bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 28.03.2020 | Vārda dienas: Ginta, Gunda, Gunta
LatviaLatvija

Ekonomikas apskats: nekavējoties jāstiprina fiskālā disciplīna

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvija ir ievērojami samazinājusi budžeta deficītu, tā rezultātā 2012. gadā Māstrihtas budžeta deficīta kritēriju izpildīt ir iespējams, savu pārliecību Swedbank mēneša apskatā pauž ekonomisti Dainis Stikuts un Mārtiņš Kazāks. Vienlaikus tiek atzīmēts, ka budžets vēl arvien ir ar deficītu, tāpēc valdībai būtu jāizmanto visas iespējas, lai mazinātu izdevumus un kāpinātu ieņēmumus, nepalielinot nodokļus, bet uzlabojot nodokļu administrēšanu.

Viens no centrālajiem jaunās valdības uzdevumiem ir stiprināt fiskālo disciplīnu, pēc iespējas ātrāk pieņemot fiskālās disciplīnas likumu, tādējādi liekot stūrakmeni ilgtspējīgam budžetam un nodrošinot valsts parāda samazināšanos, uzsvērts Latvijas ekonomikas mēneša apskatā.

Swedbank ekonomisti norāda, ka šī gada budžets pildās labāk nekā gaidīts, jo nodokļu ieņēmumi savu zemāko līmeni jau ir sasnieguši un lēnām aug. «Visos 2011. gada mēnešos nodokļu ieņēmumi ir bijuši virs plāna, tādējādi deviņos mēnešos nodokļu ieņēmumi plānu pārsniedza par 6,9%,» tā analītiķi.

2011. gada 3. ceturksnī nodokļu ieņēmumu gada pieaugums paātrinājās līdz 17,2% (attiecīgi 3,7% un 10,8% pirmajā un otrajās ceturksnī). «Šāds rezultāts ir sasniegts galvenokārt labu ieņēmumu dēļ no pievienotās vērtības nodokļa (PVN), kas pieauga par 23,7% trešajā ceturksnī, un sociālās apdrošināšanas iemaksām (16%), jo mazumtirdzniecības apgrozījuma un algu pieaugums bija labāks nekā prognozēts budžeta tapšanas laikā,» vēsta bankas mēneša apskats.

Tiek atzīmēts, ka valdība ir veikusi dažus ēnu ekonomikas ierobežošanas un nodokļu iekasēšanas uzlabošanas pasākumus. Tomēr izvairīšanās no nodokļu nomaksas joprojām ir vērā ņemama, un daudzi darījumi varētu būt neuzrādīti. «Piemēram, degvielas patēriņš parasti ir diezgan neelastīgs pret ienākumu un cenu izmaiņām, jo iedzīvotājiem tāpat ir jānokļūst darbā un atpakaļ mājās. Tomēr statistika uzrāda pretrunīgu patērētāju uzvedību,» teikts apskatā.

Dati vēsta, ka 2011. gada deviņos mēnešos pirmo reizi reģistrēto transporta līdzekļu reģistrācija pieauga par 56% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn, turklāt vieglo automobiļu reģistrācija pieauga par 69%. Tajā pašā laikā degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 10%, bet nepārtikas (izņemot degvielu) preču apgrozījums palielinājās par gandrīz 12%. Turklāt tekstilizstrādājumu un apavu mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga tikai par 1,3%, norādot uz to, ka nepārtikas preču apgrozījuma pieaugumu pamatā noteica ne-pirmās nepieciešamības preču tirdzniecība. «Šāda statistisko rādītāju dinamika rada bažas par izvairīšanos no nodokļu nomaksas degvielas tirdzniecībā,» atzīmē Swedbank ekonomisti.

Attiecībā uz 2012. gada budžeta konsolidāciju, ekonomikas apskatā uzsvērts, ka to nepieciešams panākt, mazinot izdevumus. «Salīdzinājumā ar pirmskrīzes līmeni Latvijas IKP izaugsmes trajektorija ir nobīdījies uz leju, proti, Latvija neatgriezeniski ir zaudējusi daļu no ienākumiem, ko pie iepriekšējiem izaugsmes tempiem varēja iegūt. Attiecīgi arī valsts budžeta ienākumi ir mazāki. Tādējādi, ja budžeta izdevumi neseko ieņēmumiem, pieaug budžeta deficīts,» teikts apskatā.

Tāpat atzīmēts, ka vairāki starptautiskie pētījumu rezultāti liecina, ka konsolidācijai, kas veikta, samazinot izdevumus, ir mazāk negatīva ietekme uz IKP un nodarbinātību, nekā nodokļu celšanai.

«Nodokļu palielināšana ir vieglākais, bet visneefektīvākais veids, kā mazināt budžeta deficītu, jo ar nodokli apliekamie ienākumi, uz kuriem balstās nodokļu ieņēmumi, recesijas rezultātā arī sarūk. Diemžēl Latvijas valdība lielā mērā ir izmantojusi nodokļu palielināšanu (galvenokārt palielinot likmes). 2009.-2011. gados kopējā budžeta konsolidācija sasniedza turpat 15% no IKP, bet gandrīz puse bija tieši ieņēmumu palielināšanas pasākumi,» lēš ekonomisti.

Vienlaikus apskatā uzsvērts, ka nekavējoties ir jāuzlabo fiskālā disciplīna. Ekonomisti atzīmē – risks, ka budžeta izdevumi izrādās lielāki nekā plānots, joprojām pastāv. «Budžeta izdevumu palielināšana gada otrajā pusē ir kļuvusi par normu. Diemžēl fiskālās disciplīnas likums nav pieņemts, tas joprojām atrodas Saeimas komisijās bez īpašas virzības,» norāda ekonomisti, piebilstot, ka pašreizējā valdošā koalīcija ir apņēmusies šo likumu pieņemt. «Likums ir nepieciešams ne tikai sekmīgam Starptautisko Valūtas Fondu/Eiropas Komisijas aizdevuma programmas noslēgumam, bet arī kā garants ilgtspējīgai fiskālai politikai un valsta parāda līmeņa samazināšanai,» rezumēts Swedbank mēneša apskatā.

Ref: 103.000.103.133


Pievienot komentāru

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas izpalīdzīgi.

COVID-19 izplatības novēršanā iesaistītie mediķi saņems piemaksas līdz 50% no algas

Piemaksās par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 izplatības novēršanu martā mediķi saņems līdz pat 50% no darba algas, bet tālāko divu mēnešu laikā tās būs 20% apmērā.

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji.

Rīgā pie luksoforiem uz laiku tiks atslēgtas gājēju izsaukuma pogas

Rīgas domes Satiksmes departaments vērš iedzīvotāju uzmanību, ka izsaukuma pogas tiks atslēgtas uz nenoteiktu laiku un gājēji aicināti sagaidīt gājēju luksoforā zaļo gaismu.

Autobusos drīkstēs ieņemt tikai katru otro sēdvietu

Priekšroka autobusos būtu dodama tiem iedzīvotājiem, kuri dodas uz darbavietu un pēc tam – atpakaļ mājās, īpaši tad, ja persona ir nodarbināta medicīnas, tiesību aizsardzības vai tirdzniecības jomā.

Somijā gatavojas norobežot Helsinku reģionu no pārējās valsts

Lai Somijā iegrožotu COVID-19 uzliesmojumu, tās valdība gatavojas no piektdienas, 27.marta, norobežot Ūsimā reģionu, kas ieskauj galvaspilsētu Helsinkus un kur apstiprināti visvairāk inficēšanās gadījumi ar COVID-19, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Rīkojumā norādīts, ka Muižnieks 2015.gada 4.augustā uz pirmo četru gadu termiņu tika apstiprināts rektora amatā, kura termiņš ir beidzies, līdz ar to nepieciešams apstiprināt viņu par universitātes rektoru uz otro termiņu.

Būvniecības izmaksas februārī – vidēji par 2,4% augstākas nekā pirms gada

Būvniecības izmaksas šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 2,4%.

Latvijas Banka šogad Latvijā sagaida IKP kritumu par 6,5%

Ņemot vērā aktuālās norises pasaules tautsaimniecībā, tostarp koronavīrusa COVID-19 ietekmi, Latvijas Banka prognozē, ka Latvijas IKP 2020.gadā samazināsies par 6,5%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!