Deputāti iepazīstas ar plānotajām reformām cilvēku ar invaliditāti atbalstam

Labklājības ministrija iecerējusi reformēt valsts apmaksāto rehabilitāciju un tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu, veidojot šos pakalpojumus klientam draudzīgākus, BNN ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti trešdien, 19.aprīlī, iztaujāja labklājības ministru Jāni Reiru par plānotajiem pasākumiem, lai pilnveidotu nodarbinātības iespējas un sociālās iekļaušanas pasākumus cilvēkiem ar invaliditāti.

«Ministrija ir pieteikusi nozīmīgas sociālās politikas izmaiņas, kas vērstas uz veiksmīgāku cilvēku ar invaliditāti integrāciju darba tirgū. Visam pamatā ir pakalpojumu pieejamības uzlabošana – plānots būtiski paātrināt tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu, savukārt rehabilitācijas pakalpojumus nodrošināt savlaicīgi un tuvāk klienta dzīvesvietai. Šo reformu veikšanai nepieciešamas arī likumu izmaiņas, un, lai to sagatavošana būtu raitāka, deputāti ir gatavi pielikt palīdzīgu roku,» komentē Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Viņa uzsver, ka Saeimā nolēmuši veidot darba grupu ar pārstāvjiem no visām frakcijām, lai sekotu reformu sagatavošanai un sagatavotu nepieciešamās likumu izmaiņas.

Tehnisko palīglīdzekļu jomā plānots atteikties no palīglīdzekļu centralizētajiem iepirkumiem, ļaujot klientiem pašiem izvēlēties protēžu, riteņkrēslu, ortopēdisko apavu un citu palīglīdzekļu piegādātāju. Savukārt rehabilitācijas jomā būtiska problēma patlaban ir pakalpojumu centralizācija – tie cilvēkiem ar invaliditāti ir pieejami gandrīz tikai Jūrmalā, turklāt uz tiem nereti ir jāgaida pat vairākus gadus.

Valsts apmaksātus sociālās rehabilitācijas pakalpojums nākotnē varētu sniegt arī rehabilitācijas centri citviet Latvijā, turklāt sistēmu pārkātojot tā, lai pakalpojumi būtu pieejami tad, kad tie cilvēkam patiešām ir nepieciešami, deputātiem klāstīja Labklājības ministrijas pārstāvji.

Kā vienu no problēmjomām, kur arī nepieciešami būtiski uzlabojumi, deputāti minēja invaliditātes ekspertīzi.  Par Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) darbu un attieksmi pret klientiem iepriekš saņemts daudz sūdzību. Tuvāk ar izmaiņām VDEĀVK darbā komisijas deputāti plānojuši iepazīties maijā, uz komisijas sēdi aicinot iestādes jauno vadītāju Juri Gaiķi. Tāpat deputāti nolēma izbraukuma sēdē apmeklēt VDEĀVK un Tehnisko palīglīdzekļu centru.

Ref:224.000.103.952

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas