bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 26.02.2020 | Vārda dienas: Aurēlija, Evelīna, Mētra
LatviaLatvija

Demogrāfs: palikuši pāris gadi, lai novērstu tautas izmiršanu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

News, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Demogrāfs Ilmārs Mežs

Lai novērstu tautas izmiršanu, Latvijai palikuši pēdējie daži gadi, kuros stimulēt dzimstību, brīdina demogrāfs Ilmārs Mežs.

Situācija kļūs kritiska, ja tuvākajos trīs līdz piecos gados Latvijā netiks iegūts dzimstības uzrāviens. Pēc šiem gadiem iestāsies jauno cilvēku «demogrāfiskā bedre», būtiski saruks fertilajā vecumā esošo sieviešu skaits un Latvijas iedzīvotāju izmiršanu varēs novērst vairs tikai ar Āfrikas līmeņa dzimstību, par ko gan Latvijas apstākļos sapņot būtu nereāli, intervijā telekompānijai LNT norāda Mežs.

Viņaprāt, lai atrisinātu šo situāciju, no ģimenēm ar bērniem ir jānoņem nabadzības lāsts.

Pēc demogrāfa domām, ir vairāki risinājumi, kā situāciju labot, piemēram, jāpalielina neapliekamais ienākumu minimums par bērniem, un nevis par makā gandrīz nesajūtamajiem desmit latiem, bet gan uz pusi. Tāpat valsts varētu jaunajām ģimenēm garantēt hipotekāros aizdevumus. Joprojām neatrisināts ir bērnudārzu rindu jautājums.

Tomēr Mežs norāda, ka nevarētu arī apgalvot, ka nekas nav darīts – esošā valdība darījusi vairāk nekā iepriekšējās, lai gan kopumā joprojām nepietiekami, un Latvija joprojām atvēl vismazākos līdzekļus demogrāfijai starp Eiropas Savienības valstīm. Reālie uzlabojumi ir sākušies tikai no šī gada. Ja pirms gada Mežs prognozēja, ka 2100.gadā Latvijā varētu būt palikuši 300 000 latviešu, tad tagad viņš ir gatavs prognozi par 3% uzlabot, tomēr tas situāciju globāli nemaina.

Komentējot Ekonomikas ministrijas veidoto reemigrācijas plānu, Mežs atzinis, ka ir labi, ka šāds plāns tapis, taču, viņaprāt, uz būtisku cilvēku plūsmu mājup var necerēt. Tā vietā valstij daudz vairāk vajadzētu strādāt uz to, lai noturētu Latvijā tos cilvēkus, kas gatavojas aizbraukt.

102.000.102.3849


Pievienot komentāru

 1. patriots teica:

  jāsaprot, ka daļa aizbraukušo neatgriezīsies nekad. daudzi tur apprecējušies un nodibinājuši ģimenes ar poļiem, lietuviešiem, turkiem un pakistāņiem. nebrauks šie cilvēki uz Latviju un viņu bērni valstij arī ir zuduši. Tā vietā mājās palicējiem jārada apstākļi, lai katrā ģimenē valdītu trīs bērnu princips – par sevi, par otru no vecākiem un Latvijai

 2. mute teica:

  Kas tā ir par tautu? Krievus negrib pieņemt, paši aizbraukuši, kaut ko bārstās par izmiršanu.

  Es savus bērnus nedzemdēšu tautas dēļ, bet gan sevis.
  Bet, ja valdība vēlas sev nodrošināt nodokļu maksātājus, tad lai mazāk bāž savās kabatās, nevis draud ar iznīcību.

  • mutei teica:

   un kas tā par tautu, kur pasē rakstīts “latvietis”, cilvēkam latvisks vārds un uzvārds, bet pats ne vārda nemāk latviski pateikt? No tiem 300 000, kas būs palikuši 2100.gadā, vismaz puse jānoņem nost

   • mute teica:

    Nu ja tavā izpratnē visa centrālais ir valoda, tad jau arī latgaļus var atskaitīt. Esmu par vienu valsts valodu – latviešu. Bet tā centrēšana, tu neesi mūsējais – tu esi svešais, tas jau arī mūs iedzīs postā. Ja zinātu, ka LV tik daudz patriotu, nekad neticētu aizbraucēju statistikai.

    Droši vien arī tu, ja būtu vajadzība, kājas mestu pār pleciem uz zemeņu lauku Anglijā, tad tavas prognozes un bažas tev būtu pie kājas.

 3. magnolija teica:

  labi, ka ir tāds demogrāfs Mežs, kuru šī problēma uztrauc un kurš liek par to aizdomāties arī citiem. Visu cieņu!

 4. pa teica:

  Interesanti, kā tad latvieši neizmira viduslaikos, kad viņu bija daudz mazāk, nekā tagad. Galvenais ir nelaist valstī svešiniekus, tad tauta nekad neizmirs.

 5. xx teica:

  ir daudz versiju, par to strīdas valodnieki, par to strīdas pētnieki tas , kas šobrīd pieņemts – nav rādītājs un nemaina būtību. Latgaļu jautājumu pētījuši arī starptautiski, pielīdzinot to Katalonijas gadījumam, izceļot, ka tas ir neparasts gadījums, kad sabiedrības daļa grib tieši būt atzīti un pieņemti, ne atdalīti.

 6. KEV teica:

  DOLBITSJA,DOLBITSJA,ESČO RAZ DOLBITSJA.TOĻKO TAK.KU.

Astoņu mēnešu laikā saņemti 435 trauksmes cēlāju ziņojumi

No visiem iesniegumiem par trauksmes cēlēju ziņojumiem ir atzīti 119. Visbiežāk trauksme celta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, amatpersonu pārkāpumiem un publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanas.

Lietuva izsludina ārkārtas stāvokli, gatavojoties koronavīrusam

Lietuva, kur pagaidām nav konstatēti jaunā koronavīrusa inficēšanās gadījumi, ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli kā preventīvu soli, lai sagatavotos iespējamam infekcijas uzliesmojumam, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

EK: Jaunā koronavīrusa dēļ var tikt koriģēta Latvijas ekonomikas izaugsmes prognoze

Trešdien, 26.februārī, publicētajā EK ziņojumā par Latviju norādīts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums 2020.gadā varētu būt 2,3% apmērā, bet 2021.gadā – 2,4% apmērā.

Ukraina ievieš Krimas okupācijas pretošanās dienu; Kremlis neizpratnē

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pavēstījis, ka turpmāk 26.februārī valstī tiks atzīmēta Krimas okupācijas pretošanās diena, ziņo Ukrainas nacionālā ziņu aģentūra Ukrinform.

Saskaņas līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs krievu skolu aizstāvis Čekušins

Pirms starta 13.Saeimas vēlēšanās kopā ar Saskaņu Čekušins aktīvi darbojies kopā ar citiem krievu skolu aizstāvjiem, tostarp Latvijas Krievu savienību.

Līdakam piedāvā turpināt strādāt Rīgas zoodārzā; piedāvājumu pieņemt nesteidz

Rīgas zoodārza kapitāldaļu turētājs Radzevičs piedāvājis Ingmāram Līdakam turpināt darbu iestādē sabiedrības izglītošanas jomā, taču Līdaka piedāvājumu pieņemt nesteidz, jo neesot skaidrības par jaunās zoodārza vadības plāniem.

Baltkrievija par piesārņotu naftu no Krievijas plāno saņemt 56 milj. eiro

Baltkrievija, kurai Krievija pērn piegādāja pusmiljonu tonnu nekvalitatīvas naftas, pēc ilgām sarunām ar Maskavu gaida kompensāciju 56 miljonu eiro vērtībā, ziņo Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA.

Igaunijas Rail Baltica uzņēmuma jaunais vadītājs koncentrēsies uz termiņu izpildi

Igaunijas valsts uzņēmumā Rail Baltic Estonia priekšsēdētāja amatā stāsies Tenu Grīnbergs, kurš sola koncentrēties uz būvdarbu grafika izpildi un tālāka finansējuma saglabāšanu, ziņo ERR.

FM: Nākamajā ES plānošanas periodā uzsvars uz klimatam draudzīgas ekonomikas transformāciju

«Nepieciešamība pāriet uz videi un klimatam draudzīgāku ekonomiku ir nenovēršama. Jo ātrāk tiks mainīta attieksme, ka klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi ir drauds mūsu attīstībai, jo konkurētspējīgāki mēs būsim nākotnē.»

SIFFA direktors: Latvijā otrais zemākais vēža ārstēšanas finansējums Eiropā

Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles – medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.

Igaunijā koronavīrusa analīzes veiktas četrām personām; rezultāti negatīvi

Igaunijā līdz šim jaunā koronavīrusa analīzes veiktas četriem cilvēkiem, un visas bijušas negatīvas, tā Igaunijas Veselības pārvaldes informāciju citē raidorganizācija ERR.

Latvijā samazinās lidojumu kavējuma laiks

Latvijā 2019.gadā kopējais kavējums gaisa satiksmes plūsmas vadībā bija 2 626 minūtes, kas ir par 83,8% mazāk nekā 2018.gadā, kas saistīts ar racionālāku gaisa telpas izmantošanu.

Kariņš mudina Bordānu izpildīt savus «mājasdarbus», pirms kritizēt citus ministrus

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš mudina Jaunās konservatīvās partijas līderi, tieslietu ministru Jāni Bordānu izpildīt savus «mājasdarbus», pirms kritizēt citus ministrus.

Maskava noraida Sīrijas pamieru ar opozīciju; karadarbība pastiprinās

Karadarbībai Sīrijā starp valdības-Krievijas spēkiem un opozīcijas grupējumiem prasot arvien jaunus civiliedzīvotāju upurus, Krievija ir noraidījusi pamiera iespēju, jo uzskata pretiniekus par teroristiem, kuriem nevēlas piekāpties ne Maskava, ne Damaska, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Valdība lauksaimniekiem piešķir 8,7 miljonus eiro konkurētspējas nodrošināšanai

Valdība akceptē 8,72 miljonu eiro atbalsta finansējuma piešķiršanu lauksaimniekiem.

Vācijā pieaug karnevāla uzbrukumā cietušo skaits

Vācu policija, kura izmeklē automašīnas ietriekšanos cilvēku pūlī karnevāla gājiena laikā, ir pavēstījusi, ka uzbrukumā cietuši 52 cilvēki. No tiem 35 cietušie joprojām ir slimnīcā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Ministru domām daloties, pagaidām neatbalsta priekšlikumu par alkohola tirdzniecību internetā

Ministru domām daloties, valdība lēma pagaidām nevirzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz atļaut Latvijā tirgot alkoholiskos dzērienus ar interneta starpniecību.

Kariņš: Latvijas dienesti ir gatavi nepieciešamības gadījumā neļaut jaunajam koronavīrusam izplatīties

Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu, tomēr atbildīgie dienesti ir gatavi nepieciešamības gadījumā neļaut šim vīrusam izplatīties, norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Atsevišķu ministru kritikas pavadībā valdība atbalsta Nacionālo attīstības plānu

Ministru kabinets otrdien, 25.februārī, atbalstījis Pārresoru koordinācijas centra sagatavoto Nacionālā attīstības plāna 2021.–2027.gadam gala redakcijas projektu, atsevišķiem ministriem gan kritizējot finansējuma trūkumu tā īstenošanai.

Igaunijā policijas priekšnieka algu paceļ līdz 6 000 eiro

Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ģenerāldirektora mēnešalga ir noteikta 6 000 eiro apmērā, tā paredz Igaunijas iekšlietu ministra Marta Helmes lēmums, ziņo ERR.

Igaunijā noraida aptieku reformas atcelšanas likumprojektu

Igaunijas parlamentā otrdien, 25.februārī, noraidīts grozījumu projekts, kas paredzēja mainīt valstī plānoto aptieku reformu, kuras nolūks ir aptieku pāriešana aptiekāru īpašumā. Grozījumu projektu bija iesniegusi Igaunijas Konservatīvā tautas partija, raksta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Ar sociālajām garantijām vēlas stiprināt tiesnešu neatkarību

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 25.februārī, pirmajā lasījumā atbalstīja likumu grozījumus, ar kuriem plānots stiprināt Satversmes tiesas tiesnešu neatkarību.

Pērn veikti 530,6 miljoni bezskaidrās naudas maksājumu 203 miljardu eiro apjomā

Salīdzinājumā ar 2018.gadu kopējais klientu bezskaidrās naudas maksājumu skaits pieauga par 11%, savukārt maksājumu kopapjoms samazinājās par 10,2%.

JKP dod mājienu par vēlmi Magņitska sankciju sarakstā redzēt arī Šķēli

Jaunās konservatīvās partijas ieskatā tā dēvētais Magņitska sankciju saraksts būtu jāpapildina arī ar citiem Latvijas oligarhiem, partijai netieši dodot mājienu par vēlmi tajā redzēt arī ekspolitiķi Andri Šķēli.

Koronavīrusa dēļ Kanāriju salās vairākiem simtiem atpūtnieku liedz atstāt viesnīcu

Spānijas Kanāriju salās kādā viesnīcā ieviesti pārvietošanās ierobežojumi vairākiem simtiem viesu, jo naktsmītnē uzturējies kāds itāļu ārsts, kuram ir konstatēts koronavīruss, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Top 5 Video


  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!