bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.07.2018 | Vārda dienas: Ramona, Ritma
LatviaLatvija

Degvielas cenas sasniedz zemāko līmeni pēdējos četros gados

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSekojot naftas produktu cenu kritumam pasaulē, otrdien, 28.oktobrī, atkārtoti samazinātas degvielas cenas Neste Oil degvielas uzpildes stacijās Latvijā. Tādējādi degvielas cenas sasniegušas zemāko līmeni pēdējo četru gadu laikā.

No šī gada augstākā cenu līmeņa dīzeļdegvielai martā un benzīnam jūnijā, Neste Futura 95 un Neste Futura 98 benzīnu cenas kritušās par 14 eiro centiem litrā. Savukārt Neste Futura dīzeļdegvielas cena – par 12 eiro centiem litrā, portālu BNN informē uzņēmumā.

Kā norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis, īstermiņā cenu izmaiņas būs atkarīgas no tā, kā rīkosies naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC, respektīvi vai kartelis lems par ieguves apjomu ierobežošanu, lai stabilizētu cenas svārstības. Ilgtermiņā cenu noteiks tas, cik ar karteli nesaistītie ieguvēji tiks galā ar pieprasījuma pieaugumu. Pie cenas 100 dolāri par barelu, ārpuskarteļa valstis ir spējīgas tikt galā ar pieprasījuma pieaugumu aptuveni līdz 2017.gadam, kas nozīmē, ka kartelim ir jāmazina ieguves apjomi, kas nešķiet iespējams. Lai saglabātu savu tirgus daļu un nospiestu ASV konkurenci, cenai ir jārūk un jāveicina patēriņš.

Saūda Arābija augustā ievērojami samazināja ieguvi, taču politiku ir mainījusi, lai noturētu apjomus un tirgus daļu eksportam uz Āziju. Cenu konkurence starp karteļa dalībniekiem un Rietumāfrikas eksportētājiem rada apstākļus zemākai cenai. Cenu tuvākajā laikā varētu pieturēt gada aktīvākais sezonālais pieprasījums.

Naftas tirgū pieaug aktivitāte, ko nosaka ierastais pieprasījuma kāpums ik gadu šajā laikā. Tomēr Brent naftas līkne nostāsies drīzāk ap 90 dolāriem, nekā atgriezīsies pie 100 dolāru atzīmes. Pēdējā laikā naftas cenu prognozes ir koriģētas uz leju, jo Saūda Arābija nav izrādījusi vēlmi aizstāvēt 100 dolāru līmeni. Izaicinājums ir OPEC pusē, kam nepieciešams samazināt ieguvi par 1.5 miljoniem barelu, lai līdzsvarotu tirgu. Zemākai cenai būs tendence skart ASV slānekļa naftas piegādes vai palielināt pieprasījumu. Gada pēdējā ceturkšņa pieprasījums solās būt pietiekami augsts, tomēr nākamā gada pirmajā pusē varētu būt vērojama pretēja tendence. OPEC būs jābūt gatavai samazināt ieguvi, vai arī Ķīnai nāksies audzēt rezerves, lai mazinātu piedāvājuma pārpalikumu, skaidro ekonomists.

«Tādējādi nākamā gada pirmajā pusē tirgū varētu valdīt lācīgs noskaņojums. 27.novembrī notiks OPEC sanāksme, kas varētu mainīt potenciālos scenārijus, tomēr pagaidām ir maz cerību redzēt jebkāda veida valdes piekrišanu piegādes samazinājumam. ASV naftas krājumu izmaiņu ietekme uz cenu varētu būt neitrāla, jo sagaidāms, ka pieaugs jēlnaftas, bet mazināsies tās produktu krājumi. Tādejādi no OPEC alternatīvais piedāvājums spēs kompensēt pieprasījuma pieaugumu, kas nozīmē zemākas cenas. Nākamā gada vidējā cenas prognoze ir 85 dolāri, salīdzinājumā šogad tā ir 105 dolāri,» teic bankas eksperts.

«Kopumā cenu vājināšanos ietekmē slābanais globālais pieprasījums un citi faktori. Ķīnas ekonomikas dati liecina, ka drīzumā tās pilnvērtīgs pieprasījums neatgūsies. Tāpat nozīmīgi argumenti, kādēļ pieprasījums ir vājš, ir naftas, kā energoresursa cenas dārdzība. Nafta nav vien 30-40% dārgāka par oglēm, tā ir sešreiz dārgāka. Tāpat Eiropā tā ir divkārt dārgāka par gāzi. ASV dabasgāzes cena ir pat 4.5 reizes lētāka par Brent cenu. Tādēļ tiem, kam ir iespējas, pārslēdzas uz alternatīvām. Tehnoloģijas attīstās, kas sniedz arvien plašākas alternatīvas enerģijas ieguvei,» teic Gašpuitis.

Viņš piebilst: «Šķiet, ka Ķīna, izmanto zemās cenas, lai palielinātu krājumus aktīvāk nekā parasti. Tankkuģu skaits, kas dodas šajā virzienā, ir sasniedzis rekordaugstu līmeni. To skaits ir pieaudzis līdz deviņu mēnešu augstākajam līmenim – 80, pret pēdējo divu gadu vidējo skaitu 63. Ķīnai joprojām ir 41 miljons barelu brīvo stratēģisko rezervju jaudu, jeb aptuveni 20 supertankeru. Tātad, lai kāds būs jēlnaftas pārpalikums, tas visdrīzāk aizdosies uz Ķīnu. Kaut arī Ķīnas naftas patēriņš joprojām tiek lēsts kā vājš, svarīgāk ir nevis tas, cik tā patērē, bet faktiski nopērk.»

Ref: 102.000.102.8471


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Šoferu trūkuma dēļ var nākties samazināt starptautisko autopārvadājumu apjomus

Latvijas autopārvadājumu kompānijās sāk trūkt šoferu un, ja netiks mainīti Eiropas Savienībā neietilpstošu valstu pilsoņu nodarbinātības nosacījumi, var nākties samazināt autopārvadājumu apmērus, stāsta autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš.

Krievijā protestē pret pensijas vecuma celšanu

Pie Krievijas parlamenta ap 200 cilvēku ceturtdien pulcējušies saistībā balsojumu ar sabiedrībā priekšlikumiem paaugstināt pensionēšanās vecumu sievietēm par astoņiem gadiem un vīriešiem – par pieciem gadiem.

VVD daļēji aptur SIA Vangažu Nafta darbību

Valsts vides dienests šā gada 18.jūlijā pieņēma lēmumu par daļēju SIA Vangažu Nafta darbības apturēšanu.

Pērn bija par 1 140 dzimušajiem mazāk nekā 2016.gadā

Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā atkal samazinās – 2017.gadā piedzima par 1 140 bērniem mazāk nekā 2016.gadā. Arī 2018.gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits (9 664 bērni) ir par 664 mazuļiem mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Latvijas Bankas padome paplašina Kredītu reģistra funkcionālās iespējas

Latvijas Bankas padome grozījusi 2018.gada 18.janvāra noteikumus Kredītu reģistra noteikumi. Ar šiem grozījumiem tiek paplašinātas Latvijas Bankas uzturētā Kredītu reģistra funkcionālās iespējas, informē Latvijas Bankas Preses dienests.

Igaunijā pēc futbola Pasaules Kausa vairāk nelegālo robežpārkāpumu

Futbola līdzjutēji, kuri Krievijā saņēmuši īstermiņa uzturēšanas atļaujas, lai apmeklētu Pasaules Kausa izcīņu futbolā, pastiprināti mēģina slepus šķērsot Igaunijas robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā, novērojuši igauņu robežsargi.

KP: Auto tehniskās apskates funkcijas jāuztic arī autoservisiem, nevis tikai CSDD

Valsts nepamatoti liedz privātajiem uzņēmumiem iesaistīties transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgū, uzraudzībā par transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates jomu secina Konkurences padome.

Straume apgalvo, ka KNAB nekas neesot darīts nelikumīgi

Inventarizējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja savulaik veiktās operatīvās darbības, iestādes vadītājam Jēkabam Straumem radusies neizpratne par to, kāpēc, iegūstot pierādījumus vai indikācijas par tālākām nepieciešamām darbībām, pagātnē no biroja darbinieku puses bieži vien nav sekojusi atbilstoša reakcija.

Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi pārkāpumu intensitāte uz valsts robežas

Valsts robežsardzes konstatēto nelikumīgas robežšķērsošanas gadījumu skaits aizvien pieaug – pēdējo nedēļu laikā ir aizturētas vairākas Vjetnamas pilsoņu grupas, kā arī šogad otra skaitliski lielākā Irākas pilsoņu grupa.

Igaunijā trīspadsmitgadniece letāli pārdozējusi fentanilu

Igaunijā no sintētisko zāļu fentanila pārdozēšanas mirusi kāda 13 gadus veca meitene. Prokurori par viņas nonāvēšanu aiz nolaidības apsūdzējuši 15 gadus vecu zēnu.

Izplatītākie pārkāpumi autobusos joprojām saistīti ar biļešu tirdzniecību

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos veikti gandrīz 700 pārbaužu, un pārkāpumi konstatēti aptuveni 10% gadījumu. Joprojām izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar biļešu tirdzniecību.

EK piespriež Google 4 miljardu eiro sodu par Android pārkāpumiem

Eiropas Komisija ir piespriedusi Google 4,34 miljardus eiro lielu naudassodu par nelikumīgu dominējoša tirgus stāvokļa izmantošanu. Eiropas Savienības izpildvara arī solījusi turpināt izmeklēšanas par amerikāņu datortehonolģiju milža citiem iespējamiem pārkāpumiem bloka teritorijā.

Latvijas iedzīvotāji gatavi strādāt vakaros un brīvdienās, kā arī par zemu atalgojumu

Trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju darba portāla CVMarket.lv veiktajā aptaujā atzinuši, ka karjeras dēļ gatavi upurēt savu brīvo laiku.

Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli

Banka Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Jaunākie komentāri