Dārzkopis: Pavasaris dārzos ienāk nevienmērīgi

Lai arī marts ir bijis nokrišņiem bagātāks nekā parasti, pilnībā pagājušā gada mitruma deficīts gruntsūdeņos nav atjaunojies. Tas nozīmē, ka brīdī, kad pavasara augsnes apstrādes darbus varēs veikt, būs jārīkojas veikli, lai sēklu iestrādes dziļumā nodrošinātu optimālu mitruma režīmu, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Eksperti atzīmē, ka martā noteikti būs pavasarīgs laiks, kad dienā temperatūra būs virs +5 grādiem pēc Celsija, bet reta būs diena, kad tā pietuvosies +10 grādiem, lai sāktos reāla augsnes apžūšana. Tas gan nenozīmē, ka tur, kur ir labs mitruma režīms un liekie ūdeņi aiztecējuši, virskārta nevarētu apžūt tiktāl, ka varētu arī ko iesēt. Tas gan attiecināms vien uz smilts un mālsmilts augsnēm. Šādos apstākļos masveida sējas darbu uzsākšana nebūs iespējama, jo gaisa temperatūra ir par zemu. Pašlaik prognozes rāda, ka augsnes masveida apžūšana varētu sākties aprīļa vidū.

Augļu un ogu dārzos

Narvils atzīmē, ka patlaban diennakts gaisa temperatūras ir pietiekamas, lai dārzos sāktos veģetācijas procesi. Tādēļ ogu krūmu veidošana Kurzemē un Zemgalē ir beigusies, jo tādas kultūras kā upenes, sarkanās jāņogas, sausserži, kizili strauji briedina pumpurus, kas liecina, ka ir sākusies lēna barības vielu aprite. Tāpat miera periods ir beidzies kauleņkokiem, – arī tiem drīz sāks veidoties pumpuri un zaru veidošana jāpārtrauc. Savukārt ābelēm un bumbierēm pašlaik ir īstais laiks vainagu veidošanai.

Ogulājus noteikti var spēcināt kā ar minerālmēsliem, tā organisko mēslojumu, to iestrādājot apdobēs. Lai arī augsnes virskārta jau visur ir vaļā, jāskatās, vai vietās, kur var uzbraukt ar tehniku, nepaliek acīmredzami riteņu nospiedumi. Ja tie veidojas, jānogaida, jo tādas «brūces» zemē veidot nedrīkst, – zem tām pastiprināti blīvējās augsne, kas var radīt ūdens iefiltrēšanās problēmas tālākajā veģetācijas periodā, norāda dārzkopis.

«Tomēr ne visā Latvijā vērojama iepriekš minētā situācija. Pavasaris ir vienīgais gadalaiks, kas izteikti Latviju «pārsoļo», sākot no Kurzemes un Zemgales, tad tālāk uz priekšu pāri Daugavai – uz pārējo Latvijas daļu. Atšķirības reģionos mērāmas pāris nedēļu ietvaros, tādēļ Vidzemē un Latgalē pašlaik vēl ir labas iespējas sakopt ogulājus un turpināt vainagu veidošanu augļu dārzos,» skaidro LLKC pārstāvji.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas