bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 11.12.2018 | Vārda dienas: Valdis, Voldemārs, Valdemārs
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Latvija. 2012. gada divpadsmitā nedēļa

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aizvadītā nedēļa ir iezīmējusi pavērsienu Latvijas ekonomikas attīstībā: valdības locekļi pirmoreiz pēdējo gadu laikā sprieda nevis par nodokļu paaugstināšanu, bet par to samazināšanu, un beidzot vienojās par Nacionālo attīstības plānu 2014. – 2020.gadam.

Darbaspēks kļūs lētāks

Latvijas Republikas Finanšu ministrija ir izstrādājusi trīs scenārijus, lai turpmāk samazinātu darbaspēka nodokļu slogu. Efektīvāko variantu nolemts izvēlēties šovasar, organizējot diskusijas ar uzņēmēju piedalīšanos.

Pirmais scenārijs paredz trīs gadu laikā paaugstināt neapliekamā minimuma apmēru no pašreizējiem 45 līdz 90 latiem un samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes no 25% līdz 21%. Turklāt atvieglojumi par apgādājamiem pakāpeniski tiktu palielināti – no 70 līdz 90 latiem mēnesī.

Otrajā scenārijā galvenais uzsvars tiek likts uz neapliekamo minimumu, kuram 2015.gadā jāveido 120 lati. Šajā variantā IIN 2013.gadā paliek pašreizējā līmenī, bet nākamajos divos gados tiek samazināts par diviem procentpunktiem – līdz 23%. Atvieglojumi par apgādājamiem galīgajā variantā sasniedz 85 latus.

Trešā alternatīva vispār neskar neapliekamo minimumu. Toties ienākuma nodoklis 2013.gadā samazinās līdz 23%, 2014.gadā – līdz 22%, bet 2015.gadā – līdz 20%. Atvieglojumi par apgādājamiem katru gadu palielinās par 10 latiem un pēc trim gadiem veido 100 latus.

«Zemāki nodokļi veicinās uzņēmēju iespējas investēt attīstībā un radīt jaunas darbavietas. Tas samazinās slodzi uz sociālo budžetu, kas jau tagad atrodas kritiskā situācijā. Tāpat jāierobežo ēnu ekonomikas izplatība, samazinot nodokļu slogu tiem uzņēmējiem, kas godprātīgi maksā visus nodokļus,» uzsver ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Igaunijā iedzīvotāju ienākuma nodoklis veido 21% (ar neapliekamo minimumu 101,02 lati), Lietuvā – 15% (95,88 lati).

Biznesa pārstāvji kopumā apsveic Finanšu ministrijas iniciatīvu, taču piemetina: lai panāktu reālu efektu, likmes jāsamazina straujāk, nekā par vienu vai diviem procentpunktiem gadā.

Piedevām vēl premjerministrs Valdis Dombrovskis intervijā LNT raidījumā «900 sekundes» paziņoja, ka inflācijas ierobežošanas pasākumu ietvaros var tikt samazinātas akcīzes likmes degvielai. BNN jau rakstīja, ka pēdējā laikā Latvijā, tāpat kā citās ES valstīs, iezīmējies krass degvielas cenu kāpums: martā uzpildes stacijās cena par litru 95.markas benzīna pārsniedza lata robežu.

Pats svarīgākais valdības lēmums

Vēl viens nozīmīgs notikums Latvijas ekonomikā – valdība konceptuāli akceptēja Nacionālo attīstības plānu 2014. – 2020.gadam, kura vadmotīvs būs «Ekonomikas izrāviens».

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš novērtēja plānu šādi: «Esmu ļoti apmierināts ar valdības lēmumu. Iespējams, ka tas ir pats svarīgākais no pēdējos 10 gados pieņemtajiem. It kā tikai divi vārdi, taču tie skaidri norāda mērķi, kuram ir jākoncentrē visa valsts enerģija no 2014 līdz 2020.gadam. Domāju, ka tas ir kopīga darba rezultāts: mēs rīkojām tikšanās ar politiķiem, plus viņi redzēja laikrakstos un televīzijā, ka sabiedrībā ir nobriedusi prasība pēc mērķtiecīgas ekonomikas attīstības».

Tagad starpresoru darba grupa, ievērojot jaunu orientieri, turpinās darbu pie attīstības plāna. Tā pirmā redakcija jāiesniedz valdībai šā gada jūnija vidū. Galīgo variantu paredzēts sagatavot līdz septembra beigām.

Latgali atveseļos

Pēc «legālo kontrabandistu» protestu vētrām, kas pāršalca Latgali, valdība sāka raizēties par reģiona ekonomiskās atveseļošanās jautājumu. Februāra beigās premjers izveidoja speciālu darba grupu, kurai līdz 20.martam bija jāsagatavo atbilstoši priekšlikumi. Precīzi laikā viņš tos arī saņēma.

Grupa priekšlikumu paketē iekļāvusi aptuveni 50 diezgan ātri īstenojamas idejas. To skaitā –speciāls «sēklas kapitāla» fonds jaunajiem uzņēmējiem, pašvaldību galvojumi jauniem projektiem, dotācijas darbaspēka mobilitātei.

Pēc CSP datiem, pagājušā gada decembrī neto alga Latgalē veidoja 253 latus, kamēr vidēji valstī – 357 latus, bet bezdarba līmenis februāra beigās attiecīgi bija – 20,4% un 11,8%.

Vēl divas sensācijas

Par patiesu nedēļas sensāciju kļuva vēsts par to, ka Latvijas tehnoloģiju izstrādes uzņēmums Teliko uzsācis ielu apgaismojuma vadības sistēmas Citylight.net pilotprojektu Brunejas galvaspilsētā Bandarseribegavanā. Atlases noslēdzošajā etapā tēvzemes uzņēmums konkurē tikai ar pasaules giganta Philips piedāvājumu.

Pašreiz Latvijas ražotāja sistēma, tāpat kā Philips, darbojas testa režīmā vien dažās Brunejas galvaspilsētas ielās. Pasūtītājs trīs mēnešu garumā vērtēs piedāvāto risinājumu rezultātus un energoefektivitāti, bet pēc tam izvēlēsies uzvarētāju, kurš saņems kontraktu apmēram 2 miljonu dolāru (1 miljons latu) apmērā. Darba uzsākšana Brunejā uzņēmumam Teliko ir nozīmīgs solis Āzijas tirgus apgūšanā. Citylight.net jau izmanto divdesmit Latvijas pašvaldības, kā arī pārbaudes režīmā tā darbojas Zviedrijā un Ēģiptē. Kompānija gatavojas ieiet arī Igaunijas tirgū.

Vēl vienu patīkamu jaunumu sniedza ziņu aģentūra Bloomberg. Baltijas valstis ierindojušas to valstu četrdesmitniekā, kurās ir vislabākie apstākļi uzņēmējdarbībai. Starp Baltijas valstīm kā līdere ir minēta Latvija, kas atstājusi sev aiz muguras Igauniju un Lietuvu.

Reitingā, kurā vērtētas 160 tirgus ekonomikas, Latvija ieņēmusi 28.pozīciju, Igaunija – 34, bet Lietuva – 40.vietu.

Ref: 017.010.103.266


Pievienot komentāru

Makrons tiekas ar arodbiedrībām, lai apturētu «dzelteno vestu» nemierus

Pēc masu nemieriem Francijā, kuros nedēļas nogalē aizturēti 1,709 protestētāji, Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien tiekas ar arodbiedrībām un darbadevēju organizācijām, lai mēģinātu rast izeju no politiskas krīzes, ko izraisījuši mēnesi ilgi protesti.

Keris: Pagaidām pāragri spriest par arodbiedrības atbalstu virsstundu skaita palielināšanai

Pagaidām ir pāragri spriest par arodbiedrības atbalstu virsstundu skaita palielināšanai, teica Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Tiesai nodod krimināllietu pret bijušo bērnunama Līkumi vadītāju Boķi

Zemgales tiesas apgabala prokuratūra ir nodevusi tiesai krimināllietu, kurā apsūdzība uzrādīta bijušajam bērnunama Līkumi vadītājam Jurim Boķim.

Mainīgi laika apstākļi sarežģī braukšanas apstākļus uz grants autoceļiem

Mainīgos laika apstākļos īpaši uzmanīgiem ir jābūt uz reģionālās un vietējās nozīmes ceļiem ar grants segumu, kas ziemā tiek uzturēti ar sniega kārtu. Autoceļiem ar grants segumu pārsvarā ir C uzturēšanas klase, kas nozīmē, ka laiks autoceļu brauktuves kaisīšanai ar pretslīdes materiālu un rievu izveidošanai sasalušā vai piebrauktā sniegā uz ceļa brauktuves netiek normēts.

Jurašs: Likumdošanas procesam jāvieš uzticība sabiedrībā

Lobēšanas apkarošana un tās regulējums ir viens no pretkorupcijas politikas elementiem. Tas uzlabo lēmumu pieņemšanas procesu, padara to maksimāli godīgu, atklātu un vieš uzticību sabiedrībā. To pirmdien, 10.decembrī, atklājot Saeimā pasākumu par godu Starptautiskajai pretkorupcijas dienai, uzsvēra Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs.

ANO konferencē pieņemts globālais migrācijas pakts

Neskatoties uz vairāku valstu izstāšanos, ANO konferencē Marrākešā pirmdien, 10.decembrī, parakstīts globālais migrācijas pakts.

Vējonis atsauks Gobzema nomināciju premjera amatam

Valsts prezidents Raimonds Vējonis atsauks politiķa, KPV LV pārstāvja Alda Gobzema nomināciju premjera amatam.

Ekonomisti: Turpmāk inflāciju diktēs ārējie faktori

Šobrīd Latvijā nav pārāk straujas inflācijas, kas liecinātu par ekonomikas pārkaršanu, taču nav arī deflācijas, kas vairumā gadījumu arī nav vēlama. Algu kāpums ir straujš, bet neaiziet tādās galējībās kā Eiropas Savienības jaunajās dalībvalstīs Centrāleiropā, norāda Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Turpinās Rail Baltica dzelzceļa līnijas būvprojekta iepirkumi Latvijā un Igaunijā

Rail Baltica kopuzņēmums izsludinājis otrās kārtas iepirkumu par būvprojektēšanas un autoruzraudzības pakalpojumu sniegšanu posmiem Vangaži–Salaspils–Misa Latvijā un Tallina–Rapla Igaunijā.

RD pārņems Kalnciema ielas grausta sakārtošanu, kuram pēkšņi mainījušies īpašnieki

Ja Kalnciema ielā 2B esošā nama īpašnieki neturpinās nama bīstamo daļu demontāžu, otrdien, 11.decembrī, to sāks pašvaldības pieaicinātie speciālisti, Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejas sēdē paziņoja tās vadītājs Oļegs Burovs.

Valsts fondēto pensiju shēmas plānos uzkrātais kapitāls audzis par 10,2%

Šā gada deviņos mēnešos valsts fondēto pensiju shēmas jeb pensiju 2.līmeņa ieguldījumu plānos Latvijā uzkrātais pensiju kapitāls pieaudzis par 10,2% jeb 334,8 miljoniem eiro, septembra beigās sasniedzot 3,61 miljardu eiro.

KPV LV frakcija pauž atbalstu Gobzemam

Partijas KPV LV Saeimas frakcija paudusi atbalstu Ministru prezidenta amata kandidātam Aldim Gobzemam kā valdības veidošanas sarunu vedējam.

Publisko Finanšu ministrijas un LIKA izstrādātās FIDIC līgumu veidnes

Finanšu ministrijas darba grupa, kurā piedalījās arī Latvijas inženierkonsultantu asociācijas pārstāvji, pabeigusi darbu pie divām FIDIC standarta būvniecības līgumu veidnēm. To galvenais uzdevums – standartizēt un vienkāršot iepirkumu sistēmu.

Atalgojumu mediķiem plāno palielināt no nākamā gada janvāra

Lai nodrošinātu ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu par 20% saskaņā ar iepriekš apstiprinātajiem politikas plānošanas dokumentiem, Veselības ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos, paredzot attiecīgu vidējās darba samaksas palielinājumu ārstiem, māsām un citam medicīnas personālam.

Slimnīca Igaunijā prasīs maksāt par neatceltiem ārsta apmeklējumiem

Igaunijā Austrumviru Centrālā Slimnīca grasās ieviest kārtību, ka pacientam, kurš neierodas uz pierakstu pie ārsta un nav par to iepriekš informējis, par nenotikšu apmeklējumu būs jāmaksā šā vai tā.

Novembra beigās nedaudz pieaudzis bezdarba līmenis Latvijā

Latvijā šogad novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 6,2% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas par 0,1 procentpunktu vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Baltijas lauksaimnieki Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem

Eiropadomē ceturtdien, 13.decembrī pulcēsies Eiropas Savienības valstu vai to valdību vadītāji, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs un Augstākā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos, lai apspriestu ES budžeta jautājumu. Baltijas lauksaimnieki šajā laikā Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem.

Pētījums: Jādara vairāk, lai ar tehnoloģijām atvieglotu nodokļu saistību izpildi

Uzņēmējdarbības nodokļu saistību izpildes sloga četri galvenie rādītāji vidēji pasaulē gandrīz nav mainījušies: saistību izpildes laiks; maksājumu skaits; kopējā nodokļu un iemaksu likme jeb KNIL un pēcdeklarēšanas indekss, secināts PwC un Pasaules Bankas Grupas veidotajā pārskatā Paying Taxes 2019.

Inflācija Latvijā gada griezumā sasniedz 3%

Šā gada novembrī, salīdzinot ar 2017.gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājies par 3,0%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieauga par 3,0%.

Bildēs: Viļņā plaša demonstrācija skolotāju streika atbalstam

Viļņā plaši apmeklēta bijusi protesta akcija «Pēdējais zvans», lielam skaitam iedzīvotāju, paužot solidaritāti ar vairāk nekā tūkstoti pedagogu, kuri valstī streiko jau vairākas nedēļas, lai panāktu algu celšanu un citus uzlabojumus skolu un bērnudārzu darbībā.

Pacientei pēc onkoloģiskas saslimšanas veic Eiropā unikālu rekonstruktīvo operāciju

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādai aptuveni 50 gadus vecai pacientei ar onkoloģisku saslimšanu veikta Eiropas mērogā unikāla operācija, lai atjaunotu balss saišu funkcijas, izmantojot transplantātu no pašas pacientes kājas. Operācija ilgusi piecas stundas

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi krietni straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn bijis krietni straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas pārvaldes Eurostat pārskatītie dati, kas apkopoti par 26 bloka zemēm.

Būvvalde izsniegusi visu Skanstes tramvaja posmu būvatļaujas

Rīgas pilsētas būvvalde izsniegusi būvatļaujas visiem pieciem Skanstes tramvaja projekta posmiem, apliecināja Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola.

ES Tiesa: Lielbritānija drīkst vienpusēji atcelt izstāšanos no bloka

Eiropas Savienības Tiesa ir atzinusi, ka Lielbritānijai ir tiesības vienpusēji atcelt tās izstāšanos no ES, arī nesaņemot atļauju tā rīkoties no pārējām 27 dalībvalstīm.

Konkurences padomes locekles amatā stājas Līga Daugaviete

Konkurences padomes locekles amata pienākumus no pirmdienas, 10.decembra, sāk pildīt Līga Daugaviete, kuru šī gada 13.novembrī amatā apstiprinājis Ministru kabinets, BNN informē Konkurences padomes Komunikācijas speciāliste Zane Gorškova.

Jaunākie komentāri