bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 19.09.2019 | Vārda dienas: Muntis, Verners
LatviaLatvija

Ekonomisti: ārējā tirdzniecība neizspruks no eirozonas recesijas ietekmes

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWSLai arī Latvijas eksportētāju imunitāte pret iespējamiem satricinājumiem ir būtiski augusi, izvairīties no eirozonas recesijas radītās ietekmes nevarēs, atklāj ekonomisti.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis:

Eksportu līdz šim ir pavadījis labvēlīgs ceļavējš, ko veicināja gan ārējo tirgu izaugsme, gan cenu kāpums. Lai arī ārējās tirdzniecības datos joprojām nav vērojamas negatīvas iezīmes, potenciālā ietekme caur dažādām nozarēm statistikā sāks izpausties pakāpeniski. Latvijas eksportētāju imunitāte pret iespējamiem šokiem ir ievērojami uzlabojusies, tomēr izvairīties no eiro zonas recesijas ietekmes nebūs iespējams.

Ņemot vērā bāzi, procentuālais pieaugums gada laikā būs vērojams vēl arī turpmākajos mēnešos. Diversificējot iespējamos tirgus un turpinot uzlabot konkurētspēju, ir pamats sagaidīt, ka eksporta apjomi turpinās pieaugt arī nākamgad. Tomēr turpmākās attīstības scenāriji, ņemot vērā problēmu mērogu eiro zonā, ir grūti prognozējami. Turklāt risinājumi tiek meklēti un rasti pēdējā brīdī, kas nozīmē, ka pārliecība par ekonomisko procesu attīstību būs visai ierobežota. Ja nenoteiktība ap eiro zonas ekonomiku, neskatoties uz sagaidāmo recesiju, turpinās padziļināties, inficējot arī citus reģionus, eksporta apjomi var piedzīvot arī krasu kritumu.

Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts:

Pērnā gada novembrī preču eksports un imports saruka, kas ir raksturīgi šajā mēnesī. Tomēr eksporta samazinājums bija mazāks nekā parasti. Līdz ar to arī preču tirdzniecības deficīts samazinājās. Arī decembrī preču importa un eksporta dinamika varētu saglabāties tāda kā novembrī, jo patērētāju un ražotāju optimisms saglabājas diezgan stabils.

Latvijas Bankas ekonomiste Daina Pelēce:

Nenoteiktības palielināšanās saistībā ar parādu krīzi eirozonas valstīs negatīvi skārusi Latvijas preču eksportu, un novembris līdz šim dinamiskajā preču eksporta attīstībā jau jūtamāk iezīmēja bremzēšanās pazīmes. Šis fakts nepārsteidz, jo eksporta apjomu samazināšanās, ņemot vērā ārējās tirdzniecības nosacījumu pasliktināšanos un pieprasījuma vājināšanos ārējos tirgos, tika sagaidīta jau iepriekšējos mēnešos. Salīdzinājumā ar oktobri, lai arī nelielu, tomēr samazinājumu piedzīvoja gandrīz visas galvenās eksporta preču grupas: koksne, mehānismi, elektroiekārtas un minerālprodukti. Pieaugums saglabājās metālu, satiksmes līdzekļu un pārtikas produktu eksportā.

Lai arī 2012. gadā straujš eksporta pieaugums pret pašreizējo līmeni nav sagaidāms, Latvijas eksportētāju pūles preču diversifikācijā – eksporta piedāvājuma dažādošanā – un tirgus daļu palielināšanā palīdzēs noturēt šobrīd sasniegto un novērsīs eksporta apjomu krišanu.

Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds:

Atbilstoši prognozētajam, novembrī preču eksporta vērtība mēneša griezumā samazinājās, taču kritums bija mērens, arī eksportam ļoti būtiskajā kokrūpniecības nozarē eksporta apjomi samazinājās tikai nedaudz, bet metālu un to izstrādājumu un pārtikas rūpniecības ražojumu eksports pat pieauga. Vienlaikus straujāk par eksportu samazinājās preču importa vērtība, tādējādi preču tirdzniecības bilance uzlabojās par aptuveni 25 miljoniem latu.

Ziemas mēnešos Latvijas preču eksports acīmredzot turpinās slīdēt lejup no iepriekšējo mēnešu rekordaugstā līmeņa. Arī prognozes par iespējamo eirozonas ekonomikas attīstību joprojām nav iepriecinošas. Vienlaikus tendences ASV un Āzijā ir mēreni pozitīvas, un tas ļauj mazliet optimistiskāk raudzīties uz eirozonas un Baltijas jūras reģiona valstu eksportētāju izredzēm kopumā. Tādējādi Latvijai šogad eksportu varētu izdoties noturēt vismaz augstajā 2011. gada līmenī un arī ekonomika kopumā varētu izvairīties no krituma.

Ref: 102.000.102.700


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns rituāls

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Siguldas pašvaldība vērsusies policijā par infekcijas gadījumiem bērnudārzos

Siguldas novada pašvaldība vērusies Valsts policijā, lai tā izmeklē saistību starp aizvadītajā nedēļā notikušajiem zarnu infekcijas gadījumiem un četros inficētajos atklāto salmonellas baktēriju.

Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas

Rīgas domes koalīcijas partiju – Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! – vidū varētu būt izveidojušās jaunas domstarpības, jo šīs nedēļas laikā kvoruma trūkuma dēļ komitejās nav izdevies pieņemt vairākus būtiskus lēmumus.

Konceptuāli atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts īstenot nepilngadīgo kriminālatbildības reformu.

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

FKTK komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, paudusi FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Pie Rietumāfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim

Rietumāfrikas piekrastē pie Konakri Gvinejā pirmdien, 16.septembrī, pirāti uzbrukuši noenkurotam Latvijas tankkuģim Ance, ziņo aģentūra Maritime and Crimean Shipping News.

Krievijā aiztur šamani, kurš vēlējies «izdzīt Putinu»

Sibīrijas šamanis, kurš devies kājām uz Maskavu ar nosprausto mērķi padzīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir aizturēts, tā pavēstījusi Krievijas policija. Šamanis izgājis no dzimtās pilsētas Jakutskas, lai kājām noietu aptuveni 5'000 kilometrus.

Saeima atbalsta ciešāku divpusējo sadarbību ar ASV tiesībaizsardzības jomā

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Kompensēs zaudējumus par preses izdevumu piegādēm

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Pasta likumā, ar kuriem nodrošinās abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumus 2020.gadā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim.

Lietuvas veselības ministrs noskuj matus, solidarizējoties ar sirgstošo premjeru

Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim ārstējoties no onkoloģiskās slimības limfomas, solidaritāti ar kolēģi vēlējies paust Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga un tādēļ noskuvis matus.

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Rosina samazināt vajadzīgo latviešu valodas prasmes līmeni vilcienu konduktoriem

Satiksmes ministrija rosina samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi pasažieru vilciena konduktoriem, liecina Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Igaunijā pašvaldībām piemaksās tūkstošus par militāro poligonu klātbūtni

300 000 eiro – tādu summu Igaunijas Aizsardzības ministrija apņēmusies ik gadu maksāt deviņām pašvaldībām, kuru teritorijā izvietoti Igaunijas Aizsardzības spēku mācību poligoni.

Puntulis paredz, ka nacionālā koncertzāle būs gatava pēc septiņiem gadiem

Nacionālā akustiskā koncertzāle varētu būt gatava pēc septiņiem gadiem, ja lēmumu par projekta attīstīšanu pieņems šajā rudenī, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Tele2: valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem

Valsts iestādes neefektīvi tērē budžeta līdzekļus, jo, izmantojot novecojušus un konkurenci kropļojošus iepirkumu noteikumus, pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem, uzskata mobilo sakaru operators Tele2.

Fukušimas nolaidības lietā attaisno uzņēmuma vadītājus

Tiesa Japānā, lietā par iespējamu nolaidību saistībā Fukušimas atomelektrostacijas katastrofu ir attaisnojusi atbildīgā enerģētikas uzņēmuma vadību.

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->