Dombrovskis: ES kandidātvalsts statusa piešķiršana Ukrainai būs ģeopolitisks signāls

Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts statusa plānotā piešķiršana Ukrainai būs ģeopolitisks atbilde, ka šī reģiona valstīm ir tiesības pašām lemt savu likteni, tā Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas izpildvietnieka par ekonomiku un tirdzniecību Valda Dombrovska (JV) teikto  intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma citē lsm.

Dombrovskis atzina, ka kandidātvalsts statusa piešķiršana ceļā uz iestāšanos ES būs saistīta ar politisku solidaritāti pret Krievijas agresiju.

«Tā zināmā mērā ir arī ģeopolitiska atbilde, ka tādām valstīm kā Ukraina, Moldova vai Gruzija ir tiesības pašām lemt savu likteni,

pašām izvēlēties savu ģeopolitisko virzību un ka šīs valstis netiek atstātas Krievijas ietekmes zonā,» sacīja Dombrovskis.

EK pārstāvis arī norādīja uz finansiālu atbalstu, kas tiek sniegts Ukrainai: nesen pabeigta 1,2 miljardu eiro makrofinansiālās palīdzības programma un tiek gatavota jauna makrofinansiālās palīdzības programmu 9 miljardu eiro apmērā.

Tikmēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka šī valstij būs vēsturiska nedēļa, jo ES dalībvalstu līderi lems par bloka kandidātvalsts statusa piešķiršanu Ukrainai, ko pagājušajā nedēļā rekomendēja Eiropas Komisija. Zelenskis arī prognozē, ka Krievijas šonedēļ pastiprinās karadarbību Ukrainā.

BNN jau vēstīja, ka Eiropas Komisija (EK) piektdien, 17.jūnijā, nolēmusi ieteikt piešķirt Eiropas Savienības kandidātvalsts statusu Ukrainai un Moldovai, paziņojusi EK prezidente Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen).

Ukraina un Moldova pieteikumus par uzņemšanu ES iesniedza drīz pēc tam, kad Krievijas karaspēks 24.februāri atkārtoti iebruka Ukrainā.

«Jā, Ukraina ir jāpieņem kā kandidātvalsts. Tas ir balstīts izpratnē, ka labs darbs ir padarīts, bet svarīgs darbs vēl veicams,» sacīja EK prezidente.

«Mēs visi zinām, ka ukraiņi ir gatavi mirt par Eiropas perspektīvu. Mēs gribam, lai viņi dzīvo kopā ar mums par šo Eiropas sapni,» viņa uzsvēra.

Lasiet arī: EK atbalsta ES kandidātvalsts statusa piešķiršanu Moldovai un Ukrainai

ES 27 dalībvalstīm vēl jādod zaļā gaisma, lai Ukrainai tiktu piešķirts kandidātvalsts statuss, un bloka līderi par to diskutēs samitā Briselē šonedēļ.

Tomēr gaidāms, ka arī tad, ja Ukraina un Moldova tiks atzītas par kandidātvalstīm, to ceļš uz dalību ES būs diezgan ilgs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas