bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 23.10.2019 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis

Dzert pārāk daudz ūdens ir ļoti kaitīgi organismam. Kā zināt, vai tu dzer par daudz?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Pārmērīga hidratācija var būt tikpat kaitīga vai pat kaitīgāka par dehidratāciju jeb atūdeņošanos.

Tā izmaina organisma dabīgo sāļu un minerālu (tostarp nātrija) līdzsvaru un var izraisīt galvassāpes, nogurumu, smadzeņu trūci, kā arī paaugstinātu asinsspiedienu. Pārāk liels ūdens daudzums var būt īpaši kaitīgs nieru slimniekiem, tāpēc labāk nepārsniegt ieteicamās 8 glāzes dienā.

Parasti iesaka dzert pietiekoši daudz ūdens, lai organisms varētu pilnvērtīgi funkcionēt. Pretējā gadījumā dehidratācija var izraisīt virkni dažādu veselības problēmu. Izrādās, ka pārmērīga hidratācija arī var kaitēt veselībai. Ar to var saskarties, piemēram, sportisti, nieru slimnieki, kā arī cilvēki, kuri lieto tādas narkotiskās vielas kā ekstazī. Pat, ja tu neietilpsti nevienā no šīm kategorijām, pārāk daudz ūdens tik un tā var radīt problēmas.

Pat, ja tev nešķiet, ka lieto pārāk daudz ūdens, ir svarīgi paturēt prātā, kādi ir pārmērīgas ūdens dzeršanas blakus efekti, kādu iespaidu tas atstāj uz organismu un kā zināt, vai tu dzer par daudz un cik tev vajadzētu dzert. Turklāt izrādās, ka nozīme ir arī dzeršanas ātrumam.

Pārmērīgas ūdens dzeršanas blakusefekti

Arī dehidratācija rada nepatīkamus blakusefektus, bet pārmērīgas hidratācijas gadījumā cilvēks nespēj skaidri domāt un ir viegli aizkaitināms. Var rasties arī galvassāpes, muskuļu krampji, spazmas, kā arī vispārējs muskuļu vājums. Lieki teikt, kas tas nav patīkami. Tāpat var rasties arī nelabums un apetītes zudums, sākties vemšana, kā arī cilvēks var kļūt nemierīgs vai pārguris. Sliktākajā gadījumā ir iespējams pat samaņas zudums, halucinācijas, smadzeņu trūce, strauji paaugstināts asinsspiediens, un visbeidzot iestāties koma vai pat nāve. Tāpēc ir jābūt uzmanīgiem.

Pazemināts nātrija līmenis un tā ietekme uz organismu

Pārmērīga hidratācija jeb ūdens saindēšanās var notikt tad, ja dzer pārāk daudz ūdens. Rezultātā tiek izjaukts minerālu un sāļu līdzsvars organismā. Nātrija līmenim asinīs vajadzētu būt starp 135 un 154 mmol/l, bet, kad tas nokrīt zem 135 mmol/l atzīmes, iestājas hiponatrēmija jeb samazināts kālija un nātrija daudzums asinīs. Rezultātā šūnas uzņem pārāk daudz ūdens un pietūkst. Īpaši bīstami tas ir smadzenēm, jo pietūkšanu ierobežo galvaskauss.

Atšķaidījuma izraisīta hiponatrēmija var rasties garo distanču skrējējiem un citiem sportistiem, kuri nemitīgi aizstāj ķermeņa zaudēto šķidrumu, kas izsvīst fizisku aktivitāšu laikā. Rezultātā sāļi un minerāli tiek atšķaidīti, izraisot hiponatrēmiju. Tā notiek, ja izvēlas dzert parastu ūdeni nevis minerālūdeni, kura sastāvā ir nātrijs (piemēram, sporta dzērienos).

Tā kā sekas var būt pat letālas, simptomu gadījumā ir jārīkojas nekavējoties. Šādos gadījumos veic intravenozo ārstēšanu ar IV sistēmu, un ir ieteicams ievadīt 100 ml 3% NaCl šķīduma ar 10 minūšu dozēšanas intervālu. Pēc tam dozu var atkārtot līdz pat trīs reizēm, līdz akūtie simptomi ir izzuduši.

Pasaudzē nieres

Ūdens saindēšanās gadījumā īpaši apdraudēti ir cilvēki ar nieru slimībām, jo nieres nespēj tikt galā ar tik lielu ūdens daudzumu. Zinātnieki uzskata, ka tas var pat izraisīt nieru slimības, kā arī palielināt kardiovaskulāro slimību risku.  Ja tev ir problēmas ar nierēm, iespējams, ir jāveic dialīze, lai samazinātu ūdens daudzumu organismā. Var lietot arī medikamentus, kas nodrošina nātrija saglabāšanu, vai izmantot IV sistēmu.

Cik daudz ir par daudz?

Nav konkrētas atbildes uz šo jautājumu. Pasaules Veselības organizācijas speciālisti norāda, ka nepieciešamais ūdens daudzums katram organismam ir atšķirīgs. To nosaka fizisko aktivitāšu biežums, vielmaiņa, kā arī apkārtējās vides ietekme. Tāpat vajadzīgais ūdens daudzums ir atkarīgs no ķermeņa svara, vecuma, dzimuma, fiziskajām aktivitātēm, kā arī medikamentu lietošanas.

Parasti iesaka izdzert sešas līdz astoņas ūdens glāzes dienā, kas ir aptuveni 1,5l, lai organisms varētu normāli funkcionēt un nebūtu jācieš no dehidratācijas.

Minerālu un sāļu daudzumu organismā var regulēt, dzerot minerālūdeni ar nātriju, nevis tikai parastu ūdeni. Tomēr nevajadzētu arī pilnībā aizstāt ūdeni ar šādiem minerālu dzērieniem, jo tie var kairināt kuņģi un zarnu traktu vai radīt citus ar pārmērīgu sāļu daudzumu saistītus simptomus.

Tā vietā labāk ieklausies savā ķermenī un dzer ūdeni, kad esi izslāpis. Ja tev ir vajadzīgas vairāk nekā astoņas glāzes dienā, tad neignorē to, jo tas var liecināt par kādām veselības problēmām, piemēram nieru slimību vai diabētu.

Nozīme ir arī dzeršanas ātrumam

Izdzerot pārāk daudz ūdens, var parādīties nelieli simptomi, kad nātrija līmenis nokrīt zem 120 mmol/l atzīmes. Parasti simptomi sāk parādīties, kad šis līmenis ir zem 110 mmol/l, un tie ir muskuļu krampji un grūtības koncentrēties. Kad Na līmenis ir 90 līdz 105 mmol/l, simptomi jau kļūst nopietnāki. Ja sākumā cilvēks jūtas tikai miegains, tad vēlāk var iestāties koma. Tāpēc, ja īsā laikā izdzer ļoti daudz ūdens, simptomi var strauji progresēt no vājiem līdz pat ļoti smagiem. Ir zināms gadījums, kad sieviete vienā vakarā izdzēra aptuveni 30 līdz 40 glāzes ūdens, izraisot letālu ūdens saindēšanos.

Stundas laikā nieres var palīdzēt izvadīt no organisma puslitru šķidruma, un, ja šādā laika posmā izdzer vairākus litrus ūdens, nieres ir pārslogotas. Ja tev ir laba veselība un stundas laikā izdzersi 800 līdz 1000 ml ūdens, tad nevajadzētu būt problēmām.

Avots: curejoy.com

zeltene_logo_v1


Pievienot komentāru

 1. peteris teica:

  kurs aptieku iteresu parstavis pida—rass te dzen zosis kartejo reizi? kaunu un sirdsapzinu maitas parjajusi pa pedinu klubiem jadamies! ja katrs cilveks lietotu tiru DABIGOudeni cik organisma fiziologijai nepieciesams tad ticiet vai ne bet 85 proc aptieku varetu likvidet nahren!vai jus saprotat cik tas katram ietaupitu naudas? un kadi butu farmakologijas mafijas zaudejumi? pisdec-bankrots! tapec biede te dDURAKUS UN PRIDURKAS! LAI VISIEM LABA VESELIBA BET TAI BANDAI IZPUTESANA AR LIPMANU PRIEKSGALA!

 2. A teica:

  Man ir centušies iestāstīt, ka jādzer mazāk (pirms 30 gadiem), tagad, ka jādzer vairāk, nu atkal mazāk… Es dzeršu kad gribēšu, cik gribēšu un ko gribēšu. To iesaku arī pārējiem. Priekā!

 3. Ruta teica:

  kas tas par kartejam mulkibam, udeni dzert nedrikst,cukurs ir navejosa inde.Beidziet vienreiz gvelzt,ko gribu to lietoju.

 4. Anna teica:

  Radiniekam bija diabeeta..aarsti ieteica ne vairaak kaa 2 glaazes dienaa uudeni. Jo uudens paarslogo nieres.

 5. ms teica:

  Cik organisma prasa,tik arī jādzer!

 6. Ush teica:

  Lai saprastu vai tas ko raksta tev der, var vai nu pieņemt lémumu balstoties uz teoriju vai praksi. Visu uz sevi neizméğinási, bet nu palietot ūdeni nedeļu neviens nenomirs. Man ūdens der, mazák gribas rīt, vairák enerğijas, un mazák naudas térinu našķiem…

 7. Dzidra teica:

  Iedomaajies,maza auguma cilveecinsh un divmetriigs…vismaz 1,5 litri dienaa?
  karstajaas valstiis veel saprastu ka vairaak jaadzer,bet kur to udeni tik daudz baazt,ja organisms neprasa?dabiski buutu-kad gribas,tad padzeries,kad gribas tad paeed.Un buus energija,buus veseliiba.

 8. Opss teica:

  Katram pasham jaaizvertee savi paradumi,cik un ko dzert,cik eest.
  Udens ir vajadziiga,bet viss ar meeru,peec sava organisma vajadzibaam,nevis teoreetiski peec vienas receptes, …………….
  Ja slaapst,padzeries,ja esi izsalcis,paeed-saka,maate daba.

Rinkēvičs: Mēs nevelkam emocionālas paralēles starp to, kas ir Katalonija un kas bija Baltijas valstis

«Mēs nevelkam emocionālas paralēles starp to, kas ir Katalonija un kas bija Baltijas valstis gan juridiski, gan politiski, gan vēsturiski.»

Atlaista visa Rīgas kartes valde

Līdz šim valdes locekļu amatus no Rīgas satiksmes puses ieņēma Jānis Meirāns un Pāvels Tulovskis, bet no Conduent – Ēriks Morizūrs. 

Pētījums: Tikai pusei Latvijas iedzīvotāju pietiekamas zināšanas par HIV

Latvijā ir tādi iedzīvotāji, kuri aplami uzskata, ka ar HIV var inficēties no kukaiņu kodumiem, kā arī saskarē ar kanalizāciju, turklāt pietiekamas zināšanas par HIV ir tikai nedaudz vairāk kā pusei iedzīvotāju.

Igaunijā neizdodas panākt vienošanos par minimālo algu 2020.gadā

Igaunijas Darba devēju apvienībai un Igaunijas Tirdzniecības savienības konfederācija nav panākušas vienošanos par minimālās algu 2020.gadā.

Ārsti centīsies ietekmēt Saeimas deputātu lēmumu par veselības budžetu

Protestējot pret politiķu liekulību, Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Jauno ārstu asociācija ir nosūtījusi vēstules visiem Saeimas deputātiem, atgādinot partiju programmās rakstīto un tautas priekšstāvju iepriekš solīto.

Turcija un Krievija vienojas par Sīrijas kurdu spēku tālāku atkāpšanos

Turcijas un Krievijas prezidenti ir vienojušies Sīrijas ziemeļos dot kurdu spēkiem laiku, lai tie atkāptos tālāk no Turcijas-Sīrijas pierobežas apgabaliem, kur Ankara cenšas izveidot drošības zonu sīriešu bēgļu nometināšanai un kurdu spēku vājināšanai.

Nemiro: Nākamgad Baltijā varētu viesoties 80 000 Ķīnas tūristu

Tūristu skaits no Ķīnas nākamgad Baltijas valstīs varētu sasniegt 80 000, pēc piektā Ķīnas un Centrālās un Austrumeiropas valstu augsta līmeņa tūrisma foruma žurnālistiem sacījis ekonomikas Ralfs Nemiro.

Aptauja: Autovadītāji pie lielā ceļu satiksmes negadījumu skaita vaino braukšanas kultūru

Lielākā daļa jeb 62% autovadītāju pārliecināti, ka pie ceļu satiksmes negadījumiem visbiežāk vainojama šoferu braukšanas kultūra un regulāri pārsniegtais atļautais braukšanas ātrums.

Krievijas politoloģe: Baltijas valstīm jāuzmanās no jebkādām pārmaiņām Krievijā

Baltijas valstīm ir jāuzmanās no jebkādām pārmaiņām Krievijā, uzskata Londonā bāzētās starptautisko attiecību domnīcas Chatham House Krievijas eksperte Lilija Ševcova, jautāta par Krievijas politikas maiņas iespējamo ietekmi uz Baltijas valstīm.

Pēdējo gada laikā rindas uz vietām Rīgas bērnudārzos dubultojušās

Pēdējā gada laikā rindas uz vietu Rīgas pašvaldības bērnudārzos ir dubultojušās, liecina Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta informācija.

Prasa saglabāt 52 kokus Pārdaugavā un ekosistēmu LU Botāniskajā dārzā

Lai saglabātu apdraudēto ekosistēmu LU Botāniskajā dārzā, vietnē ManaBalss aicina nepieļaut 52 koku izciršanu zaļajā teritorijā Pārdaugavā.

Audits: Augstākās izglītības reforma Igaunijā nav sasniegusi savus mērķus

Igaunijas Nacionālā audita biroja ziņojums liecina, ka 2013.gadā veiktā pārēja uz bezmaksas augstāko izglītību un citas reformas nav nesušas gaidītos rezultātus, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Lietuvas biodegvielas ražotāji raizējas, ka Baltkrievu imports viņus izstums no tirgus

Lietuvas biodegvielas ražotāji satraukušies, ka lētā baltkrievu malka viņus stumj laukā no tirgus un valsts riskē nonākt Baltkrievijas importa atkarībā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Konfektes un elektropreces – zādzība, par ko tiesā 25 gadus pēc nozieguma

Romans  Siņicins Latvijā tiek tiesāts saistībā ar konfekšu, elektropreču un citu lietu zādzībām no veikaliem, kas norisinājušās pirms 25 gadiem.

Dzīvokļu mājā Rīgā atrasta sālsskābe un miris cilvēks

Izmantojot gāzes analizatoru, NBS kopā ar VUGD pārbaudīja arī ēku, lai konstatētu sālsskābes koncentrāciju gaisā un to, vai iedzīvotāji var atgriezties savos dzīvokļos.

Brexit iestrēgst Lielbritānijas parlamentā; Džonsons apsver jaunas vēlēšanas

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons rosinās vispārējās vēlēšanas, ja Eiropas Savienības aicinās Brexit atlikt līdz janvārim, ziņo BBC.

Kosmētikas ražotāju Dzintars lūdz pasludināt par maksātnespējīgu

Dzintara sagatavotie tiesiskās aizsardzības procesa pasākuma plāna grozījumi netika saskaņoti no kreditoru puses, tādēļ administrators tiesā iesniedzis maksātnespējas procesa pieteikumu.

Līdz ar novadu reformu plāno noteikt minimālo audzēkņu skaitu skolās

Izglītības un zinātnes ministrija līdz ar novadu reformu rosina noteikt minimālo pieļaujamo audzēkņu skaitu ne tikai skolās, bet arī to filiālēs.

Saeimas komisijā konceptuāli atbalsta finansējuma palielināšanu partijām

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli atbalstījusi grozījumu Politisko organizāciju finansēšanas likumā skatīšanu 2020.gada budžeta likumprojektu paketē, kas nozīmē, ka tie tiks vērtēti steidzamības kārtībā.

Eurostat: Latvija otrajā ceturksnī starp 14 ES valstīm ar budžeta pārpalikumu

Latvijā otrajā ceturksnī vispārējās valdības budžetā fiksēts pārpalikums attiecībā pret iekšzemes kopproduktu, tādējādi tai esot starp 14 Eiropas Savienības valstīm, kurās valsts ienākumi pārsnieguši izdevumus.

Igaunijā neplāno ar nodokli aplikt dabai nedraudzīgas automašīnas

Politiķi Igaunijā nevēlas ieviest nodokli automašīnām, lai samazinātu novecojušo spēkratu skaitu valstī, un nav plānotas arī plašākas diskusijas par šo jautājumu, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Par spīti speciālistu trūkumam nākamgad finansējumu rezidentūrai neplāno palielināt

Neskatoties uz jauno speciālistu trūkumu veselības nozarē, valsts finansējumu rezidentu apmācībai nākamgad nav plānots palielināt, turklāt no budžeta finansētā rezidentūrā plānots uzņemt vien par sešiem topošajiem speciālistiem vairāk.

Starptautisko attiecību eksperte: Krievija ir pārmaiņu priekšvakarā

Krievija šobrīd ir nonākusi krustcelēs, kad liela daļa sabiedrības un tās elite apzinās, ka pašreizējā vara ir sevi izsmēlusi un tās politika ir novedusi strupceļā, tā prominentā Krievijas eksperte Lilija Ševcova.

Ekonomikas ministrijai jāizstrādā priekšlikumi iepirkumu sistēmas pilnveidei

Ministru kabinets uzdevis Ekonomikas ministrijai izstrādāt detalizētu plānu iepirkumu sistēmas uzlabošanai.

Vēstniecībai Austrālijā – 1,78 miljoni. Vai tiek gādāts Rolex pulkstenis, kad nevar nopirkt skolas somu?

Saeimas Ārlietu komisijas sēdē diskusijas raisījusi iecere nākamgad atvērt Latvijas vēstniecību Austrālijā, deputātiem norādot gan uz augstajām izmaksām, gan uz iespēju lūgt palīdzību diasporai, kā arī uz nepieciešamību pēc vēstniecībām citviet pasaulē.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->