bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 18.01.2020 | Vārda dienas: Antis, Antonijs, Antons

Delna: Korupcijas apkarošanai svarīgās datu bāzēs atvērtie dati ir maz pieejami

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Delna, korupcija, Antonio Greko, Liene Gātere, Sabiedrība par atklātību Delna, atvērtie dati, valsts pārvalde

Latvijā tikai viena no piecām korupcijas novēršanai svarīgām valsts pārvaldes datu bāzēm ir pieejama atvērto datu formātā, secināts Sabiedrība par atklātību – Delna (Delna) pētījumā.

Delnas otrdien, 26.novembrī, publicētajā pētījumā Atvērtie dati un politiskā godprātība Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā (Open Data and Political Integrity in the Nordic Region) analizēta datu pieejamība septiņās Baltijas un Ziemeļvalstīs, kā arī pētīta Atvērtās pārvaldības partnerības platformas loma datu atvēršanā un noskaidrots sabiedrības viedoklis par datu pieejamību un izmantošanas potenciālu.

Atvērtie dati ir dati, kas publicēti brīvi pieejamā, mašīnlasāmā, lejupielādējamā un līdz ar to viegli analīzei izmantojamā formātā.

«Ja dati nav atvērti, tad pilsoniskajai sabiedrībai un medijiem grūti izgaismot saistības starp uzņēmējiem un amatpersonām, bet tiesībaizsardzības iestādēm grūtāk novērst interešu konfliktus un mazināt politisko korupciju,» uzsver Delna.

Delna par korupcijas novēršanai īpaši nozīmīgām uzskata piecas datu bāzes: patiesā labuma guvēju reģistru, lobēšanas reģistru, valsts amatpersonu deklarāciju datu bāzi, publisko iepirkumu reģistru un politisko partiju finansēšanas reģistru.

Tomēr, aplūkojot situāciju Latvijā, Delna secina, ka Atvērtās pārvaldības partnerībai līdz šim ir bijusi minimāla ietekme uz datu atvēršanu.

Tikai publisko iepirkumu reģistrs Latvijā publicēts atvērto datu formātā. Dati par patiesā labuma guvējiem, amatpersonu deklarācijas, kā arī ziedojumi un biedru naudas politiskajām partijām ir publiski pieejami, taču tie nav mašīnlasāmi un lejupielādējami.

Dati par lobētājiem Latvijā netiek apkopoti. Lobēšanas reģistra izveidi varētu rosināt Saeimas darba grupa, kas izveidota 2019.gada oktobrī un strādā pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes.

Kopumā pētījumā secināts, ka Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā publiski pieejamas 24 no 35 datu kopām un tikai septiņas no tām ir pieejamas atvērto datu formātā. Lietuva ir vienīgā reģiona valsts, kurā publiski pieejams lobēšanas reģistrs. Arī valsts amatpersonu deklarācijas nevienā no apskatītajām valstīm nav pieejamas atvērto datu formātā, noskaidrojusi Delna.

Pētījumā secināts, ka tikai viens no desmit respondentiem ir apmierināts ar valsts pārvaldes datu pieejamību, bet četri no desmit uzskata, ka ir pieredzējuši datu lietotāji. Tas Delnai liek secināt, ka sabiedrībā ir pieprasījums pēc datiem lielākā apjomā un ir potenciāls efektīvai datu atkal izmantošanai

«Nesenie korupcijas un naudas atmazgāšanas skandāli, kuros iesaistītas vairāku Ziemeļvalstu bankas un uzņēmumi, parāda, ka arī šīs valstis nav imūnas pret korupciju un tām ir jāstiprina regulējums. Mūsu pētījums atklāj, ka atvērto datu jomā Baltijas un Ziemeļvalstis ir līdzīgā attīstības pakāpē un var daudz mācīties viena no otras,» skaidro Delnas pētnieks Antonio Greko.

Lasiet arī: Delna: Latvijas starptautiskās reputācijas uzlabošanai nepieciešams veicināt atklātību

«Latvijai ir lieliska iespēja pieredzes apmaiņai izmantot Atvērtās pārvaldības partnerības platformu. Piemēram, Igaunija, Lietuva, Norvēģija un Somija jau publicē politisko partiju finansēšanas datus atvērto datu formātā, savukārt Dānijā patiesā labuma guvēju reģistrs ir atvērts,» piemērus min Greko.

«Latvijas valdība pēdējo trīs gadu laikā ir panākusi milzīgu progresu datu atvēršanā – atvērtas vairāk nekā 300 datu kopas un publicēta pirmā atvērto datu stratēģija. Taču mūsu analīze rāda, ka vēl ir daudz darba, lai datus efektīvi varētu izmantot korupcijas novēršanā. Tāpēc valdībai vajadzētu apņemties iespējami ātri atvērt stratēģiski nozīmīgās datu kopas, izveidot lobēšanas reģistru, kā arī iesaistīties izpratnes veicināšanā par datu izmantošanas iespējām,» uzskata Delnas direktore Liene Gātere.

Pētījuma ietvaros Delna aptaujāja pārstāvjus no publiskā, privātā, nevalstiskā un akadēmiskā sektora.

Delna secināja, ka Valsts kanceleja sadarbībā ar valsts institūcijām un pilsoniskās sabiedrības partneriem šobrīd izstrādā ceturto Atvērtās pārvaldības partnerības plānu. Delna tajā aicina iestrādāt ambiciozu apņemšanos atvērt korupcijas novēršanai svarīgās datu kopas.


Pievienot komentāru

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Mūrniece lūdz Dānijas vēstnieku rast risinājumu, lai Kristīne Misāne netiku izdota Dienvidāfrikas Republikai

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece informējusi Dānijas vēstnieku Latvijā par Saeimas lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību un lūgusi Dāniju sniegt atbalstu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!