bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 24.09.2018 | Vārda dienas: Agris, Agrita
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Latvijas bizness pielāgosies visam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Ja neskaita satraucošo tēmu «Krima-Krievija-Ukraina» un prātojumus par Krimas referenduma iespējamām sekām citās valstīs, tad par vienu no aizejošās nedēļas galvenajiem notikumiem, viennozīmīgi, var minēt ziņu par to, ka populārā interneta izsoles vietne eBay tagad būs arī Latvijā.

Tuvākajā laikā mūsu valstī tiks atvērta specializētā noliktava, kur eBay tirgotāji varēs uzglabāt savas preces tuvāk Krievijas pircējiem. Par to paziņojis uzņēmuma darbības direktors Krievijā Jevgeņijs Tihomirovs. Saskaņā ar viņa teikto, šīs noliktavas atvēršana ievērojami vienkāršos loģistiku un paātrinās preču piegādi. Tādu pašu noliktavu plānots atvērt arī Krievijā, jo atkarībā no preces cenas, svara un transportēšanas specifikas, dažas preces izdevīgāk uzglabāt Krievijā, nekā sūtīt no citas valsts.

Savu projektu eBay plāno īstenot kopīgi ar interneta mazumtirgotāju Wikimart. Kā pastāstīja šī uzņēmuma ģenerāldirektors Maksims Faldins, ir jau noīrēta 5 000 m2 liela telpa Rīgā. Noliktava jau ir gatava darbam, taču vēl nav nokārtotas visas nepieciešamās formalitātes. Viņš arī piebilda, ka, lai gan projekts orientēts galvenokārt uz Krievijas tirgu, tomēr par iespēju izmantot pakalpojumus ieinteresējušās arī Kazahstāna un Ukraina.

eBay serviss, saskaņā ar datiem uz 2013.gada decembra beigām, fiksējis vienu pirkumu sekundē, kas veikts no Krievijas, jeb 90 tūkstošus pasūtījumu diennaktī, liecina uzņēmuma statistika. Šajā gadā pasūtījumu skaits ir trīskāršojies. Pēc eBay datiem, Krievijā ir aptuveni miljons aktīvo lietotāju, kas gada laikā ir noformējuši interneta vietnē vismaz vienu pirkumu.

Tomēr, saskaņā ar uzņēmuma pārstāvja teikto, šāds klientu skaita pieaugums ved pie pirkuma vidējās summas samazināšanās, jo jauni lietotāji bieži vien baidās veikt lielus pirkumus. Viens no iemesliem – preču piegādes termiņi no eBay uz Krieviju bieži vien ir garāki. Krievijas Pasts piegādā preci 30 dienu laikā, kurjerpasts aptuveni 12 dienās un vēl 2-4 dienas nepieciešamas muitas procedūru veikšanai. Aprēķināts, ka no Latvijas noliktavas piegādes uz Maskavu varētu tikt veiktas 5-6 dienu laikā.

Galvenais ir netraucēt

Tomēr visaktuālākais uzņēmējiem, ekspertiem un politiķiem ir „Krimas – Ukrainas” jautājums. Un viedokļi par šo tēmu vēl aizvien ir diametrāli pretēji. Piemēram, investīciju baņķieris Ģirts Rungainis ir pārliecināts, ka Ukrainas notikumu rezultātā radusies spriedze starp Rietumiem un Krieviju piesaistīs jaunu investīciju plūsmu uz Latviju, pie tam no abām pusēm. Viņš arī uzskata, ka Krievijas kravu tranzīta zaudējuma dēļ raudāt nevajag.

Viņaprāt, konfrontācijas rezultāts būs ASV un citu NATO dalībvalstu vēlēšanās, uzlabot Baltijas valstu drošību. Tādējādi šis process ietekmēs Latviju diezgan labvēlīgi: palielināsies investīcijas gan no Rietumiem, gan no Krievijas.

Attiecībā uz ostu nozari, kas ir lielā mērā atkarīga no Krievijas kravām, recesija ir iespējama. Tomēr eksperts uzskata, ka kritums nebūs dramatisks. Vienkārši tas mainīs tranzīta jomas darbības modeļus – tā pārorientēsies uz citām precēm.

Optimisma pilns ir arī Latvijas Biznesa bankas valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons. Viņš ir pārliecināts, ka ekonomisko sankciju rezultātā Krievijas naudas plūsma uz Latvijas bankām tikai pieaugs. Prakse rāda, ka tad, kad pieaug politiskā spriedze, Krievijas iedzīvotāji cenšas turēt valstī mazāk naudas un pārskaitīt savus ietaupījumus uz ārzemēm. Un tieši Latvija ir viena no ģeogrāfiski vistuvākajām valstīm.

Savukārt tūrisma nozares pārstāvji sagaida, ka ES ieviesto sankciju pret Krieviju rezultātā ievērojami samazināsies tūristu skaits no austrumiem. Uzņēmuma Baltic Travel Group priekšsēdētājs Vladislavs Korjagins stāsta, ka tūristi no Krievijas veido 30% no visiem ārvalstu viesiem. Un, ja ES ieviesto sankciju dēļ viņi šurp neatbrauks, tas būs smags trieciens ne tikai visai tūrisma nozarei, bet arī praktiski visām ar viesmīlības jomu saistītajām nozarēm – taksometru pārvadātājiem, viesnīcu servisam, tirdzniecībai, sabiedriskajai ēdināšanai.

Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidente Līga Meņģelsone piedāvā uzlūkot situāciju tīri no lietišķās puses. Jau noskaidrots, ka Krievija veido 10% no mūsu eksporta. Tāpēc daudz kas būs atkarīgs no Latvijas politiķiem: jo mazāk asu izteikumu no viņu puses, jo labāk uzņēmējiem. Pēc viņas teiktā, vietējie uzņēmēji sīksti, labi pielāgojas, un svarīgi ir, lai viņiem netraucētu.

Gāzes zilā liesma

Komersanti vienmēr atradīs veidu, kā gūt labumu pat visgrūtākajās situācijās. Bet, kas notiks ar Krievijas gāzes piegādēm Baltijas valstīm? Monopolists Latvijas Gāze saistībā ar šo jautājumu turpina klusēt, un šo klusēšanu var traktēt dažādi. Nav izslēgts, ka uztraukumam pagaidām tiešām nav pamata, jo gāzes krātuvē Inčukalnā ir pietiekamas šī kurināmā rezerves. Daži eksperti uzskata, ka kurināmā diēta mums pat nekaitētu: ātrāk tiks sākti īstenot enerģētikas projekti, kas dažādu iemeslu dēļ tiek atlikti.

Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas ģenerālsekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Ando Leppimans jau paziņojis, ka 80% no valstij pienākošās Krievijas gāzes var aizstāt ar rezerves kurināmo, piemēram, degakmens eļļu. Starp citu, enerģētikas eksperts Andres Mae Krievijas gāzes piegādes pārtraukšanu uzskata par mazticamu. Saskaņā ar viņa teikto, gāzes pārdošana – tas ir Gazprom. Kāpēc lai viņi labprātīgi atteiktos no peļņas?

Savukārt Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs cer uz sašķidrinātās dabasgāzes termināli, kam vajadzētu sākt darboties šī gada beigās. Saskaņā ar viņa sacīto, valsts varēs izmantot kurināmo pati un pat nodrošināt kaimiņus.

Ref:017.010.103.9432


Pievienot komentāru

 1. Reklāmas menedžeris teica:

  Sveiki! Tas ir tiešsaistes reklāmas aģentūra sertificētas un ko valdība apstiprinājusi piešķirt aizdevumu plašai sabiedrībai.
  Mēs piedāvājam dažāda veida aizdevumu, kuri ir šādi
  * Personal Loan
  * Student Loan
  * Uzņēmuma Loan
  * Droša un Neaizsargāts Loan
  * Parastie Loan

  Lai pieteiktos un saņemtu aizdevumu šodien, lūdzu, sazinieties ar mums tagad, izmantojot mūsu e-pasta adresi
  zemāk par formālu info.Thanks jūsu patronāža.

  Kontaktinformācija e-mail: solistarlendingfirm@gmail.com
  Copyright © 2015 Solistar Aizdevumi Firm.All tiesības aizsargātas
  Reklāmas menedžeris

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima. 

Eksperti: Laika apstākļi reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, neuzmanība gan

Analizējot kopējos ceļu satiksmes negadījumu iemeslus Rīgas reģionā 2016.gadā, konstatēts, ka lielākā daļa jeb 65% ceļu satiksmes negadījumu notiek pilsētās, vairumā – tieši skaidros vai saulainā laikā (43%). Tomēr laika apstākļi ļoti reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, lielākajā daļā gadījumu vainojama ir autovadītāja neuzmanība vai nevērība.

Tiesa noraida LDz lūgumu mainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Iesalnieku 

Tiesas procesā starp VAS Latvijas dzelzceļš un Valsts dzelzceļa administrāciju par Ventspils depo ēkas izmantošanu Administratīvā rajona tiesa noraidījusi LDz lūgumu nomainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Juri Iesalnieku, kurš vienlaikus ir arī administrācijas direktors, liecina tiesas lēmums.