bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 22.08.2019 | Vārda dienas: Everts, Rudīte
LatviaLatvija

Divarpus gadu laikā PTAC saņēmis gandrīz 60 sūdzības par auto nomnieku pārkāpumiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC) no 2017.gada 1.janvāra līdz 2019.gada 31.jūlijam saņēmis 58 sūdzības par pārkāpumiem auto nomas pakalpojumos, ceturtdien, 1.augustā, žurnālistiem pastāstīja PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tostarp šogad saņemtas 16 sūdzības, pērn – 23, bet 2017.gadā – 19 sūdzības.

Vienlaikus viņa piebilda, ka Eiropas Patērētāju centru tīklā (ECC-NET) 2018.gadā saņemtas 1 210 sūdzības un 2 501 informācijas pieprasījums. Šogad ECC-NET tīklā saņemtas 535 sūdzības un 1 819 informācijas pieprasījumi.

«Visas mūsu redzeslokā nonākušās lietas vienmēr ir par pietiekami lielām summām, kas ir patērētājiem nozīmīgas.»

Pēc viņas teiktā, kādam Latvijas patērētājam Islandē auto nomas pakalpojumu sniedzējs mēģinājis ieturēt aptuveni 5 000 eiro garantijas maksu. Attiecīgajā lietā neaptvertais risks bijusi smilšu vētra, kuras radītie bojājumi auto nebija iekļauti pilnajā apdrošināšanā. Auto nomas pakalpojumu sniedzējs gan šo naudu nedabūja. Tikmēr Latvijā lielākās no patērētāju un auto nomas pakalpojumu sniedzēju domstarpībām ir par auto bojājumiem, no patērētāja bankas konta iekasējot 600 eiro, kā arī par neatmaksātu drošības naudu 500 eiro apmērā.

Viņa pastāstīja, ka sūdzības tiek saņemtas par dažādiem automašīnas bojājumiem (iepriekš nefiksētiem, iespējams, pēc nodošanas radītiem), drošības naudas neatmaksāšanu, jo pārkāpti līguma noteikumi ar vai bez iemesla. Tāpat sūdzības PTAC saņēmis par automašīnas defektiem, kas atklājas tās lietošanas laikā, un patērētājiem radītājiem zaudējumiem, lai automašīnu nogādātu atpakaļ pie iznomātāja.

2018.gadā PTAC veica pārbaudes 17 ar auto nomu saistītos uzņēmumos un 12 gadījumos konstatēja būtiskus pārkāpumus. PTAC galvenie konstatētie pārkāpumi Latvijā auto nomas pakalpojumu sniegšanā ir noklusēta būtiska informācija rezervācijas tīmekļvietnēs par pakalpojumu sniedzēju un līgumu noteikumiem – liela daļa no tiem var būt pieejama tikai svešvalodās starptautiskās tīmekļa vietnēs. Nereti arī auto pieņemšanas-nodošanas akts nav bijis pieejams valsts valodā.

Tāpat starp PTAC konstatētājiem pārkāpumiem auto nomas pakalpojumu sniegšanā ir patērētājiem piemēroti netaisnīgi līguma noteikumi un nesamērīgi līgumsodi, lai gan tiem jābūt samērīgiem attiecībā pret radītājiem zaudējumiem. Tāpat konstatēta arī vispārīga zaudējumu atlīdzināšanas pienākuma uzlikšana patērētājam, lai gan ne visos gadījumos patērētājs par auto nodarītajiem zaudējumiem bija vainīgs.

Tikmēr patērētāju pieļautie līguma pārkāpumi visbiežāk ir ātruma pārsniegšana, par ko saņemts administratīvais sods, kā arī patērētāju radīti bojājumi automašīnai.

Vītoliņa pastāstīja, ka ar mērķi veicināt patērētāju zināšanas par autonomas pakalpojumu specifiku, kā arī informēt par aspektiem, kuriem nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību pirms un pēc pakalpojumu izmantošanas, kā arī līgumu darbības laikā, PTAC un Eiropas Patērētāju informēšanas centrs uzsākuši kampaņu Domā, ja auto nomā.

Viņa pastāstīja, ka kampaņas mērķis ir aicināt patērētājus rūpīgāk lasīt nomas lūgumu, lai pārzinātu savus pienākumus. Tāpat būtiski mazināt pašriskus, piemēram, iegādājoties apdrošināšanu. Vēlams arī fiksēt auto vizuālo stāvokli, bet nomas auto lietot saudzīgi, kā arī auto atgriezt tādu, kādu patērētājs to saņēmis.

Sixt auto nomas vadītājs Baltijā Jānis Putniņš uzsvēra, ka, nomājot auto, ir ļoti būtiski izlasīt nomas līgumu. Ja auto rezervē pie starpnieka nomas noteikumi un pirktie pakalpojumi tajā var atšķirties salīdzinājumā ar nomāšanu pa tiešo no nomas kompānijas. Tāpēc jāizlasa starpnieka teiktais. Svarīgi iepazīties ar informāciju par komersantu, pie kura plānots nomāt automašīnu – rast skaidrību, vai šis uzņēmums ir sociāli aktīvs, un būs iespējams atrisināt konfliktu situācijas, ja tādas radušās.

Putniņš aicināja nomātās automašīnas lietot atbildīgi, ievērojot ceļa satiksmes noteikumus un par auto nomas laikā rūpēties kā par savu, jo tas būs jāatdod atpakaļ. Jāņem vērā, ka, auto nododot vēlāk, var būt papildus jāmaksā par kavētajām dienām vai stundām.

Viņš gan piebilda, ka salīdzinājumā ar citām ārvalstīm Latvijā ir salīdzinoši maz pārkāpumu auto nomas pakalpojumu sniegšanā.


Pievienot komentāru

Pārskatot izdevumus, visvairāk naudas rasts Zemkopības ministrijā

Vislielākie līdzekļi – 30,73 miljoni eiro – izdevumu pārskatīšanas rezultātā 2020.gada budžetā rasti Zemkopības ministrijā, liecina Finanšu ministrijas ziņojums.

Pirms jaunā mācību gada sākuma trūkst ap 500 pedagogu

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, varētu būt ap 500 pedagogu vakancēm, pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Okupācijas muzejam meklē jaunu vadītāju – izsludināts konkurss

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valde izsludinājusi atklātu konkursu uz Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatu. Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 30.septembris.

Reitingi Igaunijā: Opozīcija popularitātē aizvien pārspēj koalīciju, taču atbalsts krītas

Opozīcijas partijas Igaunijā piedzīvojušas popularitātes kritumu, kamēr valdošā Centra partija piedzīvojusi kāpumu.

Rīgas domē likvidēs trīs darba grupas

Likvidēt nolemts 2011.gadā izveidoto vadības grupu par zemās grīdas tramvaju ieviešanu Rīgā un 2013.gadā izveidoto Dienvidu tilta būvniecības projekta vadības grupu.

Palielinātas akcīzes likmes – akcīzes nodokļa ieņēmumi auguši par 8,1%

Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2019.gada pirmajos sešos mēnešos ir 521 miljons eiro, kas ir par 39 miljoniem eiro jeb 8,1% vairāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā.

Pēc Helmaņa aizturēšanas iemeslu noskaidrošanas Gerhards vērtēs, vai paturēt viņu par padomnieku

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pēc iepazīšanās ar Ogres novada domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa aizturēšanas iemesliem vērtēs, vai viņu paturēt par padomnieku.

Nodokļu reformas atskaņas: Budžeta izdevumus aicina samazināt par 94 miljoniem

Nodokļu reformas ietekme joprojām ir būtiska un kompensējošie pasākumi ir nepietiekami, tādēļ padome uzskata, ka maksimāli pieļaujamie izdevumi nākamā gada budžetā nosakāmi par 94 miljoniem eiro mazāki nekā paredzēts budžeta projektā.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā palielinājies par 1,5%

Salīdzinot ar jūniju, jūlijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,2%. Toties salīdzinājumā ar pērnā gada jūliju kāpums ir 1,5%.

Iniciatīvai Ierēdnis ēno uzņēmēju pieteikušies 37 uzņēmumi

Apkopojot uzņēmumu iesniegtos pieteikumus, iniciatīvai Ierēdnis ēno uzņēmēju kopumā pieteikušies 37 uzņēmumi, kopumā ēnošanai piedāvājot 83 amata vietas savos uzņēmumos.

PVD apturējis divu ar zīmolu Pakistānas kebabs strādājošu uzņēmumu darbību

Pārtikas un veterinārais dienests higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturējis divu ar zīmolu Pakistānas kebabs strādājošu uzņēmumu darbību.

Tramps atkārto aicinājumu atļaut Krievijai atgriezties «Lielajā septītniekā»

ASV prezidents Donalds Tramps atkārtojis aicinājumu atļaut Krievija atgriezties «Lielajā septītniekā» jeb G7, pasaules industriāli attīstītāko valstu valdību sadarbības forumā, uzsverot, ka ir labāk, ja Krievija atgriežas šo valstu vidū.

Pēc izdevumu pārskatīšanas FM izdevies rast potenciālo resursu 93,7 miljonu apmērā

Pēc izdevumu 2020.gadam pārskatīšanas izdevies rast potenciālo resursu 93,7 miljonu eiro apmērā. No tiem 48,1 miljons eiro novirzāms kopējās fiskālās telpas uzlabošanai.

Kaljulaida: Finanšu ministram Helmem vairs nav vietas valdībā

Pēc tikšanās ar Igaunijas premjerministru Jiri Ratasu prezidente Kersti Kaljulaida pauda pārliecību, ka valdībā vairs nav vietas finanšu ministram Martinam Helmem.

Valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi 2020.gadam – 7,13 miljardi

Valsts pamValsts pamatbudžeta bāzes izdevumi 2020.gadam ir aprēķināti 7 132,4 miljardu eiro apmērā un 2021.gadam valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi – 7 332 miljardu eiro apmērā.

Lietuvas eirokomisāra kandidāts: «Zaļā» politika un digitalizācija ir Eiropas prioritātes

Stājoties Seima priekšā, Lietuvas ekonomikas ministrs Virgīnijs Sinkevičs, kuru virza eirokomisāra amatam, kā Eiropas prioritātes minēja «zaļo» politiku un digitālizāciju.

KNAB aizturējis Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani, notiek kratīšana

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 21.augusta rītā aizturējis Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani.

Rīgas satiksme šī gada pirmajā pusē nopelnījusi 2,04 miljonus

SIA Rīgas satiksme šī gada pirmajā pusē nopelnījusi 2,04 miljonu eiro savukārt apgrozījums bijis 95,67 miljoni eiro, liecina uzņēmuma publiskotie dati.

Itālijā krīt valdība, izjūk labējo-populistu koalīcija

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte paziņojis par atkāpšanos no amata pēc tam, kad neuzticības balsojumu bija rosinājusi labējā koalīcijas partija Līga ar premjerministra vietnieku Mateo Salvīni priekšgalā.

Rosinās ziņot par Saeimas deputātiem piešķirtajiem komandējumiem

Saeimas Juridiskās komisijas sēdē deputāti vienojušies rosināt grozījumus Saeimas kārtības rullī, kas noteiktu Saeimas Prezidijam ziņot par deputātu komandējumiem Saeimas plenārsēdē.

Gandrīz visi 2020.gada budžetā brīvi pieejamie līdzekļi ir rezervēti, tā Kariņš

Pēc Kariņa paustā, gandrīz visi 2020.gada budžetā brīvi pieejamie līdzekļi ir rezervēti, ko nosaka iepriekš pieņemtie lēmumi.

Ieviesīs «nulles birokrātijas» principu

Valdība pieņēmusi tā saukto «nulles birokrātijas» principu, ar ko iecerēts samazināt administratīvā sloga apjomu uz uzņēmējiem, informē Valsts kancelejā.

Aptur Lemberga bijušā advokāta Krastiņa darbību advokatūrā

Latvijas Zvērinātu advokātu padom apmierinājusi smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra bijušā advokāta Raimonda Krastiņa lūgumu apturēt viņa darbību advokatūrā.

Burovs un Bergmanis tiek pie amatiem Rīgas brīvostas pārvaldē

Rīgas domes ārkārtas sēdē otrdien, 20.augustā, Rīgas brīvostas pārvaldes valdē ievēlēti galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs un deputāts Sandris Bergmanis.

Igaunijas prezidente atbalsta nodokļa ieviešanu elektroenerģijai no Krievijas

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida paudusi atbalstu idejai aplikt ar nodokli Baltijas valstu tirgū no Krievijas ienākošo elektroenerģiju. Turklāt prezidente uzskata, ka par elektroenerģijas importu no trešajām valstīm būtu jāpanāk kopīgs ES lēmums.


-->