De facto: Par Rimšēviča-Martinsona lietas tiesneses aiziešanas iemesliem nezina ne tiesa, ne tieslietu ministrs

Tiesnese Inese Biteniece, kurai pēc mēneša bija jāsāk skatīt Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča un uzņēmēja Māra Martinsona lieta, iesniegusi atlūgumu, neinformējot par darba pamešanas iemesliem ne savu priekšniecību, ne Tiesu administrāciju, ne Tieslietu ministru, noskaidrojis Latvijas Televīzijas raidījums De facto.

Žurnālisti norāda, ka šis ir kārtējais notikums, kas liecina par iespējamām manipulācijām lietas virzībā. Raidījums atgādina, ka sākumā vairāk tiesneši šo lietu neesot vēlējušies uzņemties.

Sākumā Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnese Karīna Kazārova lietu nosūtīja Rīgas rajonam, jo viens no iespējamajiem noziegumiem paveikts Jūrmalā, uz Rimšēviča vārda slēpti nopērkot īpašumu. Tomēr Rīgas rajona tiesnese Ingrīda Bite lietā izlasījusi, ka kukuļdošana notikusi atpūtas kompleksā Taureņi un nu jau slēgtajā Vecrīgas cigāru klubā Churchill Club, kas piederējis Trasta komercbankai un kur Rimšēvičs, saskaņā ar apsūdzību, apmaiņā pret kukuli bankas pārstāvjiem sniedzis padomus, vēsta raidījums.

Toreiz Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja Inese Siliņeviča noliedza aizdomas par manipulācijām un skaidroja, ka bijusi atšķirīga interpretācija, kā pareizi lietai piemeklējama tiesa.

Vēl par šo tematu: Rimšēviča un Martinsona lietas izskatīšanai nozīmētā tiesnese iesniegusi atlūgumu

Jūlija beigās lieta nonāca pie tiesneses Bitenieces, kuru tiesas priekšsēdētāja solīja atslogot no citām lietām, un pirmā tiesas sēde tika nolikta uz novembra sākumu.

De facto ziņo, ka pēdējās nedēļas Biteniece nav darbā. Tiesas administrācija raidījumam sākotnēji skaidroja, ka tiesnesei noformēta darba nespēja, bet vēlāk tiesas priekšsēdētāja Siliņeviča apstiprināja, ka tiesnese lūgusi sevi atbrīvot no amata pēc pašas vēlēšanās, tomēr informāciju par konkrētiem Bitenieces aiziešanas motīviem nevarēja sniegt.

Biteniece atlūgumu uzrakstījusi 11.septembrī. Atlūgumā nav skaidrots, kāpēc tiesnese izvēlējusies pamest darbu, un par to nav zināms arī tieslietu ministram Jānim Bordānam (JKP).

Pēc atlūguma iesniegšanas Biteniece paņēmusi darba nespējas lapu. Tādēļ arī ministram nav izdevies ar Bitenieci satikties un noskaidrot aiziešanas iemeslus.

Rimšēviča un Martinsona lieta varēja kļūt par svarīgāko Bitenieces līdzšinējā karjerā. Rīgas rajona tiesa par tiesneses vēlmi aiziet no darba un darba nespēju nevienu nebija informējusi trīs nedēļas, norāda De facto.

Rimšēviča un Martinsona lietas prokurore Viorika Jirgena vēl nedēļu iepriekš ar tiesneses palīdzi pārsprieda sēžu grafiku un nekas neesot liecinājis par to, ka tiesnese būtu uzrakstījusi atlūgumu, vēsta raidījums.

Tomēr Bordāns nedomā, ka Rīgas rajona tiesa būtu pārāk vilcinājusies ar jauna tiesneša atrašanu: «Nav ar skubu nekas jādara. Galvenais, lai tas ir profesionāli un atbildīgi, un es esmu pārliecināts, ka tā tas tiks izdarīts.»

Tagad dators Rimšēviča-Martinsona lietai ir atradis jaunu tiesnesi Gundegu Lapiņu Jūrmalā. Pirmās sēdes diena nav mainījusies, bet par par tālāko grafiku pagaidām ziņu nav, vēsta De facto.

Likums nosaka, ka valsts amatpersonu krimināllietām jābūt prioritārām. Ja lietas tiek novilcinātas, tad apsūdzētajiem notiesāšanas gadījumā pienākas maigāki sodi nesapratīgu iztiesāšanas termiņu dēļ.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas