bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Baltijai vienots fonds - BIF

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Par aizejošās nedēļas galveno notikumu varētu uzskatīt vienošanos, kas noslēgta starp Latviju, Lietuvu un Igauniju par Baltijas Inovāciju fonda izveidi (BIF), kura kopējais finansējuma apjoms ir 100 miljoni eiro. Ar privāto riska kapitāla struktūru starpniecību fonds investēs reģiona uzņēmumos.

Baltijas Inovāciju fonds

Baltijas Inovāciju fonda, kura aicinājums ir stimulēt Baltijas valstu konkurētspēju, dibinātāji ir Eiropas Investīciju fonds, Latvijas Garantiju aģentūra, kā arī tāda paša profila organizācijas no Igaunijas un Lietuvas – Invega un Credex. Katra no Baltijas valstīm BIF ieguldīs 20 miljonus eiro, vēl 40 miljonus ieguldīs Eiropas Investīciju fonds. Līdzekļus sadalīs piesaistītās privātās riska kapitāla struktūras, kas no savs puses ieguldīs tikpat, kopējam investīciju portfelim sasniedzot 200 miljonus eiro.

Viens uzņēmums varēs piesaistīt kapitālu 3 – 15 miljonu eiro apmērā. Līdz šim Baltijas reģionā nebija valsts atbalsta instrumentu, kas ļautu uzņēmumiem saņemt tik lielas summas, norāda Latvijas Garantiju aģentūras Riska finansējuma nodaļas vadītājs Krišjānis Zariņš. Investīciju objektus izvēlēsies fondi. Katra valsts garantēti varēs piesaistīt tādu līdzekļu apjomu, kādu tā sākotnēji ieguldījusi projektā.

Viļņā parakstītās vienošanās termiņš – 16 gadi. Pirmie četri no tiem tiks veltīti BIF privāto partneru meklēšanai. Nākošie pieci – investīciju procesam, un vēl pieci – fondu iziešanai no to izvēlētajiem aktīviem. Starp citu, šie termiņi ir diezgan nosacīti – ja kāds fonds tiks izvēlēts jau nākošgad, tas nekavējoties varēs ķerties pie uzņēmumu – kapitāla meklētāju atlases. Zariņš prognozē, ka pirmais Latvijas uzņēmums varētu saņemt naudu no Baltijas Investīciju fonda jau 2014.gada sākumā.

Derētu vairāk cilvēku

Ņemot vērā ekonomiskās emigrācijas tempus un zemo dzimstību, Latvijā inovatīvā ražošana un pakalpojumu sniegšanas joma būs pieprasīta visai drīz. Tas tika apspriests premjerministra Valda Dombrovska vadītajā Demogrāfisko lietu padomes sēdē. Emigrācija, ko ievērojami pastiprināja pēdējā krīze, ir lielāks drauds ekonomikai nekā iedzīvotāju nevēlēšanās laist pasaulē pēcnācējus. Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš minēja iedzīvotāju atgriešanu Latvijā kā prioritāti. To vajadzētu sasniegt paaugstinot darba ražīgumu, kas ļautu algu līmenim Latvijā pieaugt, tuvojoties citām ES valstīm.

To, ka augstāks ienākumu līmenis ir izšķirošais faktors, kas stimulē Latvijas iedzīvotājus meklēt labāku dzīvi svešumā, apliecina arī jaunākais DNB pētījums Latvijas barometrs. 46% respondentu ir pārliecināti, ka galvenais apstāklis, kas varētu mudināt viņus uz dzīvi un darbu ārzemēs, ir augstāks ienākumu līmenis. Otrajā un trešajā vietā ir dzīves apstākļu uzlabošanās (29% aptaujāto) un labāka, nekā Latvijā, sociālā politika (26%).

Atliek vien priecāties par to, ka salīdzinoši lielu daļu (31% respondentu) pagaidām nekas nespētu motivēt pamest mūsu valsti. Otrs cerīgais moments ir tajā, ka Latvijas iedzīvotājiem ļoti svarīgas ir radu saites un attiecības ar draugiem. Tieši šo faktoru puse no aptaujātajiem minējusi kā šķērsli tam, lai dotos prom no Latvijas uz ilgāku laiku.

Jābūt modram!

Vēl divas problēmas, par kurām runāts šonedēļ – Latvijas ekonomikas lielā atkarība no eksporta un salīdzinoši lielā mājsaimniecību nabadzība.

Jau pusotru gadu eksports ir Latvijas ekonomikas lokomotīve. Jau vairākus gadus tā īpatsvars IKP ir ievērojami palielinājies: no 25% valstij tik grūtajā 2009.gadā līdz 40-44% šogad. Vienlaikus CSP informē, ka 81% respondentu gada beigās nebija vispār nekādu uzkrājumu. No visa tā izriet pieņēmums, ka turpmākā ekonomikas izaugsme tuvākajā nākotnē pilnībā atkarīga no eksportētāju panākumiem, un būtisks kritums ārējos tirgos (piemēram, Eiropas Savienībā, kurp aizplūst vairāk nekā 70% Latvijas eksporta preču) var radīt jaunu deflācijas spirāli.

Banku analītiķi saka, ka teorētiski problēma varētu parādīties sekojoši: ievērojami krītoties pieprasījumam kādā no lielajiem ārējiem tirgiem, eksportējošie uzņēmumi uz laiku iesaldē vai pārtrauc izmaksāt algas, vai vispār samazina štatus. Negatīvu efektu piedzīvo arī saistīto nozaru uzņēmumi. Patērētāju noskaņojuma indekss, kas pēdējo mēnešu laikā diezgan pārliecinoši aug, atkal ies uz leju, līdzi pavelkot mazumtirdzniecības un ražošanas apjomus, kā arī ietekmējot pakalpojumu sfērā strādājošos uzņēmumus, kas orientēti uz iekšējo tirgu.

Šādā gadījumā liela iespēja, ka krasi palielināsies spiediens uz valsts budžetu, jo palielināsies bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits, mazturīgo skaits, utt. Ekonomisti gan ir paliecināti, ka 2009.gada atkārtošanās mums nedraud. Salīdzinot ar stāvokli, kādā mūsu valsts bija pirms trīs gadiem, budžets ir labāk sabalansēts, ir pat kādas rezerves, kuras varētu izmantot īpaši grūtos mēnešos, un privātais sektors ir daudz konkurētspējīgāks, nekā tobrīd. Un tomēr – jābūt modriem!

Katram Latvijas iedzīvotājam pa obligācijai

Nav izslēgts, ka finansiālo stāvokli mazliet varētu uzlabot iespēja katram Latvijas iedzīvotājam iegādāties valsts krājobligācijas ar nominālvērtību – viens lats. Minimālais investīciju apjoms vienam cilvēkam ir 30 lati, maksimālais – 50 tūkstoši latu dienā, informēja Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš.

Obligāciju dzēšanas termiņš – 6 -12 mēneši. Nākotnē, atkarībā no iedzīvotāju intereses, tiks izskatīta iespēja izlaist obligācijas ar piecu un desmit gadu dzēšanas termiņu, sacīja finanšu ministrs Andris Vilks. Latvijas iedzīvotājiem jaunievedums kļūs par bankas depozītu alternatīvu. Līdz šim fiziskās personas varēja iegādāties obligācijas tikai ar brokeru vai banku palīdzību. Starpnieki ņēma komisijas naudu un neliela pasūtījuma gadījumā (100 un pat 1 000 latu), tāpēc vērtspapīru iegāde, ņemot vērā salīdzinoši zemo ienesīgumu, bija bezjēdzīga.

Ref:017.010.103.2345


Pievienot komentāru

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Aptauja: Latvijā biežāk parādnieka statusā nonāk vīrieši

Gandrīz katram trīspadsmitajam jeb 8% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi saskare ar zvērinātu tiesu izpildītāju parādnieka statusā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ašeradens: Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu atteikties no OIK

Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes, pirmdien, 16.jūlijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Helsinkos tiekas Krievijas un ASV prezidenti

Somijas galvaspilsētā Helsinkos pirmdien ieradies Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps, lai tiktos ar savu Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.

Konstatēts vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.