bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 22.07.2019 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Dzert pārāk daudz ūdens ir ļoti kaitīgi organismam. Kā zināt, vai tu dzer par daudz?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Pārmērīga hidratācija var būt tikpat kaitīga vai pat kaitīgāka par dehidratāciju jeb atūdeņošanos.

Tā izmaina organisma dabīgo sāļu un minerālu (tostarp nātrija) līdzsvaru un var izraisīt galvassāpes, nogurumu, smadzeņu trūci, kā arī paaugstinātu asinsspiedienu. Pārāk liels ūdens daudzums var būt īpaši kaitīgs nieru slimniekiem, tāpēc labāk nepārsniegt ieteicamās 8 glāzes dienā.

Parasti iesaka dzert pietiekoši daudz ūdens, lai organisms varētu pilnvērtīgi funkcionēt. Pretējā gadījumā dehidratācija var izraisīt virkni dažādu veselības problēmu. Izrādās, ka pārmērīga hidratācija arī var kaitēt veselībai. Ar to var saskarties, piemēram, sportisti, nieru slimnieki, kā arī cilvēki, kuri lieto tādas narkotiskās vielas kā ekstazī. Pat, ja tu neietilpsti nevienā no šīm kategorijām, pārāk daudz ūdens tik un tā var radīt problēmas.

Pat, ja tev nešķiet, ka lieto pārāk daudz ūdens, ir svarīgi paturēt prātā, kādi ir pārmērīgas ūdens dzeršanas blakus efekti, kādu iespaidu tas atstāj uz organismu un kā zināt, vai tu dzer par daudz un cik tev vajadzētu dzert. Turklāt izrādās, ka nozīme ir arī dzeršanas ātrumam.

Pārmērīgas ūdens dzeršanas blakusefekti

Arī dehidratācija rada nepatīkamus blakusefektus, bet pārmērīgas hidratācijas gadījumā cilvēks nespēj skaidri domāt un ir viegli aizkaitināms. Var rasties arī galvassāpes, muskuļu krampji, spazmas, kā arī vispārējs muskuļu vājums. Lieki teikt, kas tas nav patīkami. Tāpat var rasties arī nelabums un apetītes zudums, sākties vemšana, kā arī cilvēks var kļūt nemierīgs vai pārguris. Sliktākajā gadījumā ir iespējams pat samaņas zudums, halucinācijas, smadzeņu trūce, strauji paaugstināts asinsspiediens, un visbeidzot iestāties koma vai pat nāve. Tāpēc ir jābūt uzmanīgiem.

Pazemināts nātrija līmenis un tā ietekme uz organismu

Pārmērīga hidratācija jeb ūdens saindēšanās var notikt tad, ja dzer pārāk daudz ūdens. Rezultātā tiek izjaukts minerālu un sāļu līdzsvars organismā. Nātrija līmenim asinīs vajadzētu būt starp 135 un 154 mmol/l, bet, kad tas nokrīt zem 135 mmol/l atzīmes, iestājas hiponatrēmija jeb samazināts kālija un nātrija daudzums asinīs. Rezultātā šūnas uzņem pārāk daudz ūdens un pietūkst. Īpaši bīstami tas ir smadzenēm, jo pietūkšanu ierobežo galvaskauss.

Atšķaidījuma izraisīta hiponatrēmija var rasties garo distanču skrējējiem un citiem sportistiem, kuri nemitīgi aizstāj ķermeņa zaudēto šķidrumu, kas izsvīst fizisku aktivitāšu laikā. Rezultātā sāļi un minerāli tiek atšķaidīti, izraisot hiponatrēmiju. Tā notiek, ja izvēlas dzert parastu ūdeni nevis minerālūdeni, kura sastāvā ir nātrijs (piemēram, sporta dzērienos).

Tā kā sekas var būt pat letālas, simptomu gadījumā ir jārīkojas nekavējoties. Šādos gadījumos veic intravenozo ārstēšanu ar IV sistēmu, un ir ieteicams ievadīt 100 ml 3% NaCl šķīduma ar 10 minūšu dozēšanas intervālu. Pēc tam dozu var atkārtot līdz pat trīs reizēm, līdz akūtie simptomi ir izzuduši.

Pasaudzē nieres

Ūdens saindēšanās gadījumā īpaši apdraudēti ir cilvēki ar nieru slimībām, jo nieres nespēj tikt galā ar tik lielu ūdens daudzumu. Zinātnieki uzskata, ka tas var pat izraisīt nieru slimības, kā arī palielināt kardiovaskulāro slimību risku.  Ja tev ir problēmas ar nierēm, iespējams, ir jāveic dialīze, lai samazinātu ūdens daudzumu organismā. Var lietot arī medikamentus, kas nodrošina nātrija saglabāšanu, vai izmantot IV sistēmu.

Cik daudz ir par daudz?

Nav konkrētas atbildes uz šo jautājumu. Pasaules Veselības organizācijas speciālisti norāda, ka nepieciešamais ūdens daudzums katram organismam ir atšķirīgs. To nosaka fizisko aktivitāšu biežums, vielmaiņa, kā arī apkārtējās vides ietekme. Tāpat vajadzīgais ūdens daudzums ir atkarīgs no ķermeņa svara, vecuma, dzimuma, fiziskajām aktivitātēm, kā arī medikamentu lietošanas.

Parasti iesaka izdzert sešas līdz astoņas ūdens glāzes dienā, kas ir aptuveni 1,5l, lai organisms varētu normāli funkcionēt un nebūtu jācieš no dehidratācijas.

Minerālu un sāļu daudzumu organismā var regulēt, dzerot minerālūdeni ar nātriju, nevis tikai parastu ūdeni. Tomēr nevajadzētu arī pilnībā aizstāt ūdeni ar šādiem minerālu dzērieniem, jo tie var kairināt kuņģi un zarnu traktu vai radīt citus ar pārmērīgu sāļu daudzumu saistītus simptomus.

Tā vietā labāk ieklausies savā ķermenī un dzer ūdeni, kad esi izslāpis. Ja tev ir vajadzīgas vairāk nekā astoņas glāzes dienā, tad neignorē to, jo tas var liecināt par kādām veselības problēmām, piemēram nieru slimību vai diabētu.

Nozīme ir arī dzeršanas ātrumam

Izdzerot pārāk daudz ūdens, var parādīties nelieli simptomi, kad nātrija līmenis nokrīt zem 120 mmol/l atzīmes. Parasti simptomi sāk parādīties, kad šis līmenis ir zem 110 mmol/l, un tie ir muskuļu krampji un grūtības koncentrēties. Kad Na līmenis ir 90 līdz 105 mmol/l, simptomi jau kļūst nopietnāki. Ja sākumā cilvēks jūtas tikai miegains, tad vēlāk var iestāties koma. Tāpēc, ja īsā laikā izdzer ļoti daudz ūdens, simptomi var strauji progresēt no vājiem līdz pat ļoti smagiem. Ir zināms gadījums, kad sieviete vienā vakarā izdzēra aptuveni 30 līdz 40 glāzes ūdens, izraisot letālu ūdens saindēšanos.

Stundas laikā nieres var palīdzēt izvadīt no organisma puslitru šķidruma, un, ja šādā laika posmā izdzer vairākus litrus ūdens, nieres ir pārslogotas. Ja tev ir laba veselība un stundas laikā izdzersi 800 līdz 1000 ml ūdens, tad nevajadzētu būt problēmām.

Avots: curejoy.com

zeltene_logo_v1


Pievienot komentāru

 1. peteris teica:

  kurs aptieku iteresu parstavis pida—rass te dzen zosis kartejo reizi? kaunu un sirdsapzinu maitas parjajusi pa pedinu klubiem jadamies! ja katrs cilveks lietotu tiru DABIGOudeni cik organisma fiziologijai nepieciesams tad ticiet vai ne bet 85 proc aptieku varetu likvidet nahren!vai jus saprotat cik tas katram ietaupitu naudas? un kadi butu farmakologijas mafijas zaudejumi? pisdec-bankrots! tapec biede te dDURAKUS UN PRIDURKAS! LAI VISIEM LABA VESELIBA BET TAI BANDAI IZPUTESANA AR LIPMANU PRIEKSGALA!

 2. A teica:

  Man ir centušies iestāstīt, ka jādzer mazāk (pirms 30 gadiem), tagad, ka jādzer vairāk, nu atkal mazāk… Es dzeršu kad gribēšu, cik gribēšu un ko gribēšu. To iesaku arī pārējiem. Priekā!

 3. Ruta teica:

  kas tas par kartejam mulkibam, udeni dzert nedrikst,cukurs ir navejosa inde.Beidziet vienreiz gvelzt,ko gribu to lietoju.

 4. Anna teica:

  Radiniekam bija diabeeta..aarsti ieteica ne vairaak kaa 2 glaazes dienaa uudeni. Jo uudens paarslogo nieres.

 5. ms teica:

  Cik organisma prasa,tik arī jādzer!

 6. Ush teica:

  Lai saprastu vai tas ko raksta tev der, var vai nu pieņemt lémumu balstoties uz teoriju vai praksi. Visu uz sevi neizméğinási, bet nu palietot ūdeni nedeļu neviens nenomirs. Man ūdens der, mazák gribas rīt, vairák enerğijas, un mazák naudas térinu našķiem…

 7. Dzidra teica:

  Iedomaajies,maza auguma cilveecinsh un divmetriigs…vismaz 1,5 litri dienaa?
  karstajaas valstiis veel saprastu ka vairaak jaadzer,bet kur to udeni tik daudz baazt,ja organisms neprasa?dabiski buutu-kad gribas,tad padzeries,kad gribas tad paeed.Un buus energija,buus veseliiba.

 8. Opss teica:

  Katram pasham jaaizvertee savi paradumi,cik un ko dzert,cik eest.
  Udens ir vajadziiga,bet viss ar meeru,peec sava organisma vajadzibaam,nevis teoreetiski peec vienas receptes, …………….
  Ja slaapst,padzeries,ja esi izsalcis,paeed-saka,maate daba.

Dati: Ceļu satiksmes negadījumos ar neapdrošinātiem auto visvairāk pie vainas spēkrati vecumā no 11 līdz 15 gadiem

Pērn ceļu satiksmes negadījumos, kuri izraisīti ar neapdrošinātu auto, visbiežāk pie vainas bijuši auto vecumā no 11 līdz 15 gadiem, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja statistika.

Igaunijas prezidente nobrauc 135 kilometrus amatieru Tour de France

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, rādīdama sportiska dzīvesveida piemēru, piedalījusies Francijas velobrauciena Tour de France amatieru braucienā.

Lai atbalstītu cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem, izmēģinās individuālā budžeta modeli

Labklājības ministrija izmēģinās jaunu pieeju sociālo pakalpojumu nodrošināšanā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kas ārvalstīs pazīstams arī kā «individuālā budžeta modelis».

Estonia upuru radiniekiem vilšanās par Francijas tiesas lēmumu

Francijas tiesas lēmums lietā par kompensāciju prāmja Estonia upuru radiniekiem ir liela vilšanās, tā vērtējis advokāts, kurš pārstāv 1994.gada katastrofas upuru tuviniekus.

Revīzija: Trūkst atklātas un atbildīgas pieejas ZM fondu finansējuma izlietojumā

Biedrībām pietuvinātas personas, kas, esot padomē, izvērtē naudas sadalījumu pašām biedrībām, braucieni uz Spāniju un Itāliju bez skaidra mērķa –Valsts kontrole vērtē līdzekļu izlietojumu Zemkopības ministrijas fondos.

Lai finansētu ceļus, Linkaits neizslēdz akcīzes nodokļa celšanu dīzeļdegvielai

Lai gūtu finansējumu ceļu remontam, nav izslēgta arī akcīzes nodokļa celšana dīzeļdegvielai, izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Sākas remontdarbi uz Ventspils šosejas – jārēķinās ar papildu 45 minūtēm braukšanai

Sākas pārbūves darbi uz autoceļa Ventspils–Kuldīga–Saldus posmā no Ventspils līdz pagriezienam uz Zirām.

Vēlēšanās Ukrainā gaidāma Zelenska Tautas kalpa uzvara

Ukrainā aizvadītajās parlamenta ārkārtas vēlēšanās ir uzvarējusi jaunā prezidenta Volodimira Zelenska partija, iegūstot rekordlielu balsu vairākumu, tā liecina rezultāti aptaujām pie vēlēšanu iecirkņiem.

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais, teikts Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Nedēļas sākumā gaidāms spēcīgs lietus, taču nogalē pat +29 grādi

Nedēļas sākumā laikapstākļus noteiks zema spiediena ieplaka un pāri Latvijas teritorijai virzīsies  mākoņu un lietus zonas.

VK: Lauksaimniecības sektorā «slēgts NVO klubiņš» gadiem ilgi bauda privilēģijas

Lauksaimniecības nozares ietekmīgākās nevalstiskās organizācijas finansējuma saņemšanā no valsts budžeta bauda īpašas privilēģijas, kas nav raksturīgas nevalstiskajam sektoram valstī kopumā, secināts Valsts kontroles veiktajā revīzijā.

Nedēļa Lietuvā: Noliedz Swedbank Sīrijas saiknes, Skvernelis mainīs dažus ministrus

Pagājušajā nedēļā Lietuvā noliegtas ziņas par Swedbank Lietuvas atzara saistību ar Sīrijas ķīmiskiem ieročiem. Tikmēr kaimiņiem ir plāni Rīgā ieguldīt 200 miljonus eiro, bet lietuviešu izsūtījumu vietu meklētājiem nākas doties uz Kazahstānu.

BNN nedēļas apkopojums: Pīraga dalīšana. Minimālā alga. Bīstamās spēlītes

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Kauna traips, Minimālā alga, Pīrāga dalīšana, Bīstamās spēlītes, Kāzu zvani, Lielās cerības un Finansējums.

Starp pārkāpumiem Muižnieka vēlēšanās uzsver dalībnieku skaita neprecizitātes

IKVD veiktās pārbaudes ziņojumā par konstatētajiem pārkāpumiem LU rektora vēlēšanās lielāks akcents tiek likts uz neprecizitātēm par reģistrēto dalībnieku skaitu pirms un pēc vēlēšanām.

Latvijai starp Baltijas valstīm pirmajā ceturksnī lielākais budžeta deficīts

Latvijā pirmajā ceturksnī vispārējās valdības budžeta deficīts attiecībā pret IKP bijis lielāks nekā ES vidēji, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati, kas apkopoti par 22 ES dalībvalstīm.

Augstākā tiesa negroza lēmumu neizmaksāt pensiju personai, kura nedzīvo Latvijā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments lēmis negrozīt tiesas spriedumu, ar kuru atteikts piešķirt vecuma pensiju tādēļ, ka viņa nedzīvo Latvijā.

Rīgas satiksmes padomi vadīs Normunds Narvaišs

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāju piektdien, 19.jūlijā, ievēlēts Normunds Narvaišs, bet viņa vietnieks būs Ainārs Ozols, informē uzņēmumā.

Ušakovs samaksā tiesas piespriesto sodu – Ķirsis atgūst 1 000 eiro

Šī gada jūnijā spēkā stājies bijušajam Rīgas mēram Nilam Ušakovam nelabvēlīgais tiesas spriedums strīdā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija godu un cieņu aizskaroši, liecina publiski pieejamā informācija.

Igauņu jaunuzņēmums Transferwise piesaista Netflix finanšu direktoru

Igauņu uzņēmēju dibinātais finanšu pakalpojumu jaunuzņēmums Transferwise tā vadībai piesaistījis speciālistu, kurš iepriekš bijis finanšu direktors amerikāņu kinofilmu un televīzijas seriālu straumēšanas pakalpojumā Netflix.

Bērziņa karjeras līkloči. No Kuģniecības afērām uz silto krēslu LDz valdē

Kas īsti slēpjas aiz Latvijas dzelzceļa šefa «nevainojamās» reputācijas?

Aizdomas par kukuļņemšanu – KNAB aizturējis Dobeles pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju

KNAB aizdomās par kukuļņemšanu no būvfirmas īpašnieka Madara Radžeļa aizturējis Dobeles novada pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju Lailu Šereiko.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,4%

Salīdzinot ar maiju, 2019.gada jūnijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina CSP dati.

Tēva krēslā – pēc LU kukuļu skandāla Skonto grupa vadību uzņemas Rāvja dēls

Skonto grupas uzņēmumu vadību pārņēmis Rihards Rāvis. Tāpat viņš kļuvis arī par grupas uzņēmumu kapitāla daļu turētāju.

Nausēda grib, lai Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju atbild īpašs ES koordinators

Lietuvas prezidents ierosinājis iecelt īpašu Eiropas Savienības koordinatoru, kas rūpētos par Baltijas valstu elektrotīklu atslēgšanu no postpadomju sistēmas un sinhronizēšanu ar Eiropas elektrotīkliem.

Ukraina pēc Putina pasu piedāvājuma gatavo reformu pilsonības piešķiršanā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis licis pārveidot Ukrainas pilsonības piešķiršanas kārtību, tā reaģējot uz Kremļa rīkojumu, ar ko Krievija paplašina to ukraiņu loku, kuri var pieteikties Krievijas pasu saņemšanai paātrinātā kārtībā.


-->