Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai atvēl papildu 35 miljonus

Paredzēts 35 miljonu eiro papildu finansējums daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai, otrdien, 30.jūnijā, lēmusi valdība.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja, ka piešķirtie papildu 35 miljoni eiro ļaus renovēt vēl 150 daudzdzīvokļu ēkas, kuru energoefektivitātes paaugstināšanas projekti jau ir iesniegti un gatavi realizācijai.

Tāpat Vitenbergs norādīja, ka patlaban jau ir sagatavoti atbalsta pasākumi privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai, kuros patlaban notiek «detaļu pieslīpēšana». Vitenbergs pauda cerību, ka šis jautājums tiks izskatīts nākamajā Ministru kabineta sēdē.

Ņemot vērā lielo pieprasījumu, 2020.gada 11.janvārī Attīstības finanšu institūcija Altum (Altum) pārtrauca pieteikumu pieņemšanu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanai. Kopumā tika iesniegts 821 projektu pieteikums par provizorisko summu 375 miljoni eiro.

Ekonomikas ministrijas ieskatā šis pasākums ir sekmējis ekonomisko aktivitāti reģionos, kā arī nodrošinājis efektīvu projektu īstenošanu, jo līdz šim pabeigtie projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu.

Proti, ja pirms mājas atjaunošanas vidējais siltumenerģijas enerģijas patēriņš bija 165 kilovatstundas uz kvadrātmetru (kWh/m2) gadā, tad pēc atjaunošanas darbiem tas vidēji ir par 67% zemāks jeb 54 kWh/m2 gadā, kas ir būtisks ietaupījums arī iedzīvotāju izmaksām.

Tāpat, Ekonomikas ministrijas ieskatā, šis pasākums ir būtisks un vajadzīgs atbalsts iedzīvotājiem, jo interese par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanu joprojām ir ļoti augsta. Tāpat tas ir ievērojams investīciju avots būvniecības nozarei.

Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi var kļūt par efektīvu instrumentu ekonomiskās aktivitātes atjaunošanai, palīdzot uzņēmējiem un Latvijas tautsaimniecībai pārvarēt COVID-19 pandēmijas radītās krīzes sekas, kā arī iedzīvotājiem palīdzēt sakārtot dzīvojamo fondu un mazināt apkures izdevumus, norāda Ekonomikas ministrija.

Lasiet arī: Piešķir piecus miljonus eiro, lai mazinātu COVID-19 krīzes ietekmi uz sporta nozari

Ņemot vērā augstāk minēto, un saskaņā ar 2020.gada 2.jūnija Ministru kabineta sēdē apstiprināto informatīvo ziņojumu Par pasākumiem COVID-19 krīzes pārvarēšanai un ekonomikas atlabšanai, Finanšu ministrija ir ierosinājusi piešķirt virssaistības prioritārajās jomās, tostarp, energoefektivitātes uzlabošanai, ievērojot ekonomikas atlabšanas vajadzības un investīciju efektivitāti.

Atbilstoši minētajam informatīvajam ziņojumam paredzēts papildu finansējums specifiskā atbalsta mērķa pasākumu Vecināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās īstenošanai 35 miljonu eiro apmērā kā ES fondu virssaistības.

Attiecīgi tiks nodrošināta finansējuma pieejamība indikatīvi 35 miljonu eiro visiem tiem projektiem, kuru pieteikumi tika iesniegti Altum līdz 2020.gada 11.janvārim.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas