bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.07.2018 | Vārda dienas: Ramona, Ritma
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Eksportētājiem vēsturisks rekords

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXNeskatoties uz ieilgušo politisko konfliktu un nestabilo ārējo ekonomisko situāciju, Latvijas preču eksports oktobrī uzrādījis straujāko izaugsmi kopš 2011.gada. Turklāt pirmo reizi mēneša laikā eksportēto preču vērtība pārsniegusi miljardu eiro, informē Finanšu ministrija.

Ārējās tirdzniecības apgrozījums mēneša laikā audzis par 6,7%, uzrādot kāpumu preču eksportā par 15,3% un samazinājumu importā par 0,2%. Kopējā eksportēto preču vērtība oktobrī bija 1,053 miljardi eiro, bet importa – 1,135 miljardi eiro.

Skatoties pa nozarēm, lielākais pieaugums novērots elektroierīču un elektroiekārtu eksportā – par 29,9%, ko pamatā nodrošinājis telefona aparātu eksports (vienlaicīgs importa palielinājums šajā pozīcijā liecina par reeksporta pieaugumu). Alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu segmentā eksports audzis par 41,8%, bet, pateicoties salīdzinoši labai graudaugu ražai, graudu eksports pieaudzis par 28,6%. Stabilus eksporta izaugsmes tempus uzrādījuši arī koka un koka izstrādājumu eksporta segmenti.

Novērotāji atzīmē, ka oktobrī Latvijas eksports pieaudzis gan uz ES, gan uz NVS valstīm.

Apbrīnojams ir fakts, ka neskatoties uz Krievijas noteiktajām sankcijām un rubļa vērtības kritumu, kopējais eksports uz Krieviju gada laikā audzis par 7,8%. Rezultātu galvenokārt ietekmējis stiprā alkohola eksporta pieaugums. Kopumā Krievija vēl joprojām ir otrs lielākais Latvijas tirdzniecības partneris – eksporta īpatsvars – 11,9%, piekāpjoties vien Lietuvai.

Krievijas sankcijām pakļauto preču eksports turpina samazināties. Šī gada oktobrī, salīdzinājumā ar tādu pašu laika posmu pērn, zivju produktu eksporta apjomi samazinājušies par 40%, bet piena un piena produktu eksporta apjomi – par vairāk nekā ceturto daļu.

Tranzīts ir viena no Latvijas eksporta pamatjomām un tajā Krievija vēl aizvien ir galvenais partneris.

Auditoru baisie pareģojumi

Ja tiks pārtraukts Krievijas kravu tranzīts caur Latviju, mūsu valsts dzelzceļa nozare pazaudēs 43,7 miljonus tonnu kravu, teikts auditorkompānijas EY pētījumā, kas tapis pēc uzņēmuma Latvijas dzelzceļš pasūtījuma. Salīdzinājumam: šogad plānotais kravu apgrozījums ir 45 miljoni tonnu.

Ar pētījuma rezultātiem 9.decembrī tika iepazīstināti Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas locekļi. Ja īstenosies augstāk minētais scenārijs, uzņēmumu neiegūtais apgrozījums būtu 1,3 miljardi eiro, iekšzemes kopprodukta samazinājums būtu par 1,7%, bet nodarbinātības par 1,1%, savukārt nodokļu ieņēmumi samazinātos par 2,4%.

Šāda scenārija gadījumā Latvijas uzņēmumu neiegūtais apgrozījums būtu 1,3 miljardi eiro, iekšzemes kopprodukts samazinātos par 1,7%, bet nodarbinātība par 1,1%, bet nodokļu ieņēmumi samazinātos par 2,4%.

Aprēķināti zaudējumi arī tādā gadījumā, ja Krievija pārtrauktu naftas un naftas produktu tranzītu – šādā gadījumā Latvija zaudētu 18,8 miljonus tonnu kravu, bet uzņēmumu apgrozījumus samazinātos par 803,8 miljoniem eiro. Ietekme uz IKP būtu 1,1%, nodarbinātību samazinātos par 1%, bet nodokļu ieņēmumi par 1,5%.

Uzņēmuma Latvijas dzelzceļš vadītājs Uģis Magonis atzina, ka perspektīva izskatās drūma un kritizēja ārlietu ministra Edgara Rinkēviča «nepārdomāto politiku», tostarp pret Krievijas pilsoņu pēkšņo iekļaušanu «melnajā sarakstā» un Latvijas piekrišanu ES un ASV lēmumiem attiecībā pret Krievijas naftas rūpniecību.

Saskaņā ar Magoņa sacīto, Latvijas dzelzceļš plāno noslēgt šo gadu ar 45 miljonu tonnu kravu apgrozījumu un gatavojas pārtraukt visas sponsorēšanas programmas – gan kultūrā, gan sportā.

Nelielu mierinājumu transporta nozares pārstāvjiem, iespējams, nesīs ziņas no kaimiņu valsts Baltkrievijas.

Baltkrievus vilina uz Rīgu ar atlaidēm

Ar Baltkrieviju parakstīts memorands par Baltkrievijas naftas produktu eksporta palielināšanu caur Latvijas ostām, informēja Latvijas Satiksmes ministrija.

Saskaņā ar Minskā parakstīto dokumentu, Baltkrievija palielinās pārvadāto naftas produktu apjomu, izmantojot Latvijas dzelzceļa un Rīgas brīvostas infrastruktūru. Baltkrievijas uzņēmēji piedalīsies arī naftas produktu pārkraušanas termināļa attīstībā Rīgas brīvostā, informē ministrija.

Lai veicinātu ilgtermiņa partnerattiecību attīstību ar kaimiņiem, uzņēmums Latvijas dzelzceļš sola saglabāt un, iespējams, samazināt transportēšanas izmaksas naftas produktiem nākamajos trīs līdz piecos gados, kā arī sola palielināt dzelzceļa stacijas Mangaļi caurlaides spēju.

Kā skaidroja bijušais ārlietu un satiksmes ministrs Aivis Ronis, kurš vadīja sarunas Minskā, runa ir par vairākiem miljoniem tonnu gadā iespējams desmit gadu garumā. Saskaņā ar viņa teikto, nākotnē plānots arī citu Baltkrievijas preču eksporta apjoma pieaugums.

Samazināsies produktu cenas

Cenas samazinājušās pateicoties naftas cenu kritumam un šajā gadsimtā lielākajiem graudu uzkrājumiem uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe.

«Ja pasaulē nekas nemainīsies – politiskā, ģeopolitiskā situācija, klimatiskie apstākļi un nenāks slimības, tad šobrīd ir saprotams, ka cenām nebūtu jāpalielinās – tām ir jāsaglabājas tādā pašā līmenī, kādas ir pašlaik, un nākošā gada sākumā pat jāturpina samazināties. Jo galvenajiem ražošanas resursiem – degvielai, graudiem, ir diezgan būtisks cenu samazinājums. Tas nozīmē, ka gaļu un olas varam saražot lētāk. Ja arī visas cenas, par kādām zemnieki pārdod graudus, pienu un gaļu, ir kļuvušas zemākas, arī gala produkta cenai veikalu plauktos būtu jāsamazinās vēl vairāk,» preses konferencē paziņoja Gulbe.

Viņa norādīja arī, ka piena cenu kritums radies tāpēc, ka audzis piedāvājums un tas noticis vēl pirms Krievija ieviesa embargo lauksaimniecības precēm. Pēdējais faktors situāciju tikai pasliktinājis. Turklāt iekšējā tirgū vērojams piena produktu pieprasījuma kritums. I.Gulbe minēja, ka piena iepirkuma cenas turpinās kristies arī nākamgad. Tas pats attiecas uz gaļu.

Nekas neliecina, ka graudu cenas pasaules tirgos varētu palielināties, uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja. Starp tirgu noteicošajiem var minēt to, ka pieaug ražīgums un samazinās pieprasījums: graudu krājumi sasnieguši augstāko līmeni pēdējo 15 gadu laikā. Rezultātā, Latvijā, vidējā graudu iepirkuma cena desmit mēnešos samazinājusies par 18%, un atsevišķām kultūrām – par trešdaļu.

Kopumā valstī vērojams pārtikas produktu pieprasījuma kritums, tāpēc, ka aizvien samazinās iedzīvotāju skaits.

No zemnieku viedokļa, pārtikas produktu cenu izmaiņu prognozes tiek vērtētas negatīvi, un nozarei sācies samērā smags periods, sacīja Gulbe.

Ref:017.010.103.6210


Pievienot komentāru

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Šoferu trūkuma dēļ var nākties samazināt starptautisko autopārvadājumu apjomus

Latvijas autopārvadājumu kompānijās sāk trūkt šoferu un, ja netiks mainīti Eiropas Savienībā neietilpstošu valstu pilsoņu nodarbinātības nosacījumi, var nākties samazināt autopārvadājumu apmērus, stāsta autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš.

Krievijā protestē pret pensijas vecuma celšanu

Pie Krievijas parlamenta ap 200 cilvēku ceturtdien pulcējušies saistībā balsojumu ar sabiedrībā priekšlikumiem paaugstināt pensionēšanās vecumu sievietēm par astoņiem gadiem un vīriešiem – par pieciem gadiem.

VVD daļēji aptur SIA Vangažu Nafta darbību

Valsts vides dienests šā gada 18.jūlijā pieņēma lēmumu par daļēju SIA Vangažu Nafta darbības apturēšanu.

Pērn bija par 1 140 dzimušajiem mazāk nekā 2016.gadā

Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā atkal samazinās – 2017.gadā piedzima par 1 140 bērniem mazāk nekā 2016.gadā. Arī 2018.gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits (9 664 bērni) ir par 664 mazuļiem mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Latvijas Bankas padome paplašina Kredītu reģistra funkcionālās iespējas

Latvijas Bankas padome grozījusi 2018.gada 18.janvāra noteikumus Kredītu reģistra noteikumi. Ar šiem grozījumiem tiek paplašinātas Latvijas Bankas uzturētā Kredītu reģistra funkcionālās iespējas, informē Latvijas Bankas Preses dienests.

Igaunijā pēc futbola Pasaules Kausa vairāk nelegālo robežpārkāpumu

Futbola līdzjutēji, kuri Krievijā saņēmuši īstermiņa uzturēšanas atļaujas, lai apmeklētu Pasaules Kausa izcīņu futbolā, pastiprināti mēģina slepus šķērsot Igaunijas robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā, novērojuši igauņu robežsargi.

KP: Auto tehniskās apskates funkcijas jāuztic arī autoservisiem, nevis tikai CSDD

Valsts nepamatoti liedz privātajiem uzņēmumiem iesaistīties transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgū, uzraudzībā par transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates jomu secina Konkurences padome.

Straume apgalvo, ka KNAB nekas neesot darīts nelikumīgi

Inventarizējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja savulaik veiktās operatīvās darbības, iestādes vadītājam Jēkabam Straumem radusies neizpratne par to, kāpēc, iegūstot pierādījumus vai indikācijas par tālākām nepieciešamām darbībām, pagātnē no biroja darbinieku puses bieži vien nav sekojusi atbilstoša reakcija.

Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi pārkāpumu intensitāte uz valsts robežas

Valsts robežsardzes konstatēto nelikumīgas robežšķērsošanas gadījumu skaits aizvien pieaug – pēdējo nedēļu laikā ir aizturētas vairākas Vjetnamas pilsoņu grupas, kā arī šogad otra skaitliski lielākā Irākas pilsoņu grupa.

Igaunijā trīspadsmitgadniece letāli pārdozējusi fentanilu

Igaunijā no sintētisko zāļu fentanila pārdozēšanas mirusi kāda 13 gadus veca meitene. Prokurori par viņas nonāvēšanu aiz nolaidības apsūdzējuši 15 gadus vecu zēnu.

Izplatītākie pārkāpumi autobusos joprojām saistīti ar biļešu tirdzniecību

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos veikti gandrīz 700 pārbaužu, un pārkāpumi konstatēti aptuveni 10% gadījumu. Joprojām izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar biļešu tirdzniecību.

EK piespriež Google 4 miljardu eiro sodu par Android pārkāpumiem

Eiropas Komisija ir piespriedusi Google 4,34 miljardus eiro lielu naudassodu par nelikumīgu dominējoša tirgus stāvokļa izmantošanu. Eiropas Savienības izpildvara arī solījusi turpināt izmeklēšanas par amerikāņu datortehonolģiju milža citiem iespējamiem pārkāpumiem bloka teritorijā.

Latvijas iedzīvotāji gatavi strādāt vakaros un brīvdienās, kā arī par zemu atalgojumu

Trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju darba portāla CVMarket.lv veiktajā aptaujā atzinuši, ka karjeras dēļ gatavi upurēt savu brīvo laiku.

Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli

Banka Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Jaunākie komentāri