Džonsons atstāj partijas līdera amatu; premjera pienākumus pildīs līdz rudenim

Boriss Džonsons (Boris Johnson) gatavojas atkāpties no Konservatīvās partijas līdera amata, taču premjerministra pienākumus plāno pildīt līdz rudenim, vēsta britu medijs BBC.

Viņš gatavojas iecelt jaunus ministrus, lai aizstātu tos, kuri atkāpās no amata, protestējot pret viņa vadību.

Džonsons plāno palikt Dauningstrītā, līdz viņa vietā tiks ievēlēts jauns toriju līderis.

Taču daži toriju deputāti mudina viņu pēc iespējas ātrāk aiziet, lai izvairītos no valdības paralizēšanas. Viens no tiem – aizsardzības ministrs Bens Voless (Ben Wollace), kurš mudinājis Džonsonu atkāpties, taču, ņemot vērā valsts aizsardzības vajadzības, pats turpināšot pildīt ministra pienākumus.

Bijušais ministrs sers Bobs Nīls (Bob Neill) deputātiem sacīja, ka pastāv «nopietns jautājums» par to, cik ilgi «pagaidu» premjerministrs varētu palikt amatā.

«Vai nebūtu ikviena interesēs pēc iespējas paātrināt pāreju?» viņš piebilda.

Tas notika pēc dramatiskām 48 stundām, kuru laikā desmitiem ministru, tostarp kanclers Rišī Sunaks (Rishi Sunak) atkāpās no amata, protestējot pret Džonsona vadību.

Sunaka aizstājējs kanclera amatā Nadims Zahavi (Nadhim Zahawi), bija viens no ministriem, kas aicināja premjerministru atkāpties.

Džonsons pretojās aicinājumiem līdz pat ceturtdienas rītam, kad kļuva skaidrs, ka viņš ir zaudējis deputātu uzticību un ka valdība vairs nevar darboties.

Ģenerālprokurore Suella Bravermane (Suella Braverman) un vadošais deputāts Stīvs Beikers (Steve Baker) ir pirmie toriju deputāti, kas paziņojuši, ka vēlas kandidēt uz līdera amatu, un gaidāms, ka viņiem sekos arī citi.

Pirms nepilniem trīs gadiem Džonsons izcīnīja vēsturisku uzvaru vispārējās vēlēšanās, taču pēdējos mēnešos viņu ir nomocījušas pretrunas, tostarp sods par paša pieņemto pandēmijas ierobežojumu pārkāpumiem.

Šonedēļ pār Džonsonu vēlās arī pārmetumi saistībā ar gaismā nākušajiem atklājumiem par premjerministra rīcību saistībā ar apsūdzībām pret bijušo virspavēlnieka vietnieku Krisu Pinčeru (Chris Pincher) par seksuālu uzmākšanos.

BBC politiskais redaktors Kriss Meisons (Chris Mason) paziņoja, ka 1922.gada toriju deputātu komitejas priekšsēdētājs Grehems Breidijs (Graham Brady) ir ticies ar premjerministru, lai paziņotu viņam, ka viņš ir zaudējis partijas uzticību.

Leiboristu līderis sers Kīrs Stērmers (Keir Starmer) sacīja, ka premjerministra demisija ir «laba ziņa valstij», bet «tai vajadzēja notikt jau sen».

Sers Kīrs apsūdzēja premjerministru «melos, skandālos un krāpšanā rūpnieciskā mērogā» un sacīja, ka «tiem, kas ir bijuši līdzvainīgi, vajadzētu būt pilnīgi kaunā».

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas