDSCAPE ARCHITECTURE).

Vairāki metu projekti saņēma veicināšanas balvas. Tie ir: projekts ar devīzi «VIDE 1111» (autori SIA RUUME arhitekti, SIA IE.LA inženieri, SIA CMB), projekts ar devīzi «MART2020» (autori VP ARHITEKTS), projekts ar devīzi «DAIM2020» (autors SIA Mailītis A.I.I.M), projekts ar devīzi «DTL19» (autori SIA Zenico Projekts – meta autori R.J.Mucenieks, K.Dortāns, T.Stuce, V.Valgums, V.Valgums) un projekts ar devīzi «CUBE 1001» (meta autori ir Andis Špaks, Natalija Ņitavska, Madara Markova, Artūrs Mengots un Rēzija Jurševska).

Lai iegūtu arhitektoniski augstvērtīgu un funkcionāli pārdomātu Dailes teātra publiskās ārtelpas risinājumu, Rīgas domes Īpašuma departaments no 16.janvāra līdz 5.martam bija izsludinājis metu konkursu zemesgabaliem Brīvības ielā 75 un Šarlotes ielā 5.

Dailes teātra teritorija labiekārtojuma metu konkursa komisiju vada Latvijas Republikas Kultūras ministrijas arhitektūras eksperts Jānis Dripe. Komisijas priekšsēdētāja vietnieks ir Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Burovs. Komisijas sastāvā ir Valsts akciju sabiedrības Valsts nekustamie īpašumi valdes locekle Kitija Gruškevica, VSIA Dailes teātris direktors Andris Vītols, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes priekšnieks Juris Dambis, Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Viesturs Brūzis, kā arī arhitekti – Ineta Tumaševska, Jānis Lejnieks, Ieva Zībarte un Daiga Veinberga.

Teritorija pie Dailes teātra daļēji ir gan valsts, gan pašvaldības īpašums – teātra skvēra daļa Bruņinieku ielas pusē un Brīvības ielas pusē līdz teātra kasēm ir Valsts nekustamo īpašumu pārvaldībā, atlikusī daļa Brīvības ielas pusē – no kasēm līdz Matīsa ielai – Rīgas pašvaldības īpašumā.

Skvērs pie Dailes teātra ir Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorija. Skvērs izveidots 1976.gadā, kad šajā vietā uzbūvēja Dailes teātra ēku. 1999.gadā skvērā atklāja māksliniekam Voldemāram Irbem veltītu pieminekli. Plānots visas teritorijas atjaunošanas darbus īstenot līdz Dailes teātra 100.gadadienai – 2020.gada novembrim.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas