bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 28.01.2020 | Vārda dienas: Kārlis, Spodris
LatviaLatvija

Dombrovskis: No jaunās EK izvirzītajām prioritātēm Latvijai visvairāk darāmā būs ekonomikas attīstībā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Valdis Dombrovskis. EK, ekonomika, attīstība, prioritātes, ES

Valdis Dombrovskis

Galvenās jaunās Eiropas Komisijas (EK) prioritātes būs «zaļā transformācija» un virzība uz klimatam neitrālu ekonomiku, digitālā transformācija, kā arī ekonomikas attīstība, norāda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis (JV), atzīstot, ka Latvijai visvairāk darāmā būs kopējās ekonomikas attīstības un sociālajos jautājumos.

«Ir arī jāsaprot, ka «zaļā» un digitālā transformācija diezgan būtiski mainīs ekonomikas struktūru. Tādēļ, no vienas puses, būtiski ir, lai Eiropas ekonomika saglabātu savu konkurētspēju, no otras puses, lai transformācija notiku sociāli pieņemamā veidā, nodrošinot iekļaujošu izaugsmi un ienākumu nevienlīdzības mazināšanu,» stāsta Dombrovskis, piebilstot, ka viņa darbības jomās tas nozīmēs darbu pie Eiropas ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšanas jeb eirozonas reformām, Eiropas banku savienības pabeigšanas, Eiropas Kapitāla tirgu savienības tālākās attīstības, kā arī investīciju veicināšanas Eiropas ekonomikā, tostarp darbu pie Invest EU programmas.

«Ja runājam par «zaļo transformāciju», tad manā kompetencē ir darbs pie Eiropas ilgtspējīgo investīciju plāna izstrādes, kura mērķis ir tuvāko desmit gadu laikā mobilizēt vienu triljonu eiro ilgtspējīgu investīciju,» stāsta Dombrovskis, piebilstot, ka būs jauni priekšlikumi arī par Eiropas ilgtspējīgo jeb zaļo finanšu» plānu, kur pamatā runa ir par privātā kapitāla piesaisti šiem mērķiem.

«Kas attiecas uz digitālo transformāciju, tad svarīgi ir arī sociālie jautājumi. Mums būs diezgan būtiski jāpārskata pieeja darbaspēka regulējumam un attiecībām darba tirgū. Mēs redzam, ka digitālizācijas apstākļos arvien lielāka loma ir tā saucamajai platformu ekonomikai, veidojas jaunas darba attiecību formas. Taču ir svarīgi, lai arī šie cilvēki veiktu sociālās iemaksas un varētu iekļauties sociālās apdrošināšanas sistēmā,» stāstīja EK viceprezidents. Finanšu jomā galvenais darbs būšot saistīts ar finanšu tehnoloģijām un ir iecerēts arī jauns pasākumu plāns ar regulējumu kriptoaktīviem jeb kriptovalūtām.

«Ja mēs lūkojamies uz minētajām trim prioritātēm, tad Latvija ir starp tām astoņām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kuras nāca klajā ar iniciatīvu par “zaļo transformāciju” un ilgtermiņa mērķi sasniegt klimata neitralitāti 2050.gadā. Latvijā jau pašlaik ir viens no augstākajiem atjaunojamās enerģijas ražošanas īpatsvariem, CO2 emisiju apmērs uz vienu iedzīvotāju savukārt ir viens no zemākajiem ES. Līdz ar to Latvija zināmā mērā citām Eiropas valstīm pat ir priekšā. To pašu var teikt par digitalizāciju. Ja lūkojamies uz dažādiem digitalizācijas indeksiem, tad Latvija noteikti ir sarakstu pirmajā, nevis otrajā pusē,» vērtēja Dombrovskis.

«Savukārt kopējā ekonomiskajā attīstībā situācija, protams, ir sarežģītāka, jo iekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju Latvijā joprojām ir ceturtais zemākais ES. Tādēļ Latvijai ir jāturpina tuvoties vidējiem ES ekonomiskās attīstības rādītājiem. Arī ienākumu nevienlīdzības ziņā Latvija ES izceļas. Tādēļ ir nepieciešami mērķēti pasākumi dažādās jomās, lai ienākumu nevienlīdzību mazinātu. Ekonomiskās attīstības un sociālajos jautājumos Latvijai vēl ir daudz darāmā,» sacīja EK viceprezidents.

Viņš norādīja, ka svarīgs jautājums ir par to, kādā veidā Latvijas ekonomika turpinās attīstīties un kādā veidā izvairīsies no tā saucamā vidējo ienākumu slazda. «Tur nav citas izejas, kā vien kāpināt ekonomikas produktivitāti, kāpināt pievienoto vērtību dažādās ekonomikas nozarēs. Tur investīcijas jaunajās tehnoloģijās, automatizācijā būs ļoti nepieciešamas. Tas Latvijas ekonomikai ir fundamentāls jautājums. Ne velti arī EK nāca ar iniciatīvām ES dalībvalstīs veidot produktivitātes padomes. Arī Latvijā pašlaik tāda tiek veidota sadarbībā ar Latvijas Universitāti. Tā būs institūcija, kura produktivitātes jautājumiem sekos līdzi sistemātiski un arī gatavos rekomendācijas valdībai, izpildinstitūcijām un politikas veidotājiem par to, kādi ir veicamie pasākumi produktivitātes uzlabošanai,» uzsvēra Dombrovskis.

Viņš norādīja, ka Latvijā ir arī vieni no ES zemākajiem ieguldījumiem izpētē un attīstībā un ar tādu ieguldījumu līmeni Latvijai būs ļoti grūti noturēties līdzi tam inovāciju attīstības tempam, kāds tas ir gan globāli, gan ES.


Pievienot komentāru

Igauņu zemnieki pērn ievākuši rekordlielas ražas

Igaunijā 2019.gads bijis zemniekiem labvēlīgs laiks, jo izaudzētas rekordlielas ražas un arī kultūraugu ražība uz vienu hektāru bijusi rekordaugsta, tā aplēsusi Igaunijas Statistikas pārvalde.

Brexit pārejas periodā Latvijas pilsoņiem saglabāsies esošā veselības aprūpes kārtība

Brexit pārejas perioda ietvaros Latvijas valstspiederīgajiem saglabāsies līdzšinējā veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtība, informē Nacionālais veselības dienests.

Elektrības cena pagājušajā nedēļā Baltijā pieauga par procentu

Elektroenerģijas cena biržā Nord Pool pagājušajā nedēļā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pieauga par 1%, informē AS Latvenergo pārstāvji.

ZM: Ēdināšanas uzņēmumos konstatētie pārkāpumi lielākoties saistīti ar higiēnas prasību neievērošanu

Ēdināšanas uzņēmumos, kuri sniedz pakalpojumus Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēs, konstatēti pārkāpumi, kas lielākoties saistīti ar vispārīgo higiēnas prasību neievērošanu.

Ebreji Aušvicas atbrīvošanas gadadienā norāda uz antisemītismu kā šodienas problēmu

Bijušajā Aušvicas koncentrācijas nometnē, kur savulaik iznīcināti 1,1 miljons cilvēku, pirmdien, 27.janvārī, norisinās piemiņas pasākums par godu 75 gadadienai kopš tās atbrīvošanas.

Kristīne Misāne lūdz Ģenerālprokuratūru veikt viņas nopratināšanu Dānijas cietumā

Misāne lūdz Ģenerālprokuratūru veikt viņas nopratināšanu Dānijas cietumā, lai, iespējams, iegūtu papildus pierādījumus par viņai inkriminētajām apsūdzībām.

Stradiņa slimnīcai pacienti parādā ap 0,7 miljonus eiro

Paula Stradiņa Klīniskajai universitātes slimnīcai pacienti ir palikuši parādā 686 774 eiro, liecina iestādes apkopotie dati pērnā gada izskaņā.

SPKC: Saņemot sūtījumus no Ķīnas, inficēšanās ar koronavīrusu nav iespējama

Saņemot sūtījumus no Ķīnas, inficēšanās ar koronavīrusu nav iespējama, jo tas nespēj ilgstoši izdzīvot ārējā vidē.

Afganistānā avarē lidmašīna, paziņo varasiestādes

Afganistānas varasiestādes paziņojušas par lidmašīnas avāriju teritorijā militārā grupējuma Taliban klātbūtni. Pagaidām nav zināms pasažieru un apkalpes liktenis.

Saeimas opozīcijas deputāti rosina ar digitālo nodokli aplikt «interneta milžus»

Saeimas opozīcija izskatīšanai parlamentā iesniegusi likumprojektu, kas paredz digitālā nodokļa ieviešanu Latvijā.

Tiesa atstāj spēkā KNAB lēmumu par sodu Dienas Biznesam slēptās aģitācijas lietā

Artuss Kaimiņš intervijā BNN paudis, ka, iespējams, Aldis Gobzems slēpti ir izmantojis ietekmi, lai rakstus par KPV LV «iebīdītu» laikrakstā, kas varētu piederēt politbiznesmenim Aināram Šleseram.

Ēnu dienas organizatori: Arvien vairāk jauniešu ieinteresēti darbā veselības aprūpē

Audzis to skolēnu skaits, kas savu profesiju nākotnē vēlas saistīt ar veselības aprūpi, liecina  Junior Achievement Latvia veiktā aptauja.

Lauku atbalsta dienestā darbu sāk virtuālā asistente Ieva

Lauku atbalsta dienestā darbu uzsāk virtuālā asistente Ieva jeb Ieinteresēta Elektroniska Virtuālā Asistente, kuras uzdevums būs palīdzēt klientiem atrast atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jebkurā diennakts laikā.

Ķīnā koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 81, saslimšanas gadījumi – 2 800

Ķīnā to cilvēku skaits, kuru dzīvības prasījis koronavīrusa uzliesmojums, ir pieaudzis līdz 81, tikmēr valstī ir reģistrēti 2 827 saslimšanas gadījumi.

Swedbank: Tiek 27% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pārzina nodokļu atvieglojumus

Tikai katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka pilnībā pārzina nodokļus un atvieglojumus, kas tiek piemēroti viņa darba algai, atklāj Swedbank Finanšu institūta veiktais pētījums.

Kas Lielbritānijā notiks Brexit dienā un pēc tās?

Lielbritānija šajā piektdienā, 31.janvārī, sāks izstāšanos no Eiropas Savienības. Kas valstī mainīsies šajā dienā?

Baltijas Ekspresis: Situāciju tranzītā uzlabos tirgus atvēršana brīvai konkurencei un LDz politikas maiņa

Kravu apmēra samazinājuma tendenci Latvijā iespējams mazināt, steidzami pārskatot un būtiski samazinot LDz monopola pakalpojumu cenas, kas ir iespējams, ievērojami uzlabojot LDz darbības izmaksu efektivitāti.

LTV: Ministrija, neveicot plašākus pētījumus, skatīšanai valdībā virzīs izmaiņas koku ciršanas noteikumos

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards ignorēs VARAM iebildumus pret koku ciršanas noteikumu maiņu un bez papildu visaptverošu pētījumu veikšanas plāno tos virzīt tālāk izskatīšanai valdībā, vēsta LTV raidījums de facto.

Adlers šonedēļ pametīs Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļas virsprokurora amatu

Janvāra beigās vairākus mēnešus pirms amata pilnvaru termiņa beigām pensijā dosies Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers.

Amatpersonas nesniedz skaidru atbildi par valsts dotācijām LDz

Atbildīgās amatpersonas nesniedz skaidru atbildi, vai VAS Latvijas dzelzceļš nonācis vai drīzumā nonāks līdz situācijai, kad kompānijai būs nepieciešama valsts budžeta palīdzība.

NBA zvaigznes Braienta aviokatastrofa notikusi lidošanai bīstamos apstākļos

Helikoptera avārija ASV, kas prasījusi NBA basketbola zvaigznes Kobes Braienta un vēl astoņu cilvēku dzīvības notikusi apstākļos, ko policija uzskatījusi par pārāk bīstamiem, lai lidotu.

Linkaits: Iespējams, valstij vajadzētu investēt ostu terminālī, lai nodrošinātu kravu plūsmu

Iespējams, valstij vajadzētu investēt ostu terminālī, lai nodrošinātu, piemēram, Baltkrievijas kravu plūsmu, izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits, komentējot potenciālo sadarbību ar Baltkrieviju naftas produktu pārvadājumos.

ENAP, iespējams, sācis kriminālprocesu par Olainfarm padomes veiktajām darbībām Rebenoka laikā

ENAP, iespējams, sākusi kriminālprocesu par farmācijas uzņēmuma Olainfarm kādreizējās padomes darbībām, kad to vadīja Pāvels Rebenoks un jurists Mārtiņš Krieķis, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Raidījums: Gerhards, iespējams, AS Latvijas Valsts meži izveidojis ietekmīgu amatu savam ilggadējajam kolēģim

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, iespējams, izveidojis amatu savam ilggadējajam kolēģim Jānim Lapiņam ministrijas pakļautībā esošajā uzņēmumā Latvijas Valsts meži, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Turcijas zemestrīcē izglābti 45 cilvēki

Glābšanas dienesti Turcijā samazinājuši gruvešu pārmeklēšanas darbu apmērus pēc piektdienas, 24.janvāra, zemestrīces, kas prasījusi ne mazāk kā 36 cilvēku dzīvības.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!