bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 15.12.2018 | Vārda dienas: Jana, Johanna, Hanna
LatviaLatvija

Ekonomisti: 2012. gads tirdzniecībā būs sliktāks par aizejošo

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS

Nākamais gads tirdzniecībā nebūs tik veiksmīgs kā 2011.gads, gada sākumā pamazām sarūkot mazumtirdzniecības tempu pieaugumam. Bez tam 2012. gada otrajā pusē iespējams tirdzniecības apjomu kritums, prognozē ekonomisti.

Latvijas Bankas ekonomiste Agese Bičevska:

Pēc oktobrī novērotā krituma varēja gaidīt, ka tas ir straujā kāpuma pavērsiena punkts, globālajām norisēm un notikumiem Latvijas finanšu sektorā mudinot mājsaimniecības kļūt piesardzīgākas. Kā redzams, izaugsme tomēr ir atkal atjaunojusies.

AS Latvijas Krājbanka darbības apturēšana un ažiotāža par AS Swedbank problēmām provocēja skaidras naudas izņemšanu. Skaidras naudas izņemšana varēja veicināt iedzīvotāju tēriņu palielināšanu, īpaši par precēm, kas var tikt uzglabātas ilgāku laiku. Novembrī trīs dienu laikā katrs AS Krājbanka klients varēja izņemt 50 latus dienā. Garantēto summu izmaksas tika uzsāktas 29. novembrī, tātad – vēl divas dienas novembrī, kad tika izmaksātas prāvākas summas. Papildus jāņem vērā, ka šie notikumi varēja provocēt nedrošību par banku sistēmu kopumā, kā rezultātā savus uzkrājumus varēja mazināt un aktīvāk tērēt arī citu banku klienti. Lai gan šis efekts varētu būt nozīmīgāks decembrī, kad tika izņemtas krietni lielākas summas, tomēr arī ietekme uz novembra tirdzniecības datiem nav izslēgta un straujāks mēbeļu, sadzīves tehnikas un būvmateriālu pieprasījuma kāpums to varētu apliecināt.

Straujākai izaugsmei 2012. gads nerādās īpaši labs. Kā pelēkais zirdziņš gan paliek pelēkā jeb ēnu ekonomika, kas iedzīvotāju uzvedībā un attiecīgi statistiskajos datos var arī kādu pārsteigumu parādīt.

Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks:

Decembrī mazumtirdzniecība visticamāk vēl būs samērā spēcīga (papildus stimuls īstermiņa tēriņiem varētu būt bijuši nesenie notikumi banku sektorā), bet nākošā gada sākumā izaugsme jau kļūs lēnāka. Ja Eiropas lielākās ekonomikas ieslīdēs atkārtotā recesijā, cietīs eksportētāji un līdz ar to arī mājsaimniecību optimisms un mazumtirdzniecības apgrozījums. Ja situācija Vācijā un citas kaimiņvalstīs nebūs tik negatīva, mazumtirdzniecības apgrozījums turpinās lēni pieaugt. Lai situācija Latvijas ekonomikā kļūtu robustāka, mājsaimniecībām nepieciešams lielāku daļu nekā līdz šim novirzīt uzkrājumiem, kas ļautu vieglāk pārlaist negatīvus ārējus šokus.

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Ir atkārtoti apstiprinājies, ka Latvijas ekonomika turpina būt salīdzinoši ļoti noturīga pret situācijas pasliktināšanos pasaulē.

Runājot par iespējamiem mazumtirdzniecības rezultātiem decembrī, ir jāatzīmē, ka 2011.gadā Latvijas nominālais kopprodukts (summējoties reālajam pieauguma un cenu kāpumam) būs pieaudzis apmēram par desmito daļu, pretstatā 2,5% kritumam 2010.gadā. Tas nozīmē, ka vidusmēra uzņēmuma apgrozījuma dinamika krasi atšķiras no pērnā gada, attiecīgi vidējais prēmiju apmērs noteikti ir pieaudzis un šī nauda jau tiek tērēta. Arī nelielie šī gada rudens apkures rēķini var palīdzēt. Līdz ar to sagaidāms, ka mazumtirdzniecības apgrozījums turpinājis augt arī decembrī.

Sagaidāms, ka 2012.gadā vidējais mazumtirdzniecības pieaugums, līdzīgi kā šogad, būs tuvs ekonomikas kopējam izaugsmes tempam un būs apmēram 3%.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis:

Iedzīvotāju lielāki tēriņi saistāmi gan ar situācijas uzlabošanos darba tirgū un bezdarba samazināšanos, gan ar peļņā aizbraukušo Latvijas iedzīvotāju uz mājām sūtītās naudas tērēšanu, gan arī ar necerēto mājokļa izdevumu samazinājumu silto laika apstākļu dēļ, kas ļauj ietaupīt uz maksājumiem par apkuri. Saskaņā ar Rīgas Siltums informāciju oktobrī iedzīvotāju maksājumi par apkuri bija ievērojami mazāki (par 17%) nekā pērnā gada oktobrī, novembrī par 6,3% mazāki nekā 2010.gada novembrī, turklāt arī decembrī izdevumi par siltumu būs mazāki nekā pērnā gada atbilstošajā laika periodā. Mazāki mājokļa izdevumi neapšaubāmi pozitīvi ietekmē mazumtirdzniecību, jo liela daļa iedzīvotāju novirza šo naudu ikdienas vai ilglietošanas preču iegādei. Pozitīvu pienesumu mazumtirdzniecības apjomiem devuši tūristi, kuru skaits un tērētās naudas apjoms šogad ir palielinājies.

Arī decembris tirgotājiem būs pietiekami labs mēnesis un pārdoto preču daudzums būs krietni lielāks nekā 2011.gada decembrī. Papildus impulsu naudas tērēšanai devis Krājbankas krahs un uzticības samazināšanās banku sektoram, kā arī plānotā mantiskā stāvokļa deklarēšana, kas varēja būt kā pamudinājuma signāls iedzīvotājiem ar brīviem naudas līdzekļiem veikt lielākus ilgtermiņa pirkumus vēl līdz šā gada beigām.

Nākamais gads tirdzniecībā būs ne tik veiksmīgs kā 2011.gads, gada sākumā pakāpeniski mazināsies mazumtirdzniecības tempu pieaugums, turklāt gada otrajā pusē iespējams arī tirdzniecības apjomu kritums.

Jau vēstīts, ka šī gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums palielinājies par 1,9%.

Ref: 102.000.102.619


Pievienot komentāru

Rimšēviča lietā viens no iesaistītajiem sācis liecināt

Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča kukuļošanas krimināllietā viens no apsūdzētajiem pēc apsūdzības izsniegšanas ir mainījis taktiku un sācis liecināt, informē Ģenerālprokuratūra. Lietā apsūdzēts Rimšēvičs un uzņēmējs Māris Martinsons, taču prokuratūra neatklāj, kurš apsūdzētais liecina.

Vāc parakstus Ušakova atbrīvošanai no amata; mērs sasauc ārkārtas sēdi

Rīgas domes Nacionālās apvienības frakcija piektdien, 14.decembrī, vērsusies pie opozīcijas kolēģiem ar aicinājumu parakstīt pieprasījumu sasaukt domes ārkārtas sēdi, lai lemtu par priekšsēdētāja Nila Ušakova atbrīvošanu no ieņemamā amata.

Nākamgad mainīsies minimālā braukšanas maksa atsevišķos reģionālās vietējās nozīmes maršrutu autobusos

Saskaņā ar šī gada 1.jūnijā Sabiedriskā transporta padomes pieņemto lēmumu no nākamā gada 1.janvāra tiek mainīta minimālā braukšanas maksa atsevišķos reģionālajos vietējās nozīmes autobusos Pierīgas un Rīgas teritorijā, kā arī republikas nozīmes pilsētās un reģionālās attīstības centros.

KNAB lūgs apcietināt arī bijušo Rīgas satiksmes vadītāju Bemhenu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki piektdien, 14.decembrī, aizturējuši arī nu jau bijušo pašvaldības SIA Rīgas satiksme valdes priekšsēdētāju Leonu Bemhenu. KNAB sankciju par apcietinājuma piemērošanu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa skatīs piektdienas, 14.decembra, pēcpusdienā.

ES britiem piedāvā precizēt, bet ne pārskatīt Brexit vienošanos

Eiropas Savienības galotņu sanāksmē dalībvalstis nav piedāvājušas Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai nekādas būtiskas atkāpes no britu izstāšanās nolīguma projekta, kura ratifikācijai, iespējams, trūkst izšķirošā atbalsta britu parlamentā.

Eksperti: Fiskālā konsolidācija nākamgad ir neizbēgama

Jaunajai valdībai tās tuvākajos darbības mēnešos un arī veidojot 2019.gada valsts budžetu būs jāveic fiskālā konsolidācija jeb valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu līdzsvarošana. Šādu viedokli Fiskālās disciplīnas padome nosūtījusi Saeimai un Ministru kabinetam saistībā ar Saeimas pieņemtajiem grozījumiem Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

JV vēlas vienlīdzīgi sadalīt atbildības jomas valdībā

Jaunā Vienotība piedāvā potenciālajiem partneriem sadalīt atbildības jomas valdībā pēc paritātes principa, proti, katrs pārraudzītu vienādu jomu skaitu, neskatoties uz partijas pārstāvniecības apmēru Saeimā.

Ventspils opozīcija: Latvijas Satversme stāv pāri jebkādiem domes uzskatiem par to, kā jāpārvalda pilsēta

«Lai mēs pilnvērtīgi varētu strādāt, ir jāsaņem informācija un jābūt informētiem. Ja domes darbs tiktu organizēts domes sēdēs un komitejās, tad mums šāda iespēja būtu. Taču, tā kā domes darbs tiek «padzīts apakšā» zem citām institūcijām, šajā gadījumā komisijām, un mums [vairākumam opozīcijas deputātu] tur liegts piedalīties un saņemt dokumentus, tas nozīmē, ka tiek ierobežotas ne tikai mūsu kā deputātu tiesības, bet arī mūsu vēlētāju tiesības. Un tas, manuprāt, ir pats svarīgākais, kas ir pārkāpts,» tā decembra sākumā Administratīvajā tiesā Liepājā Ventspils pilsētas domes pretošanos ieviest proporcionalitātes principu komisijās un citās pakārtotās struktūrās raksturo Ventspils domes opozīcijas deputāts Aivis Landmanis.

Madara Cosmetics stratēģiskais investors iegādājas papildus 17% uzņēmuma akciju

Somijas uzņēmums Oy Transmeri Group Ab par 5,3 miljoniem eiro iegādājies 17% Latvijas kosmētikas ražotāja Madara Cosmetics akciju no Aigara Kesenfelda ģimenes uzņēmuma, nostiprinot pozīcijas kā lielākais ārzemju akcionārs uzņēmumā ar 23% akciju.

Igaunijā ceļ minimālo algu

Igaunijā nolemts minimālo mēnešalgu paaugstināt no 500 uz 540 eiro. Minimālais mēnešalgas jaunais apmērs stāsies spēkā no 2019.gada 1.janvāra, un tas nozīmē arī minimālās stundas likmes celšanu no 2,97 līdz 3,21 eiro pirms nodokļu nomaksas.

ASV prezidents distancējas no personiskā advokāta noziegumiem

Reaģējot uz amerikāņu advokāta Maikla Koena notiesāšanu par priekšvēlēšanu kampaņas noteikumu pārkāpšanu, viņa bijušais klients, šobrīd Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps ir noliedzis, ka būtu saistīts ar advokāta pārkāpumiem.

Šogad ar eParakstu parakstīti vairāk nekā 5,7 miljoni dokumentu

Šogad eParaksts dokumentu parakstīšanai Latvijā lietots vairāk nekā pusmiljonu reižu mēnesī un gada vienpadsmit mēnešos ar eParakstu parakstīti jau 5.7 miljoni dokumentu. eParakstu viedtālrunī sākuši lietot jau vairāk nekā 25 000 cilvēku.

Bīstamajās vietās uzstādītie fotoradari teju par pusi samazinājuši autoavāriju skaitu

Iepriekš bīstamajās vietās, kur uzstādīti stacionārie fotoradari, negadījumu kopskaits ir samazinājies par 47%, bet par 45% – smago ceļu satiksmes negadījumu skaits, liecina statistika.

Strasbūras terorists atrasts un nonāvēts apšaudē ar policiju

Francijas policija ir atradusi un apšaudē neitralizējusi vīrieti, kurš turēts aizdomās par terorakta sarīkošanu Ziemassvētku tirdziņā Strasbūras pilsētā, kur nogalināti divi un ievainoti 12 cilvēki.

JV sāk konsultācijas ar partijām par valdības veidošanu Kariņa vadībā

Jaunā Vienotība, veidojot valdību uzstās uz finanšu ministra amatu, jo tā ir gandrīz svēta lieta, ka Finanšu ministrijas vadība jāuzņemas premjera pārstāvētajai partijai, norāda JV pārstāvis, Saeimas deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

Problēma ar darbaspēku Baltijas valstīs varētu būt sasniegusi augstāko punktu

Problēma ar darbaspēka pieejamību Baltijā pašlaik varētu būt sasniegusi augstāko punktu, taču jau pēc gada situācija varētu mainīties darba devēju labā, prognozē Lietuvas personālatlases kompānijas Alisa Management Laboratory valdes priekšsēdētāja Alisa Miniotaite.

Autovadītāju ievērībai: Autoceļi apledo valsts centrālajā daļā un Zemgalē

Valsts centrālajā daļā un Zemgalē piektdien, 14.decembrī, vietām veidojas apledojums, apgrūtinot braukšanas apstākļus. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

KNAB izmeklē kukuļošanu trīs Rīgas satiksmes iepirkumos

Kriminālprocess, ko uzsācis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, ir saistīts ar trim pašvaldības uzņēmuma SIA Rīgas satiksme veiktajiem iepirkumiem. Tajā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Atkāpusies Rīgas satiksmes valde; pagaidu valdi vadīs Anrijs Matīss

Visi pieci pašvaldības SIA Rīgas satiksme valdes locekļi Leons Bemhens, Emīls Jakrins, Larisa Loskutova, Andrejs Požarnovs un Inese Švekle galvaspilsētas mēram Nilam Ušakovam iesnieguši atlūgumus, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Nākamā nedēļa sāksies ar snigšanu

Nedēļas nogale gaidāma bez būtiskām laika apstākļu izmaiņām, bet nākamā nedēļa sāksies ar snigšanu, un gaisa temperatūra pakāpeniski pazemināsies.

Rīgas satiksmes iepirkumu lietā apcietina piecas no sešām aizturētajām personām

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētajā lietā par pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumiem tiesa drošības līdzekli apcietinājumu piemērojusi piecām no sešām aizturētajām personām, apliecinājis KNAB.

ANO klimata konferencē Guterešs aicina valstis uzupurēties

Polijā notiekošajā ANO klimata pārmaiņu konferencē organizācijas ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs aicinājis pasaules valstis iet uz kompromisiem sīvajās savstarpējās sarunās par rīcību, kādu valstīm jāapņemas īstenot, lai cilvēce nepieļautu katastrofālas klimata pārmaiņas jau tuvā nākotnē.

Latvijā vāc parakstus par PVN samazināšanu medikamentiem

Sabiedrības iniciatīvu platformā ManaBalss.lv ir sākta parakstu vākšana ierosinājumam samazināt pievienotās vērtības nodokli medikamentiem 5% apmērā. Minēto priekšlikumu paredzēts iesniegt Saeimā.

Saeima aicina Krieviju pārtraukt provokatīvās darbības pret Ukrainu

Saeima ceturtdien, 13.decembrī, pieņēmusi paziņojumu par atbalsta paušanu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai saistībā ar Krievijas Federācijas agresiju Azovas jūrā un Kerčas šaurumā.

Apcietināts KNAB aizturētais GKR biedrs, Saskaņas sponsors Krjačeks

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 13.decembrī, piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu arī uzņēmējam Aleksandram Krjačekam, kuru šonedēļ aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs lietā par pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumiem, apstiprināja advokāts Valdis Ulmanis.