Darbā atgriezušies Zolitūdes traģēdijas dēļ atstādinātie

Drīz pēc lielveikala Maxima jumta iebrukšanas Zolitūdē, laupot dzīvību 54 cilvēkiem, ar plašu vērienu tika ierosinātas pārbaudes, atstādināti vairāki Rīgas būvvaldes darbinieki, apturēti sertifikāti atbildīgajiem inženieriem, kā arī iesaistītie arhitekti tos nolika paši.

Četras dienas pēc Zolitūdes traģēdijas Rīgas mērs Nils Ušakovs pavēstīja, ka «kopš piektdienas [22.novembra] Rīgas Būvvaldē ir pārbaude, un šodien tika pieņemts lēmums sešus darbiniekus uz pārbaudes laiku atstādināt no amatiem», vēsta Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.lv.

Pašvaldības Audita un revīzijas pārvaldei tika uzdots veikt pārbaudi par atstādinātajiem darbiniekiem, bet pēc pārbaudes rezultātu saņemšanas izvērtēt arī Rīgas Būvvaldes vadītāja Ingusa Vircava atbilstība amatam. Tagad uz Latvijas Radio lūgumu Ušakovam informēt par Audita un revīzijas pārvaldes secinājumiem domes Sabiedrisko attiecību nodaļā aicina jautājumus adresēt pašam Vircavam.

Pēc atkārtota aicinājuma Rīgas domes vadībai pašai informēt par uzdotās pārbaudes rezultātiem Ušakovs ar preses sekretāres Lailas Īvānas starpniecību atbild vien rakstiski, īsziņā: «Audita ziņojumā konstatētas tikai atsevišķas nepilnības būvvaldes darbībās, kas nav atzīstamas par būtiskiem pārkāpumiem, līdz ar to nav pamata vērtēt Vircava atbilstību. Par atstādināto darbinieku atjaunošanu amatā – tas ir būvvaldes vadītāja kompetencē.»

Rīgas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs paskaidro, ka pēc decembra vidū pabeigtās pārbaudes abu atstādināto būvinspektoru Jāņa Baloža un Aijas Meļņikovas darbā pēc pieejamajiem dokumentiem kļūdas nav konstatētas, tādēļ viņi atjaunoti darbā jau no janvāra. Vakar darbā atgriezušies arī atstādinātie būvvaldes arhitekti Inga Šuldrika, Lolita Sarma un Marika Treija, kas piedalījās Maxima būvprojekta saskaņošanā un akceptēšanā un kuru darbā pārbaudē konstatēja «formālas atkāpes no procedūras», piemēram, nebija ievērotas atsevišķu rasējumu noformējuma prasības.

«Darba grupa savā atzinumā secināja, ka nav konstatēti faktori, kas liecinātu par to, ka saskaņotais būvprojekts varētu būt vainojams pie tā, ka notika šis nelaimīgais gadījums. Nav arī konstatēti tādi pārkāpumi un kļūdas konkrēto darbinieku rīcībā un pieņemtajos lēmumos,» stāsta Vircavs.

Amatā atjaunoti pieci no sešiem atstādinātajiem darbiniekiem, jo būvvaldes vadītāja vietnieks Andis Cinis, kurš vadīja būvvaldi Maxima celtniecības laikā, iesniedza atlūgumu.

Viņa amats tagad likvidēts un pienākumi sadalīti citiem darbiniekiem. Runājot par pārbaudē konstatētajām nepilnībām, Vircavs sola precizēt iekšējo procedūru par būvprojekta aprites kārtību: «Precizēsim to, kādi jautājumi kuram ir jāpārbauda, un attiecīgi šādi nebūtiski trūkumi uz priekšdienām arī nebūs iespējami.»

Tūlīt pēc Zolitūdes traģēdijas rīkojās arī Latvijas Būvinženieru savienība, uz laiku apturot sertifikātus Zolitūdes Maxima konstrukciju projektētājiem Ivaram Sergetam un Jānim Malcānam, būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam un trim ēku būvdarbu vadītājiem – Staņislavam Kumpiņam, Jevgeņijam Ņesterovičam un Andrejam Kuļešovam. Vairāki to apstrīdēja Ekonomikas ministrijā, kam nācās secināt, ka Būvinženieru savienība pēc pašreizējiem valdības noteikumiem nevar apturēt sertifikātu darbību, bet tikai anulēt.

Pieciem ekspertiem sertifikātus janvārī atjaunoja, bet Ivaram Sergetam un Andrim Gulbim – anulēja. «Komisija, balstoties uz trīs mūsu ekspertu atzinumiem, vienbalsīgi uzskatīja, ka šiem abiem speciālistiem sertifikāta darbība ir jāaptur. Pārējiem pieciem mēs varēsim izskatīt tad, kad mums būs pieejama izpilddarbu dokumentācija – būvdarbu žurnāls, segto darbu akti un tā tālāk. Jo šie visi dokumenti pašlaik atrodas policijā,» norāda Būvinženieru savienības Sertifikācijas un novērtēšanas komisijas vadītājs Leonīds Jākobsons.

Jākobsons arī skaidro, kādas sekas ir sertifikāta anulēšanai: «Tas nozīmē, ka viņi kā atbildīgie eksperti un projektētāji nevar vairs būt atbildīgi par jebkuru projektu. Viņi var strādāt tikai kā pakļautās personas sertificēta speciālista vadībā.»

Ar vienu no anulēto sertifikātu īpašniekiem Andri Gulbi Latvijas Radio sazināties neizdevās, savukārt Sergets atbildes bija gatavs sniegt vien rakstiski, taču līdz dienas beigām uz jautājumiem neatbildēja. Tikmēr informācija Latvijas tiesu portālā liecina, ka kāds Ivars Sergets iesaistīts tiesvedībā par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu. Arī to Sergets atturējās komentēt.

Abi Re&Re būvdarbu vadītāji Kumpiņš un Ņesterovičs uz izmeklēšanas laiku atstādināti no darbiem objektos un strādā tikai ar dokumentiem, apliecina uzņēmumā.

Paši pēc savas iniciatīvas sertifikātus pēc traģēdijas uz izmeklēšanas laiku lūdza apturēt Maxima būvprojekta vadītājs Andris Kalinka un SIA Kubs valdes priekšsēdētāja Zane Kalinka. Viņi patlaban no arhitektu darba pagājuši malā, saka Andris Kalinka.

Vēl kāds, ko pēc Zolitūdes traģēdijas atstādināja, bija Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta priekšnieka vietnieks Mārtiņš Šics. Pret viņu sāka dienesta izmeklēšanu par vēl nepārbaudītas informācijas noplūdi saistībā ar Zolitūdes traģēdijā bojāgājušajiem un cietušajiem. Dienestā apliecina, ka pēc divarpus mēnešu darba šonedēļ izmeklēšana beidzot pabeigta, bet komisijas atzinumu neatklāj pirms ar to nav iepazinies pats Šics un saņemta viņa atbilde. Viņa telefons jau vairākas dienas ir izslēgts.

102.000.102.6542

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. iznāk, ka tā atstādināšana tāds fufelis vien bija, jau ar iepriekšēju nodomu tā rīkoties, lai kaut mazliet nomierinātu tautas sakarsušos prātus, un pēc tam atkal atjaunotu darbā. kā parasti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas