bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.07.2018 | Vārda dienas: Rozālija, Roze
LatviaLatvija

Nebeidzamie attiecību jautājumi: Ko televīzijas raidījumi rāda sabiedrībai?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šķiet, ka tēma par sieviešu un vīriešu attiecībām vienmēr būs aktuāla. To pierāda sabiedrībā joprojām milzum daudz valdošie stereotipi par dzimumu lomu sadalījumu. Turklāt aizvien aktuāls arī dzimumu diskriminācijas jautājums. Tāpat popularitāti nezaudē populārās kultūras radītie produkti, kuros apspēlēti nebeidzamie attiecību jautājumi. BNN piedāvā ielūkoties seksologa Artūra Šulca pārdomās par dzimumu lomu sadalījumu, juristes Ievas Brantes viedoklī, kādai jābūt mūsdienu sievietei un teātra kritiķes Zanes Radzobes paustajā viedoklī par popkultūras produktiem, ko patērē Latviešu sabiedrība.

Uzsākot sarunu ar seksologu Šulcu, viņš uzreiz atzīmē, ka pasaule kopumā šobrīd ir dinamiski mainīga un dzimumu stereotipi stipri mainās. «Dzimumu starpā ir ļoti daudz mainīgu stereotipu. Cilvēka fiziskā attīstība un juridiskais stāvoklis nebūt nenozīmē, ka indivīds ir pieaudzis,» uzskata Šulcs.

Reklāma:

Runājot par dzimumu sadalījumu, kā arī par to, kuram no dzimumiem pirmajam būtu jāsper solis attiecībās, seksologs saka, ka vispirms jāraugās uz to, kas ir indivīda apziņas telpā, cik cilvēks ir iestrēdzis kaut kādos priekšstatos un cik daudz cilvēks atļaujas iziet no tā laukā. Par piemēru minot, ka viens no populārākajiem stereotipiem ir tas, ka sieviete nedrīkst būt aktīva attiecību veidošanā.

Uzreiz jāatzīmē spilgts piemērs – juriste Ieva Brante. Viņa pamanāma jau vien sava spilgtā izskata dēļ. Viņai ir ugunīgi sprogaini mati, viņa ir aizrautīga sporta cienītāja, turklāt par sevi saka: «Esmu sieviete, kura zina, ko grib!»

Savu spilgto citātu viņa pamato: «Es savu vīru pirmā noskūpstīju, pirmā ievilku gultā un pirmā viņu bildināju.»

Sarunā ar Branti, viņa uzsver, ka ikvienai sievietei būtu jāzina, ko viņa grib, neklusējot, bet skaļi izsakot savas vēlmes. Viņa stāsta, ka tas, ka viņa bijusi iniciatore savu attiecību veidošanai, nav liedzis viņas vīrietim zaudēt viņa vīrietību.

Seksologs uzskata, ka juristes Brantes rīcība – bildināt savu vīru – bijis brīnišķīgs solis. «Kāpēc tikai vīrietis drīkstētu uzrunāt sievieti attiecību uzsākšanai vai ģimenes dibināšanai. Arī sievietes to var darīt, arī vīrietim ir patīkami, ka sieviete pavēsta, ka viņa vēlas šo vīrieti un ko viņa vēlas. Arī vīrietis gaida aktivitāti no sievietes puses, un, ja viņš to sagaida, tad tas abpusēji ir pozitīvi, jo abi dzimumi rada sev tīkamus resursus,» tā seksologs.

***

Vienlaikus Brante uzskata, ka daudzās sfērās joprojām pastāv dzimumu diskriminācija, jo īpaši darbā. «Par konkrētām nozarēm man noteikti būtu jāpadomā, taču uzreiz varu teikt, bieži vien par līdzvērtīgu darbu sieviete saņem mazāk nekā vīrietis. Varbūt ikdienā mēs to nejūtam tik izteikti, jo daļa sabiedrības ir vienkārši samierinājusies, pielāgojusies šai sistēmai.»

Turpinot, viņa saka: «Es domāju, ka nākotnē situācija par algu diskrimināciju varētu mainīties. Cik ilgā nākotnē, es nevaru pateikt, bet savu pārliecību es pamatoju ar to, ka ik dienas mainās sabiedrības uztvere par lietām. Mēs redzam, ka sievietes arvien vairāk uzņemas. Mums ir ļoti daudz stipru sieviešu, bet šeit ir arī galējības, es gribu teikt, ir ļoti stipras sievietes un ir ļoti vājas sievietes. Bieži vien mūsdienu sieviete dara tik daudz, ka vīrietim, iespējams, varētu šķist, ka mēs, aktīvās sievietes, atņemam vīrietim iespēju būt aktīvam klasiskā izpratnē.»

***

Kā attiecības tiek atainotas populārajā kultūrā?

«Manuprāt, ar populāro kultūru Latvijā attiecību kontekstā paliek arvien sarežģītāk, tā iemesla dēļ, ka lielākā daļa no produktiem, kurus mēs patērējam, ir veidoti, balstoties jau eksistējošās citu kultūru veidotos produktos,» atzīmē teātra kritiķe un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes docente Zane Radzobe.

Viņa atsauc atmiņā seriālu I Love Lucy, kas tika pārveidots un translēts arī Latvijā no 1999.gada. «Seriāls Sirdsmīļā Monika ļoti konceptuāli parāda sievietes un vīriešu attiecības. Uzreiz jāatzīmē, ka, protams, tam nav ne zinātniska pamatojuma, ne arī tas atspoguļo tā laika attiecību modeli Latvijā. Tas ir Amerikas Savienoto Valstu (ASV) 50-60 gados veidota seriāla pārnesums. Līdz ar to šajā gadījumā mēs skatāmies uz 50 – 60 gadu attiecību modeli ASV,» norāda Radzobe, piebilstot, ka, protams, var diskutēt, cik fundamentāli šīs vīriešu – sieviešu attiecības ir mainījušās.

«Ir vēl viens tāds piemērs, kas uzreiz man nāk prātā, redzot to, cik attiecības ir sarežģīts process un cik grūti to ir pasniegt kā produktu sabiedrībai, kurai ir dažāda vērtību sistēma un nacionālās iezīmes.» Eksperte min amerikāņu oriģinālseriālu Visi mīl Reimondu (Everybody Loves Raymond) un pēc tam adaptēto krievu versiju – Voroņini (Воронины).» Radzobe stāsta: «Es skatījos dokumentālo filmu par šī seriāla veidošanas procesu. Seriāla veidotāji dalījās pieredzē par to, kā filmējot krievu versijas pirmo sezonu, nācās saskarties ar dažādām problēmām, jo šīs divas ir ļoti atšķirīgās kultūras – krievi un amerikāņi. Abām šīm kultūrām ir pilnīgi dažāda izpratne par to, kas ir sieviete, par to, ko sieviete dara, kā arī par to, kas ir smieklīgi.»

Radzobe atzīmē, ka būtiska atšķirība šīm abām nacionalitātēm ir humora izjūta. Kas vienam šķiet smieklīgs, otram gluži pretēji. Tā arī esot bijusi viena no centrālajām problēmām, jo seriāla žanrs ir komēdija. Ja tas nešķiet smieklīgs, tātad projekts ir izgāzies, komentē Radzobe.

Docente atzīmē arī to, ka šī iemesla dēļ skatītājs neviļus tiek pakļauts paša produkta veidotāja priekšstatiem par to, kādām vajadzētu būt sieviešu un vīriešu attiecībām. «Turklāt ne vienmēr šis skatījums no veidotāja puses tiek precīzi noformulēts vai definēts iepriekš. Drīzāk tas ir impulsīvs lēmums.»

***

Jautājot Radzobei par popultūras produktiem, kuros atainoti dzimumu lomas modeļi, viņa atzīmē: «Es nedomāju, ka Latvijā kāds būtu ļoti iedziļinājies, kā vajadzētu, un kādas būtu tās labākās attiecības starp vīrieti un sievieti. Manuprāt, šovs Saimnieks meklē sievu, Lauku sēta utml., šķiet, interesanti Latvijas auditorijai tieši tā iemesla dēļ, ka vairāk atpoguļo mūsu dzīvi, mūsu valsts izpratni un realitāti.»

Juriste Brante Latvijas televīzijas produktus vērtē kritiski. «Manuprāt, kvalitātei, ko redzam televīzijā, ir jābūt ļoti augstai. Uzskatu, ka ir stipri jāpārdomā, ko pārraida un kāpēc. Tāpēc ir ļoti liela nozīme ne tikai Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPL), bet arī mediju politikai. Ko mēs ar šiem raidījumiem, šoviem vēlamies dot sabiedrībai, kāds ir «sausais atlikums» tam, ko mēs redzam?» jautājumus uzdod Brante.

«Jautājums būtu, ko producenti vai veidotāji vēlas panākt ar raidījumiem, projektiem, šoviem? Vienkārši «truli» aizpildīt cilvēku laiku? Es negribu izcelt vienu vai otru raidījumu, es runāju par raidījumiem kopumā,» teic Brante, neslēpjot arī to, ka daži no Latvijā translētajiem produktiem viņā izraisa smīnu.

Arī seksologs, taujāts par to, kāds viedoklis ir par Latvijas raidījumiem, kuros tiek atainotas attiecības starp vīrieti un sievieti, norāda: «Ja mēs runājam par raidījuma korektumu, par cieņu pret abu dzimumu līdzvērtību, tad, manuprāt, raidījumos, kuru galvenā ideja ir veidot attiecības jeb palīdzēt atrast «otru pusīti», ir svarīgi, lai abu dzimumu intereses būtu ievērotas.»

Par piemēru viņš min: «Ja vienā sezonā vīrietis meklē sev partneri, izvēloties no vairākām sievietēm, tad otrā sezonā sievietei vajadzētu izvēlēties no vairākiem vīriešiem. Vai, piemēram, scenārijs būtu veidots tā, lai šo cilvēku skaits būtu līdzvērtīgs, jo tas parādītu abu dzimumu balansu attiecībās. Tas būtu korekti.»

Ref: 225.000.103.3121


Pievienot komentāru

  1. Ināra teica:

    Pilnībā esmu vienās domās ar juristi Branti par televīziju. Televīzijas pārraidēm jābūt ar augstu kvalitāti, bet saturam ir zema kvalitāte, ļoti zema. Izņemot dažus raidījumus. Šī zemā kvalitāte degradē cilvēkus. Brīnos, ka cilvēki ar to ir samierinājušies.

ES lauksaimniecības finansējumam jāpaliek esošā līmenī, tā Vācija un Francija

Vācijas un Francijas zemkopības ministri kopīgi noraidījuši Eiropas Komisijas priekšlikumu, ka lauksaimniecības finansējums nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā būtu jāsamazina.

18.jūlijā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām

No trešdienas, 18.jūlija, plkst. 10.00 partijas un partiju apvienības var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6.oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām, informē Centrālā vēlēšanu komisija .

Vai turpmāk zināsim, kurš ievēlējis prezidentu? Likumprojekts par atklātu balsojumu «iekustējies»

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūlijā, lēmusi virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā.

KNAB sācis pārbaudi par bijušā administratora Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc Rīgas domes deputāta Jura Juraša iesnieguma sācis pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK politiķiem.

Latvijā janvārī-jūnijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.