Eglītis: Politiskā iejaukšanās Latvenergo padomes locekļu atlases konkursā bija tieša

Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis

Politiskā iejaukšanās AS Latvenergo padomes locekļu atlases konkursā bija tieša un nepastarpināta, pirmdien, 10.februārī, raidījumā Delfi TV ar Jāni Domburu atzina no amata atstādinātais Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

Iepriekš ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) uzsvēris, ka Latvenergo padomes locekļu amata konkursā nebija politiskas iejaukšanās.

Tomēr pirmdien, 10.februārī, intervijā Eglītis pauda, ka konkursa norisē bija politiska iejaukšanās tieši un nepastarpināti, jo ministra biroja darbinieki konkursa nolikuma izstrādes laikā lobēja prasību, ka viena Latvenergo padomes locekļa kompetencei jābūt juridiskajā jomā.

«Mīļā miera labad tas tika pieņemts. Es iebildu. Tas ir redzams komisijas sēžu protokols,» piebilda Eglītis.

Tajā pašā laikā no amata atstādinātais EM valsts sekretārs norādīja, ka kopumā konkurss uz Latvenergo padomes locekļu amatiem noritēja caurredzami.

Tāpat Eglītis informēja, ka pērn jūnijā lēmums par toreizējās Latvenergo padomes atlaišanu ticis pieņemts, ņemot vērā ekonomikas ministra doto rīkojumu EM valsts sekretāram, kurš ir valsts kapitāldaļu turētājs kompānijā Latvenergo.

«Tas ir viens no maniem lielākajiem grēkiem, par ko man būs jātaisnojas savai sirdsapziņai, bet es to skaidroju ar pieredzes trūkumu, kā arī jaunās vadības iepazīšanu,» teica Eglītis.

Jau ziņots, ka Nemiro februāra sākumā atstādināja no amata Eglīti, kā iemeslu tam norādot iespējamus pārkāpumus obligātā iepirkuma komponentes uzraudzībā. Tomēr pats Eglītis minēja, ka patiesais viņa atstādināšanas iemesls esot bijusi nevēlēšanās Latvenergo padomē iecelt ekonomikas ministra padomnieku Pāvelu Rebenoku. Eglītis ir iesniedzis atlūgumu.

Tāpat ziņots, ka Latvenergo padomes locekļu konkurss ir noslēdzies un ir zināmi pieci energokompānijas padomes locekļu kandidāti. Starp uzvarētājiem ir arī Rebenoks. Konkursa uzvarētāji patlaban netiek atklāti, jo visiem ir jāsaņem atļauja darbam ar valsts noslēpumu.

Iepriekš Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma vēstīja, ka Rebenokam, visticamāk, netiks piešķirta pielaide valsts noslēpumam, proti, drošības iestāžu sākotnējais novērtējums par Rebenoku ir negatīvs.

2019.gada 19.jūnijā tika atlaista Latvenergo padome un tās vietā tika iecelta pagaidu padome.

Lasiet arī: Raidījums: Rebenoks piedalījies sanāksmēs ar Latvijas gāzes akcionāru un Conexus

Atlaistajā padomē kopš 2016.gada darbojās Andris Ozoliņš, Martins Sedlackis, Andris Liepiņš, Mārtiņš Bičevskis, kā arī Baiba Rubesa, savukārt pagaidu padomes sastāvā bija Rebenoks, ministra biroja vadītāja Inese Kublicka, Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis Kristaps Stepanovs, Rigensis Bank valdes loceklis Renārs Degro un Artūrs Šnoriņš. Vienlaikus no atsevišķiem koalīcijas politiķiem izskanēja kritika saistībā ar pagaidu padomes locekļu iecelšanas veidu un atbilstību amatam, tādējādi, norādot uz politisko spiedienu, 1.jūlijā pagaidu padome atkāpās.

Konkurss uz Latvenergo padomes locekļu amatiem tika izsludināts 9.augustā.

Savukārt 9.oktobrī Latvenergo akcionāru sapulce ievēlēja citu uzņēmuma pagaidu padomi trīs locekļu sastāvā. Tajā līdz konkursa noslēgumam strādā pārstāvji no Ekonomikas ministrijas – Edmunds Valantis, Irēna Bērziņa un Edijs Šaicāns.

Latvenergo nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, dabasgāzes tirdzniecību, elektroenerģijas sadales pakalpojumu nodrošināšanu un pārvades aktīvu nomu. Latvenergo obligācijas kotē biržas Nasdaq Riga parāda vērtspapīru sarakstā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas