bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 22.08.2019 | Vārda dienas: Everts, Rudīte
LatviaLatvija

Datorsistēmas, uzņēmējdarbība un tiesību zinātne – jauniešu iekārotākās studiju programmas šogad

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šogad pieprasītākās pamatstudiju programmas, balstoties uz pieteikumu skaitu, ir datorsistēmas un informācijas tehnoloģijas, uzņēmējdarbība un ekonomika, tiesību zinātne un psiholoģija, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.

Lai spriestu par kopējo pieteikumu skaitu, vēl jāsagaida dokumentu iesniegšanas termiņš studijām maģistrantūrā, un doktorantūrā, bet, noslēdzoties uzņemšanai pamatstudiju programmās Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), pieteikumus bija iesniegušas 2 273 personas, aģentūrai sacīja RSU mediju attiecību vadītāja Ieva Nora Gediņa.

Pašlaik RSU norit līgumu slēgšana, un līdz vakardienas beigām pamatstudiju programmās bija noslēgti 1 372 līgumi, stāstīja Gediņa. Visvairāk līgumu patlaban noslēgts pamatstudiju programmās – Medicīna, Veselības sporta speciālists, Tiesību zinātne, Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas un Psiholoģija.

RSU pārstāve skaidroja, ka valsts piešķirtās budžeta vietas pamatstudiju programmās ir aizpildītas, un patlaban reflektanti var pieteikties vēl tikai uz maksas studiju vietām virknē sociālo zinātņu studiju programmu, kā arī vairākām veselības aprūpes studiju programmām, galvenokārt, nepilna laika klātienē.

Biznesa augstskolā Turība uzņemšana turpinās visas vasaras garumā, un patlaban 1.studiju gadā uzņemti aptuveni 900 reflektantu, aģentūrai stāstīja attīstības direktore Marta Kive.

Līdzīgi kā iepriekšējos gados nemainīga saglabājusies interese par uzņēmējdarbības un tūrisma jomas studijām, taču papildus tam šogad vērojama daudz lielāka interese arī par komunikācijas nozares studijām – sabiedriskajām attiecībām un komunikācijas vadību, liecina augstskolas šī brīža uzņemšanas rādītāji, sacīja Kive. Bakalaura studiju programmā Uzņēmējdarbības vadība pieaugums ir aptuveni 15%, savukārt, tūrisma jomā – bakalaura studiju programmā Tūrisma un viesmīlības nozares uzņēmumu vadība – pieaugums ir aptuveni 12%, uzsvēra augstskolas pārstāve.

Lai gan dati vasaras garumā vēl mainīsies, jo uzņemšana turpināsies līdz 10.augustam, tendences augstskola vērtē kā pozitīvas un apliecina studētgribētāju aktivitāti.

Latvijas Universitātē (LU) kopumā tika saņemti 16 150 pamatstudiju pieteikumi, tomēr vien 3 122 reflektantu ieguva studiju vietas un līdz šim 2 842 reflektanti ir noslēguši studiju līgumus, aģentūrai sacīja LU Komunikācijas un inovāciju departamenta redaktore Antra Sprēde.

Viņa skaidroja, ka pieprasītākās studiju programmas šajā akadēmiskajā gadā pēc pieteikumiem uz budžeta vietām ir datorzinātnes, tiesību zinātne, psiholoģija, komunikācijas zinātne un vadības zinības. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu LU par 1.prioritāti ir izvēlējušies par 7% vairāk nekā pērn, kas ir lielākais pieaugums no visām Latvijas augstskolām vienotajā uzņemšanā, uzsvēra Sprēde.

Šobrīd LU fakultātes apkopo informāciju par budžeta vietām, tāpēc šonedēļ universitāte izsludinās papildu uzņemšanu un tad precīzi varēs pateikt, cik budžeta vietas ir aizpildītas un cik vēl palikušas brīvas. Augstskolas pārstāve solīja, ka drīzumā LU mājaslapā tiks publicēta informācija par uzņemšanas grafikiem fakultātēs un filiālēs.

LU reģionālajās filiālēs uzņemšanas rezultāti ir bijuši labāki nekā pērn. Šogad studiju vietas LU filiālēs ieguva 202 reflektanti, bet pērn tie bija 126 reflektanti, sacīja augstskolas pārstāve. Tradicionāli filiālēs lielākais reflektantu pieplūdums novērojams papildu uzņemšanā, tāpēc augstskola vēl paredz studentu pieaugumu.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) pamatstudiju programmās saņemti 2 676 pieteikumi. Pieprasītākās programmas pēc pieteikumu skaita bijušas veterinārmedicīna, mežinženierija, ekonomika, datorvadība un zinātne.

LLU vēl norit līgumu slēgšana, kā arī reflektantu uzņemšana brīvajās studiju vietās. Augstskolas komunikācijas vadītāja Lana Janmere pastāstīja, ka studētgribētājiem vēl ir iespējams pieteikties brīvajās studiju vietās gan par maksu, gan budžetā. Ar studiju programmu sarakstu iespējams iepazīties augstskolas mājaslapā www.llu.lv.

Savukārt, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) kopumā saņēmusi 11 870 pieteikumus pamatstudiju programmās, un 1.kursā ir ieskaitījusi gandrīz 2 500 jauno studentu, sacīja RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja Inesa Bušovska. Tomēr konkrētu 1.kursā ieskaitīto studentu skaitu varēs pateikt tikai septembrī, kad visi jaunie studenti būs parakstījuši studiju līgumus.

Bušovska skaidroja, ka līdzīgi kā pagājušajā gadā arī šogad vispieprasītākās programmas ir Datorsistēmas, Informācijas tehnoloģija, Arhitektūra, Būvniecība, Uzņēmējdarbība un vadīšana, Ķīmijas tehnoloģija, Automobiļu transports un Aviācijas transports.

Šogad pamatstudijām kādā no 13 Latvijas augstskolām kopumā pieteikušies 10 911 reflektanti, kas ir augstākais studētgribētāju skaits pēdējo piecu gadu laikā.

Kā liecina informācija vienotajā valsts un pašvaldību portālā Latvija.lv, 2015./2016.akadēmiskajam gadam bija saņemti 8 465 reflektantu pieteikumi, 2016./2017.akadēmiskajam gadam – 8 194 pieteikumi, 2017./2018.akadēmiskajam gadam – 8 034 pieteikumi, bet 2018./2019.akadēmiskajam gadam – 8 149 pieteikumi.

Jaunajam akadēmiskajam gadam studijām kādā no 12 Latvijas augstskolām pieteikušies 8 638 studētgribētāji. RSU, kur uzņemšana notiek atsevišķi no 12 citām augstskolām, šogad saņemti 2 273 personu studiju pieteikumi, kas, kā skaidroja augstskolā, ir par 20% vairāk nekā pērn.

Studētgribētāju vidū populārākās ir Latvijas lielākās augstskolas. Lielākais studētgribētāju skaits pieteicies studijām kādā no LU pamatstudiju programmām – kopumā 4 062. Otrajā vietā pēc reflektantu skaita šogad ierindojusies RSU – 2 273 cilvēku. Tā ir pirmā reize, kad RSU pēc studētgribētāju skaita apsteigusi RTU, kurā studijām pieteikušies 2 270 cilvēki, ļaujot ierindoties populārāko Latvijas augstskolu reitinga trešajā pozīcijā.

Tālāk ar aptuveni trīs reizes mazāku reflektantu skaitu seko LLU, kurā studijām pieteicās 781 persona.

Piektajā vietā ir Daugavpils Universitāte, kura saņēmusi pieteikumus no 413 reflektantiem, kļūstot par populārāko reģionālo augstskolu Latvijā.

Nākamā ir Liepājas Universitāte, kas saņēmusi 280 reflektantu pieteikumu. Studijām Banku augstskolā pieteicās 190 cilvēki, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā – 185 cilvēki, Vidzemes Augstskolā – 170 cilvēki, Ventspils Augstskolā – 114 cilvēki, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā RISEBA – 73 cilvēki, Ekonomikas un kultūras augstskolā – 52 cilvēki, savukārt Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā – 48 cilvēki.

Ņemot vērā, ka viens studētgribētājs vienlaikus varēja pieteikties vairākām studiju programmām, savas izvēles sarindojot prioritāšu skalā, kopumā 10 911 reflektanti iesnieguši 43 589 pieteikumus, kas nozīmē, ka vidēji viens studētgribētājs pieteicās aptuveni četrām studiju vietām.

Vienotajā uzņemšanas sistēmā, izmantojot prioritāšu sistēmu konkursa rezultātu aprēķināšanā, katram reflektantam tiks atrasta viena labākā iespējamā vieta no viņa prioritārā secībā sakārtoto programmu saraksta. Potenciālā vieta tiek aprēķināta tikai pēc pieteikuma apstiprināšanas, un reflektants redz savu iegūto provizorisko vietu tajā programmā, kura tika atrasta kā pirmā labākā iespējamā vieta no viņa prioritārā secībā sakārtotā programmu saraksta. Pēc konkursa rezultātu paziņošanas reflektants vairs nevarēs mainīt savu izvēli un reģistrēties citā studiju programmā.


Pievienot komentāru

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju.

Penča lieta: Pārkāpumu atzīst, taču vainīgos pie atbildības nesauc

Lai gan atzīts, ka Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktoram Ainaram Pencim prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kriminālprocess ir izbeigts un vainīgie pie atbildības nav saukti.

TV3 Ziņas: Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas valdē Bermanis ticies ar Šleseru

Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas pārvaldes valdē Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis Jūrmalā ticies ar uzņēmēju un bijušo politiķi Aināru Šleseru, lai runātu par ostas darbu un uzņēmējdarbību,

Lietuvas Seims atbalsta ekonomikas ministra Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam

Lietuvas Seims atbalstījis ekonomikas un inovāciju ministra Virginija Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam.

Ģirģens ar Ķuzi vienojies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ticies ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un abi vienojušies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai, piemēram, paredzot biežākas darbinieku rotācijas.

PTAC soda Kesko Senukai Latvia ar 20 000 eiro par negodīgu komercpraksi

AS Kesko Senukai Latvia ir uzlikts tiesisks pienākums nekavējoties izbeigt negodīgu komercpraksi, kā arī soda nauda 20 000 eiro apmērā.

Izsludina metu konkursu Paralimpiskā sporta centra izbūves arhitektoniskajai vīzijai

Latvijas Paralimpiskā komiteja izsludinājusi starptautisku metu konkursu Latvijas Paralimpiskā Sporta Centra izbūves arhitektoniskā vīzija.

Latvijā zemākais elektroenerģijas ražošanas apjoms pēdējā gada laikā

Jūlijā sasniegts zemākais elektroenerģijas ražošanas apjoms pēdējā gada laikā – saražotas 357 655 megavatstundas elektroenerģijas, ar ko nosegts 64% no valstī nepieciešamā elektroenerģijas apjoma.

PNB bankas maksātnespējas administratora amata kandidāts – Vigo Krastiņš

Finanšu un kapitāla tirgus komisija ceturtdien, 22.augustā, iesniegusi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā PNB bankas maksātnespējas pieteikumu.

ASV grasās atcelt limitus migrantu bērnu aizturēšanai

Migrantu ģimenes, kuras šķērso Amerikas Savienoto Valstu robežu, varētu tikt aizturētas uz nenoteiktu laiku, paredz prezidenta Donalda Trampa administrācijas izziņotais likumprojekts.

Sākta garantēto atlīdzību izmaksa PNB Banka klientiem

Daļai klientu tuvākajās dienās nekur nav jādodas – atlīdzību viņi saņems automātiski.

Kaljulaida: Tuvāko 28 gadu laikā Igaunija atgūsies no padomju okupācijas sekām

Nākamo 28 gadu laikā Igaunija atgūsies no padomju okupācijas atstātajām sekām uz ekonomisko attīstību, pauda Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida.

Valsts kontrole sākusi revīziju par atlīdzības jautājumiem Stradiņa slimnīcā

Valsts kontrole šomēnes sākusi revīziju par atlīdzības sistēmas jautājumiem Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

PVO: Mikroplastmasa dzeramajā ūdenī rada mazu risku veselībai

Pasaules Veselības organizācija secinājusi, ka daudzums, kādā šobrīd dzeramajā ūdenī ir sastopamas sīkas plastmasas daļiņas, rada mazu iespēju nodarīt kaitējumu veselībai. Vienlaikus tā brīdinājusi, ka vajadzīgs plašāk pētīt mikroplastmasas ietekmi uz veselību.

Amazones lietus mežos sasniegts rekordaugsts ugunsgrēku skaits

Amazones lietus meži Brazīlijā šogad deguši tik daudz kā nekad līdz šim, liecina Nacionālā Kosmosa izpētes institūta dati.

KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 21.augusta vakarpusē ir atbrīvojis no rīta aizturēto Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani.

Valsts iestādēm būtu jānorāda ielūgtās personas uz publiskiem pasākumiem, tā VK

Jebkurai publiskā sektora institūcijai, kas saņem publisko finansējumu un to izmanto pasākumu rīkošanai, būtu atklāti jānorāda ielūgto personu vai institūciju saraksts.

Rīgā plāno ieviest tūristu nodevu – eiro par dienu

Rīgas domes ierēdņi izstrādājuši saistošos noteikumus, kas paredz visām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu maksāt pašvaldībai nodevu viena eiro apmērā par katru nakšņošanas dienu, bet ne vairāk kā desmit eiro, ja atpūtnieks pilsētā uzturas ilgāk.

Pārskatot izdevumus, visvairāk naudas rasts Zemkopības ministrijā

Vislielākie līdzekļi – 30,73 miljoni eiro – izdevumu pārskatīšanas rezultātā 2020.gada budžetā rasti Zemkopības ministrijā, liecina Finanšu ministrijas ziņojums.

Pirms jaunā mācību gada sākuma trūkst ap 500 pedagogu

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, varētu būt ap 500 pedagogu vakancēm, pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Okupācijas muzejam meklē jaunu vadītāju – izsludināts konkurss

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valde izsludinājusi atklātu konkursu uz Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatu. Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 30.septembris.

Reitingi Igaunijā: Opozīcija popularitātē aizvien pārspēj koalīciju, taču atbalsts krītas

Opozīcijas partijas Igaunijā piedzīvojušas popularitātes kritumu, kamēr valdošā Centra partija piedzīvojusi kāpumu.

Rīgas domē likvidēs trīs darba grupas

Likvidēt nolemts 2011.gadā izveidoto vadības grupu par zemās grīdas tramvaju ieviešanu Rīgā un 2013.gadā izveidoto Dienvidu tilta būvniecības projekta vadības grupu.

Palielinātas akcīzes likmes – akcīzes nodokļa ieņēmumi auguši par 8,1%

Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2019.gada pirmajos sešos mēnešos ir 521 miljons eiro, kas ir par 39 miljoniem eiro jeb 8,1% vairāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā.

Pēc Helmaņa aizturēšanas iemeslu noskaidrošanas Gerhards vērtēs, vai paturēt viņu par padomnieku

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pēc iepazīšanās ar Ogres novada domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa aizturēšanas iemesliem vērtēs, vai viņu paturēt par padomnieku.


-->