Darba devēji atsākuši aktīvāk veikt iemaksas pensiju 3.līmenī

Darba devēji Latvijā atsākuši aktīvāk veikt iemaksas pensiju 3.līmenī, kā arī turpina pieaugt iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu šā gada deviņos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir pieaudzis par 10%.

Deviņu mēnešu laikā pensiju 3.līmeņa plānos tika iemaksāti 49,5 milj. eiro, t.i. par 10,2% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, t. sk. dalībnieku iemaksas pieauga par 7,4%, un darba devēju iemaksas par 20%. Septembra beigās pensiju plānos uzkrātais kapitāls sasniedza 460,6 milj. eiro, kopš gada sākuma pieaugot par 6%, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

No pensiju plānu kapitāla deviņos mēnešos tika izmaksāti 18,1 milj. eiro, t.i. par 21% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, tostarp 94% tika izmaksāti saistībā ar pensijas vecuma iestāšanos.

Līdz ar cenu pieaugumu Eiropas, ASV kā arī pasaules akciju tirgū trešajā ceturksnī pensiju plānu darbības rezultāti salīdzinājumā ar gada pirmajiem diviem ceturkšņiem turpināja uzlaboties. Vidējais pensiju plānu ienesīgums 2018.gada deviņos mēnešos bija -0,7%, un individuāliem plāniem tas bija robežās no -2,3% līdz +2,1%.

Septembra beigās 55% no pensiju plānu portfeļa veidoja ieguldījumu fondu apliecības, no kurām 41% fokusējās uz ieguldījumiem fiksēta ienākuma instrumentos un 51% – uz ieguldījumiem akcijās vai akciju fondos. Otrs lielākais īpatsvars kopējā portfelī bija ieguldījumiem parāda vērtspapīros un citos vērtspapīros ar fiksētu ienākumu (39%), no kuriem gandrīz divas trešdaļas bija valsts emitētie vai garantētie vērtspapīri. Prasības pret kredītiestādēm septembra beigās veidoja 5% no kopējiem ieguldījumiem.

Latvijā veikto ieguldījumu apmērs kopš gada sākuma samazinājās par 11,5 milj. eiro, septembra beigās sasniedzot 83 milj. eiro, un arī šo ieguldījumu īpatsvars kopējā portfelī samazinājās no 21,7% līdz 18%.

Kopējais privāto pensiju plāniem pievienojošos dalībnieku skaits deviņu mēnešu laikā pieauga par 11,4 tūkstošiem jeb par 4% un septembra beigās sasniedza 297 879, t.i. 30,1% no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas