Dombrovskis – visilgāk premjera amatā nostrādājušais valdības vadītājs

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis

Piektdien, 30.augustā, aprit 1 633 dienas, kopš valdības vadītāja amatā ievēlēts Valdis Dombrovskis, tādējādi kļūstot par visilggadīgāko Ministru prezidentu pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Viņš ir kļuvis arī par ilgāko demokrātiskā ceļā ievēlēto premjeru Latvijas valsts vēsturē.

Pirmo reizi Ministru prezidenta amatā Valdis Dombrovskis tika apstiprināts 2009.gada 12.martā. Otro reizi – 2010.gada 3.novembrī. Savukārt trešo reizi – 2011.gada 25.novembrī, portālu BNN informē Valsts kancelejā.

Kā vēsta LETA, iepriekšējais «rekordists» šajā ziņā bija Ivars Godmanis, kurš, gan būdams Ministru padomes priekšsēdētājs laikā no 1990.gada 7.maija līdz 1993.gada 3.augustam, gan vadot valdību no 2007.gada 20.decembra līdz 2009.gada 12.martam, amatā bija 1 632 dienas.

Politoloģe Iveta Kažoka norāda, ka «neviena no trim Dombrovska valdībām nav bijusi vienkārša valdība, kur lietas notiktu gludi. Pirmā bija krīzes valdība, kurai nācās pieņemt dažkārt asinis stindzinošus lēmumus, kas ietekmēja gandrīz katru Latvijas iedzīvotāju, beigu beigās izvedot valsti uz jauna attīstības ceļa. Otrās valdības laiks droši vien visvairāk paliks vēsturē ar īpaši dziļu uzticēšanās krīzi visai Latvijas politiskajai elitei. Trešā, ārkārtas vēlēšanu valdība, dažkārt funkcionē klupdama-krizdama, toties politiskās elites sastāva un veiktspējas ziņā, manuprāt, ir veiksmīgāka par jebkuru no iepriekšējām.»

Vērtējot viņa vadīto valdību laikā pieņemtos nozīmīgākos lēmumus, premjers uzsver sekmīgi sakārtotās valsts finanses un veiktās reformas, kas ļāvušas mainīt ekonomikas struktūru par labu ražošanai un eksportam. Latvija jau otro gadu pēc kārtas ir visstraujāk augošā ekonomika Eiropas Savienībā. Turklāt, pretstatā ekonomikai, kas iepriekš tika balstīta uz nekustamo īpašumu un patēriņu, šobrīd tā ir orientēta uz ražošanu un eksportu.

Savukārt starp pēdējā gada laikā paveiktajiem darbiem Ministru prezidents min Māstrihtas kritēriju sasniegšanu un valsts pievienošanās eirozonai. Šis panākums, protams, ir visu trīs iepriekšējo valdību darbs, kas attiecas gan uz valsts budžeta deficīta līmeņa samazināšanu, gan inflācijas ierobežošanu, gan finanšu tirgu uzticības nodrošināšanu, ļaujot noturēt stabili zemas aizņēmumu procentu likmes valstī, uzsver premjers.

Attiecībā uz nākamā gada budžeta prioritātēm premjers uzsver sociālās nevienlīdzības mazināšanu, veselību, izglītību un ceļu infrastruktūrai. Šīm jomām plānots vislielākais finansējuma palielinājums nākamā gada budžetā. Būtiski uzsvērt arī šogad paaugstināto atalgojumu sabiedriskā sektorā strādājošajiem – policijas, ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, sociālās jomas aprūpes, tieslietu jomas, kā arī kultūras nozares speciālistiem. Savukārt no šī gada 1.septembra turpinās palielināt pedagogu algas, un no 1.janvāra plānots arī mediķu algu pieaugums.

102.000.102.5203

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Dombrovskim laiks darīt, ko citu, jo nepilda solījumus, sakarā ar PVN samazināšanu. Kur 18% PVN, kas bija birms DIŽĶIBELES ar PAREX???

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas