bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 23.02.2020 | Vārda dienas: Almants, Haralds
LatviaLatvija

Dombrovskis: parakstot fotoradaru līgumu, Latvija metusi nāves cilpu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic News, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vjačeslavs Dombrovskis

«Pētījumi un negadījumu statistika visā pasaulē pierāda, ka mūsu vidū ir autovadītāji, kas nespēj pieņemt adekvātus lēmumus, tā apdraudot citu cilvēku dzīvību. Katrs desmitais ceļu satiksmes negadījums notiek ātruma pārsniegšanas dēļ, bet 30% no tiem beidzas letāli,» norāda Reformu partijas (RP) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Vjačeslavs Dombrovskis.

«Fotoradari – gan stacionārie, gan pārvietojamie – darbojas Francijā, Vācijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Anglijā un citur. Neviena no šīm valstīm nav pieņēmusi lēmumu no tiem atteikties, un statistika rāda, ka fotoradari ceļu satiksmes negadījumu skaitu samazina no 15 līdz 20 procentiem. Tātad, lai kā to negribētos atzīt, šīs ierīces ir vieni no efektīvākajiem instrumentiem, ar kuriem risina ceļu satiksmes drošības aktuālāko jautājumu – ātruma pārsniegšanu,» akcentē Dombrovskis.

«Cits jautājums, cik veiksmīgi šīs ierīces izdodas ieviest. Latvija, iepriekšējās valdības laikā parakstot fotoradaru līgumu, ir metusi nāves cilpu, un mums jādara viss iespējamais, lai tā nebeigtos ar traģēdiju – papildus zaudētām cilvēku dzīvībām,» uzskata RP pārstāvis.

Viņaprāt, fotoradari ir efektīvākais veids, kā kontrolēt ātruma pārsniegšanu uz ceļa, divu iemelsu dēļ – tie pilnībā izslēdz korupciju un neliek policistiem darīt to, ko viņu vietā var izdarīt tehnika. Modernai un attīstītai sabiedrībai nav vajadzīgi ceļu policisti, kas strādā par radaru statīviem un soda naudu kasieriem. Cilvēkiem ir jānodarbojas ar lietām, ko tehnoloģijas nespēj – jākontrolē kārtība uz ceļiem, jācīnās pret dzērājšoferiem uz ceļiem, jāuzmana automašīnu tehniskais un autovadītāju veselības stāvoklis, jāizglīto sabiedrība, galu galā – jāstrādā ar galvu.

RP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks norāda, ka lēmums, ka fotoradaru ieviešanai uz Latvijas ceļiem jābūt privātās un publiskā sektora partnerības (PPP) projektam, tam sekojošais konkurss un līguma slēgšana ir bijušās iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces atbildība. No vienas puses, PPP nozīmē, ka valstij nav jāiegulda savu nodokļu maksātāju nauda, kas Latvijas smagās ekonomiskās situācijas dēļ toreiz bija sāpīgs jautājums. No otras puses, visu PPP projektu centrā ir peļņas faktors, jo uzņēmēji nenodarbojas ar sabiedriskajiem darbiem, bet rūpējas par saprātīgu peļņu.

Šī gada septembrī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis līgumu ar fotoradaru ieviesējiem lauza. «Lai gan ministram ir izteikti pārmetumi par vilcināšanos, jāatgādina, ka šādu līgumu laušana valstij var izmaksāt nesamērīgi dārgi – sākot ar līgumā noteikto soda naudu, beidzot ar neparedzētiem un iepriekš nekad nenosakāmiem izdevumiem, kas radīsies tiesāšanās laikā. Visu krietni sarežģī fakts, ka projektā iesaistīts arī respektabls investors no Vācijas, kuru aizsargā dažādas starptautiskas investoru aizsardzības programmas, un viņam ir tiesības vērsties pret valsti ar prasību visās iespējamās starptautiskās tiesās. Te nav runa par zaudējumiem dažu tūkstošu, bet vairāku miljonu latu apmērā,» tā Dombrovskis.

Viņš piebilst, ka kokam ir divi gali – šodien policija nevar vajadzīgajā apjomā kontrolēt ātruma pārsniegšanu uz ceļiem, jo tās rīcībā vairs nav iepriekšējie nepieciešamie tehnikas un cilvēkresursi. To pierādīja arī paaugstinātais ceļu satiksmes negadījumu skaits – par 1% vairāk tikai dažu dienu laikā, kopš fotoradari tika izslēgti.

Pēc politiķa domām, lēmums par to, kā valstij nodrošināt fotoradaru darbu uz ceļiem, ir jāpieņem pēc iespējas ātrāk, jo šī brīža situācija labākajā gadījumā nozīmē nesamērīgus izdevumus no valsts kabatas, sliktākajā – cilvēku dzīvības, ko pierādījusi tikai viena nedēļas nogale. «Jauna valsts iepirkuma īstenošana prasīs vismaz gadu. Tas nozīmē vēl vismaz gadu par citu muļķību maksāt ar manu un jūsu naudu un cilvēku dzīvībām. Vēl vairāk, tas nozīmē, ka jaunajā iepirkumā ar visizdevīgāko piedāvājumu visticamāk atkal uzvarēs Vitronic Gmbh – uzņēmējs, kura rīcībā jau ir visa valstij nepieciešamā tehnika, līdz ar to tam ir izšķiroša konkurences priekšrocība, piedāvājot cenu. Apzinoties šo situāciju, Ministru kabinetā tika pieņemts lēmums noskaidrot, kāda būtu Vitronic Gmbh piedāvātā cena gadījumā, ja valsts lemtu no viņiem tehniku atpirkt,» atzīmē Dombrovskis.

Viņš piebilst, ka šobrīd Iekšlietu ministrija gatavojas publiskot piedāvāto cenu plašsaziņas līdzekļos un darīt zināmu sabiedrībai, kā arī nodot sabiedrības rīcībā iepriekšējā līguma saturu, pilnībā saprotot, ka šī lēmuma pieņemšanai jānotiek maksimāli atklāti. Paralēli tiek veidota darba grupa ar piesaistītiem neatkarīgiem ekspertiem, lai rastu visu samilzušo problēmu risinājumus, izvēloties turpmāko fotoradaru ieviešanas plānu.

Kā ziņots, šā gada 28.septembrī Valsts policija izbeidza ar V-Traffic noslēgto iepirkuma līgumu. Pāris nedēļas vēlāk ar V-Traffic tika noslēgta jauna vienošanās, kas paredz, ka fotoradari atsāk darboties, bet fiksē ātruma pārkāpumus ne ilgāk kā līdz šā gada 31.decembrim.

Ref: 102.000.102.2804


Pievienot komentāru

Kazāks Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks aicina Saeimu Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā apstiprināt centrālās bankas valdes priekšsēdētāju Māri Kāli..

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas janvārī pieaugušas par 0,3%, Igaunijā tās mēneša izteiksmē samazinājušās par 0,6%, bet Lietuvā tās pieaugušas par 0,2%.

FATF neiekļauj Latviju «pelēkajā sarakstā»

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu «pelēkajā sarakstā».

Latvijā janvārī būtiski mazinājusies elektroenerģijas cena

Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 Eur/MWh, kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā.

Rinkēvičs uzsver Vāciju kā nozīmīgu stratēģisko partneri

Vācija ir stratēģiski svarīgs ekonomikās sadarbības partneris Latvijai, tādēļ Latvija esot  atvērta vēl plašākai sadarbībai, īpaši uzsverot Vācijas investīcijas Latvijā.

LOK prezidenta amatam virza tikai vienu kandidātu

LOK biedri ievēlēšanai par individuālajiem locekļiem, prezidentu, ģenerālsekretāru, kā arī par Izpildkomitejas un Revīzijas komisijas locekļiem ir izvirzījuši 71 kandidatūru.

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojums skāris cietumus, inficējot 500 ieslodzītos un sargus

Ķīnā, kur turpinās bīstamā koronavīrusa uzliesmojums, ieslodzījuma vietās konstatēti vairāk nekā 500 saslimšanas gadījumi. Tikmēr nāves gadījumu skaits no vīrusa komplikācijām valstī sasniedzis 2 236, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Latvijā ražotājcenu līmenis janvārī krities par 1,3%

Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,7%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par – 1,3%.

Sprūda lietā Raituma advokāte piesaka noraidījumu cietušā pārstāvim

Saskaņā ar apsūdzību Sprūdam uzņēmumu Dzimtā sēta un Peltes īpašumi maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās.

Igaunija vaino Krieviju apjomīgā kiberuzbrukumā Gruzijai

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka liela apjoma kiberuzbrukuma sarīkošanā pret Gruziju 2019.gada rudenī Igaunija, tāpat kā Gruzija un virkne Rietumvalstu, vaino Krievijas izlūkdienestu, tā vēsta paziņojums Igaunijas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Pagaidām neieviesīs e-veselības trešo kārtu

«Sagaidu aktīvu NVD un piesaistīto speciālistu darbu, lai pēc iespējas ātrāk varētu informēt par tālākajiem soļiem. Līdz tam brīdim būs pieejami esošie e-veselības pakalpojumi.»

Pērn TV nelegālā satura pieeja liegta 11 000 mājsaimniecībām

Aizvadītajā gadā kopumā TV nelegālā satura pieeja liegta aptuveni  11 000 Latvijas mājsaimniecību.

Īrijā parlamenta uzticību zaudē premjerministrs Varadkars

Īrijā no premjerministra amata atkāpies ilggadējais valdības vadītājs Leo Varadkars, kurš parlamenta jaunā sasaukuma pirmajā sēdē zaudējis parlamenta vairākuma uzticību, ziņo britu ziņu portāls The Guardian.

Saeima nolemj samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

No šī gada 1.marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks.

Saūda Arābijā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu

Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi.

NEPLP vienojas par padomes locekļu pienākumu sadalījumu

NEPLP līdz ar divu jaunu padomes locekļu ievēlēšanu vienojusies par padomes locekļu pienākumu sadalījumu.

Vācijā piemin Hānavas šaušanas upurus; uzbrukumus izmeklē kā terorismu

Vācijā šonedēļ Hānavā notikušo šaušanas uzbrukumu upuru skaits pieaudzis līdz deviņiem cilvēkiem. Policija norādījusi uz aizdomās turētā labēji ekstrēmistiskiem uzskatiem un noziegumus izmeklē kā terorismu, ziņo BBC un DW.

Brīvdienās vējš atkal pieņemsies spēkā

Latvijā pūtīs stiprs dienvidrietumu vējš, kas brāzmās sasniegs 17–22 m/s, bet piekrastes rajonos līdz pat 25–28 m/s. Kopā ar vēju sestdien ir gaidāmi ilgstošie un intensīvi nokrišņi – gan lietus, gan slapjš sniegs.

Radzevičs no Rīgas namu pārvaldnieka valdes atcēlis Pāvilsonu

Radzevičs savu lēmumu pamatoja, sakot, ka Pāvilsons pēc likumsargu vizītes zaudējis viņa uzticību, kā arī kopumā viņa reputācija radot šaubas.

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Somijā attaisno Baltijas alkohola interneta veikalu uzturētāju

Tiesa Somijā ir attaisnojusi vīrieti, kurš apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,6 miljonu eiro apmērā, jo Latvijā un Igaunijā tirgojis somu klientiem alkoholu tīmekļa vietnēs, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!