bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Bankas piesaka karu fiktīviem bankrotiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts kredītiestādes ļaunprātīga maksātnespējas mehānisma izmantošanas dēļ cieš desmitiem miljonu eiro lielus zaudējumus. Tāpēc baņķieri uzsākuši aktīvu cīņu pret tiesnešu, tiesu izpildītāju un maksātnespējas administratoru ļaunprātībām.

Par problēmas nopietnību pirmā šajā gadā ierunājās Norvik banka, BNN par to informēja jau augustā. Šonedēļ šai iniciatīvai pievienojās Swedbank. Latvijas Komercbanku asociācija iniciatīvu pilnībā atbalsta.

Ļaunprātīgi maksātnespējas gadījumi nodara aizvien lielāku ļaunumu Latvijas sabiedrībai un ekonomikas attīstībai. Vēl vairāk – šī problēma jau rada draudus Latvijas drošībai, teikts Swedbank paziņojumā presei. «Kā lielākajam investoram Latvijā mums nav saprotams, kā tiesneši var neiedziļināties lietās, ko izskata, un pieņemt formālus, pat absurdus lēmumus, nevis lēmumus pēc būtības. Kā maksātnespējas administratori var būt tie, kas iesaka vai atbalsta fiktīvu kreditoru radīšanu, lai viņu «klients» varētu izvairīties no reālajām saistībām?» saka Swedbank valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.

«Katrs formāls lēmums rada nopietnas sekas – pasliktinās kreditēšanas noteikumi, rodas riski valsts reputācijai un ekonomikas attīstībai – Latvija zaudē savu vietu kā investīcijām pievilcīga valsts. Diemžēl tās nav tikai atsevišķas situācijas, bet gan aizvien vairāk klibojoša tieslietu sistēma,» situācijas nopietnību skaidro bankas valdes loceklis.

Krāpšana eksistē arī citās valstīs, tomēr attīstītās valstīs ir mehānismi, kas ļauj to ātri lokalizēt un šos gadījumus neitralizēt. Diemžēl Latvijā šāda sistēma nav izveidota, tāpēc Swedbank aicina veikt sistēmiskas reformas un atbrīvot tieslietu sistēmu no negodprātīgiem un neprofesionāliem dalībniekiem.

Ar detalizētākiem mahināciju aprakstiem ikviens var iepazīties Swedbankas, Norvik bankas un Revertas speciālistu īpaši izveidotajā interneta vietnē www.pretkorupciju.lv.

Swedbank plāno darboties aktīvi: vēstule ar problēmas aprakstu tiks nosūtīta visiem jaunievēlētās Saeimas deputātiem, valdībai, ministrijām, visām tiesībsargājošām iestādēm, Maksātnespējas administrācijai, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijai, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai un ārvalstu vēstniecībām.

Latvijas Komercbanku asociācija pilnībā atbalsta kolēģu aktivitāti un ar nožēlu atgādina, ka daudzas bankas jau saskārušās ar ļaunprātībām, jo īpaši uzņēmumu maksātnespējas jomā. Kā piemērus asociācija min: Norvik banka procesu pret Winergy, Swedbank pret Tērbatas biznesa centrs, Reverta pret Delfīns partneri, Danske Bank pret Ceturtā planēta. Pēdējais tika izskatīts Satversmes tiesā, tika pieņemts lēmums par labu bankai, taču tas negarantēja kreditora tiesību ievērošanu.

Atbalsts iespējams ar lielu avansu

Valdība mainījusi uzņēmēju atbalsta programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas noteikumus. Šajā reizē par labu uzņēmējiem.

Minētās programmas ietvaros uzņēmēji var pretendēt uz finansējumu pamatlīdzekļu iegādei – jauna aprīkojuma vai iekārtu iegādei, kas ļauj modernizēt ražošanu. Savukārt aprīkojuma piegādātāji no savas puses bieži vien pieprasa priekšapmaksu, lai neriskētu, ka pasūtījums tiks atcelts.

Tāpēc turpmāk, lai atvieglotu dzīvi uzņēmējiem, programmas ietvaros varēs saņemt avansu 35%-90% apmērā no projekta vērtības gadījumā, ja projekta autori varēs pierādīt, ka nauda ļaus paātrināt projekta realizāciju un attiecīgi – jaunu darbavietu radīšanu. Der pieminēt, ka avansu varēs saņemt tikai, tad, ja būs bankas garantija.

Saistībā ar to Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) aicina visus interesentus rakstīt iesniegumu par avansa saņemšanu programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas ietvaros. Pēc LIAA rīcībā esošās informācijas, pēdējo piecu gadu laikā valsts un uzņēmēji kopā investējuši jauna ražošanas aprīkojuma iegādei vairāk nekā 650 miljonus eiro.

Iepriekšējā ES fondu plānošanas periodā 2007.-2013.gadam komersantiem tika piešķirti vairāk nekā 229 miljoni eiro kā atbalsts investīcijām ar augstu pievienoto vērtību – par aprīkojuma iegādi, kā arī 38 miljoni eiro – lai uzsāktu jaunas produkcijas ražošanu.

Ražotāju cenas paliek nemainīgas

Šī gada deviņu mēnešu laikā ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā samazinājušās par 0,1%, informē Ekonomikas ministrija. Produkcijas cenas vietējā tirgū samazinājušās par 0,3%, bet eksporta produkcijai – pieaugušas par 0,1%.

Vislielākais pieaugums vērojams koksnes izstrādājumu ražošanā – 1,7%: cenu kāpums bijis gan iekšējā, gan ārējā tirgū.

Kopējais rādītājs samazinājies pateicoties ražotāju cenu samazinājumam pārtikas produktu ražošanā, kas minētajā periodā krities par 1,1 %. Šajā segmentā vislielākais kritums bijis tieši septembrī. Cenas samazinājušās gan iekšējā, gan ārējā tirgū.

Straujāks cenu kritums bijis datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražotājiem – par 15,5 %. Šajā sektorā cenas ievērojami samazinājušās eksportētajai produkcijai.

Kopumā noteicošais faktors, kāpēc samazinājušās cenas, ir Krievijas embargo pārtikas produktiem un attiecības starp ES un Krieviju. Pēdējais faktors būs noteicošais rādītāju turpmākai dinamikai. Pasaules tirgos šī gada septembrī bija vērojams enerģijas un izejvielu cenu kritums, kā arī neliels kāpums lauksaimniecības produkcijai, norāda Ekonomikas ministrija speciālisti.

Ref:017.010.102.6120


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Šoferu trūkuma dēļ var nākties samazināt starptautisko autopārvadājumu apjomus

Latvijas autopārvadājumu kompānijās sāk trūkt šoferu un, ja netiks mainīti Eiropas Savienībā neietilpstošu valstu pilsoņu nodarbinātības nosacījumi, var nākties samazināt autopārvadājumu apmērus, stāsta autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš.

Krievijā protestē pret pensijas vecuma celšanu

Pie Krievijas parlamenta ap 200 cilvēku ceturtdien pulcējušies saistībā balsojumu ar sabiedrībā priekšlikumiem paaugstināt pensionēšanās vecumu sievietēm par astoņiem gadiem un vīriešiem – par pieciem gadiem.

VVD daļēji aptur SIA Vangažu Nafta darbību

Valsts vides dienests šā gada 18.jūlijā pieņēma lēmumu par daļēju SIA Vangažu Nafta darbības apturēšanu.

Pērn bija par 1 140 dzimušajiem mazāk nekā 2016.gadā

Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā atkal samazinās – 2017.gadā piedzima par 1 140 bērniem mazāk nekā 2016.gadā. Arī 2018.gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits (9 664 bērni) ir par 664 mazuļiem mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Latvijas Bankas padome paplašina Kredītu reģistra funkcionālās iespējas

Latvijas Bankas padome grozījusi 2018.gada 18.janvāra noteikumus Kredītu reģistra noteikumi. Ar šiem grozījumiem tiek paplašinātas Latvijas Bankas uzturētā Kredītu reģistra funkcionālās iespējas, informē Latvijas Bankas Preses dienests.

Igaunijā pēc futbola Pasaules Kausa vairāk nelegālo robežpārkāpumu

Futbola līdzjutēji, kuri Krievijā saņēmuši īstermiņa uzturēšanas atļaujas, lai apmeklētu Pasaules Kausa izcīņu futbolā, pastiprināti mēģina slepus šķērsot Igaunijas robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā, novērojuši igauņu robežsargi.

KP: Auto tehniskās apskates funkcijas jāuztic arī autoservisiem, nevis tikai CSDD

Valsts nepamatoti liedz privātajiem uzņēmumiem iesaistīties transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgū, uzraudzībā par transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates jomu secina Konkurences padome.

Straume apgalvo, ka KNAB nekas neesot darīts nelikumīgi

Inventarizējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja savulaik veiktās operatīvās darbības, iestādes vadītājam Jēkabam Straumem radusies neizpratne par to, kāpēc, iegūstot pierādījumus vai indikācijas par tālākām nepieciešamām darbībām, pagātnē no biroja darbinieku puses bieži vien nav sekojusi atbilstoša reakcija.

Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi pārkāpumu intensitāte uz valsts robežas

Valsts robežsardzes konstatēto nelikumīgas robežšķērsošanas gadījumu skaits aizvien pieaug – pēdējo nedēļu laikā ir aizturētas vairākas Vjetnamas pilsoņu grupas, kā arī šogad otra skaitliski lielākā Irākas pilsoņu grupa.

Igaunijā trīspadsmitgadniece letāli pārdozējusi fentanilu

Igaunijā no sintētisko zāļu fentanila pārdozēšanas mirusi kāda 13 gadus veca meitene. Prokurori par viņas nonāvēšanu aiz nolaidības apsūdzējuši 15 gadus vecu zēnu.

Izplatītākie pārkāpumi autobusos joprojām saistīti ar biļešu tirdzniecību

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos veikti gandrīz 700 pārbaužu, un pārkāpumi konstatēti aptuveni 10% gadījumu. Joprojām izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar biļešu tirdzniecību.

EK piespriež Google 4 miljardu eiro sodu par Android pārkāpumiem

Eiropas Komisija ir piespriedusi Google 4,34 miljardus eiro lielu naudassodu par nelikumīgu dominējoša tirgus stāvokļa izmantošanu. Eiropas Savienības izpildvara arī solījusi turpināt izmeklēšanas par amerikāņu datortehonolģiju milža citiem iespējamiem pārkāpumiem bloka teritorijā.

Latvijas iedzīvotāji gatavi strādāt vakaros un brīvdienās, kā arī par zemu atalgojumu

Trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju darba portāla CVMarket.lv veiktajā aptaujā atzinuši, ka karjeras dēļ gatavi upurēt savu brīvo laiku.

Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli

Banka Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Jaunākie komentāri