bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 16.07.2018 | Vārda dienas: Hermīne, Estere
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Sekss, narkotikas un IKP

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXAizvadītajā otrdienā 30.septembrī Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pirmo reizi publicēja datus par IKP pieaugumu pēc ES jaunās metodikas, saskaņā ar kuru, aprēķinot rādītāju, tiek ņemtas vērā arī tādas nelegālās darbības jomas, kā narkotiku tirdzniecība, cigarešu un citu preču kontrabanda, kā arī prostitūcija. No šī gada 1.septembra šīs jomas tiek atzītas par ekonomikas sastāvdaļām un iekļautas IKP aprēķināšanā.

Saskaņā ar CSP publicēto informāciju, 2014.gada otrajā ceturksnī, mūsu valsts IKP pieaudzis par 2,3%. Faktiskajās cenās rādītājs sasniedzis 5,9 miljardus eiro. Salīdzinot ar pirmo ceturksni, kad rādītājs pieauga par 2,5%, vērojams, kaut arī neliels, tomēr kritums. Taču eksperti situāciju pagaidām nedramatizē, uzsverot, ka, lai arī IKP samazināsies, tas paliks pozitīvajā zonā, tāpēc no recesijas vai stagnācijas pagaidām nav jābaidās.

Situācija nozarēs, kā vienmēr, ir atšķirīga. Straujākos izaugsmes tempus turpina uzrādīt būvniecība – +15,8%. Tostarp dzīvojamo māju celtniecība – 67,3%, rūpniecības ražošanas ēku un noliktavu celtniecība – 30,4%, biroja ēku celtniecība -18,0%. Ceļu būvniecībā fiksēts samazinājums par 2,4%.

Neskatoties uz potenciālajiem riskiem, kas saistīti ar konfliktu Ukrainā, un iepriekš paustajām nelabvēlīgajām prognozēm, ļoti labus rezultātus uzrāda transporta nozare (11%).

Samērā labs rādītājs ir arī mazumtirdzniecības nozarei (+4,3%), tai skaitā degvielas tirdzniecībai – 6,1%, pārtikas preču tirdzniecībā – 5,9%, nepārtikas preču – 3,4%.

Lai arī simbolisku, bet tomēr pieaugumu, uzrādījusi apstrādes rūpniecība (+0,1%). Situācija nozarē var būtiski uzlaboties nākamgad, kad aktīvajā biznesā atgriezīsies uzņēmums Liepājas metalurgs, uzsver SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Pozitīva dinamika saglabājusies atpūtas un izklaides nozarē (+ 12,2%), azartspēļu (+19,7%), viesmīlības (+6%), un tūrisma nozarē (+4,4​​%).

CSP Latvijā pagaidām atsevišķi neizdala nelegālo jomu ienākumus, tomēr no 1.septembra šogad visās Eiropas Savienības valstīs IKP aprēķina vadoties no jaunajiem noteikumiem. Saskaņā ar tiem, rādītāja izvērtēšanā ņems vērā papildu parametrus – piemēram, pētniecības un bruņošanās izdevumus, kā arī ienākumus no prostitūcijas un narkotiku kontrabandas.

Pievienojot jaunas jomas, IKP palielināsies. Daži šajā jaunievedumā saskata nodomu izpušķot statistiku bloka valstīs. Galu galā, pat, ja parādi netiek samaksāti, to summa, pieaugot IKP, automātiski samazinās. Tomēr eksperti atspēko šo apgalvojumu. Statistiķis Norberts Rets, kas atbildīgs par rādītāja aprēķinu Vīsbādenē (Vācija), apgalvo, ka jaunās procedūras būtība – iespēja adekvāti salīdzināt datus visā pasaulē. Viņš resursam Deutsche Welle norādījis, ka jaunā IKP aprēķina sistēma nav politiski motivēta un arī sākotnēji nav tāda bijusi.

Līdzīgu aprēķināšanas metodi ANO apspriež kopš 2003.gada, bet 2008.gadā, ņemot vērā jaunos kritērijus, organizācija izstrādāja un pieņēma Nacionālo kontu sistēmu (NKS). Kā pirmā to pieņēma Austrālija, ASV uzskaiti pēc šiem standartiem veic no 2013.gada. ES šos standartus jau izmanto Francija un Nīderlande, bet sākot ar 1.septembri, likumā noteiktajā kārtībā tā jāievieš visas pārējās ES dalībvalstīs.

Saskaņā ar ES statistikas iestādes Eurostat aplēsēm, pēc pārejas uz jauno IKP aprēķina sistēmu, vidēji ES IKP rādītājs pieaugs par 2,4%.

Ar trešo reizi izdevās

Pēdējā Saeimas sēdē pirms vēlēšanām deputāti atgriezās pie idejas aizliegt Krievijas pilsoņiem iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām.

Likumprojekta anotācijā teikts: «Persona, kas saņēmusi uzturēšanās atļauju par nekustamā īpašuma iegādi, iegūst termiņuzturēšanās atļauju Latvijā, vienlaikus iegūst tajā arī noteiktu ekonomisku ietekmi un arī iespēju ietekmēt Latvijā notiekošos politiskos un sociālos procesus, kā arī iespēju ietekmēt publiskās informācijas apriti.» Situācijā, kad militārā konflikta virzība un ilgums nav paredzami, Latvijai nevajag lieki riskēt un radīt sev papildu nacionālās drošības apdraudējumus.

Ja iepriekš Saeima divas reizes noraidīja Nacionālās apvienības ideju (iepriekšējā plenārsēdē to atbalstīja vien 30 deputāti), tad tagad «Par» nobalsoja 48, «Pret» – 28 (Saskaņas Centrs un Reformu partija), četri atturējās un pieci nebalsoja.

Likumprojekts nosūtīts izskatīšanai Saeimas komisijās. Taču to pieņemt mēneša laikā, līdz 11.Saeimas sasaukuma pilnvaru termiņa beigām, ir nereāli. Tiek piedāvāts ieviest aizliegumu Krievijas Federācijas pilsoņiem uz laiku, «kamēr turpinās starptautisko tiesību normu pārkāpšana no Krievijas puses, veicot agresiju pret Ukrainu,» sacīts anotācijā. Brīdī, kad izzudīs atļauju izsniegšanas apturēšanas iemesli, ja to atļaus drošība, uzturēšanās atļauju izsniegšanu varēs daļēji vai pilnībā atjaunot, Saeimā pieņemot attiecīgus likuma grozījumus.

Kā BNN jau ziņoja, laika posmā no 2010.gada 1.jūlija līdz 2014.gada 1.jūlijam nerezidenti apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām investējuši Latvijas ekonomikā 1,017 miljardus eiro.

VID devusi zaļo gaismu amnestijai

Valsts ieņēmumu dienests (VID), pēc nodokļu nomaksas rezultātiem, izveidojis sarakstu ar uzņēmumiem, kas iemaksājuši budžetā ne mazāk kā 100 tūkstošus eiro un kam nav nekādu nenomaksātu nodokļu risku. Vērā ņemti arī tādi faktori, kā, piemēram, algu lielums uzņēmumos un zaudējumu neesamība pēc nodokļu nomaksas.

«Esam izskatījuši iespēju un pieņēmuši lēmumu neveikt nodokļu kontroles pasākumus tiem nodokļu maksātājiem, kuri nodrošina lielāko īpatsvaru valsts budžeta nodokļu ieņēmumos un ar savu godprātīgo attieksmi pret nodokļu saistību izpildi ieguvuši augstu uzticību no VID puses,» sacīja VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Līdz šī gada 3.oktobrim 2 300 uzņēmumi saņēmuši paziņojumu no VID, ka viņiem līdz 2015.gada 1.maijam nav paredzēts veikt nodokļu kontroles pasākumus, kā arī pateicību par līdzšinējo sekmīgo sadarbību.

VID plāno atjaunot šo sarakstu ik gadu līdz 1.maijam, ņemot vērā nodokļu nomaksu iepriekšējā gadā.

Ref:017.010.103.6084


Pievienot komentāru

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Aptauja: Latvijā biežāk parādnieka statusā nonāk vīrieši

Gandrīz katram trīspadsmitajam jeb 8% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi saskare ar zvērinātu tiesu izpildītāju parādnieka statusā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ašeradens: Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu atteikties no OIK

Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes, pirmdien, 16.jūlijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Helsinkos tiekas Krievijas un ASV prezidenti

Somijas galvaspilsētā Helsinkos pirmdien ieradies Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps, lai tiktos ar savu Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.

Konstatēts vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.

Eiropas Komisija aicina aptaujā paust viedokli par pāreju uz vasaras laiku

Pēdējā gada laikā Eiropā ir aktualizējies jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību Eiropas Savienībā, tāpēc Eiropas Komisija nolēmusi apzināt ES valstu iedzīvotāju viedokli par spēkā esošo kārtību, kādā ES notiek pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ.

Čakša: E-veselības darbība ir stabilizējusies, taču sistēmas uzlabošana jāturpina

E-veselības portāla darbība ir stabilizējusies. Regulārie pārrāvumi, kas bija, šobrīd ir novērsti, bet vienalga ir jāturpina darbs pie [sistēmas] uzlabošanas, un mēs visu laiku strādājam pie tā, 13.jūlija intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma sacīja veselības ministre Anda Čakša.

ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi FKTK pilnvarnieki, tā Putniņš

Likvidējamajā ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pilnvarnieki, norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Papildinātais likuma grozījumu projekts depozīta sistēmas ieviešanai iesniegts MK

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Ministru kabinetā iesniegusi papildinātu likumprojektu Grozījumi Iepakojuma likumā un likumprojektu Grozījumi Dabas aizsardzības likumā, lai tos izvērtē Valsts kanceleja.

Biržu indeksi pieaug, naftas cenas krītas Ņujorkā un kāpj Londonā

Akciju cenas pasaules biržās ceturtdien, 12.jūlijā, pieauga, investoriem gaidot labu firmu peļņas rādītāju publicēšanas sezonu, lai gan 11.jūlijā tās bija kritušās pēc bažām par tirdzniecības kara pastiprināšanos pēc ASV paziņojuma par plānotu 10% muitas tarifu noteikšanu jaunai Ķīnas preču grupai 200 miljardu ASV dolāru vērtībā un Pekinas solījuma īstenot pretpasākumus.

NMPD veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā

Lai esošo resursu ietvaros efektīvāk nodrošinātu savu pamatfunkciju – neatliekamās palīdzības sniegšanu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā, vienlaikus saglabājot esošo brigāžu skaitu un izvietojumu.

Latvija nevarēs izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no IKP atvēlēšanu aizsardzībai

Latvijas drošības vajadzības ir nepieciešams attīstīt, līdz ar to mēs nevarēsim izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no iekšzemes kopprodukta atvēlēšanu aizsardzībai, šādu viedokli no Briseles pauž aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš piedalījās NATO samitā.