EK aicina dalībvalstis uzlabot gatavību nākamajai pandēmijas fāzei

Eiropas Komisija (EK) šonedēļ ierosinājusi darbību kopumu, kas domāts, lai pārvaldītu pašreizējo Covid-19 pandēmijas fāzi un sagatavotos nākamajai. EK aicina Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis līdz rudenim veikt darbības, kuru mērķis ir nodrošināt modrību un pastāvīgu koordināciju, kas ļaus būt gataviem un reaģēt veselības jomā.

Strādājot kopā, Eiropas Savienība jau ir izglābusi simtiem tūkstošu dzīvību, pateicoties Covid-19 vakcīnām, uzturējusi vienotā tirgus darbību, iespēju robežās samazinājusi ceļošanas ierobežojumus un piegādes ķēžu pārrāvuma gadījumos mobilizējusi kritiski svarīgu produktu ražošanas jaudu. Koordinācijai svarīga loma būs arī jaunajā pandēmijas fāzē, kurā jāsaglabā gatavība un reaģētspēja, informē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Inficēšanās ar Covid-19 līmenis šobrīd ir zemāks, un tas dod dalībvalstīm iespēju stiprināt slimību uzraudzības un veselības aprūpes sistēmas, kā arī vispārējo sagatavotību pandēmijām, norāda EK.

Tā aicina dalībvalstis intensificēt primāro vakcināciju un balstvakcināciju, ņemot vērā, ka Covid-19 izplatās vienlaikus ar sezonālo gripu, kā arī izveidot integrētas uzraudzības sistēmas, kuru pamatā vairs nav visu Covid-19 gadījumu identificēšana un ziņošana par tiem, bet gan uzticamu un reprezentatīvu aplēšu iegūšana. Tāpat tā mudina turpināt mērķtiecīgi testēt un sekvencēt pietiekamu skaitu paraugu, lai pareizi aplēstu variantu izplatību un atklātu jaunus variantus, ka arī investēt veselības aprūpes sistēmu atveseļošanā un novērtēt pandēmijas plašāko ietekmi uz veselību, arī uz garīgo veselību un ārstēšanas un aprūpes kavēšanos.

Tāpat izskanējis aicinājums piemērot ES mērogā koordinētus noteikumus, kas nodrošinātu brīvu un drošu ceļošanu Eiropas Savienībā un plašākā starptautiskā mērogā, atbalstīt nākamās paaudzes vakcīnu un zāļu izstrādi un pastiprināt sadarbību cīņā pret maldinošu informāciju un dezinformāciju par Covid-19 vakcīnām. Tostarp EK aicina turpināt izvērst globālo solidaritāti un uzlabot globālo pārvaldību.

Papildus EK ir izziņojusi darbības, kas veicamas, lai visā pandēmijas laikā nodrošinātu noturīgas medicīnisko pretlīdzekļu un kritiski svarīgu produktu piegādes ķēdes visās rūpnieciskajās ekosistēmās. Turklāt tā saskaņā ar iniciatīvu ES FAB izsludina iepirkuma konkursu, kura mērķis ir veidot dažādu vakcīnu – mRNS, proteīnu un vektoru vakcīnu – ražošanas jaudas rezerves. Tā jaunizveidotā ražošanas jauda tiks rezervēta turpmākām ārkārtas situācijām veselības jomā. Iepirkuma konkurss domāts vakcīnu ražotājiem, kuru ražotnes atrodas ES/EEZ un kuri dalības pieteikumu var iesūtīt līdz 2022.gada 3.jūnijam.

Vidējā termiņā un ilgtermiņā arī jāuzlabo gatavība pandēmijām un jāstiprina reaģēšanas koordinācija gan dalībvalstu starpā, gan visā pasaulē, jāīsteno priekšlikumi veidot Eiropas veselības savienību, kas pievērstos plašākai pandēmijas ietekmei uz veselību, arī tā sauktajam «ilgajam kovidam» un slogam uz garīgo veselību, un paātrinātu veselības aprūpes digitalizāciju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas