bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 06.12.2019 | Vārda dienas: Niklāvs, Nikola, Nikolajs, Niks

Eiropa kopā ar PVO iesaistās cīņā par to, lai veicinātu izpratni par vakcīnu priekšrocībām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Eiropas Komisija (EK) kopā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO) ceturtdien, 12.septembrī, rīko pasaulē pirmo Pasaules Vakcinācijas samitu. Tā mērķis ir paātrināt globāla mēroga rīcību, lai apturētu vakcīnregulējamu slimību izplatīšanos, un iestāties pret pasaules mēroga maldinošas informācijas izplatīšanu par vakcīnām, informē EK.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers sacīja: «Ir nepieņemami, ka mūsdienu attīstītajā pasaulē bērni joprojām mirst no slimībām, kurām jau sen vajadzēja būt izskaustām. Vēl ļaunāk – mums ir pieejams risinājums, bet tas netiek pilnvērtīgi izmantots. Vakcīnas jau ik gadu glābj 2–3 miljonu cilvēku dzīvību un, uzlabojot vakcinācijas aptvērumu pasaulē, vakcinēšana varētu novērst vēl 1,5 miljonu cilvēku saslimšanu. Šodienas samits ir iespēja novērst šo nepilnību. Komisija turpinās sadarboties ar ES dalībvalstīm to valsts centienos un strādās kopā ar šodien klātesošajiem partneriem. Šī ir globāla problēma, kas mums kopā jārisina nekavējoties.»

PVO ģenerāldirektors Dr. Tedross Adanoms Gebrejesuss teica: «Pēc daudzu gadu ilga progresa esam nonākuši izšķiroša pavērsiena priekšā. Saslimšana ar masalām atkal vēršas plašumā, un katrs desmitais bērns joprojām nesaņem bērnībā vajadzīgās vakcīnas.»

«Mēs varam atgriezties uz pareizā ceļa, un mums tas ir jādara. Mēs to panāksim vienīgi tad, ja garantēsim, ka visi gūst labumu no vakcīnām, un ja valdības un partneri veiks ieguldījumus, lai vakcinācija kļūtu par visu iedzīvotāju tiesībām un sociālu labumu. Tagad ir īstais laiks veltīt vairāk pūļu tam, lai vakcinācija kļūtu par iedzīvotāju veselības pamatu.»

Atklājot samitu, Komisijas priekšsēdētājs Junkers un Dr. Tedross aicināja nekavējoties pastiprināt centienus apturēt vakcīnregulējamu slimību, piemēram, masalu, izplatīšanos. Pēdējo trīs gadu laikā septiņas valstis, tostarp četras Eiropas reģiona valstis, ir zaudējušas no masalām brīvas valsts statusu.

Jauni slimības uzliesmojumi ir tieši saistīti ar trūkumiem vakcinācijas aptvērumā, un tie novēroti to pusaudžu un pieaugušo vidū, kuri nekad nav pilnībā vakcinēti. Lai efektīvi novērstu trūkumus vakcinācijas jomā, samitā tika aplūkoti daudzie vakcinācijas šķēršļi, tostarp tiesības, noteikumi un piekļuve vakcinācijas pakalpojumiem, to pieejamība un ērtība; sociālās un kultūras normas, vērtības un atbalsts; individuālā motivācija, attieksme, zināšanas un prasmes. Eiropas Komisija un Pasaules Veselības organizācija aicināja arī Vakcīnu aliansi (GAVI) paust spēcīgu atbalstu. GAVI ir būtiska nozīmē vakcinācijas mērķu sasniegšanā valstīs, kurām ir vismazāk resursu šajā jomā.

Pasaules Vakcinācijas samita darba kārtībā ir arī jauni modeļi un iespējas, kā paātrināt vakcīnu izstrādi, un jautājums par to, kā nodrošināt, lai imunizācija kļūtu par sabiedrības veselības prioritāti un vispārējām tiesībām.

PVO ir paziņojusi, ka vilcināšanās vakcinēties, arī pašapmierinātība, uzticības trūkums un neērtības ir viens no desmit pasaules veselības apdraudējumiem 2019.gadā. Vakcīnas ir drošas un iedarbīgas, un tās ir jebkuras spēcīgas primārās veselības aprūpes sistēmas pamatā, pauž PVO. Saskaņā ar Wellcome Global Monitor aptauju par to, ko cilvēki pasaulē domā par zinātni un lielām veselības problēmām, 79% pasaules iedzīvotāju piekrīt, ka vakcīnas ir drošas, un 84% uzskata, ka tās ir iedarbīgas.

Tomēr ziņojums par stāvokli attiecībā uz uzticēšanos vakcīnām Eiropas Savienībā liecina, ka daudzās ES dalībvalstīs aizvien vairāk cilvēku atsakās no vakcinēšanās un tas ir saistīts ar zemu uzticēšanos vakcīnu iedarbībai visā pasaulē.

Uzticēšanās trūkuma dēļ ievērojami mazinās vakcinācijas aptvērums, kāds nepieciešams, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti, un tā rezultātā pieaug slimības uzliesmojumu skaits.

Saskaņā ar šā gada aprīļa Eirobarometra aptauju gandrīz puse ES iedzīvotāju (48%) uzskata, ka vakcīnas bieži var izraisīt nopietnas blaknes, savukārt 38% domā, ka tās var izraisīt slimības, pret kurām aizsargājas, un 31% aptaujāto ir pārliecināts, ka vakcīnas vājina imūnsistēmu. Šie rādītāji arī ir saistīti ar to, ka digitālajos un sociālajos plašsaziņas līdzekļos aizvien vairāk izplatās dezinformācija par vakcīnu labumu un riskiem, atzīmē EK.

Līdz šim 2019.gadā reģistrēts lielākais masalu saslimstības gadījumu skaits pasaulē kopš 2006.gada. Masalu saslimšanas gadījumu skaits sāka pieaugt 2018.gadā, un 2019.gadā tas turpina kāpt – gada pirmajā pusē PVO Eiropas reģionā vien ziņots par aptuveni 90 000 saslimšanas gadījumu un par vairāk nekā 365 000 gadījumu visā pasaulē. Šie pusgada rādītāji jau pārsniedz visus ikgadējos kopīgos rādītājus, kas reģistrēti kopš 2006.gada, situāciju iezīmē PVO.

Gan Eiropas, gan pasaules prioritāte ir virzība uz visaptverošu veselības aprūpi un galu galā uz Ilgtspējīgas attīstības mērķi Nr. 3 – nodrošināt veselīgu dzīvi un veicināt labjutību jebkura vecuma cilvēkiem. PVO, tās dalībvalstis un Eiropas Savienība ir veikušas drosmīgus pasākumus ar mērķi novērst imunizācijas jomā pastāvošos trūkumus, kas «atver durvis» vakcīnregulējamām slimībām.

Saskaņā ar PVO Eiropas Vakcinācijas rīcības plānu, Padomes Ieteikumu par pastiprinātu sadarbību, kas vērsta pret vakcīnnovēršamām slimībām, un Eiropas Savienības Vienoto rīcību vakcinācijas jomā sāktajām darbībām ir tālejoša ietekme uz veselības sistēmām un kopienām.


Pievienot komentāru

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.

Vieni tiek pie solītā, citiem vēl jāgaida. Lietuvas Seims izmisīgi meklē papildu līdzekļus 2020.gada budžetam

Kamēr Lietuvas 2020.gada budžeta pieņemšana buksē, skolotāji un mediķi tikuši pie solītajiem algas pielikumiem, tomēr tas samazinājis tēriņu iespējas citiem mērķiem. Kur dabūt naudu, lai aizlāpītu visus caurumus un apmierinātu visu prasības?

VID ierēdņiem būs nepieciešama nevainojama reputācija, lemj Saeima

Grozījumi rosināti, lai nodrošinātu sabiedrības uzticību VID ierēdņiem un maksimāli nevainojamu dienesta darbību nodokļu administrēšanas jomā.

Likumā nosaka pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtību

Vietējo pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtība un darbība turpmāk būs noteikta likumā. To paredz Saeimā ceturtdien, 5.decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā Par pašvaldībām.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat koriģētie dati, kas apkopoti par 25 bloka zemēm.  

Aiztur Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni aizdomās par 250 000 eiro piesavināšanos

Igaunijas Iekšējās drošības dienests aizturējis Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni saistībā ar aizdomām, ka viņš viltojis dokumentus un piesavinājies vairāk nekā 250 000 eiro.

Lielo parādu dēļ Brazīlijai draud atņemt balsstiesības ANO Ģenerālajā asamblejā

Pastāv draudi, ka, nesamaksājot parādus ANO, Brazīlija Ģenerālajā asamblejā varētu zaudēt balsstiesības, informē Reuters.

Saeimas šī gada rudens sesiju plānots slēgt 27.decembrī, ziemas sesiju sākt 9.janvārī

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome ceturtdien, 5.decembrī, vienojās Saeimas šī gada rudens sesiju slēgt 27.decembrī, bet ziemas sesiju sākt 2020.gada 9.janvārī.

Pirmo reizi kopš 2003.gada Latvijā mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficēta sieviete

Daugavpilī mirusi sieviete, kura, iespējams, inficējusies ar trakumsērgu, informē SPKC. Tas varētu būt pirmais trakumsērgas izraisītais nāves gadījums kopš 2003.gada.

VARAM vēlas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas jau februārī

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija jau konsultējas par iespējamo Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu laiku, vēloties tās rīkot 22.februārī.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!