Eiropas Parlaments: Apvienotajai Karalistei laiks paust skaidru nostāju

Debatēs pēc Apvienotās Karalistes Pārstāvju palātas balsojuma par Brexit Eiropas Parlamenta (EP) deputāti uzsvēra, ka eiropieši saglabās vienotību un pilsoņu tiesības arī turpmāk būs EP prioritāte, BNN informē Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

EP deputāti uzsvēra, ka pēc otrdienas, 15.janvāra, balsojuma, kurā Pārstāvju palāta noraidīja sarunās ar ES panākto vienošanos, Apvienotās Karalistes valdībai un parlamentam jāpauž skaidra nostāja par vēlamo turpmāko attiecību modeli ar ES.

Izstāšanās līgums ir vienīgais kompromiss, kāds iespējams Apvienotās Karalistes valdības novilkto sarkano līniju ietvaros, uzsvēra ES galvenais sarunu vedējs Mišels Barnjē (Michel Barnier). Tas Brexit neskaidrībā rada juridisko noteiktību. ES nepieļaus esošo pamatprincipu atcelšanu ne saistībā ar miera procesu un robežu ar Īriju, ne ar pilsoņu tiesībām, sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja pirmais vietnieks Franss Timmermanss.

EP Brexit koordinators Gijs Ferhofštats (Guy Verhofstadt)  aicināja Apvienoto Karalisti uz starppartiju dialogu, lai rastu izeju no strupceļa un pārspraustu valsts sarkanās līnijas.

Izstāšanās bez vienošanās nebūtu neviena interesēs, norādīja Eiropas Parlamenta deputāti. Vienlaikus ES pastiprinās gatavošanos neparedzētiem gadījumiem, sacīja Rumānijas prezidentūras ES Padomē pārstāve Melānija Ciota.

BNN jau vēstīja, ka Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) panākto vienošanos par izstāšanās nosacījumiem no ES balsojumā otrdienas, 15.janvāra, vakarā atbalstīja tikai 202 deputāti, kamēr 432 likumdevēji to noraidīja.

Balsojumā pret Mejas panākto vienošanos opozīcijai pieslējās 118 premjeras pārstāvēto toriju, un normālā situācijā pēc šādas graujošas sakāves uzreiz sekotu premjera demisija.

Tomēr Meja uzreiz pēc balsojuma lika noprast, ka viņa amatu negrasās pamest. Premjerministre piedāvāja sākt starppartiju konsultācijas par turpmāko rīcību Breksita nodrošināšanai.

Gaidāms, ka Meja izturēs trešdien, 16.janvārī, paredzēto neuzticības balsojumu, kuru ierosināja opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins (Jeremy Corbyn). Balsojums gaidāms ap plkst.21 pēc Latvijas laika.

Taču gadījumā, ja Meja neuzticības balsojumā zaudēs, parlamentam būs 14 dienas, lai atrastu viņas pēcteci, kas baudītu likumdevēju vairākuma atbalstu. Pretējā gadījumā būs jāizsludina pirmstermiņa vēlēšanas.

Latvijas Ārlietu ministrija aizvadītajā nedēļā Saeimas Eiropas lietu komisijas un Ārlietu komisijas kopsēdē informēja, ka, neskatoties uz to, vai Lielbritānija no ES izstāsies ar vai bez vienošanās, būs nepieciešams grozīt virkni Latvijas likumu un normatīvo aktu.

ĀM iepriekš brīdinājusi – ja Lielbritānija izstāsies no ES bez vienošanās, trīs gadu periodā Latvijas budžetā būs jāparedz papildus tēriņi līdz 10,1 miljonam eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas