bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 16.07.2018 | Vārda dienas: Hermīne, Estere
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Sapņi piepildās: iedzīvotāju ienākumi aug, bet cenas – nē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: Panthermedia/SCANPIXEkonomikas ministrija informē, ka šī gada trešajā ceturksnī bruto alga Latvijā pieaugusi līdz -775 eiro, un tas ir par 7,4% vairāk nekā 2013.gadā.

Darba algas pieaugumu 2014.gadā nodrošināja vispārējā ekonomiskā stāvokļa uzlabošanās un minimālās algas palielināšana gada sākumā, kā arī izmaiņas darba algas nodokļos.

Salīdzinot ar 2013.gadu, kad algu līmenis vienmērīgi pieauga gan privātajā, gan sabiedriskajā sektorā, šogad pieaugums privātajā sektorā bijis straujāks un gada trešajā ceturksnī sasniedzis 8,5% (sabiedriskajā sektorā – 5,6%). Neskatoties uz atšķirīgo dinamiku, kopumā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā bija par 8,8% lielāka nekā privātajā sektorā – attiecīgi 819 un 753 eiro.

Vienlaikus analītiķi norāda, ka pieauguma temps ir vērojams visās galvenajās tautsaimniecības nozarēs, lai gan ar atšķirīgu dinamiku. Straujāk ieņēmumi palielinās profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu jomās, būvniecībā, administratīvajā un apkalpojošajā sfērā, lauksaimniecībā un mežsaimniecībā.

Galvenajā eksportējošajā nozarē – apstrādes rūpniecībā, trešajā ceturksnī alga pieaugusi par 7,9% – līdz 722 eiro, tomēr vēl aizvien ir par 9% zemāk par vidējo algu līmeni valstī. Šajā segmentā lielākais pieaugums ir elektronisko un optisko iekārtu ražotājiem – par 14,8%, mēbeļu ražotājiem – 14,3%, metālizstrādājumu ražotājiem – 12,2%, pārtikas ražotājiem – 10,4%. No otras puses, tekstilizstrādājumu un dzērienu ražotājiem bruto darba alga samazinājusies.

Uzņēmēji nogaida

Vēl kādu optimistisku ziņu pavēstījusi Finanšu ministrija: Latvijas IKP trešajā ceturksnī pieaudzis par 2,5% salīdzinot ar analoģisku periodu pērn.

Lielākais pieaugums vērojams komerciālo pakalpojumu jomā un tirdzniecībā, kas kopā nodrošina pusi no kopējā IKP pieauguma. Ražošanas apjoma samazinājuma ziņā gada griezumā ir atzīmēti mežsaimniecība (5,9%) un apstrādes rūpniecība (0,6%).

Kopumā tautsaimniecībā saglabājusies tā pati tendence, kas gada pirmajā pusē – eksporta potenciālu ierobežo situācija ārējos tirgos, bet iekšzemes pieprasījums aug mērenā tempā.

Kopējais eksporta apjoms trešajā ceturksnī saglabājies tādā pašā līmenī kā pērn, bet preču eksports pieaudzis par 3,2%, savukārt pakalpojumu eksports samazinājies par 6,4%. Tajā pašā laikā, neraugoties uz straujo algu pieaugumu, ir palēninājies privātā patēriņa augšanas ātrums – periodā tas pieaudzis par 2,1%.

Tā kā ārējos tirgos situācijas nenoteiktība palielinās, uzņēmēji ir ieņēmuši nogaidīšanas pozīciju, un rezultātā kopējais investīciju apjoms samazinājies gandrīz par 2%, salīdzinot ar analoģisku ceturksni pagājušajā gadā.

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas prognozēm, IKP pieaugums gada griezumā būs 2,5%, bet 2015.gadā – 2,5 – 3% robežās.

Viens no ārējiem faktoriem, kas varētu stimulēt Eiropas un Latvijas ekonomikas izaugsmi, ir naftas cenu samazināšanās.

Degviela kļūst lētāka

Saskaņā ar cenu monitoringu, novembrī, salīdzinājumā ar oktobri, lielākajai daļai preču cenas nav mainījušās – 85,9% gadījumu, nav novērotas nekādas preču un pakalpojumu cenu izmaiņas. Cenu kāpums vērojams 5% gadījumu, un kritums – 9,1% gadījumu, informē Ekonomikas ministrija.

Degvielas cenas novembrī samazinājušās par 4 – 7%. Turklāt naftas cenas pasaules tirgos turpināja samazināties un mēneša laikā energoresursa cena samazinājusies līdz 15%.

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) uzskata, ka naftas cenu kritums kopumā pozitīva ietekmē pasaules ekonomiku. SVF izpilddirektore Kristīne Lagarda šonedēļ paziņojusi, ka jēlnaftas cenu kritums par 30%, var veicināt papildu ekonomisko izaugsmi 0,8% apmērā lielākajā daļā rūpnieciski attīstītajās valstīs, jo galvenokārt tās importē naftu. Pēc Lagardas domām no cenas krituma lielākās ieguvējas būs ASV, Eiropa, Japāna un Ķīna.

Principu varēs pielietot pēc vēlēšanās

Latvijas valdība apstiprinājusi lēmumu līdz 2015.gada 1.martam atlikt grozījumu Maksātnespējas likumā stāšanos spēkā. Grozījumi paredz ieviest «nolikto atslēgu» principu.

Likumdevēji plāno mainīt likumu un ļaut hipotekārā kredīta ņēmējiem un kreditoriem izmantot mehānismu ne obligāti, bet pēc pušu vēlēšanās.

Iepriekš tika plānots, ka princips stāsies spēkā 1.janvārī, un jau izstrādes procesā pret grozījumiem protestēja bankas. Aizdevēji norādīja, ka tas novedīs pie mājokļa kredītu sadārdzināšanas, kas neizbēgami ierobežos kredīta pieejamību jaunajām ģimenēm, jo palielināsies procentu likmes, un pirmais maksājums pieaugs par 40%.

Kā jau ziņots, 25.septembrī, Saeima pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredzēja «nolikto atslēgu» principu attiecībā uz vienīgā mājokļa kredītņēmējiem, kam mājoklis ir arī nodrošinājums aizdevumam. Tas tiks piemērots fizisku personu maksātnespējas procesā personu tikai attiecībā uz saistībām, kas radušās pēc 2015.gada 1.janvāra.

Noteikumi būs spēkā tika tajos gadījumos, kad maksātnespējas procesā tiek pārdots viņa mājoklis: pēc tam, kad hipotekārā kredīta ņēmējs būs atdevis atslēgas, viņa parāda atlikums tiks dzēsts.

Ārvalstu analītiķi saskata Latvijā stabilitāti

Aizvadītajā nedēļā Starptautiskās reitingu aģentūras Standard & Poor’s ir saglabājusi Latvijas ilgtermiņa kredītreitingu A- līmenī, bet īstermiņa – A-2 ar stabilu prognozi, informē Valsts kase.

Aģentūra uzskatīja, ka mūsu valsts IKP tuvākajos gados pieaugs par 3,5% gadā. Analītiķi atzinīgi norādīja uz iespaidīgu deficīta samazinājumu (no 9% 2009.gadā līdz 0,9% 2013.gadā) un valsts parāda samazināšanos, kas, ņemot vērā šī brīža tendenci, līdz 2017.gadam samazināsies līdz 30% no IKP. Kā Latvijas stiprās puses aģentūra min fiskālo disciplīnu, valsts administrācijas efektivitāti, un sagaida, ka šo gadu valsts noslēgs ar IKP pieaugumu par 2,4%, bet 2015.-2017.gados izaugsmes temps palielināsies vidēji līdz 3,5%.


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.

Eiropas Komisija aicina aptaujā paust viedokli par pāreju uz vasaras laiku

Pēdējā gada laikā Eiropā ir aktualizējies jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību Eiropas Savienībā, tāpēc Eiropas Komisija nolēmusi apzināt ES valstu iedzīvotāju viedokli par spēkā esošo kārtību, kādā ES notiek pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ.

Čakša: E-veselības darbība ir stabilizējusies, taču sistēmas uzlabošana jāturpina

E-veselības portāla darbība ir stabilizējusies. Regulārie pārrāvumi, kas bija, šobrīd ir novērsti, bet vienalga ir jāturpina darbs pie [sistēmas] uzlabošanas, un mēs visu laiku strādājam pie tā, 13.jūlija intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma sacīja veselības ministre Anda Čakša.

ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi FKTK pilnvarnieki, tā Putniņš

Likvidējamajā ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pilnvarnieki, norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Papildinātais likuma grozījumu projekts depozīta sistēmas ieviešanai iesniegts MK

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Ministru kabinetā iesniegusi papildinātu likumprojektu Grozījumi Iepakojuma likumā un likumprojektu Grozījumi Dabas aizsardzības likumā, lai tos izvērtē Valsts kanceleja.

Biržu indeksi pieaug, naftas cenas krītas Ņujorkā un kāpj Londonā

Akciju cenas pasaules biržās ceturtdien, 12.jūlijā, pieauga, investoriem gaidot labu firmu peļņas rādītāju publicēšanas sezonu, lai gan 11.jūlijā tās bija kritušās pēc bažām par tirdzniecības kara pastiprināšanos pēc ASV paziņojuma par plānotu 10% muitas tarifu noteikšanu jaunai Ķīnas preču grupai 200 miljardu ASV dolāru vērtībā un Pekinas solījuma īstenot pretpasākumus.

NMPD veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā

Lai esošo resursu ietvaros efektīvāk nodrošinātu savu pamatfunkciju – neatliekamās palīdzības sniegšanu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā, vienlaikus saglabājot esošo brigāžu skaitu un izvietojumu.

Latvija nevarēs izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no IKP atvēlēšanu aizsardzībai

Latvijas drošības vajadzības ir nepieciešams attīstīt, līdz ar to mēs nevarēsim izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no iekšzemes kopprodukta atvēlēšanu aizsardzībai, šādu viedokli no Briseles pauž aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš piedalījās NATO samitā.

Karstums Latvijā saglabāsies; bieži gaidāmas pērkona lietusgāzes

Nākamajā nedēļā gaidāms vasarīgi silts laiks, vietām pat karsts, termometra stabiņam tuvojoties +30 grādu atzīmei. Tomēr teritorijas lielākajā daļā gaidāms lietus un pērkona negaiss, atsevišķās dienās arī brāzmains vējš.

Krievija pagarina embargo pārtikas produktiem līdz nākamā gada beigām

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien, 12.jūlijā, pagarinājis embargo pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības un citām valstīm līdz nākamā gada beigām.

Maršruts nedēļas nogalei: Jūras svētki un lielā liliju izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai – rožu svētki, Jūras svētki vai lielā apavu maiņa.

Valdība un Telia vienojas turpināt diskusijas par Lattelecom un LMT attīstības stratēģiju

Ceturtdien, 12.jūlijā, Ministru prezidents Māris Kučinskis un Telia Company prezidents Jūhans Dennelinds parakstījuši saprašanās memorandu par SIA Lattelecom un SIA Latvijas mobilais telefons turpmāku attīstību.

Trasta komercbankas administrators jūnijā atguvis piecus tūkstošus eiro

Likvidējamās Trasta komercbankas administrators šogad jūnijā atguvis 5 054 eiro, kas ir vairākas reizes mazāk nekā mēnesi iepriekš, kad tika atgūti 97,4 tūkstoši eiro, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Nākamgad testēs atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmas

Sperot nākamo soli ceļā uz plānoto elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropu, 2019.gada vasarā plānots testēt Baltijas valstu atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmas, informē AS Augstsprieguma tīkls Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Aija Ikstena.

Kažoka: Godīgi piesaistīt lielas naudas partijām Latvijā nav iespējams

«Ja runājam atklāti par partiju iespējām piesaistīt sev finansējumu, piemēram, no lielajiem uzņēmumiem, tad secinājums ir skumjš – godīgi piesaistīt lielas naudas partijām Latvijā nav iespējams,» tā intervijā BNN par valsts nespēju nodrošināt pienācīgu finansējumu partijām saka domnīcas Providus pētniece Iveta Kažoka.

Tramps paziņo par «milzu progresu» aizsardzības izdevumu jautājumā

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien, 12.jūlijā, paziņojis, ka viņam NATO samitā izdevies panākt «milzu progresu» jautājumā par pārējo alianses dalībvalstu izdevumu palielināšanu.

Gada sākumā Latvijā pirmspensijas vecumā bija 13,9% iedzīvotāju

Šī gada sākumā Latvijā bija 269,8 tūkstoši jeb 13,9% pirmspensijas vecuma iedzīvotāji, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Katru gadu šīs vecuma grupas iedzīvotāju skaits palielinās – no 2010. līdz 2018.gadam vērojams pieaugums par 9,1%.

Pētījums: Latvijas iedzīvotāji paļaujas uz zināšanām un smagu darbu, nevis veiksmi

Teju katrs trešais jeb 30% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka uzņēmumu veiksmes formula ir ne tikai gadu desmitu ilga darbība un liela peļņa, bet arī ilggadēji un apmierināti darbinieki, secina jaunākajā Baltic International Bank Latvijas barometra pētījumā.