bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Latvija. 2012. gada piektā nedēļa

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Šonedēļ Latvijas varas iestādes, pieņemot svarīgus lēmumus biznesa un ekonomikas jautājumos, nodemonstrēja sev tipisku infantilismu. Toties sīki darbiņi mājās gāja no rokas.

Nelaimīgais atslēgmeistars

Konkurences padome piemēroja 500 latu naudas sodu Latvijas Atslēgmeistaru brālībai par vienota cenrāža izstrādāšanu, kurā rekomendētas cenas par pakalpojumiem. Resors uzskata, ka šāds cenrādis ierobežo konkurenci starp brālības biedriem pat tad, ja ieteiktās cenas, norēķinoties par sniegtajiem pakalpojumiem, netiek ievērotas.

Lūk, ko tas nozīmē. Jūs atnākat pēc atslēgas dublikāta un samaksājat, piemēram, 50 santīmus cenrādī rekomendētā lata vietā. Bet Konkurences padome to vienalga traktē kā vienošanos par cenām, kaut arī atslēgmeistars sniedzis jums savus pakalpojumus lētāk un jūs esat tikai ieguvis.

Latvijas Atslēgmeistaru brālība apvieno tikai 30 biedrus, tomēr Konkurences padome nebija par slinku, lai iedziļinātos tik «nopietnā» lietā, tērējot šīm darbībām nodokļu maksātāju naudu. Acīmredzot citu raižu šai organizācijai nav.

Tā vien uzbango vēlme pieminēt piemēru no Francijas Konkurences pārvaldes paveiktā, kura šonedēļ par cenu vienošanos sodīja ar 40 miljonu eiro lielu naudas sodu trīspadsmit vadošās parfimērijas kompānijas. Sodīto sarakstā iekļuva Chanel, Christian Dior, L’Oreal, Clinique, Estee Lauder, Jean-Paul Gaultier, Issey Miyake, Clarins Fragrance Group, Hermes, Guerlain, LVMH Fragrance Brands, Sisheido Europe un Yves saint Laurent. Naudas sodu uzlika arī distributoru tīkliem Sephora, Marionnaud un Nocibe. Katra no šīm kompānijām būs spiesta šķirties no 90 tūkstošiem līdz 4,1 miljonam eiro atkarībā no līdzdalības termiņa kartelī. No 1997.gada līdz 2000.gadam kompānijas vienojās ar mazumtirdzniecības uzņēmumiem, nosakot fiksētu cenu un maksimālo atlaides lielumu, lai noturētu mazumtirdzniecības cenas maksimāli augstā līmenī, konstatēja Francijas Konkurences pārvalde.

Mūs atkal saķers aiz… makiem

Toties šonedēļ brangi pastrādāja Saeimas deputāti. Pirmajā lasījumā viņi pieņēma virkni grozījumu vairākos likumos.

Grozījumi likumā «Par Valsts ieņēmumu dienestu» paplašinās VID pilnvaras nodokļu, nodevu un naudas sodu piedziņā ārvalstīs, lai Latvijas rezidenti – gan fiziskās, gan juridiskās personas – nekļūtu vaļīgas un neaizmirstu: VID ir garas rokas.

Deputāti arīdzan atbalstīja grozījumus likumā «Par nodokļiem un nodevām» sadaļā, kas skar darījumus ar skaidru naudu. Turpmāk juridiskajām personām ir jādeklarē jebkuri darījumi skaidrā naudā virs 1000 latiem, pat ja tie ir noslēgti ar fiziskajām personām. Agrāk darījuma summas slieksnis bija 3000 latu. Piedevām maksimālā darījuma summa skaidrā naudu ir samazināta no 10 000 līdz 5 000 latu.

Iepriekšējā nedēļā Saeimas deputāti paguva atbalstīt arī jauno «Kredītu reģistra likumu». Reģistrs uzsāka darbu 2008.gada 1.janvārī, veidojoties uz parādnieku reģistra bāzes. Jaunais normatīvais akts neizmainīs kredītu reģistra būtību – tajā tāpat kā līdz šim būs apkopota informācija par parādniekiem, to galviniekiem, aizņēmuma apmēriem un tā tālāk. Tomēr nākotnē dažiem datiem būs ierobežotas pieejamības informācijas statuss. Piemēram, informāciju par zaudējumu apmēriem, nodrošinājuma vērtību, parādsaistību uzskaites veidu, to klasifikācijas un kvalitātes novērtējumu, uzkrājumu apmēriem, pamatsummu un procentiem, tagad varēs saņemt un izmantot tikai Finanšu un kapitāla tirgus komisija un Latvijas Banka. Savukārt reģistra dalībniekiem – kredītiestādēm un komercsabiedrībām, kas sniedz finanšu pakalpojumus ar kredītrisku, krājaizdevumu un apdrošināšanas sabiedrībām – būs pieejama tikai tā informācija, kura skar viņus pašus. Pats parādnieks un viņa galvinieki šīs ziņas saņemt nevarēs.

Kurš pirmais teiks «ņau»

Turpmāko notikumu nevar novērtēt nekā citādi, kā vien par izrāvienu sabiedrisko attiecību jomā. Īpaši atceroties Latvijas Krājbankas krahu un ar Swedbank saistīto paniku.

Finanšu sektora attīstības padome konceptuāli apstiprinājusi divu līmeņu komunikācijas plānu finanšu krīžu situācijām. Ja kādam finanšu sektora dalībniekam radīsies problēmas, pirmā reaģēs Finanšu un kapitāla tirgus komisija. Tā sniegs pirmo informāciju plašsaziņas līdzekļiem, veiks primāro monitoringu un reaģēs uz noguldītāju paniku. Ja situācija nenormalizēsies, tiks iedarbināts otrais komunikācijas līmenis, kurā sabiedrībai nomierinošus signālus varēs adresēt, piemēram, premjers un ministri. Plāna izstrādātāji uzskata, ka šāda pieeja ieviesīs skaidrību komunikāciju procesā ar sabiedrību un izslēgs starpresoru diskusijas par to, kuram pirmajam jāiznāk publikas priekšā teikt runu

Eirokomisija iestājās par Palink

Tirdzniecības uzņēmuma Palink, kurš Latvijā pārvalda veikalu tīklus Iki un Cento, maksātnespēja ieinteresēja Eiropas Komisijas viceprezidenti Viviānu Redingu un iekšējā tirgus un pakalpojumu komisāru Mišelu Barnjē. Viņi nosūtīja Latvijas tieslietu ministram Gaidim Bērziņam vēstuli ar prasību paskaidrot atsevišķas vietējās maksātnespējas atzīšanas procedūras īpatnības. Augstās ES amatpersonas spēra šādu soli pēc Palink vācu akcionāra – kompānijas REWE Group lūguma.

Komisāri vēlas precizēt, vai iespējams apstrīdēt vai atcelt Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas lēmumu augstākā instancē, kā arī kādus instrumentus ģenerālprokurors un Augstākā tiesa var izmantot, protestējot pret šo verdiktu. Turpat ietverts vēl viens kutelīgs jautājums: vai ir normāli, pasludināt uzņēmumu par maksātnespējīgu, ja lēmumam par iemeslu ņemtais parāds ir strīdus objekts tiesā, un auditori nav konstatējuši uzņēmuma nespēju izpildīt savas saistības.

Vēstules autori pauž viedokli, ka pasludinot Palink par maksātnespējīgu, tiesa ir pārkāpusi vairākas tiesību normas, kā arī uzņēmuma pamattiesības. Pēc atbilžu izvērtēšanas, kuras jāsaņem līdz 14.februārim, daļa no Latvijai paredzētā finansējuma varētu būt apdraudēta.

BNN jau ziņoja: 2012.gada 5.janvārī Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesa atzina SIA Palink par maksātnespējīgu, pamatojoties uz privātpersonas Sergeja Guščina pieteikumu, kurš cesijas ceļā bija ieguvis tiesības pieprasīt 30 tūkstošus eiro no Palink par parādsaistībām pret būvfirmu Landekss.

Šeit krievu gars, šeit Krievzemes smarža

Vienīgais pozitīvais jaunums saistāms ar viesiem, kas apmeklē mūsu valsti. Salīdzinot ar 2010.gadu, pērn pieteikumu skaits Latvijas vīzu saņemšanai ir palielinājies par 18,5% – līdz 163,3 tūkstošiem. Latvijas pieaugošā popularitāte ārzemnieku vidū dod gana jūtamu labumu valsts budžetam: vīzu pieteikumu izskatīšana to iesniedzējiem izmaksājusi 3,97 miljonus latu – par 600 tūkstošiem latu vairāk nekā gadā iepriekšējā gadā. Vislielāko aktivitāti, salīdzinājumā ar 2010.gadu, izrādījuši krievi (+25%), baltkrievi (+16%) un ukraiņi (+28%). Rezultātā vīzu pieteicēji no šīm trim valstīm nodrošināja apmēram pusi no iepriekšminētajiem ieņēmumiem.

Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis atzina: ka nav precīzi nosakāms konsulārajās pārstāvniecībās apkalpoto tūristu ieguldījums Latvijas ekonomikā, taču kopumā ārzemju viesi pagājušajā gadā ir atstājuši pie mums ne mazāk kā 150 miljonus latu.

Tāpat pērngad, salīdzinot ar 2010.gadu, divkārt pieaudzis uzturēšanās atļauju pieteikumu skaits –sasniedzot 3000 pieteikumus. Un atkal līderos Krievija un Ukraina. To apstiprina arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistika: šo abu valstu pilsoņi veido vairāk nekā 80% no visiem «investoru vīzu» saņēmējiem.

Kā liecina Latvijas Tūrisma aģentūru un operatoru asociācijas dati, pagājušā gadā Latviju apmeklējuši par 40% vairāk Krievijas tūristu nekā 2010.gadā. Iespējams šis izrādījās viens no izšķirošajiem argumentiem, lai tiktu izstrādāti pirmie kopīgie projekti Latvijas lauku tūrisma popularizēšanai Krievijā. Tie būs apskatāmi izstādē Balttour 2012, kas tiks atklāta 9.februārī.


Pievienot komentāru

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Aptauja: Latvijā biežāk parādnieka statusā nonāk vīrieši

Gandrīz katram trīspadsmitajam jeb 8% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi saskare ar zvērinātu tiesu izpildītāju parādnieka statusā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ašeradens: Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu atteikties no OIK

Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes, pirmdien, 16.jūlijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Helsinkos tiekas Krievijas un ASV prezidenti

Somijas galvaspilsētā Helsinkos pirmdien ieradies Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps, lai tiktos ar savu Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.

Konstatēts vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.