bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. TUA programmā pieprasījumu vairs nav

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXPēdējā pusotra mēneša laikā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē saņemti tikai trīs jauni iesniegumi termiņuzturēšanās (TUA) saņemšanai apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi Latvijā: tā investori reaģējuši uz Imigrācijas likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 1.septembrī.

Šādu informāciju pēc Saeimas Aizsardzības komisijas sēdes plašsaziņas līdzekļiem paziņoja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieks Vilnis Jēkabsons. Komisijas locekļi slēgtā sēdē diskutēja par draudiem, kas saistīti ar TUA izsniegšanu. Politiķu galvenais secinājums: Drošības policijai nepieciešama jauna nodaļa, kas sekos TUA saņēmējiem.

Kā jau tika ziņots, līdz 1.septembrim trešo valstu pilsoņi varēja pretendēt uz uzturēšanās atļaujām Latvijā, pamatojoties uz nekustamā īpašuma iegādi par summu no 142,3 tūkstošiem līdz 70,1 tūkstotim eiro (atkarībā no objekta ģeogrāfiskās atrašanās vietas). Kopš pirmā septembra darījuma minimālā summa ir 250 tūkstoši eiro.

Darījuma minimālās summas sliekšņa paaugstināšana praktiski iznīcinājusi interesi par programmu ārvalstnieku vidū: pirmajā pusgadā tika saņemti 400 pieteikumi, bet septembrī tikai trīs.

Vērts atzīmēt, ka TUA uz investīciju pamata var saņemt pamatojoties uz vēl diviem variantiem:

– iemaksāt ne mazāk kā 280 tūkstošus eiro bankas depozītā vai par tādu pašu summu iegādāties bankas vērtspapīrus, veicot ieguldījumu arī valsts budžetā 25 tūkstošu eiro apmērā;

– investēt Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā ne mazāk kā 35 tūkstošus vai ne mazāk kā 150 tūkstošus eiro – sliekšņi tiek noteikti atkarībā no uzņēmuma, kas saņem investīcijas, lieluma. Turklāt, atšķirībā no varianta ar nekustamā īpašuma iegādi un ieguldījuma bankas depozītā, šajā gadījumā papildus iemaksa budžetā prasīta netiek.

Nekustamais īpašums «vietējiem» kļūst dārgāks

Neremontētu sērijveida dzīvokļu segmentā viena kvadrātmetra cena Rīgā gada laika pieaugusi par 8% un sasniegusi 650 eiro, liecina Ober Haus uzņēmuma dati.

Tirgū nav vērojamas arī aktivitātes izmaiņas. Pēc Zemesgrāmatas datiem šī gada septembrī, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, darījumu skaits Rīgā sarucis apmēram par 10%. Taču kopumā deviņu mēnešu laikā rādītājs pieaudzis par 4,13%

Pircēji interesējas gan par vienistabas dzīvokļiem gan lielākiem – trīs un četru istabu dzīvokļiem. Tomēr lielāks pieprasījums ir pēc nelieliem dzīvokļiem cenu kategorijā līdz 30 tūkstošiem eiro.

Saskaņā ar uzņēmuma Ober Haus speciālistu novērojumiem, cenu amplitūda dažādos Rīgas mikrorajonos aizvien ļoti svārstās – no 450 līdz 1 000 eiro par kvadrātmetru.

Ievērojama klientu daļa ir nolēmusi nogaidīt, vērojot tirgus izmaiņas, ko radīs grozījumi Imigrācijas likumā un Maksātnespējas likumā, kas paredz paaugstināt ieguldījumu nekustamajā īpašumā TUA saņemšanai līdz 250 tūkstošiem eiro un «nolikto atslēgu» principa ieviešanu.

Eksperti norāda, ka nerezidentu interese par nekustamo īpašumu septembrī ir ievērojami mazinājusies, taču nav izzudusi: pamatā nerezidentus interesē īpašumi pilsētas centrā – klusajā centrā un tā tuvumā, cenu kategorijā no 250 tūkstošiem līdz 300 tūkstošiem eiro.

Attiecībā uz jaunajiem projektiem vērojams intereses pieaugums no vietējo pircēju puses, un intereses mazināšanās no nerezidentu puses. Rīgas mikrorajonos cena par dzīvokļa kvadrātmetru svārstās 1 200-1 850 eiro robežās, bet pilsētas centrā no 1 900 līdz 3 900 eiro, sasniedzot pat 4 900 eiro par kvadrātmetru. Tajā pašā laikā cena par kvadrātmetru ekskluzīvos īpašumos ar pilno apdari sasniedz no 4 000-6 000 eiro par kvadrātmetru.

Kurš ir valsts vērtīgākais uzņēmums?

AS Prudentia (finanšu konsultācijas) sadarbībā ar NASDAQ OMX Riga jau devīto reizi sagatavojuši un publicējusi ikgadējo Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Sešus gadus pēc kārtas līdera vietu nemainīgi ieņem AS Latvenergo. Pie tam, uzņēmuma vērtība gada laikā pieaugusi par 15% – no 1,127 miljardiem eiro 1,3 miljardiem eiro. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs reitinga paziņošanas ceremonijā pateicās par uzņēmuma izrādīto atbalstu, bez kā attīstība nav iespējama. Žīgurs informēja, ka pirmajā pusgadā uzņēmums trešdaļu no ražotās enerģijas eksportējis.

Līderu topā pirmās desmit vietas ieņem zviedru banka AS Swedbank (2.vieta), valsts AS Latvijas Valsts meži (3.vieta), АS Ventspils nafta (4.vieta), VAS Latvijas Dzelzceļš (5.vieta), SIA Lattelecom (6.vieta), AS Latvijas gāze (7.vieta) АО SEB banka (8.vieta), SIA Kronospan Riga (9.vieta) un SIA Latvijas Mobilais Telefons (10.vieta).

Vērts atzīmēt, ka pirmajā desmitniekā pirmo reizi iekļauts kokapstrādes uzņēmums Kronospan Riga.

Gada griezumā top 100 uzņēmumu kopējā vērtība pieaugusi par 16% – no 12,24 miljardiem līdz 14,22 miljardiem eiro.

Svinīgajā pasākumā tika pasniegta arī NASDAQ OMX Riga īpašā balva: laureātu AS Valmieras stikla šķiedra apbalvoja par vislielāko akciju vērtību pieaugumu – pēdējā gada laikā uzņēmuma akciju cena palielinājusies par 96%.

Prudentia īpašo balvu – Par spēju veiksmīgi realizēt ambiciozu stratēģiju lauksaimniecībā starptautiskā līmenī, saņēma uzņēmums Agrolats Holding.

Reitinga sastādīšanā tika izmantoti dati no gada pārskatiem par iepriekšējo periodu. Šogad tika izanalizēti 400 uzņēmumu gada pārskati, no kuriem tika izvēlēti simts vērtīgākie uzņēmumi. Analīzes gaitā tika izvērtēta uzņēmuma darbība, rādītājs EBIDTA, kā arī situācija Eiropas biržās.

Vēl ir ko «atbraucējiem» pārdot

Aptuveni 8% no Latvijas lauksaimniecībā izmantojamās zemes pieder uzņēmumiem ar ārvalstu kapitāla dalību, liecina Valsts zemes dienesta informācija.

Pēc iestādes rīcībā esošās informācijas, aptuveni 2% no kopējās lauksaimniecības zemju platības, pieder zemnieku saimniecībām, 14% – uzņēmumiem(tostarp 8% uzņēmumu ar ārvalstu kapitālu), bet pārējie 84% – fiziskām personām, valstij un pašvaldībām.

Pagājušā gadā Latvijā tika uzskaitīti aptuveni 60 tūkstoši lielu lauku saimniecību, kuru īpašumā ir vairāk nekā 2 000 hektāri zemes. Mazliet vairāk kā puse no šīm saimniecībām pieder vietējiem, bet pārējie – īpašniekiem no ārvalstīm, lielākoties zviedriem un dāņiem.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā pavisam ir 1,87 miljoni hektāru lauksaimniecībā izmantojamas zemes.

Ref:103.000.103.6136


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Šoferu trūkuma dēļ var nākties samazināt starptautisko autopārvadājumu apjomus

Latvijas autopārvadājumu kompānijās sāk trūkt šoferu un, ja netiks mainīti Eiropas Savienībā neietilpstošu valstu pilsoņu nodarbinātības nosacījumi, var nākties samazināt autopārvadājumu apmērus, stāsta autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš.

Krievijā protestē pret pensijas vecuma celšanu

Pie Krievijas parlamenta ap 200 cilvēku ceturtdien pulcējušies saistībā balsojumu ar sabiedrībā priekšlikumiem paaugstināt pensionēšanās vecumu sievietēm par astoņiem gadiem un vīriešiem – par pieciem gadiem.

VVD daļēji aptur SIA Vangažu Nafta darbību

Valsts vides dienests šā gada 18.jūlijā pieņēma lēmumu par daļēju SIA Vangažu Nafta darbības apturēšanu.

Pērn bija par 1 140 dzimušajiem mazāk nekā 2016.gadā

Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā atkal samazinās – 2017.gadā piedzima par 1 140 bērniem mazāk nekā 2016.gadā. Arī 2018.gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits (9 664 bērni) ir par 664 mazuļiem mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Latvijas Bankas padome paplašina Kredītu reģistra funkcionālās iespējas

Latvijas Bankas padome grozījusi 2018.gada 18.janvāra noteikumus Kredītu reģistra noteikumi. Ar šiem grozījumiem tiek paplašinātas Latvijas Bankas uzturētā Kredītu reģistra funkcionālās iespējas, informē Latvijas Bankas Preses dienests.

Igaunijā pēc futbola Pasaules Kausa vairāk nelegālo robežpārkāpumu

Futbola līdzjutēji, kuri Krievijā saņēmuši īstermiņa uzturēšanas atļaujas, lai apmeklētu Pasaules Kausa izcīņu futbolā, pastiprināti mēģina slepus šķērsot Igaunijas robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā, novērojuši igauņu robežsargi.

KP: Auto tehniskās apskates funkcijas jāuztic arī autoservisiem, nevis tikai CSDD

Valsts nepamatoti liedz privātajiem uzņēmumiem iesaistīties transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgū, uzraudzībā par transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates jomu secina Konkurences padome.

Straume apgalvo, ka KNAB nekas neesot darīts nelikumīgi

Inventarizējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja savulaik veiktās operatīvās darbības, iestādes vadītājam Jēkabam Straumem radusies neizpratne par to, kāpēc, iegūstot pierādījumus vai indikācijas par tālākām nepieciešamām darbībām, pagātnē no biroja darbinieku puses bieži vien nav sekojusi atbilstoša reakcija.

Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi pārkāpumu intensitāte uz valsts robežas

Valsts robežsardzes konstatēto nelikumīgas robežšķērsošanas gadījumu skaits aizvien pieaug – pēdējo nedēļu laikā ir aizturētas vairākas Vjetnamas pilsoņu grupas, kā arī šogad otra skaitliski lielākā Irākas pilsoņu grupa.

Igaunijā trīspadsmitgadniece letāli pārdozējusi fentanilu

Igaunijā no sintētisko zāļu fentanila pārdozēšanas mirusi kāda 13 gadus veca meitene. Prokurori par viņas nonāvēšanu aiz nolaidības apsūdzējuši 15 gadus vecu zēnu.

Izplatītākie pārkāpumi autobusos joprojām saistīti ar biļešu tirdzniecību

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos veikti gandrīz 700 pārbaužu, un pārkāpumi konstatēti aptuveni 10% gadījumu. Joprojām izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar biļešu tirdzniecību.

EK piespriež Google 4 miljardu eiro sodu par Android pārkāpumiem

Eiropas Komisija ir piespriedusi Google 4,34 miljardus eiro lielu naudassodu par nelikumīgu dominējoša tirgus stāvokļa izmantošanu. Eiropas Savienības izpildvara arī solījusi turpināt izmeklēšanas par amerikāņu datortehonolģiju milža citiem iespējamiem pārkāpumiem bloka teritorijā.

Latvijas iedzīvotāji gatavi strādāt vakaros un brīvdienās, kā arī par zemu atalgojumu

Trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju darba portāla CVMarket.lv veiktajā aptaujā atzinuši, ka karjeras dēļ gatavi upurēt savu brīvo laiku.

Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli

Banka Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Jaunākie komentāri