bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.05.2019 | Vārda dienas: Salvis, Selva, Venta

Dažādu faktoru dēļ dārzeņu cenas starp kaimiņvalstīm nav salīdzināmas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUDārzeņu cenas ietekmē daudz dažādu faktoru, tostarp laika apstākļi, tādēļ šogad cenas Latvijā nevar salīdzināt ar kaimiņvalstīm, stāsta biedrības Zemnieku saeima valdes locekle, kooperatīva Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa.

Viņa norāda, ka dārzeņu vairumtirdzniecības cenas, par kādām tos iepērk tirgotāji, Latvijā ir vienas no zemākajām Baltijas valstīs. Taču dārzeņu gala cenas ietekmē dažādi faktori, piemēram, konkrētā veikala izvietojums. Tāpat katrā valstī un pat dažādās vienas valsts teritorijās ražu atšķirīgi ietekmējis šā gada sausums. «Latvijā var būt kaut kas lētāks, tajā pašā laikā, piemēram, biešu cenas ļoti atšķiras pa reģioniem. Ir reģioni Lietuvas pusē, kur bietes ir salīdzinoši normāli izaugušas, un to cena var būt zemāka, savukārt Latvijā raža nav bijusi laba,» viņa teic.

Strazdiņa piebilst, ka, piemēram, Polijā laika apstākļu dēļ kāposti vairumtirdzniecībā maksā 35 centus kilogramā, kamēr Latvijā cenas ir krietni zemākas – vien 25-28 centi. «Ir ļoti lielas atšķirības un šis gads nebūs tā mēraukla, kad mēs varam apgalvot, ka vienā vai otrā valstī ir zemākas vai augstākas cenas dārzeņiem. Tās ir atkarīgas no kultūras un iegūtās ražas konkrētajā valstī. Pērn liela daļa dārzeņu noslīka un arī šis gads ar lielo sausumu ieviesis korekcijas. Ir pilnīgi skaidrs, ka arī nākamā gada pavasarī dārzeņu cenas būs būtiski augstākas ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā,» stāsta biedrības vadītāja.

Viņa piebilst, ka tāpat dārzeņu cenas ir atkarīgas arī no dārzeņu kvalitātes, formas un izmēra konkrētajā veikalā konkrētajā valstī. «Ja, piemēram, Latvijā kāds veikals paliek pie konkrētiem kvalitātes rādītājiem un atšķirības starp izmēriem nepieļauj, tad citviet pastāv izņēmumi,» viņa skaidro.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis norādīja, ka Latvijā dārzeņiem nav augstākas cenas kā Lietuvā un Igaunijā, ja salīdzina identiskas kvalitātes produktus. «Salīdzinot identiskas preces, daudzām Latvijas precēm, daudziem Latvijas produktiem ir zemākas cenas. Daudz kur cenu nosaka kvalitāte un arī piegādātāji,» teic Krūzītis, piebilstot, ka cenas mainās pa dienām, līdz ar to tās ir grūti salīdzināt.

Pēc viņa sacītā, iedzīvotāji Latvijas veikalos izvēlas salīdzinoši augstas kvalitātes produktus salīdzinājumā, piemēram, ar Lietuvas iedzīvotāju izvēli. Latvijā ir arī plašāks attiecīgās produkcijas sortiments nekā kaimiņvalstīs. Dārzeņu kvalitāte un piegādātāji Baltijas valstu mazumtirdzniecības tīklos, balstoties uz pieprasījumu, mēdz atšķirties, ar ko skaidrojamas arī atšķirīgas cenas. Tāpat Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku pašmāju precei. «Latvijas piegādātāji vietējo tirgu var pilnībā nodrošināt ar sezonāliem produktiem un Latvijas produkti ir pietiekami kvalitatīvi,» viņš sacīja.

Krūzītis arī atzina, ka dārzeņu un augļu cenas, piemēram, Lietuvā ietekmē valsts tuvā atrašanās Polijai, kas ir daudz lielāks tirgus, kurā cenu un kategoriju daudzveidība ir daudz lielāka. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka kopumā, pateicoties samazinātajai pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmei, Latvijas augļu un dārzeņu cenas ir zemākas nekā tad, ja PVN būtu iepriekšējā līmenī un daudziem produktiem pat zemākas nekā citviet Baltijā.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītājas Ingunas Gulbes pausto – lai gan Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem ir piemērota samazinātā PVN likme, daudzi augļi un dārzeņi Latvijā nav lētāki nekā pārējās Baltijas valstīs. «Daži produkti ir lētāki, bet ļoti daudzi nav,» atzina Gulbe.

Pēc Gulbes sacītā, cenu atšķirības skaidrojamas ar vairākiem faktoriem, tostarp atšķirīgām Baltijas valstu iedzīvotāju tradīcijām. Piemēram, iedzīvotāji Lietuvā mēdz pirkt kartupeļus vairumā un vairāk skatās uz cenu. Tāpat Lietuvā kartupeļu kvalitāte ir zemāka nekā Latvijā pieejamajiem. Tas apliecina, ka Latvijā varētu būt augstāka pirktspēja nekā Lietuvā. Latvijā kartupeļi arī pieejami arī plašākā izvēlē, bet to patēriņam ir tendence sarukt, tāpēc to pārdošanas apmēri ir mazāki un cena augstāka. Lietuvā dārzeņu cenas ietekmē arī lielais īpatsvars poļu un ukraiņu lētākās produkcijas, kamēr Latvijā pamata dārzeņu produkcija ir vietējā.

Vienlaikus Gulbe norādīja, ka samazinātās PVN likmes ieviešana ir vērtējama pozitīvi, jo to cenas ir zemākas nekā pirms samazinātās PVN likmes ieviešanas, kā arī palielinājušies PVN ieņēmumi valsts budžetā.

Tāpat ziņots, Saeima pērn 22.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par PVN, nosakot samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. PVN samazinātā likme 5% apmērā augļiem un dārzeņiem piemērota uz laiku no šā gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.


Pievienot komentāru

Ušakovs, iespējams, pārkāpis likumu, tiesvedībā ar Ķirsi izmantojot domes resursus

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa saskatījusi iespējamu likumpārkāpumu atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova rīcībā, tiesvedībā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi izmantojot domes resursus.

Igaunijā izmeklē elektroapgādes pārrāvumu Krievijas pierobežas pilsētā

Igaunijā sākts izmeklēt elektroapgādes pārrāvumu, kas nedēļas nogalē noticis Narvas pilsētā un plašāk valsts ziemeļaustrumu daļā.

Minimālā ienākumu līmeņa celšanai nepieciešami 28 miljoni eiro

Labklājības ministrija izstrādājusi Plānu minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2020.– 2021.gadam, kurā ietverto pasākumu realizēšanai nepieciešami apmēram 28 miljoni eiro.

Latvijas prezidentu izraudzīsies jau nākamnedēļ

Kopumā bija divi ierosinājumi – 34 deputātu piedāvājums rīkot Latvijas prezidenta vēlēšanas 5.jūnijā un 45 parlamentāriešu iesniegums, kurā rosināts izraudzīties prezidentu 29.maijā.

Aicina aizliegt Georga lentītes

Nacionālās apvienības deputāti Saeimā iesnieguši likuma grozījumus, kas liegtu sapulcēs, gājienos, piketos, kā arī publiskos izklaides un svētku pasākumos izmantot tā sauktās Georga lentes.

Ukrainas jaunais prezidents sāk ar parlamenta atlaišanu

Ukrainas jaunais prezidents Volodimirs Zelenskis ir pirmdien stājies amatā un savu prezidentūru sācis ar paziņojumu par Augstākās Radas atlaišanu. Izskanējis arī aicinājums ministriem atkāpties no amatiem un atbrīvot iekšlietu un drošības struktūru vadītājus.

Par EP vēlēšanu iecirkņiem iedzīvotājus informēs ar EDS palīdzību

Ar Valsts ieņēmuma dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēmas starpniecību 20.maijā uzsāk informēšanu par Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Pētījums: Iepakojuma ērtums aizvien pārtrumpo draudzīgumu dabai

Latvijas iedzīvotājiem iepakojuma ērtums joprojām ir pirmajā vietā, bet aizvien svarīgāks kļūst tā draudzīgums dabai.

Austrija ceļā uz ārkārtas vēlēšanām pēc labējo koalīcijas izjukšanas

Austrijas premjerministrs Sebastians Kurcs aicinājis valstī sarīkot ārkārtas vēlēšanas pēc tam, kad izjukusi valdošā labējo spēku koalīcija. Vicekanclers no Austrijas Brīvības partijas ir atkāpies no amata, jo publiski vainots par iespējamu tirgošanos ar ietekmi.

Gan piesardzīgi, gan optimistiski. Latvijas lauksaimnieki palielina sējumu platības

Šogad Latvijas lauksaimnieki atsevišķām labības kultūrām ir palielinājuši sējumu platības. Visvairāk platības palielinātas kviešu sējumiem, bet pieaug arī rudzu un auzu platības.

Nekā Personīga: Caur RTAB Saskaņas vēlēšanu kampaņai algoti ārzemju politiskās komunikācijas speciālisti

Izmeklētāju rokās nonākuši dokumenti, kas atklāj, ka pirms 13.Saeimas vēlēšanām Rīgas tūrisma attīstības birojs veicis vismaz desmit pārskaitījumus vairākiem politiskās komunikācijas konsultantiem no Vācijas, Zviedrijas un Spānijas.

Sprādzienā pie Ēģiptes piramīdām cieš tūristi

Ēģiptē 17 cilvēki cietuši miesas bojājumus, kad Gizas piramīdu tuvumā eksplodējis spridzeklis, trāpot tūristu autobusam. Uzbrukumi tūristiem Ēģiptē nav bieži, bet notiek. Iepriekšējais smagais uzbrukums tūristiem valstī noticis 2018.gada decembrī.

Autovadītāj, paskaties, vai tavā ieplānotajā maršrutā pa ceļam nav kādi remontdarbi

Uz autoceļa Jelgava–Iecava Ozolnieku novadā ir sākušies asfaltēšanas darbi, kas turpināsies visu nedēļu, tāpēc tur ir sagaidāma palēnināta satiksme.

de facto: Reklamējoties caur sportu, LDz iztērē miljonu; vairākas organizācijas saistītas ar ZZS

Pagājušajā gadā un šī gada sākumā LDz sevis reklamēšanai tērējis vismaz divus miljonus, turklāt lielāko daļu naudas dodot sporta organizācijām, no kurām vairākas saistītas ar Zaļo un zemnieku savienību.

Pirmajā Rīgas maratonā zem IAAF zelta zīmes uzvar etiopieši; Serjogins finišē desmitniekā

Pirmajā Tet Rīgas maratonā, kas ar šo gadu ieguvis Starptautiskās Vieglatlētikas federāciju asociācijas Zelta kvalitātes zīmi, uzvaras svinēja etiopieši Andualem Belajs Šiferavs un Birke Debele.

Par spīti spēcīgajiem lietiem šonedēļ gaidāmi +29 grādi

Šīs nedēļas sākumā debesis būs mākoņainas, tomēr tās arī bieži skaidrosies. Saulei uzspīdot, dienās gaiss iesils līdz +24…+29 grādiem pēc Celsija.

Nedēļa Lietuvā: Valdošie pārkāpj konstitūciju, ES atklāj konkurences pārkāpumus, Krievijas sliktā nafta

Aizvadītajā nedēļā tiesa Lietuvā secinājusi, ka valdošā partija pārkāpj konstitūciju, izmeklējot medijus, bet Briselē konstatēta Lietuvas tirgus ietekmēšana. Politikā premjerministrs izturējis neuzticības balsojumu.

BNN nedēļas apkopojums: Vēl «garāka» ekonomikas ēna. Kalnmeiers zem lupas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pelēkā zona, Neizpratne, Atbilstība, Cīņa par prezidentu, Revīzija, NoplūdeKrāpniecība un Tiesvedības izdevumi.

Liepājas ostā nakts reidā atklāj teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas

Valsts vides dienesta Zvejas kontroles departamenta inspektori naktī no 16. uz 17.maiju, veicot zvejas kuģa pārbaudi Liepājas ostā, atklāja teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas.

Igauņu lidsabiedrībai Nordica divu miljonu zaudējumi gadā

Igaunijas valsts lidsabiedrība Nordica 2018.gadā strādājusi ar zaudējumiem 2,3 miljonu eiro apmērā, tā liecina uzņēmuma finanšu rezultāti.

Satversmes tiesa ļauj Rīgas domei pilsētas vēsturiskajā centrā ierobežot «spēļu elles»

Rīgas domes lēmums atteikt SIA Alfor atvērt spēļu zāli Brīvības ielā, Rīgā, atbilst Satversmes normām. Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stāsies spēkā tā publicēšanas dienā.

No Ušakova piedzen 1 000 eiro par labu Ķirsim

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir noraidījusi atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova prasību pret Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija goda un cieņu aizskaroši.

Ventas Balss redaktore sodīta par nepatiesu ziņu izplatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzinusi Ventas Balss redaktori Gundegu Mertenu vainīgu par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Bezmaksas sabiedriskais transports reģionos un dzelzceļš «kā mugurkauls» – sabiedriskā transporta koncepcija nākamajiem gadiem

Komerciālo maršrutu ieviešana, dzelzceļš kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkauls un bezmaksas sabiedriskais transports reģionos – to paredz ATD un SM izstrādātā sabiedriskā transporta nākotnes koncepcija no 2021. līdz 2030.gadam.

ASV apžēloto trauksmes cēlēju Meningu nosūta atpakaļ cietumā

Tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs nosūtījusi atpakaļ cietumā Čelsiju Meningu, kura savulaik nopludinājusi valsts noslēpumus publicēšanai vietnē Wikileaks, bet no ieslodzījuma atbrīvota ar ASV eksprezidenta Baraka Obamas lēmumu.