bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 19.08.2018 | Vārda dienas: Melānija, Imanta
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Par parādsaistībām būs jāatbild ar personisko mantu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXŠonedēļ Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, saskaņā ar kurām komercuzņēmumu valde par uzņēmuma nenomaksātajiem nodokļiem būs ar personīgo īpašumu.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) būs tiesīgs uzsākt procesu par nodokļu parādu piedziņu no konkrēta uzņēmuma, ja izpildoties visiem sekojošajiem kritērijiem:

– Parāda summa pārsniedz summu, kas 50 reizes pārsniedz minimālo algu (pašlaik – 16 000 eiro 2015.gadā-18 000 eiro);

– lēmums par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu ir paziņots nodokļu maksātājam;

– VID sastādījis aktu par piedziņas neiespējamību;

– konstatēts, ka pēc nodokļu parāda izveidošanas nodokļu maksātājs ir atsavinājis aktīvus ieinteresētajai personai;

– nodokļu maksātājs, kas veic saimniecisko darbību, nav izpildījis Maksātnespējas likumā noteikto pienākumu iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu.

VID nevērsīs nodokļu parādu piedziņu pret valdes locekļiem, ja tie pierādīs, ka pastāv objektīvi iemesli, lai nepasludinātu komercsabiedrības maksātnespēju.

Komersanti pret jauno likuma normu ir noskaņoti ļoti kategoriski.

«Neskatoties uz Tieslietu ministrijas un Saeimas Juridiskā biroja atzinumiem, ka priekšlikums noteikt uzņēmumu valdes locekļu materiālo atbildību par uzņēmuma nodokļu saistībām ir pretrunā sabiedrības ar ierobežotu atbildību jēdzienam, politiķi neieklausās un šo, iespējams, pretrunā Satversmei esošo normu, apstiprina,» sašutumu pauž Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Viņš jau vērsies pie valsts prezidenta Andra Bērziņa ar aicinājumu grozījumus neizsludināt. Uzņēmēji min sekojošus argumentus:

– norma ir pretrunā Satversmes 91. un 105.pantam, iespējams arī 92.pantam un citiem Satversmes pantiem (uz to savā atzinumā norādīja arī Saeimas Juridiskais birojs, lūdzot normu neapstiprināt);

– grozījumi negatīvi ietekmēs uzņēmējdarbības vidi, tāpēc, pretēji prognozēm, vedīs pie budžeta ieņēmumu samazināšanās un reiderisma gadījumu skaita pieaugumu;

– mehānisms ir viegli apejams – ieceļot kapitālsabiedrību valdē trešās personas (piemēram, lētticīgus cilvēkus, trešo valstu pilsoņus, bezpajumtniekus); rezultātā VID tērēs resursus piedziņai no formālajiem valdes locekļiem, nevis no patiesajiem labuma guvējiem;

– grozījumi negatīvi ietekmēs vēlmi uzsākt biznesu un ieņemt amatu uzņēmumu valdē;

– tiek veidots jauns mehānisms, tā vietā, lai pilnībā izmantotu jau esošos mehānismus, palielinot kontroles iestāžu kapacitāti (likumprojekta anotācijā sacīts, ka VID rīcībā nav pietiekami daudz resursu, lai tas kā kreditors varētu iesniegt tiesā pieteikumu par uzņēmuma maksātnespēju);

– ir daudz kļūdu un juridisku risku, uz ko savos atzinumos norādījis gan Saeimas Juridiskais birojs, gan Tieslietu ministrija, kā arī lielākas Latvijas uzņēmējdarbības organizācijas.

Par finansiālu stabilitāti!

Iedzīvotājiem ar vāju fizisko formu ievērojami grūtāk rast motivāciju uzkrājumu veikšanai, liecina Nordea naudas skolas Finanšu fitnesa tests.

Kopumā 41% iedzīvotāju atzīst, ka jūtas finansiāli stabili un neuztraucas par sava personīgā budžeta stāvokli.

Raksturīgi, ka pozitīvāk savu finansiālo stāvokli vērtē fiziski aktīvi iedzīvotāji labā sportiskā formā.

Vienlaikus uz finansiālām grūtībām biežāk norāda aptaujātie ar vāju fizisko sagatavotību – 25% šo iedzīvotāju savu finanšu stāvokli vērtē kā viduvēju, bet trešdaļa atzīst, ka tas ir slikts.

Pircējs gaida, nekustamais īpašums kļūst lētāks

2014.gada novembrī turpināja samazināties sērijveida dzīvokļu cena Rīgā, kas aizsākās jau oktobrī. Cenu samazināšanās vērojama gandrīz visos galvaspilsētas mikrorajonos, informē Аrco Real Estate valdes loceklis Māris Laukalējs.

2014.gada novembrī sērijveida dzīvokļu cenas samazinājušās par 0,2%.

Tādējādi pagājušajā mēnesī vidējā cena sērijveidu dzīvokļiem nokritusi līdz 638 EUR/м², bet vidējais cenu līmenis bijis par 60,6% zemāks nekā 2007.gada 1.jūlijā, kad sērijveida dzīvokļa vidējā cena sasniedza visu laiku augstāko atzīmi – 1620 EUR/м².

Cenu samazināšanos, kas turpinās jau otro mēnesi Laukalējs skaidro sekojoši: «Potenciālo pircēju nogaidošā nostāja un līdz ar to arī atturēšanās no īpašumu iegādes, kas šobrīd izraisa cenu sarukumu, skaidrojama ar «nolikto atslēgu» principa ieviešanas neskaidrību un ekonomiski-politiskās situācijas saasināšanos Ukrainā. Nenoliedzami, ka kopējo tirgus tendenci nosaka arī pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, kā rezultātā samazinājās darījumu skaits jauno projektu un Rīgas centra dzīvokļu segmentā, kas savukārt ietekmēja arī sērijveida mājokļu tirgu.»

Vidējā viena kvadrātmetra cena novembrī visvairāk samazinājās Pļavniekos (-0,7%; 668 EUR/m²), Āgenskalnā (-0,7%; 680 EUR/m²) un Bolderājā (-0,7%; 458 EUR/m²). Imantā novembrī cenu līmenis saglabājās nemainīgs. Turpretim Ķengaragā (+0,4%; 597 EUR/m²) un Zolitūdē (+0,4%; 695 EUR/²) novembrī cenas pieauga, analizē Laukalējs.

Augstākās sērijveida dzīvokļu cenas 2014.gada novembrī saglabājās Teikā, kur vidējā viena kvadrātmetra cena novembrī saruka līdz 799 EUR/m2 pozīcijai. Savukārt viszemākā vidējā viena kvadrātmetra cena saglabājās Bolderājā, kur tā novembrī samazinājās līdz 458 EUR/m².

2014.gada novembrī dzīvokļu piedāvājums Rīgā kopumā samazinājās par 1,6%. Vislielākais piedāvājumu skaits mikrorajonos novembrī bija Purvciemā (426), Imantā (312) un Teikā (301). Savukārt vismazākais piedāvājumu skaits bija Bolderājā (76) un Vecmīlgrāvī (96).

Mūsu valstī viss ir kārtībā

Saskaņā ar Auto asociācijas apkopotajiem datiem, šī gada 11 mēnešos Latvijā reģistrētas 13 690 jaunas vieglās automašīnas (pasažieru un vieglais komerctransports līdz 3,5 tonnām), kas ir par 16% vairāk nekā pērn attiecīgajā laikā.

Populārākais modelis šogad mūsu valstī bijis Škoda Yeti – 11 mēnešu laikā reģistrētas pavisam 492 šī modeļa automašīnas. Desmit populārāko modeļu vidū ir arī Škoda Octavia – septītā vieta un 281 reģistrēta automašīna.

Otra populārākā automašīna ir Japānā ražotais Nissan Quashqai (469), trešā – Volkswagen Golf (438 automašīnas).

Desmit populārāko modeļu vidū iekļuvušas arī japāņu Toyota RAV4 (403) un Toyota Auris (243), kā arī Francijā ražotais Peugeot 3008 (320).

Jāatzīmē, ka patērētāju vēlme iegādāties ilglaicīgas lietošanas preces (automašīnas, mēbeles, tehniku, nekustamo īpašumu), tiek uzskatīta par vienu no galvenajiem ekonomiskā stāvokļa rādītājiem. Ja iedzīvotāji ir gatavi tērēt naudu par dārgiem pirkumiem, tas nozīmē «valstī viss mierīgi».

Ref:017.010.103.6230


Pievienot komentāru

Ar krosa motocikliem bojā zemsedzi dabas parkos un Ķemeru Nacionālajā parkā

Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori vairākās vietās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, ieskaitot Ķemeru Nacionālo parku, šajā vasarā konstatējuši, ka ar krosa motocikliem ievērojami bojāta mežu un kāpu zemsedze, kas var atstāt ilgstoši nelabvēlīgu ietekmi uz augāju un biotopiem.

Oktobrī skatīs Eigima sūdzību par lēmumu, kas skar politiķa valsts valodas prasmes

24.oktobrī plkst.10 Daugavpils tiesa Preiļos sāks skatīt Daugavpils domes priekšsēdētāja Riharda Eigima sūdzību par Valsts valodas centra pieņemto lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā attiecībā uz viņa valsts valodas lietojumu.

Ar mentoru apmācību uzsāk onkoloģisko pacientu pašpalīdzības kustību

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks uzsāk mentoru kustību, lai apvienotu aktīvus cilvēkus, kuri saskārušies ar vēzi, un tagad paši ir gatavi dalīties pieredzē un palīdzēt tikt galā ar pārbaudījumiem citiem. Mentoru kustība ir brīvprātīga, plānots, ka tā varēs sniegt atbalstu tiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuri tikko kā sākuši ārstēšanas procesu, vai arī nesen tam izgājuši cauri un nezina, kā dzīvot tālāk.

Rīgas Centrāltirgū konfiscē 231 579 gabalus tabakas izstrādājumu un 131 litru alkohola

Pagājušajā nedēļā Valsts policija pabeidza izmeklēšanu vienā no kriminālprocesiem par tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju lielos apjomos. Kopumā tika veiktas 176 sankcionētas kratīšanas, kuru rezultātā tika izņemti 231 579 gabali tabakas izstrādājumu un 131 litrs alkoholisko dzērienu bez Latvijas Republikas akcīzes nodokļu markām.

Eurostat: Latvijā jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina piektdien, 17.augustā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Latvijā ražotā piena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski aug importētā apmērs

Latvijā ražotāpiena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski palielinās importētā piena apmērs, atzīst Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Noslēdzas SPRK izsole par dabasgāzes uzglabāšanu Inčukalnā

Pēc saskaņošanas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, AS Conexus Baltic Grid, ņemot vērā SPRK norādījumus, pieņēma lēmumu apstiprināt daļu no izsoles 2.varianta ietvaros iesniegtajiem piedāvājumiem par aktīvās dabasgāzes daudzuma uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2018.–2019.gadā.

No Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītro septiņus tiesātus deputāta kandidātus

Centrālā vēlēšanu komisija piektdien, 17.augustā, lēma no 13.Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītrot septiņus tiesātus deputāta amata kandidātus, savukārt attiecībā uz vēl vienu lēmuma pieņemšana atlikta uz nākamo sēdi, noskaidrots komisijā.

Turpmāk «baltās tiesības» būs vajadzīgas arī topošajiem traktora vadītājiem

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu izmaiņām Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras maksas pakalpojumu cenrādī.  Grozījumu projekts paredz, ka turpmāk personām, kuras mācīsies vadīt traktortehniku, būs nepieciešama traktortehnikas vadītāja braukšanas mācību atļauja.

NVA aicina darba devējus pieteikties subsidēto darba vietu izveidei

Līdz šī gada 27.augustam piecpadsmit Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs darba devēji var pieteikties subsidēto darba vietu izveidei Eiropas Sociālā fonda projekta Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem ietvaros. Tā ir iespēja piesaistīt savam uzņēmumam vajadzīgos darbiniekus, subsidētajās darba vietās nodarbinot NVA reģistrētos bezdarbniekus un saņemot ESF finansiālu atbalstu.

Topošie prokurori «izkrīt» pārbaudēs – puse amata pretendentu nenokārto pārbaudījuma otro kārtu

Vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījuma otro kārtu nav nokārtojusi aptuveni puse prokurora amata pretendentu.

Apstiprina Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāju

Talsu novada domes sēdē ar balsu vairākumu tika apstiprināta jaunā Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāja. Iegūstot lielāko punktu skaitu izsludinātajā atklātajā konkursā, amatam tika virzīta Marika Grohjacka. Viņa jaunos amata pienākumus sāks pildīt 3.septembrī, informē Talsu novada domes pārstāve Inita Fedko.

Lidosta Rīga pirmo pusgadu noslēdz ar apgrozījuma pieaugumu par 13%

Starptautiskā lidosta Rīga šī gada 1.pusgadu ir noslēgusi ar apgrozījuma pieaugumu par 13%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, liecina lidostas nerevidētais saīsinātais starpperiodu pārskats par sešiem mēnešu periodu līdz 2018.gada 30.jūnijam.

Prāta Vētras koncerts, veikala atklāšana un remonti – daudzviet satiksmes ierobežojumi

Saistībā ar Prāta Vētras koncertu Mežaparka Lielajā estrādē no 17.augusta pulksten 15.00 līdz 18.augusta pulksten 8.00 tiks aizliegts apstāties un stāvēt Meža prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Inčukalna ielai un Kokneses prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Meža prospektam.

Izsludina jaunu konkursu uz VID ģenerāldirektora amatu; kā pirmā prasība – nevainojama reputācija

Valsts kanceleja izsludinājusi atklātu konkursu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatam. Pretendentu pieteikšanās beigu termiņš ir 14.septembris. 

Spirta ražošana Latvijā pirmajā pusgadā samazinājusies par 19,2%

Šogad pirmajā pusgadā Latvijā saražotā spirta apmērs samazinājies par 13,8%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

CVK lems par četru deputātu kandidātu iespējamo sadarbību ar VDK

Centrālā vēlēšanu komisija ir saņēmusi visu 13.Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra. Informācija liecina, ka CVK paredzējusi lemt par sešu kandidātu svītrošanu.

Saskaņai savos priekšvēlēšanu izdevumos būs jāiekļauj maizes dalīšana kebabnīcā

Politiskajai partijai Saskaņa savos 13.Saeimas vēlēšanu aģitācijas izdevumos būs jāiekļauj arī līdzekļi, kas tērēti, tās deputāta kandidātam dalot pensionāriem bezmaksas maizi kebabnīcā Bolderājā, vēsta TV3 ziņas.

Pasaules biržās kāpj akciju un naftas cenas

Eiropas un ASV biržās ceturtdien, 16.augustā, kāpa akciju cenas, cerībām par gaidāmajām Amerikas Savienoto Valstu tirdzniecības sarunām pieklusinot bažas par Turcijas ekonomikas nedienām.

Brīvdienās būs silti, dažviet pat karsti laikapstākļi

Piektdien, 17.augustā, debesis daļēji aizklās mākoņi un ievērojami nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam vējam, nakts otrajā pusē un no rīta atsevišķos rajonos veidosies migla. Dienā maksimālā gaisa temperatūra būs +22...+26 grādi pēc Celsija, bet naktī gaiss atdzisīs līdz +11…+16 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Rīgas svētki, Banānu izbraukums un Piena svētki

Šajā nedēļas nogalē, dodoties pa Maršrutu, paveras iespējas baudīt daudz un dažādus pasākumus visās Latvijas malās – no Liepājas līdz Rēzeknei, braucot caur Rīgu, kur no 17. līdz 19.augustam norisināsies vieni no gaidītākajiem un vērienīgākajiem pilsētas svētkiem Latvijā. Ja ir vēlme pavadīt brīvdienas nedaudz mierīgākā vidē, tad Maršruts ved arī uz Raunu, kur norisināsies festivāls Ķiploks – visu garšu karalis. Kad tas nobaudīts, tad Liepājā atpūtas parkā Pērkone piknika gaisotnē var piedalīties Adoptēto dzīvnieku saietā 2018.

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Valsts kontrole vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos

Valsts kontrole nākamā gada budžetā vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos, Latvijas Radio norāda Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.