bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 11.12.2019 | Vārda dienas: Valdemārs, Valdis, Voldemārs

Ekonomisti: eksporta izaugsmes tempi saglabājas labi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSituācija eksporta nozarēs ir ļoti laba – eksporta rekords daļēji saistīts ar apstākli, ka martā un arī aprīlī bijis izcils tranzīta nozares sniegums, uzsver ekonomisti.

Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts:

Preču eksports martā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi (19,6%), uzrādīja samērā labu pieaugumu, ko gan iespaidoja arī sezonalitāte, gan arī mums labvēlīgs pasaules cenu pieaugums. To noteica pārtikas, ķīmijas produktu, kā arī ķīmisko produktu eksports. Tomēr jāpiemin, ka martā kāpumu veicināja negaidīti straujš koksnes un tās izstrādājumu eksporta pieaugums. Tomēr izejmateriālu un ražošanas jaudu ierobežojumu dēļ, sagaidāms, ka turpmākajos mēnešos koka eksports varētu bremzēties.

Savukārt šī gada martā imports pieauga straujāk (23,8%) par eksportu, kā dēļ tirdzniecības bilance atkal nedaudz pasliktinājās. Imports pieauga tādās nozarēs kā transportlīdzekļu, mašīnu un iekārtu, ķīmijas produktu, kā arī pārtikas produktu importa kāpums. Arī importa pieaugumu būtiski iespaidoja pasaules cenu kāpums, kas būtiski sadārdzināja minerālproduktu un pārtikas importu. Gada izaugsmes tempi importam jau sasniedza 39%, par 0,5% pārsniedzot eksporta gada pieaugumu.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis:

Martā preču eksports sasniedza jaunu rekordu, pārkāpjot 500 miljonu latu atzīmei. Salīdzinot ar 2010.gada martu, eksporta apjomi palielinājušies par 38,5% līdz 502,9 miljoniem latu. Procentuāli vēl straujāks pieaugums bijis importam – fiksēts 39% liels kāpums salīdzinājumā ar pagājušā gada martu, tādējādi ārējās tirdzniecības bilance pasliktinājusies un martā izveidojās 122,3 miljonus latu liels deficīts. Līdz ar straujāku importa apjomu palielināšanos šā gada pirmajā ceturksnī ārējās tirdzniecības deficīts bijis 274,1 miljons latu, kas ir par 32,2 miljoniem latu vairāk nekā 2010.gada pirmajos trīs mēnešos.

Nākamajos mēnešos eksporta apjomu pieauguma temps pakāpeniski mazināsies, nominālajā izteiksmē iespējami gan jauni mēneša rekordi. Jāsaka gan, ka Latvijas eksporta apjomi salīdzinājumā ar pārējām Baltijas kaimiņvalstīm ir mazāki (arī Igaunijā martā sasniegts eksporta rekords – 1,1 miljards eiro jeb 773 miljoni latu), un nepieciešams straujāks eksporta apjomu kāpums, bet tam nepieciešamas izmaiņas eksporta struktūrā, jo joprojām Latvijas eksportā dominē preces ar zemu pievienoto vērtību.

Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds:

Atbilstoši mūsu prognozēm, ārējās tirdzniecības apjoms šī gada martā pieauga un ārējās tirdzniecības bilance pasliktinājās, importam pieaugot straujāk nekā eksportam. Taču kopumā šogad pirmajā ceturksnī preču tirdzniecības bilances deficīts bija par aptuveni 137 miljoniem latu mazāks nekā pagājušā gada ceturtajā ceturksnī, un tādējādi pozitīvi ietekmēja ekonomiku.

Martā eksporta apjoms sasniedza visu laiku augstāko vērtību – 503 miljonus latu. Visstraujāk pieauga kokrūpniecības nozares eksports – par aptuveni 23 miljoniem latu, taču būtisks pieaugums bija vērojams arī citās nozarēs – piemēram, mašīnbūves ražojumu un pārtikas eksportā. Līdz ar to eksporta pieprasījums arī šī gada sākumā ir bijis ļoti būtisks, lai nodrošinātu pakāpenisku atlabšanu ekonomikā. Sagaidāms, ka turpmākajos mēnešos eksports saglabāsies augstā līmenī, taču no martā sasniegtā līmeņa, visticamāk, būs vērojams kritums.

DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Balstoties uz vispārējām tendencēm un ziņām par projektu īstenošanu eksporta nozarēs, varēja gaidīt, ka preču eksporta apjoms 500 miljonu latu slieksni pārsniegs kaut kad šī gada beigās, taču tas ir noticis jau martā.

Situācija eksporta nozarēs nenoliedzami ir ļoti laba, taču nav noticis brīnums, kā pirmajā brīdī varētu padomāt. Acīmredzot eksporta rekords ir daļēji saistīts ar apstākli, ka martā un arī aprīlī ir bijis izcils tranzīta nozares sniegums.

Nevienas valsts eksportu simtprocentīgi neveido tajā pievienotā vērtība, un Latvijā visos laikos ārējās tirdzniecības datos parādījušās preces, kas nepārprotami ir saistāmas ar loģistikas, nevis ražošanas un patēriņa procesiem. Piemēram, mehānismu, iekārtu un elektroierīču eksportā 60 miljonu latu vērtībā nepārprotami ievērojamu lomu spēlē reeksports, jo tādos apjomos šīs lietas mūsu valstī gluži vienkārši neražo.

Vispatīkamākās izmaiņas tieši mēneša griezumā galvenokārt ir preču grupās, kurās nepārprotami dominē Latvijā radīta pievienotā vērtība — koksnes un pārtikas produkti, apģērbi, arī farmācija. Par spīti analītiķu daudzkārt piesauktiem koksnes produktu eksporta iespēju griestiem martā atkal ir uzstādīts jauns rekords. Tāpat jaunu latiņu pārlekusi poligrāfija – neliela, bet ļoti strauji augoša rūpniecības nozare, pirmo reizi eksportējot vairāk par četriem miljoniem latu. Īpaši daudz — par apmēram 50% jebko līdz šim sasniegto pārsniedz farmācijas produktu eksports. Tekstila apģērbu eksportā sasniegtie 7,7 miljoni latu nav visu laiku rekords, taču ir labākais rādītājs kopš krīzes.

 


Pievienot komentāru

 1. zz teica:

  Super, beidzot labas ziņas!

 2. tamtam teica:

  Fūru skaits ielās ir ievērojami pieaudzis,laikam jau šī iemesla dēļ.

 3. Ceļotājs teica:

  Un par cik ir pieaudzis darba spēka brīvprātīgais eksports?:))

 4. opis piebalgā teica:

  nu vismaz kaut kas labs notiek mūsu valstī

Igaunijā aicina potēt ukraiņu viesstrādniekus pret masalām

Igaunijas Veselības pārvalde izplatījusi ieteikumu uzņēmumiem, kuri nodarbina viesstrādniekus no Ukrainas, nodrošināt viņu vakcināciju saistībā ar slimības uzliesmojumu Ukrainā.

ANO tiesā: Mjanmas līdere noliedz genocīdu pret rohindžām

ANO Starptautiskajā Tiesā Mjanmas līdere Auna Sana Su Či aizstāvējusi savu valsti pret pārmetumiem, ka tās vara pastrādājusi genocīdu pret rohindžu tautības iedzīvotājiem.

Komisija atbalsta grozījumus, kas ļautu Rīgas domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vairākums nolēma konceptuāli atbalstīt likumu grozījumus, kas Rīgas domes iespējamās ārkārtas vēlēšanās ļautu pašvaldības domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt pakalpojumus Lembergam un iestādēm, kas pakļautas ASV sankcijām

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt nekādus finanšu pakalpojumus smagos noziegumos apsūdzētajam un ASV «melnajā sarakstā» iekļautajam Aivaram Lembergam.

Latvijā šogad ar fotoradariem konstatēti 3 179 vinjetes nemaksātāji

Ar fotoradaru palīdzību šogad konstatēti 3 179 kravas automašīnu vadītāji, kuri gan pārkāpa atļauto braukšanas ātrumu, gan nebija nopirkuši vinjeti jeb samaksājuši nodevu par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu lietošanu.

Ugunsgrēks Tartu privātmājā paņem ģimeni

Ugunsgrēkā Tartu pilsētā gājusi bojā piecu cilvēku ģimene, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Banka Citadele iegādājas Baltijā strādājošo līzinga kompāniju UniCredit Leasing

Citadele banka iegādāsies 100% SIA UniCredit Leasing akciju, ieskaitot tās Igaunijas un Lietuvas filiāles, tādējādi iegūstot UniCredit Leasing līzinga operācijas Baltijā.

Prognoze: Britu vēlēšanās uzvarēs Džonsona konservatīvie

Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās, kas gaidāmas ceturtdien, gaidāma premjerministra Borisa Džonsona Konservatīvās partijas uzvara un parlamenta vairākum izcīnīšana, tā prognozē britu sabiedriskās domas pētnieki YouGov.

Veikti 20% no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas projektēšanas Rail Baltica ietvaros

Pilnsabiedrība Bererix ir noslēgusi teritoriju, sliežu, pazemes telpu u.c. infrastruktūras topogrāfiskās izpētes un uzmērīšanas darbus.

Valdība par pašvaldību ministra rosināto Rīgas domes atlaišanu lems 17.decembrī

Valdība par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rosināto Rīgas domes atlaišanu lems otrdien, 17.decembrī.

Nākamgad ģimenes ārsta apmeklējums daļai iedzīvotāju varētu kļūt dārgāks

Nākamgad samazināsies vai pieaugs vairāki pacientu līdzmaksājumi, tostarp par ģimenes ārsta apmeklējumu daļai iedzīvotāju būs jāmaksā divi eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā.

Autovadītājiem: Šorīt ceļi ir slideni, jābrauc uzmanīgāk

Apledojums 11.decembra rītā apgrūtina braukšanu vietām Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ASV liedz Lembergam un ģimenei korumpētības dēļ ieceļot ASV

ASV Valsts Departaments noteicis smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam un viņa tuvākiem pieaugušiem ģimenes locekļiem aizliegumu ieceļot ASV, jo Vašingtona uzskata, ka Lembergs kā amatpersona bijis «iesaistīts apjomīgā korupcijā».

Šodien Latvijā sākas gripas epidēmija

Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

ReRe būve 1 nodevusi Valsts nekustamajiem īpašumiem Jaunā Rīgas teātra ēku

Pilnsabiedrība ReRe būve 1 otrdien, 10.decembrī, nodevusi VAS Valsts nekustamie īpašumi Jaunā Rīgas teātra ēku.

Valdība vienojas par atbalstu ES mērķim līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti

Valdība vienojās par Latvijas atbalstu Eiropas Savienības mērķim līdz 2050.gadam kļūt par vienu no pirmajiem reģioniem, kas sasniedz siltumnīcefekta gāzu emisiju neto nulles līmeni jeb klimatneitralitāti.

Igauņu ministrs: Rail Baltica tiks pabeigts laikus, līdz 2026.gadam

Lai arī Igaunijā par Rail Baltica dzelzceļa līnijas būvdarbiem izskanējušas bažas par iespējamu gala termiņa kavēšanu, Igaunijas ekonomisko lietu un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss uzskata, ka darbi tiks pabeigti laikā līdz 2026.gadam.

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas, informē Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Iespējams, tiks pacelts jautājums par Lemberga atstādināšanu no LOK

Latvijas Olimpiskā komitejas izpildkomitejas sēdē otrdien, 10.decembrī, iespējams, tiks pacelts jautājumu par Aivara Lemberga atstādināšanu no LOK izpildkomitejas locekļa amata.

Čehijā slimnīcas šaušanas aizdomās turēto atrod mirušu

Čehijā atrasts miris vīrietis, kuru policija tur aizdomās par sešu cilvēku nogalināšanu slimnīcā Ostravas pilsētā, vēsta Čehijas Radio.

Video: Lietuvā izlaidīs pasaulē pirmo digitālo monētu kolekcionāriem

Lietuvā, kuras finanšu nozare cenšas pie piesaistīt ārvalstu investorus finanšu tehnoloģiju pakalpojumu jomā, centrālā banka paziņojusi par pasaulē pirmās digitālās kolekcionāru monētas veidošanu.

Tiesa patur apcietinājumā arī Rīgas Centrāltirgus cigarešu lietā apcietināto Unguru

Rīgas apgabaltiesa nolēma nemainīt pirmās instances lēmumu, ar kuru drošības līdzeklis apcietinājums piemērots RCT cigarešu nelikumīgas tirgošanas lietā iesaistītajam uzņēmējam, apsargam Kasparam Unguram.

Lembergs aptur savu darbību Ventspils brīvostas valdē

ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs nolēmis apturēt savu darbību Ventspils brīvostas valdē.

Čehijā šaušana slimnīcā. Uzbrucējs aizbēg

Čehijā seši cilvēki nogalināti, kad otrdien kādā slimnīcā bruņots vīrietis atklājis uguni uz cilvēkiem uzgaidāmajā telpā, tā paziņojis Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs.

Bezdarba līmenis Latvijā novembra beigās pieaudzis līdz 5,8%

Latvijā šogad novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 5,8% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,1 procentpunktu vairāk nekā mēnesi iepriekš.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!