bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.07.2018 | Vārda dienas: Rozālija, Roze
LatviaLatvija

Deviņi ekspertu ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPrivāto mobilo ierīču izmantošana darbā jeb «Bring your own device» (BYOD) tendence kļūst arvien populārāka arī Latvijā. Latvijā 74% uzņēmumos un 62% valsts pārvaldes institūcijās strādājošo darbam var izmantot savas personīgās mobilās ierīces, liecina Samsung dzīvesstila indeksa Living biznesa vides pētījums.

«Arvien vairāk uzņēmumu peļņas avots ir informācija un nemateriāli pakalpojumi, kur pat niecīgākie datu drošības riski var nodarīt neatgriezenisku bojājumu biznesam. Ja agrāk mobilo ierīču saturu veidoja privātas īsziņas, zvanu arhīvs, bildes un video, tad šodien to papildina arī uzņēmuma kontakti, piekļuve darba e-pastam un konfidenciāliem dokumentiem. Diemžēl jāatzīst, ka šī informācija ir vien plānu durvju attālumā – lielākoties datu aizsardzībai tiek izmantots zemākais drošības līmenis – viedtālruņos 34% lieto paroli, 18% atbloķē uz ekrāna uzvelkot figūru, bet 17% atstāj brīvi pieejamu bez kādiem ierobežojumiem. Līdz ar saturu jāmainās arī drošības risinājumiem,» norāda Samsung Electronics Baltics biznesa klientu attiecību vadītājs Ronalds Možeiko.

Domājot par informācijas aizsardzību, tehnoloģiju eksperti aicina ievērot drošas mobilo ierīču lietošanas principus.

Datu drošības politika – pārliecinies, vai darba devējs ļauj izmantot privātas mobilās ierīces darbam un kādi ir to lietošanas noteikumi. Ja nav izstrādāta datu drošības politika, jautā IT speciālistam, kādai uzņēmuma informācijai vari piekļūt un kā to darīt pareizi. Ja pats esi uzņēmējs, apzini informācijas noplūdes riskus un runā par tiem ar darbiniekiem. Aizsardzību veicina nevis aizliegumi un uzspiesta paradumu maiņa, bet gan izglītošana un lietotājam draudzīgu drošības risinājumu ieviešana.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina piekrīt – mobilo ierīču lietošana Latvijā strauji pieaug un līdz ar to palielinās arī iespēja, ka tieši mobilā ierīce tiek inficēta un no tās tiek nozagti svarīgi dati. «Mums jāapzinās, ka jebkurš mobilais telefons šodien ir tikpat jaudīgs, kā lielie serveri pirms 5-10 gadiem. Mums kabatā ir ātrs un jaudīgs dators ar ļoti plašām pielietošanas iespējām, kas diemžēl paver ceļu arī tieši telefoniem domātiem vīrusiem un ļaunatūrām. Par telefonu jārūpējas tāpat un vēl labāk, kā mēs rūpējamies par savu datoru,» skaidro eksperte.

Paroles – visas ierīces aizsargā ar paroli. To veidošanā lieto burtus, ciparus un simbolus, kā arī regulāri tās maini. Vēlams izmantot vairāku līmeņu aizsardzību – ne tikai pašai ierīcei, piemēram, PIN kodu, pirkstu nospiedumu lasītāju, figūras zīmējumu u.c., bet atšķirīgas paroles arī saturam – darba e-pastam, aplikācijām un tml. Labāk katrreiz ievadīt paroli, nekā atstāt neaizsargātus datus un programmas.

Darba un privātās dzīves dalījums – vēl drošāka metode ir mobilo ierīču drošības risinājumu izmantošana, piemēram, KNOX, kur atsevišķā «konteinerā» nodalīti darba dati ir aizsargāti pret datu noplūdi, vīrusiem, ļaunprogrammatūrām, hakeru uzbrukumiem un gadījumos, kad mobilās ierīces tiek nozagtas vai pazaudētas. Šādi tehnoloģiski risinājumi necīnās ar cilvēku paradumu maiņu, bet palīdz mazināt riskus, jo, kā atklāj pētījums – vienlīdz darba piešķirto un privāto ierīču lietotāji (23%) atzīst, ka to izmanto vēl kāds, piemēram, ģimenes locekļi.

Datu dublēšana – laikmetā, kad kontakti un informācija ir naudas vērtībā, īpaši jādomā par informācijas uzglabāšanu arī kādā citā vietā – mākonī vai datorā ar šifrētu pieeju, lai vari ērti un droši tos atjaunot vai pārnest uz citu ierīci.

Attālināta kontrole – nodrošini ierīci ar aizsardzības risinājumiem gadījumiem, ja tā nonākusi nelabvēļu rokās. Ar tādu aplikāciju palīdzību kā Find My Mobile iespējams atrast telefonu un to attālināti bloķēt, lai to nevarētu izmantot citi lietotāji.

Drošs bezvadu tīkls – izvēlies uzticamu interneta pieslēgumu. Pieslēdzoties publiskam bezmaksas bezvadu tīklam, izvairies no jebkādām īpaši konfidenciālām aktivitātēm, piemēram, paroļu ievadīšanas internetbankā vai kādām naudas operācijām.

Bezvadu savienojumu lietošana pēc nepieciešamības – atslēdz visu, ko nelieto. Ja konkrētajā brīdī nav nepieciešams datu pieslēgums, atrašanās vietas noteikšana, Wi-Fi pieslēgums, Bluetooth vai citi pakalpojumi, tad tos var atvienot. Tas gan pagarinās telefona baterijas darbības ilgumu, gan samazinās iespēju, ka telefons pieslēdzas kādam nevēlamam Wi-Fi tīklam.

Drošu programmatūras avotu izmantošana – neveic neatļautu lietotāja tiesību maiņu ar mērķi uzstādīt ierīcē apšaubāmas izcelsmes un ražotāja neatbalstītu programmatūru. Mobilās ierīces drošības līmenis būs ievērojami augstāks, saglabājot ražotāja uzstādīto aizsardzību un izmantojot tikai oficiālus programmatūras avotus, tādus kā Samsung Galaxy Apps, Windows Store un Google Play. Kā arī operētājsistēma un aplikācijas ir regulāri jāatjaunina.

Pārdomāta lietošana – Neglabā paroles ierīcē vai e-pastā. Nedod paroles citiem cilvēkiem. Ievēro piesardzību pārlūkojot interneta vietnes un izmantojot nejauši atrastus QR kodus. Neveic nepazīstamu aplikāciju uzstādīšanu steigā, izlasi noteikumus, atsauksmes un pārliecinies, ka piekrīti visiem nosacījumiem. Nekavējoties ziņo savam mobilajam operatoram un darba devējam par nozaudētu ierīci vai aizdomīgām darbībām, kas saistīta ar datiem, parolēm vai ierīci.

Ref: 102.000.102.8522


Pievienot komentāru

Zaļā pārvietošanās ikdienā

Latvija ir viena no zaļākajām valstīm pasaulē pateicoties mežiem, kas sedz vairāk nekā pusi valsts teritorijas. Vai mēs esam arī viena no zaļākajām valstīm pasaulē, pateicoties mūsu domāšanai un dzīvesstilam? Latvijā, it īpaši Rīgā un citās lielajās pilsētās arvien aktuālāks kļūst temats par «zaļo pārvietošanos».

ES vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā augušas

Latvijā maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš piena produktu cenas nav pieaugušas. Tikmēr Eiropas Savienībā kopumā vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā, salīdzinot ar aprīli, turpināja augt.

ES paraksta bloka lielāko brīvās tirdzniecības līgumu ar Japānu

Eiropas Savienība un Japāna ir noslēgušas savstarpēju brīvās tirdzniecības līgumu, kas attieksies uz turpat trešo daļu no visas pasaules iekšzemes kopprodukta un 600 miljonu cilvēku ekonomisko aktivitāti.

VNĪ: Okupācijas muzeja būvuzraudzībai piedāvājumus iesnieguši vairāki pretendenti

VAS Valsts nekustamie īpašumi šonedēļ atver iepirkumu un uzsāk vērtēšanu Okupācijas muzeja ēkas pārbūves, tai skaitā jaunas piebūves būvniecības uzraudzībai.

Vēl neskata likumprojektu, kas paredz eID kartes noteikšanu par obligātu dokumentu no 2023.gada

Valdība vēl neskatīja likumprojektu, kas paredz no 2023.gada elektroniskās identifikācijas kartes noteikt par obligātu identifikācijas dokumentu visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu.

Latvijā piecos mēnešos importēts par 7% mazāk cigarešu nekā pirms gada

Latvijā šogad pirmajos piecos mēnešos ievesti 1,828 miljardi cigarešu, kas ir par 7% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Valsts ieņēmumu dienests Akcīzes preču pārvaldes apkopotā informācija.

ES lauksaimniecības finansējumam jāpaliek esošā līmenī, tā Vācija un Francija

Vācijas un Francijas zemkopības ministri kopīgi noraidījuši Eiropas Komisijas priekšlikumu, ka lauksaimniecības finansējums nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā būtu jāsamazina.

18.jūlijā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām

No trešdienas, 18.jūlija, plkst. 10.00 partijas un partiju apvienības var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6.oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām, informē Centrālā vēlēšanu komisija .

Vai turpmāk zināsim, kurš ievēlējis prezidentu? Likumprojekts par atklātu balsojumu «iekustējies»

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūlijā, lēmusi virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā.

KNAB sācis pārbaudi par bijušā administratora Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc Rīgas domes deputāta Jura Juraša iesnieguma sācis pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK politiķiem.

Latvijā janvārī-jūnijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.