Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīca pieļauj 300 darbinieku atlaišanu un rūpnīcas slēgšanu

Ņemot vērā karadarbību Ukrainā AS Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) būs spiesta atlaist vismaz 300 darbinieku, kā arī nākotnē iespējama rūpnīcas iekonservēšana vai slēgšana, informē DLRR pārstāvji.

Kompānijā norāda, ka kopš 24.februāra DLRR finansiālā situācija ir apdraudēta saistībā ar notiekošo karadarbību Ukrainas teritorijā, jo rūpnīca ir veikusi būtisku pasūtījuma izpildi Ukrainas uzņēmumam Metinvest Group, par ko minētais uzņēmums politiskās situācijas dēļ nav spējīgs veikt norēķinus 8 229 550 eiro apmērā.

DLRR pārstāvji uzsver, ka bez nekavējoša un efektīva atbalsta mehānisma radīsies sekas, kas atstās iespaidu ne vien uz Daugavpils reģionu, bet būtu izjūtamas arī valsts mērogā.

Šogad 2.martā DLRR vadība nosūtījusi visām Latvijas augstākajām valdības amatpersonām vēstuli, kurā izklāstīja sarežģīto situāciju, kas uzņēmumā radusies saistībā ar Krievijas sākto karadarbību Ukrainā. Vēstulē uzsvērti konkrēti pasākumi, kas ļautu nodrošināt uzņēmuma darbības nepārtrauktību.

DLRR pārstāvji norāda, ka apritējušas divas nedēļas kopš vēstules izsūtīšanas, un vēl joprojām nav skaidrs, kādā formā un cik efektīvi valsts plāno atbalstīt DLRR un vēl vismaz 135 uzņēmumus, kas vērsušies Latvijas Investīciju attīstības aģentūrā ar lūgumu pēc atbalsta.

DLRR pārstāvji uzsver, ka rūpnīca ir lielākais attiecīgā profila uzņēmums Baltijas valstīs un viens no lielākajiem ražojošajiem uzņēmumiem Daugavpils reģionā. Rūpnīcā šobrīd vēl tiek nodarbināti 642 darbinieki, tā veic vietēja un starptautiska mēroga sadarbību vidēji ar 360 regulārajiem partneriem, pēdējos desmit gados nodokļos valstij samaksājusi 28,593 miljonus eiro un ir nozīmīgs valsts eksportētājs, eksportējot vismaz 95% preču/pakalpojumu.

DLRR apgrozījums pēdējos trīs gados bija 113,073 miljoni eiro.

DLRR pārstāvji uzsver, ka rūpnīcas vadība bez valsts atbalsta būs spiesta veikt kolektīvo atlaišanu, atstājot bez darba vismaz 300 darbinieku, ietekmējot vismaz 1 000 cilvēku – bez darba atstāto speciālistu ģimeņu – ikdienu.

Otrkārt, norāda DLRR pārstāvji, sekos tikpat nozīmīga ķēdes reakcija vismaz 70 no minētajiem 360 DLRR partneru darbībā. Šiem uzņēmumiem rūpnīcas saimnieciskā darbība ir ļoti būtiska, jo nodrošina sadarbības partneru lielāko ienākumu daļu, kas nozīmē, ka attiecīgi lielākais vairums arī šo uzņēmumu nonāks maksātnespējas situācijā un būs spiesti atbrīvot no darba tur strādājošos.

Tāpat kompānijā neizslēdz rūpnīcas iekonservēšanu un slēgšanu, jo šāda mēroga un specifikas rūpnīcas darbību pēc apstādināšanas tik vienkārši atjaunot nav iespējams.

Šajā posmā no darba tiktu atbrīvoti visi atlikušie darbinieki, proti, vēl 300 speciālistu, un uzņēmums izbeigtu darbību.

DLRR pārstāvji arī norāda, ka pēc rūpnīcas slēgšanas Daugavpils un Latgales reģionā zināmā mērā iestātos haoss. Reģionā nebūs iespējas nodarbināt attiecīgo daudzumu šādas specializācijas darbinieku, kā arī Latgale spers soli prom no uzņemtā attīstības kursa augstas raudzes ražošanas un pakalpojumu sniegšanas sfērā.

DLRR pārstāvji uzsver, ka uzņēmums ne reizi nav saņēmis valsts atbalstu un vienmēr dažādu ārēju faktoru ietekmē ir spējis nodrošināt darbību un darbavietas lielam skaitam reģiona iedzīvotāju. Rūpnīca patstāvīgi un ar tās akcionāru atbalstu un ir pārvarējusi gan divus gadus ilgušo Covid-19 pandēmijas krīzi, gan veikusi nepieciešamos finanšu ieguldījumus, lai turpinātu saimniecisko darbību pēc 2021.gada novembrī sākušās energokrīzes, kuras rezultātā DLRR izmaksas par energoresursiem pieauga par gandrīz 85%. Tādēļ šobrīd valsts atbalstam ir izšķiroša nozīme, uzsver DLRR pārstāvji.

Kompānijā piebilst, ka nepieciešamības gadījumā rūpnīcas valde ir gatava ātri un efektīvi pārprofilēt darbību, kā arī tās ražošanas jaudām var būt liela nozīme Ukrainas dzelzceļa infrastruktūras atjaunošanā pēc karadarbības beigām.

Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīca 2020.gadā strādāja ar 46,76 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,6% mazāk nekā 2019.gadā, bet uzņēmuma peļņa auga 6,3 reizes un sasniedza 2,066 miljonus eiro. Savukārt Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcas koncerns 2020.gadā strādāja ar 39,7 miljonu eiro apgrozījumu un guva 2,4 miljonu eiro peļņu.

Kompānija Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīca reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 24 445 037 eiro. Kompānijas patiesais labuma guvējs ir Igaunijas uzņēmējs Oļegs Osinovskis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas