bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 17.10.2018 | Vārda dienas: Karīna, Gaits
LatviaLatvija

Ekonomisti: 2012. gads tirdzniecībā būs sliktāks par aizejošo

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS

Nākamais gads tirdzniecībā nebūs tik veiksmīgs kā 2011.gads, gada sākumā pamazām sarūkot mazumtirdzniecības tempu pieaugumam. Bez tam 2012. gada otrajā pusē iespējams tirdzniecības apjomu kritums, prognozē ekonomisti.

Latvijas Bankas ekonomiste Agese Bičevska:

Pēc oktobrī novērotā krituma varēja gaidīt, ka tas ir straujā kāpuma pavērsiena punkts, globālajām norisēm un notikumiem Latvijas finanšu sektorā mudinot mājsaimniecības kļūt piesardzīgākas. Kā redzams, izaugsme tomēr ir atkal atjaunojusies.

AS Latvijas Krājbanka darbības apturēšana un ažiotāža par AS Swedbank problēmām provocēja skaidras naudas izņemšanu. Skaidras naudas izņemšana varēja veicināt iedzīvotāju tēriņu palielināšanu, īpaši par precēm, kas var tikt uzglabātas ilgāku laiku. Novembrī trīs dienu laikā katrs AS Krājbanka klients varēja izņemt 50 latus dienā. Garantēto summu izmaksas tika uzsāktas 29. novembrī, tātad – vēl divas dienas novembrī, kad tika izmaksātas prāvākas summas. Papildus jāņem vērā, ka šie notikumi varēja provocēt nedrošību par banku sistēmu kopumā, kā rezultātā savus uzkrājumus varēja mazināt un aktīvāk tērēt arī citu banku klienti. Lai gan šis efekts varētu būt nozīmīgāks decembrī, kad tika izņemtas krietni lielākas summas, tomēr arī ietekme uz novembra tirdzniecības datiem nav izslēgta un straujāks mēbeļu, sadzīves tehnikas un būvmateriālu pieprasījuma kāpums to varētu apliecināt.

Straujākai izaugsmei 2012. gads nerādās īpaši labs. Kā pelēkais zirdziņš gan paliek pelēkā jeb ēnu ekonomika, kas iedzīvotāju uzvedībā un attiecīgi statistiskajos datos var arī kādu pārsteigumu parādīt.

Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks:

Decembrī mazumtirdzniecība visticamāk vēl būs samērā spēcīga (papildus stimuls īstermiņa tēriņiem varētu būt bijuši nesenie notikumi banku sektorā), bet nākošā gada sākumā izaugsme jau kļūs lēnāka. Ja Eiropas lielākās ekonomikas ieslīdēs atkārtotā recesijā, cietīs eksportētāji un līdz ar to arī mājsaimniecību optimisms un mazumtirdzniecības apgrozījums. Ja situācija Vācijā un citas kaimiņvalstīs nebūs tik negatīva, mazumtirdzniecības apgrozījums turpinās lēni pieaugt. Lai situācija Latvijas ekonomikā kļūtu robustāka, mājsaimniecībām nepieciešams lielāku daļu nekā līdz šim novirzīt uzkrājumiem, kas ļautu vieglāk pārlaist negatīvus ārējus šokus.

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Ir atkārtoti apstiprinājies, ka Latvijas ekonomika turpina būt salīdzinoši ļoti noturīga pret situācijas pasliktināšanos pasaulē.

Runājot par iespējamiem mazumtirdzniecības rezultātiem decembrī, ir jāatzīmē, ka 2011.gadā Latvijas nominālais kopprodukts (summējoties reālajam pieauguma un cenu kāpumam) būs pieaudzis apmēram par desmito daļu, pretstatā 2,5% kritumam 2010.gadā. Tas nozīmē, ka vidusmēra uzņēmuma apgrozījuma dinamika krasi atšķiras no pērnā gada, attiecīgi vidējais prēmiju apmērs noteikti ir pieaudzis un šī nauda jau tiek tērēta. Arī nelielie šī gada rudens apkures rēķini var palīdzēt. Līdz ar to sagaidāms, ka mazumtirdzniecības apgrozījums turpinājis augt arī decembrī.

Sagaidāms, ka 2012.gadā vidējais mazumtirdzniecības pieaugums, līdzīgi kā šogad, būs tuvs ekonomikas kopējam izaugsmes tempam un būs apmēram 3%.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis:

Iedzīvotāju lielāki tēriņi saistāmi gan ar situācijas uzlabošanos darba tirgū un bezdarba samazināšanos, gan ar peļņā aizbraukušo Latvijas iedzīvotāju uz mājām sūtītās naudas tērēšanu, gan arī ar necerēto mājokļa izdevumu samazinājumu silto laika apstākļu dēļ, kas ļauj ietaupīt uz maksājumiem par apkuri. Saskaņā ar Rīgas Siltums informāciju oktobrī iedzīvotāju maksājumi par apkuri bija ievērojami mazāki (par 17%) nekā pērnā gada oktobrī, novembrī par 6,3% mazāki nekā 2010.gada novembrī, turklāt arī decembrī izdevumi par siltumu būs mazāki nekā pērnā gada atbilstošajā laika periodā. Mazāki mājokļa izdevumi neapšaubāmi pozitīvi ietekmē mazumtirdzniecību, jo liela daļa iedzīvotāju novirza šo naudu ikdienas vai ilglietošanas preču iegādei. Pozitīvu pienesumu mazumtirdzniecības apjomiem devuši tūristi, kuru skaits un tērētās naudas apjoms šogad ir palielinājies.

Arī decembris tirgotājiem būs pietiekami labs mēnesis un pārdoto preču daudzums būs krietni lielāks nekā 2011.gada decembrī. Papildus impulsu naudas tērēšanai devis Krājbankas krahs un uzticības samazināšanās banku sektoram, kā arī plānotā mantiskā stāvokļa deklarēšana, kas varēja būt kā pamudinājuma signāls iedzīvotājiem ar brīviem naudas līdzekļiem veikt lielākus ilgtermiņa pirkumus vēl līdz šā gada beigām.

Nākamais gads tirdzniecībā būs ne tik veiksmīgs kā 2011.gads, gada sākumā pakāpeniski mazināsies mazumtirdzniecības tempu pieaugums, turklāt gada otrajā pusē iespējams arī tirdzniecības apjomu kritums.

Jau vēstīts, ka šī gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums palielinājies par 1,9%.

Ref: 102.000.102.619


Pievienot komentāru

Sprādziens Krimas koledžā; viens no vainīgajiem – skolas audzēknis

Krievijas anektētās Krimas pussalas Kerčas pilsētā politehniskajā koledžā noticis bumbas sprādziens, kurā bojā gājuši astoņpadsmit cilvēku, bet aptuveni 50 ievainoti.

NATO investēs datorsistēmu aizsardzībā, veidojot kiberoperāciju centru

Militārā alianse NATO iecerējusi līdz 2023.gadam izveidot štābu kiberaizsardzībai, lai varētu atvairīt un vajadzības gadījumā arī veikt kiberuzbrukumus.

Brexit efekts: Pieaug eiropiešu, tai skaitā latviešu atbalsts Eiropas Savienībai

Savas valsts dalību Eiropas Savienībā kā «labu lietu» vērtē arvien vairāk ES iedzīvotāju – 62%, kas ir augstākais rādītājs pēdējo 25 gadu laikā. Latvijā tā uzskata 56% iedzīvotāju, liecina jaunākie Eiropas Parlamenta Eirobarometra dati. 

Attīstībai/Par! un Jaunā Vienotība iezīmē «jaunu fāzi» valdības veidošanas sarunās, stāsta partijas

Attīstībai/Par! un Jaunās Vienotības otrā klātienes tikšanās iezīmē «jaunu fāzi» valdības veidošanas sarunās, žurnālistiem paziņoja abu politisko spēku līderi. Abu politisko spēku daudzi ieskicētie darbi ir ļoti līdzīgi, pauda Daniels Pavļuts.

Vēl neatbalsta likumprojektu par iespēju vienoties par mazāku virsstundu samaksu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vēl trešajā lasījumā neatbalstīja grozījumus Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu.

Ar likuma grozījumiem plāno stiprināt tiesu varas neatkarību

Saeimas Juridiskā komisija galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz mazināt izpildvaras ietekmi uz tiesnešu karjeras jautājumiem un stiprināt Tieslietu padomes lomu.

Plāno noteikt gadījumus, kad pārtiku varēs izplatīt arī pēc derīguma termiņa beigām

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti trešdien, 17.oktobrī, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā. Tie Ministru kabinetam paredz uzdevumu noteikt, kādos gadījumos pārtiku varēs izplatīt arī pēc derīguma termiņa beigām.

Cimdars: Nepalielinot iecirkņu vēlēšanu komisiju atalgojumu, pastāv risks nenokomplektēt iecirkņu komisijas

Nepalielinot iecirkņu vēlēšanu komisiju darbinieku atalgojumu, pastāv risks nākotnē nenokomplektēt iecirkņu vēlēšanu komisijas, Saeimas Mandātu, iesniegumu un ētikas komisijas sēdē norāda Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Iepriekšēju balsošanu EP vēlēšanās plānots nodrošināt jebkurā vēlēšanu iecirknī

Galīgajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, kas paredz iepriekšēju balsošanu vēlēšanās klātienē nodrošināt jebkurā vēlēšanu iecirknī. Iniciatīvu izmaiņām paudusi CVK, lai, pilnveidojot vēlēšanu procesu, vēlētājiem nodrošinātu plašākas iespējas piedalīties vēlēšanās.

Pavļuts: AP ļoti gribētu strādāt valdībā ar JKP

Attīstībai/Par! ļoti gribētu strādāt ar Jauno konservatīvo partiju valdībā, ja būs tāda iespēja, žurnālistiem apgalvoja AP līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Nostiprinās tiesības izmantot sociālos tīklus bezvēsts pazudušo personu meklēšanā

Ministru kabinets atbalstīja likumprojektu Grozījumi likumā Par policiju, kas likumā nostiprinās policijas darbinieku tiesības izmantot plašsaziņas līdzekļus un sociālos tīklus, lai noskaidrotu tāda cilvēka personību, kurš nespēj sniegt ziņas par sevi.

Mūžībā devies Valters Frīdenbergs

Pēc cīņas ar smagu slimību 17.oktobrī 30 gadu vecumā mūžībā devies mūziķis un raidījumu vadītājs Valters Frīdenbergs, paziņojusi Latvijas Televīzija.

Latvijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos deviņos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Rīgā vairākās vietās ierobežos satiksmi

Saistībā ar ūdensvada un kanalizācijas tīklu izbūvi no 24.oktobra līdz 26.novembrim tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Daugavgrīvas ielā, posmā no Pulka ielas līdz Mazai Ūdens ielai, informē Rīgas domes pārstāve Aira Šmelde.

Globālās Konkurētspējas indeksā Baltijas valstīm kritums

Globālās Konkurētspējas indeksā 2018, ko sagatavojuši Pasaules Ekonomikas foruma pētnieki, Lietuva un Igaunija salīdzinājumā ar pagājušā gada vērtējumu ir noslīdējušas lejup par divām vietām. Visas trīs Baltijas valstis joprojām ir starp 45 konkurētspējīgākajām valstīm pasaulē.

Baltijas 50 lielāko uzņēmumu topā iekļuvušas septiņas kompānijas no Latvijas

Starp Baltijas 50 lielākajiem uzņēmumiem 2017.gadā bija septiņas kompānijas no Latvijas, kas ir par trim mazāk nekā gadu iepriekš, BNN informē starptautiskās kredītrisku apdrošināšanas kompānijas Coface pārstāvji, atsaucoties uz tās veidoto Baltijas valstu 50 lielāko uzņēmumu sarakstu.

Maksātnespējas kontroles dienests šogad izmaksājis 1 040 974 eiro prasību apmierināšanai

Maksātnespējas kontroles dienests šī gada deviņos mēnešos no darbinieku prasījumu garantiju fonda ir izmaksājis naudas līdzekļus 1 040 974 eiro apmērā 62 maksātnespējīgo uzņēmumu 1 046 darbinieku prasījumu apmierināšanai. Vidējā viena darbinieka prasījumu segšanai piešķirtā summa bija 995 eiro, informē dienestā.

Krievijā sāk tiesāt režisoru Serebreņņikovu

Tiesa Maskavā trešdien sākusi izskatīt krimināllietu pret krievu režisoru Kirilu Serebreņņikovu, Viņš vairāk nekā gadu turēts mājas arestā saistībā ar pretrunīgi vērtētu krimināllietu par iespējamu valsts naudas piesavināšanos.

Astoņos mēnešos Latvijā saražots par 1,7% mazāk alkoholisko dzērienu

Šī gada astoņos mēnešos Latvijā saražoti 34,2 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2017.gada astoņiem mēnešiem, šogad saražots par 1,7% mazāk alkoholisko dzērienu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Pāvesta vizītes TV pārraides Lietuvā daudz skatītākas nekā Latvijā un Igaunijā

Pāvesta Franciska vizītes Baltijas valstīs atspoguļojumu televīzijas tiešraidēs kopumā vēroja vairāk nekā 1,65 miljoni skatītāju, bet pārraides Lietuvā bijušas daudz skatītākas nekā Latvijā un Igaunijā, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS televīzijas auditorijas mērījumu dati.

Latvijas iedzīvotāji nevērīgi attiecas pret mantojuma lietu juridisko pusi

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju diezgan vieglprātīgi attiecas pret mantojuma atstāšanas juridisko pusi. Lai gan vairums atzīst, ka mantojuma lietas ir svarīgi sakārtot jau laicīgi, realitātē to izdarījis vien retais, liecina Swedbank Finanšu institūta veiktā aptauja.

Rosina alkoholu veikalos atļaut tirgot līdz septiņiem vakarā un svētdienās nepārdot

Rīgas domes Labklājības departaments un Izglītības kultūras un sporta departaments rosina atļaut alkohola tirdzniecību veikalos no plkst.10 līdz 19. Minētais priekšlikums iesniegts izskatīšanai 18.oktobrī gaidāmajā Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā.

Kanāda gatava marihuānas zelta drudzim

Kanādā trešdien stājas spēkā lēmums legalizēt marihuānu tās lietošanai atpūtas nolūkā. Valstī tiek prognozēta jaunas ražošanas nozares rašanās ar vairākiem tūkstošiem jaunu darbavietu, ieguldījumu pieplūdumu, jaunu avotu nodokļu ieņēmumiem un tūrisma nišu.

Robežsardzē: Ieceļošana Latvijā liegta četriem ārzemniekiem

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē otrdien, 16.oktobrī, konstatēja 34 likumpārkāpējus. Uz ārējām robežām konstatēti 20 robežpārkāpēji, tajā skaitā – aizturēts viens meklēšanā esošs Latvijas pilsonis.

KNAB veikta kārtējā reorganizācija; vairāki pieredzējuši darbinieki devušies pensijā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā veikta kārtējā reorganizācija, kuras rezultātā septiņas amatpersonas nolēmušas darbu birojā pamest, sešām no tām dodoties izdienas pensijā.