EK saņem kritiku par atomenerģijas un gāzes uzskatīšanu par ilgtspējīgiem energoresursiem

Eiropas Komisijas (EK) ierosinājums iekļaut ES valstīs turpmāk pieļaujamo ilgtspējīgo elektrības ražošanas iespēju sarakstā arī atomelektrostacijas un termoelektrostacijas ar fosilās gāzes apkuri izsaucis neizpratni un kritiku no pašas EK ilgtspējīga finansējuma ekspertiem. Viņi aizrādījuši, ka abu resursu izmantošana rada būtisku vides piesārņojumu, vēsta beļģu ziņu portāls EurActiv.

Nedēļas sākumā ES Ilgtspējīga finansējuma platforma publicējusi viedokļa rakstu, kur norādījusi, ka pašreizējos apstākļos ne ar dabasgāzi, ne ar kodolenerģiju ražotu elektrību nevar uzskatīt par ekoloģisku jeb «zaļu».

EK 2021.gada 31.decembrī nāca klajā ar tiesību akta priekšlikumu, kur norādīts, ka naudas ieguldījumi ar gāzi kurināmās elektrostacijās tiktu uzskatīti par parejas ieguldījumiem kontekstā ar ES klimata saudzēšanas politiku tad, ja tajās «līdz 2026.gada 1.janvārim tiktu izmantoti vismaz 30% atjaunojamas izcelsmes vai zema oglekļa līmeņa gāzu, un līdz 2036.gadam vismaz 55% atjaunojamas izcelsmes vai zema oglekļa līmeņa gāzu».

Lasiet arī: OIK izmaksas līdz aprīlim kompensēs valsts

EK ilgtspējīga finansējuma ekspertu vērtējumā, šie kritēriji tomēr neizpildītu prasības, ko pašas ES iestādes iepriekš izvirzījušas savos klimata aizsardzības jomas tiesību aktos. Tajos nosprausts mērķis līdz 2050.gadam samazināt ES saražoto siltumnīcefekta gāzu apjomu līdz klimatneitrālam apjomam.

Arī atomenerģētika EK priekšlikumā uzskatīta par pieņemamu elektrības ražošanas veidu pārejas periodā. Šāda nostāja, uzskata ES Ilgtspējīga finansējuma platforma, neatbilst pašas ES tiesību aktos nospraustajiem mērķiem vides aizsardzībā. Saskaņā ar ES tiesību aktiem nevienu enerģētikas tehnoloģiju nevar uzskatīt par ekoloģisku, ja tā rada būtisku kaitējumu kādam no sešiem vides mērķiem, kas 2020.gadā nosprausti ES Regulā Nr. 2020/852 par ilgtspējīgu finanšu taksonomiju. Mērķi ir: klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās tām, ūdens resursu aizsardzība, pāreja uz aprites ekonomiku, piesārņojuma novēršana un bioloģiskās daudzveidības aizsardzība, vēsta EurActiv.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas