bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 18.11.2019 | Vārda dienas: Aleksandrs, Brīve, Doloresa
LatviaLatvija

Dermatoloģe: Sauss gaiss veicina ādas saslimstību rašanos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

āda, kopšana, dermatologs, padomi, sausumsPārmērīgi sausa un piesārņota gaisa ietekmē āda kļūst vieglāk ievainojama, un tas var veicināt dažādu ādas saslimšanu rašanos vai jau hronisko slimību paasināšanos, stāsta Lāzermedicīnas klīnikas dermatoloģe Ineta Mauriņa.

«Piedevām, ja āda netiks pareizi mitrināta un aizsargāta, tā arī ātrāk novecos. Labā ziņa – ir daudz pasākumu, ko varam veikt, lai cīnītos ar sausu gaisu un samazinātu gaisa piesārņojumu savā mājoklī,» atzīmē eksperte.

Sausas ādas veidošanos veicina virkne vides faktoru, no kuriem kā būtiskākie jāmin auksts, mitrs un vējains laiks, jo īpaši izteiktas temperatūras svārstības rudens/ziemas periodā, ultravioletais starojums, gaisa piesārņojums, kā arī sauss gaiss iekštelpās, sevišķi apkures sezonā, norāda Mauriņa.

Viņa atzīmē, ka teju katrs  ir saskāries ar situāciju, kad pēc garākiem lidojumiem āda izskatās un jūtas slikti. «Iemesls tam ir tieši ļoti zemais gaisa mitruma līmenis, kāds ir lidmašīnas salonos.»

«Izteikti sausa āda var liecināt arī par dažādām hroniskām saslimšanām (piemēram, atopiskais dermatīts, psoriāze, hormonāli traucējumi, dažādu medikamentu lietošana) un nepilnvērtīgu uzturu, kas nereti ir saistīts ar dažāda veida diētām. Sausas ādas veidošanos mēs varam veicināt paši, pārāk bieži mazgājoties, jo īpaši pārlieku karstā ūdenī, kā arī lietojot neatbilstošus mazgāšanās līdzekļus. Arī tabakas dūmi nelabvēlīgi ietekmē ādas stāvokli, turklāt ne vien aktīvam smēķētājam, bet arī cilvēkiem, kuri ikdienā atrodas līdzās, tai skaitā bērniem,» stāsta dermataloģe.

Ne vienmēr paši tiksim galā

Mauriņa norāda, ka ne vienmēr pats var noteikt, kas ir tas iemesls, kāpēc āda pēkšņi ir kļuvusi sausāka. «Tāpēc, ja mūsu ikdienas dzīvē nekas nav krasi mainījies, nav uzlabojumu pēc intensīvi mitrinošu ādas kopšanas līdzekļu lietošanas, vēlams griezties pie dermatologa, kurš objektīvi izvērtēs ādas stāvokli, veiks nepieciešamos izmeklējumus, rekomendēs atbilstošu kopšanas līdzekļu lietošanu un nepieciešamības gadījumā arī ārstēšanu».

Lasiet arī:  Veselības eksperti: Kā saglabāt veselu un stipru sirdi visa mūža garumā

Optimālais gaisa mitruma līmenis telpās ir no 40% līdz 60%. To īpaši vēlams kontrolēt apkures sezonā un jo sevišķi cilvēkiem, kas cieš no alerģiskām un dažādām ādas saslimšanām, kuru viens no simptomiem ir sausa un jutīga āda, uzsver eksperte.

Tāpat Mauriņa atzīmē, ka pārmērīgi sausa gaisa ietekmē arī pati āda kļūst sausāka un jutīgāka pret dažādiem ārējās vides kairinājumiem, tātad vieglāk ievainojama, kas var veicināt dažādu ādas saslimšanu rašanos vai jau hronisko slimību paasināšanos. «Ādai kļūstot sausākai, tā var sākt plaisāt un lobīties, radot niezi, paaugstinot ādas sēnīšu un citu infekciju risku. Tā arī vizuāli izskatīsies slikti. Ja āda netiks pareizi mitrināta un aizsargāta, tā arī ātrāk novecos.»

Optimālākais risinājums – gaisa mitrinātājs

«Ir virkne pasākumu, ko varam veikt, lai cīnītos ar sausu gaisu un samazinātu gaisa piesārņojumu savā mājoklī. Vienmēr ir jāatceras par optimāla vēdināšanas režīma nodrošinājumu telpās, kurās ik dienas uzturamies. Lai mitrinātu gaisu, var izmantot arī tā saucamās «tautas» – mitra dvieļa novietošanu uz radiatoriem vai ūdens trauka novietošanu sildelementa tuvumā. Tāpat mitruma līmeņa paaugstināšanos veicina arī zaļie telpaugi,» stāsta Mauriņa.

Viņa norāda, ka visērtākais un optimālākais veids, kā mitrināt gaisu, ir izmantot šim nolūkam paredzētos gaisa mitrinātājus, kas telpā kontrolēti izplata noteiktu mitruma daudzumu. Savukārt pret gaisa piesārņojumu telpās var cīnīties, gan izvēloties videi draudzīgus tīrīšanas līdzekļus un maksimāli samazinot jebkādu ķīmisku līdzekļu lietošanu, gan arī izmantojot gaisa attīrīšanas iekārtas. Jebkurā gadījumā vienmēr jāatceras par tabakas dūmu kaitīgumu!

Arī karsta vanna sausina ādu

Sausas ādas kopšanā ir būtiski izvēlēties sausai un jutīgai ādai paredzētos mazgāšanas līdzekļus, kā arī krēmus, kas ir hipoalerģiski, optimāli mitrina un atjauno ādas bioloģisko barjeru. Šādus līdzekļus var iegādāties aptiekās. Jāatceras, ka biežas un pārmērīgas mazgāšanās rezultātā, īpaši ļoti karstā ūdenī, āda kļūs vēl sausāka, stāsta dermataloģe.

«Gan lidojuma laikā, gan uzturoties birojos un citās telpās ar sausu gaisu, ādas mitrināšanai iespējams lietot arī speciālus ūdens sprejus,» atzīme Mauriņa.

Tāpat eksperte norāda, lai samazinātu gaisa piesārņojuma slikto ietekmi uz  ādu, ir radīti ādas kopšanas līdzekļi, kuru sastāvā ir antioksidanti, piemēram, C un E vitamīns. «Par to lietošanu padomu vajadzētu lūgt savam kosmētiķim vai dermatologam. Un ļoti svarīgi ir neaizmirst arī par optimālu saules aizsardzības līdzekļu lietošanu.»


Pievienot komentāru

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!