bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 17.08.2018 | Vārda dienas: Oļegs, Vineta
LatviaLatvija

Delnas pirmie secinājumi par Rīgas satiksmes projekta iepirkumu uzraudzību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jau vairāk nekā gadu biedrība Sabiedrība par atklātību – Delna (Delna) uzrauga Rīgas satiksmi (RS) un nodrošina, ka projekta Rīgas tramvaju infrastruktūras attīstība iepirkumu process un līdz ar to finansējuma izlietojums tiek plānots efektīvi, atbildīgi un caurskatāmi, ziņo Roberts Matulis, Delnas jurists, un Liene Gātere, Delnas direktora p.i.

Delna pirms vairāk nekā gada apturēja RS projekta pirmo iepirkumu, jo saskatīja nesamērīgus un potenciālo pretendentu skaitu ierobežojošus kritērijus. Lai arī sadarbības sākums nebija viegls, šodien Delna ir pierādījusi sevi kā konstruktīvu partneri, kura mērķis ir padarīt projektu efektīvāku, atklātāku un taisnīgāk uzraudzītu, ziņo Delna.

2016.gada 25.novembrī Delna parakstīja Integritātes paktu jeb līgumu ar Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrību Rīgas satiksme, ka RS īstenotajā projektā Rīgas tramvaju infrastruktūras attīstība atturēsies no prettiesiskām un koruptīvām darbībām. Delna kā nevalstiskā organizācija kļuva par apņemšanās izpildes uzraugu. RS projektu līdzfinansē Eiropas Savienība, un Delnas uzdevums ir nodrošināt, ka finansējums tiek izlietots efektīvi, atbildīgi un caurskatāmi.

Pirmais iepirkums RS projektā tika izsludināts 2016.gada nogalē, un Delna, saskatot nesamērīgus un potenciālo pretendentu skaitu ierobežojošus kritērijus, panāca tā apturēšanu 2017.gada 12.janvārī un jauna iepirkuma izsludināšanu. Turpinot uzraudzību 2017.gadā un sekojot citu nevalstisko organizāciju pieredzei, ieviešot Integritātes paktus Eiropā, Delnas komanda apkopojusi pirmos secinājumus:

– Integritātes pakta parakstīšana un ievērošana nenozīmē, ka uzraugošā nevalstiskā organizācija uzvedīsies agresīvi vai iesaistīto pušu vidū valdīs pilnīga harmonija. Praksē tas nozīmē argumentētas diskusijas un drosmīgu rīcību.

– Trauksmes cēlēju ziņošanas mehānisms valsts kapitālsabiedrībā var būt Integritātes pakta blakusprodukts.

RS projekts un līdz ar to Integritātes pakts jau sākuma stadijā raisīja plašas diskusijas Latvijas sabiedrībā. Lēmumu pieņēmēji, mediji un pilsoniskās sabiedrības grupas ieņēma dažādas pozīcijas jautājumā par tramvaja līnijas izbūves projekta īstenošanas kopējo lietderību, ietekmi uz kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem, pilsētvidi un naudas izlietojumu. Projekta sākumā, iesaistītās puses no publiskā un privātā sektora bažīgi raudzījās uz projekta nākotni un sadarbību, ja procesam pievienosies nevalstiskā organizācija.

Līdzīgas bažas Delnas kolēģi no nevalstiskā sektora novēroja gandrīz visās Eiropas valstīs, kur ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu, sākot no 2015.gada tiek ieviesti Integritātes pakti. Tomēr nepilnos trīs gados uzskati ir diametrāli mainījušies. Šobrīd vairumā valstu nevalstisko organizāciju uzskata nevis par represīvu orgānu, kurš agresīvi norāda uz maznozīmīgām projekta nepilnībām, bet par konstruktīvu partneri publisko iepirkumu jautājumos, kura mērķis ir padarīt efektīvāku, atklātāku un taisnīgāk uzraudzītu projektu.

Iepirkumu speciāliste Anna Vespa, kas pārstāv Sardīnijas Reģionālo transporta uzņēmumu Itālijā, pauda viedokli: «Sākumā, kad saņēmām uzaicinājumu piedalīties projektā, mēs bijām entuziasma pilni, taču noraizējušies, ka Integritātes pakts palielinās birokrātiju. Patiesībā Integritātes pakts padara mūs daudz efektīvākus pārkāpumu atklāšanā un novēršanā.»

Protams, konstruktīva sadarbība nenozīmē pilnīgu harmoniju iesaistīto pušu starpā. Pusēm ir kopējs mērķis, bet nonākšana līdz mērķim ir atkarīga no dalības argumentētās diskusijās, jo Integritātes pakts sakņojas priekšnoteikumā, ka tajā piedalās aktīvi, drosmīgi un taisnīgi partneri, uzver Delnas pārstāvji.

Arī nevalstiskās organizācijas nākušas pie secinājumiem par publiskā sektora partneru lomu veiksmīgā uzraudzības procesā. Pilsoniskā sabiedrība, īpaši Austrumeiropā un Centrāleiropā, nereti sevi pozicionē kā pretiniekus valsts un privātajam sektoram, tomēr Integritātes paktu gadījumā organizācijas atzīst, ka lielākajai daļa uzņēmēju un publiskā sektora amatpersonu ir kopēji mērķi – atklātība un efektivitāte publiskajos iepirkumos, kas vērsti uz sabiedrības kopējo labumu.

Pirmie rezultāti no Integritātes pakta projektu ieviešanas Eiropas valstīs skaidri norāda arī uz papildus pievienoto vērtību no pilsoniskās sabiedrības iesaistes iepirkumu uzraudzības procesos. Pieminēšanas vērta ir Integritātes pakta loma, veicinot sabiedrības locekļu iesaisti publisko iepirkumu uzraudzībā un ziņošanā par jebkādiem pārkāpumiem. Trauksmes celšanas mehānisma ieviešana atvieglo monitorēšanas procesu un ietaupa laiku, jo bieži trauksmes cēlēji jau atnāk pie nevalstiskās organizācijas ar precīzu informāciju, kas norāda uz konkrētām nepilnībām vai pat noziedzīgām darbībām.

Piemēram, Polijā, tieši Integritātes pakts izvērsa aktīvu trauksmes celšanas popularizēšanas kampaņu, iesaistot uzraudzības procesā sabiedrību. Rezultātā Polijas dzelzceļa kompānija, kas projektā pārstāv valsts pusi, ir ieviesusi iekšējo trauksmes celšanas mehānismu un uzlabojusi kompānijas ētikas kodeksu, norāda Delna.

Korupciju nevar apkarot viens cilvēks, bet izveidojot ciešu sadarbību starp valsti, privāto sektoru, nevalstiskajām organizācijām un ikvienu sabiedrības locekli. Ja pieci pirksti veido kulaku, tad apvienojoties visām sabiedrības grupām ir iespējams izveidot stipru ieroci, korupcijas izskaušanai.

Par RS projektā veiktā iepirkuma procesa uzraudzības gaitu Delna sniegs paziņojumu pēc iepirkuma noslēgšanās.

Papildu informācija: Kas ir integritātes pakts?

2016.gada izskaņā viena no trim Eiropas un Centrālās Āzijas iedzīvotājiem uzskatīja, ka parlamenta un valdības pārstāvji ir iesaistīti korupcijā un tieši korupcija ir viena no lielākajām problēmām šajās valstīs. Kas attiecas uz publiskajiem iepirkumiem Eiropas Savienībā, tad sabiedrība ik gadu zaudē piecus miljardus eiro korupcijas dēļ.

Lai padarītu efektīvāku cīņu pret korupciju publiskajos iepirkumos, 2015.gada 22.maijā Eiropas Komisijas Reģionālās politikas un pilsētpolitikas ģenerāldirektorāts aicināja valsts institūcijas un pilsoniskās sabiedrības organizācijas izrādīt interesi un pieteikties pilotprojektā Integritātes pakts – Eiropas Savienības fondu uzraudzība (Integrity Pacts – civil control mechanisms for safeguarding EU funds).


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Rīgas svētki, Banānu izbraukums un Piena svētki

Šajā nedēļas nogalē, dodoties pa Maršrutu, paveras iespējas baudīt daudz un dažādus pasākumus visās Latvijas malās – no Liepājas līdz Rēzeknei, braucot caur Rīgu, kur no 17. līdz 19.augustam norisināsies vieni no gaidītākajiem un vērienīgākajiem pilsētas svētkiem Latvijā. Ja ir vēlme pavadīt brīvdienas nedaudz mierīgākā vidē, tad Maršruts ved arī uz Raunu, kur norisināsies festivāls Ķiploks – visu garšu karalis. Kad tas nobaudīts, tad Liepājā atpūtas parkā Pērkone piknika gaisotnē var piedalīties Adoptēto dzīvnieku saietā 2018.

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Valsts kontrole vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos

Valsts kontrole nākamā gada budžetā vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos, Latvijas Radio norāda Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Eurostat: Latvijā janvārī–jūnijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina ceturtdien, 16.augustā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Gandrīz puse bērnu pērn piedzimuši māmiņām ar augstāko izglītību

Latvijā pērn piedzima 20 828 bērni. Gandrīz pusei jeb 9 703 bērnu mātēm bija augstākā izglītība. 7 229 jeb 34,7% jaundzimušo mātēm bija vispārējā vidējā vai vidējā profesionālā izglītība un 2 775 jeb 13,3% – pamatizglītība vai zemāka izglītība.

Apdrošinātāju parakstīto prēmiju apmērs 1.pusgadā Latvijā pieaudzis par 18,6%

Apdrošināšanas sabiedrības šogad pirmajā pusgadā Latvijā kopumā bruto prēmijās parakstījušas 255,763 miljonus eiro, kas ir par 18,6% vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā, savukārt izmaksāto atlīdzību apmērs audzis divas reizes lēnāk – par 9,1%, sasniedzot 145,277 miljonus eiro, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas apkopotie dati.

Latvijas krājbankas administrators jūlijā atguvis 224 800 eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūlijā atguvis 224 834 eiro, kas ir 4,6 reizes mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Lancmanis: Rundāles pils muzejs turpmāk jāvada ar līdzšinējiem uzstādījumiem

Rundāles pils muzejs turpmākajos gados jāvada līdzīgi jau pašlaik izvirzītiem uzstādījumiem un ideāliem, pauž ilggadējais muzeja vadītājs Imants Lancmanis, kurš šī gada nogalē atstās amatu, lai dotos pensijā.

Veiktas izmaiņas SIA LDz Infrastruktūra valdē

SIA LDz Infrastruktūra dalībnieku sapulce ir veikusi izmaiņas uzņēmuma valdē, līdzās valdes priekšsēdētājam Jānim Ceicānam apstiprinot jaunu valdes locekli – VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) Nekustamā īpašuma direkcijas Nodrošinājuma daļas vadītāju Arti Bērziņu, ziņo LDz pārstāve Ella Pētermane.

Noteiktas Zvaigžņu reitinga labākās skolas

2018.gada Zvaigžņu reitinga augšgalā starp lielajām skolām nemainīgi ir Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, otro vietu ieņem Daugavpils Krievu vidusskola – licejs, savukārt trešo vietu ieņem Rīgas Valsts 2.ģimnāzija. Mazo skolu reitingā pirmo vietu ieņem RTU inženierzinātņu vidusskola, otro vietu – Tukuma novada Zemgales vidusskola, un trešo vietu – PIKC NMV Rīgas Doma kora skola.

ABLV Bank aktīvi jūlijā atgūti 21,052 miljonu eiro apmērā

Likvidējamās ABLV Bank likvidatori jūlijā atguvuši aktīvus 21,052 miljonu eiro apmērā. Tostarp no izsniegtajiem kredītiem atgūti 11,602 miljoni eiro, no atgūtajiem/pārdotajiem vērtspapīriem – 7,644 miljoni eiro, no aizdevumiem kredītiestādēm – 1,792 miljoni eiro, bet no kustamās un citas mantas pārdošanas – 14 tūkstoši eiro.

CVK saņēmusi informāciju par vairāku kandidātu iespējamo neatbilstību likumam

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi informāciju par vairāku deputāta amata kandidātu iespējamo neatbilstību Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumiem, vēsta CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Bažas par Turcijas krīzi gremdē pasaules akciju tirgus

Pasaules biržas trešdien, 15.augustā, saruka akciju cenas, atjaunojoties bažām par Turcijas kržies ietekmi un investoriem cenšoties atbrīvoties no riskantākajiem aktīviem.

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.