EK: Elektroenerģijas uzstādītā jauda Latvijā atbilst ES prasībām

Eiropas Komisija (EK) secina, ka Latvijā esošā atbalsta shēma elektroenerģijas obligātā iepirkuma un garantētās maksas par uzstādīto jaudu veidā atbilst Eiropas Savienības (ES) iekšējā tirgus prasībām.

Ņemot vērā EK lēmumu, 2017.gada 1.maijā stāsies spēkā Ministru kabineta (MK) 2016.gada 5.jūlijā pieņemtie grozījumi MK 2009.gada 10.marta noteikumos Nr.221 Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā un MK 2010.gada 16.marta noteikumos Nr.262 Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību, kas paredz izmaiņas esošajos atbalsta nosacījumos komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā.

«Noslēdzies vairāk kā trīs gadus ilgušais (2013.gada nogalē uzsāktais) Latvijas valsts atbalsta shēmas saskaņošanas process. Līdz ar to valdības pērn pieņemtais lēmums par izmaiņām atbalsta sistēmā komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā, ļaus izpildīt valsts un valdības apņemšanos nepalielināt obligātā iepirkuma komponentes negatīvo ietekmi uz ekonomiku, t.sk. uz elektroenerģijas cenu mājsaimniecībām,» uzsver Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks.

Turpinot, viņš vēsta: «Esošajā atbalsta sistēmā ir rasts līdzsvars starp sabiedrības, tautsaimniecības un nozares interesēm, vienlaikus sekmējot ilgtspējīgu atjaunojamo energoresursu attīstību Latvijā.»

Ar iepriekšminēto grozījumu spēkā stāšanos no šī gada 1.maija mainīsies obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas cenas aprēķināšanas princips biomasas elektrostacijām un daļai no biogāzes elektrostacijām, informē Ekonomikas ministrija (EM).

EM ziņojumā teikts, ka turpmāk elektroenerģijas iepirkuma cena šīm stacijām vairs nemainīsies katru mēnesi atkarībā no attiecīgā mēneša dabasgāzes tirdzniecības cenas, bet būs fiksēta pie dabasgāzes tirdzniecības cenas 234,77 tūkstoši eiro (n.m3) līmenī.

Tā ir vidējā dabasgāzes tirdzniecības cena laika periodā, kurā komersanti, kas enerģijas ražošanai izmanto atjaunojamos energoresursus, varēja kvalificēties tiesību iegūšanai pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros un tiesību iegūšanai saņemt garantētu maksu par koģenerācijas elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu, skaidro ministrija.

Vienlaikus 1.maijā stāsies spēkā arī izstrādātais un MK apstiprinātais ražotāju, kas saņem atbalstu elektroenerģijas obligātā iepirkuma vai garantētās maksas par elektrostacijā uzstādīto jaudu veidā, pārkompensācijas novēršanas mehānisms.

Jāatzīmē, ka tas paredz izvērtēt katras elektrostacijas kopējo kapitālieguldījumu iekšējās peļņas normu visam atbalsta periodam un pārkompensācijas gadījumā noteikt un piemērot elektroenerģijas iepirkuma cenas diferencēšanas koeficientu pārkompensācijas novēršanai.

Šāda mehānisma ieviešana bija prasība no EK puses, lai lemtu par atbalsta pasākuma atbilstību ES iekšējam tirgum, ziņo EM.

Ref: 225.00.103.707

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas