bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija
LatviaLatvija

Ekonomisti: izaugsme bremzējas, lai arī joprojām ir spēcīga

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Centrālās statistikas pārvaldes ceturtdien, 9. februārī publicētie dati attiecībā uz iekšzemes kopproduktu liecina par ievērojamu sasniegumu, ekonomiku pērn uz priekšu virzot rūpniecībai, tirdzniecībai un būvniecībai. Lai arī, piemēram, nav skaidrs, kā tai izdevies augt arī pēdējā ceturksnī, norāda banku ekonomisti.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis:

Aizgājušais gads ekonomikai kopumā ir bijis salīdzinoši veiksmīgs, lai arī mikro līmenī jūtamas pārmaiņas vēl izpalika. Līdzšinējais tirdzniecības devuma īpatsvars izaugsmē un maksājumu bilances tekošā konta pakāpeniskā ieslīdēšana mīnusos norāda uz nepieciešamību turpināt stiprināt eksporta attīstību. No šiem panākumiem lielā mērā izrietēs spēja uzturēt sabalansētu un līdz ar to arī ilgtspējīgu izaugsmi.

Šī gada izaugsmes izredzes galvenokārt būs atkarīgas no eirozonas politiķu panākumiem nodrošināt vienotās valūtas idejas dzīvotspēju un atgūt investoru uzticību atsevišķu valstu spējām apkalpot savus parādus. Lai arī šogad eiro zonas ekonomikai prognozes sola recesiju, būtiski ir nepārvērtēt tās negatīvo ietekmi. Šā gada IKP izaugsmes prognoze ir 2,5%, kas nozīmē, ka pozitīvo tendenču turpināšanās uz aizgājuša gada fona būs ievērojami gausākas.

Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds:

Aplūkojot 2011.gada 4.ceturkšņa statistiku ir skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Apstrādes rūpniecība ceturkšņa griezumā uzrāda kritumu par 0,5%, bet tirdzniecība sarukusi par 0,9%. Šīs abas nozares ir ar lielu īpatsvaru ekonomikā, kopumā veidojot ap 30% no ekonomikas apjoma, turklāt tās arī vispusīgi atspoguļo izmaiņas pieprasījumā – apstrādes rūpniecība ir lielā mērā orientēta uz eksportu, bet tirdzniecība faktiski tikai uz vietējo tirgu. Tas liek domāt, ka pieprasījums ceturkšņa griezumā pagājušā gada beigās ir nedaudz krities gan eksporta tirgos, gan šeit Latvijā.

Šādā kontekstā ir visai grūti saprast, kā ekonomika kopumā ceturkšņa griezumā tomēr pamanījusies augt par 0,8% – tas katrā ziņā nozīmē, ka vairākās citās nozarēs ir bijis pieaugums virs 2% ceturkšņa griezumā. Atbilde uz šo mīklu acīmredzot būs jāgaida vēl mēnesi, līdz tiks publicēta izvērstā IKP statistika par 4.ceturksni. Protams, pastāv arī otra iespēja, ka IKP apjomu galīgais aprēķins 4.ceturksnim būs būtiski zemāks par ātro novērtējumu.

Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts:

Kopumā 2011. gads uzskatāms par ļoti veiksmīgu, ekonomikai pieaugot par 5,2%. Arī šī gada sākums vēl būs bijis labs, patērētāju un ražotāju optimisms janvārī pieauga, arī nodokļu ieņēmumi bija labi. Tomēr, skatoties tālāk, tad IKP izaugsme lielā mērā būs atkarīga no situācijas Eiropā, jo Latvijas ekonomika joprojām ir eksporta virzīta. Mēs prognozējam, ka šogad IKP pieaugs par 2%, jo gaidām, ka izaugsmes palēnināšanās galvenajās tirdzniecības partnervalstīs mazinās Latvijas eksporta izaugsmi, neskaidrība un stress finanšu tirgos kaitēs investīcijām, savukārt vājāks noskaņojums kavēs patēriņu.

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Kaut arī izaugsmes temps ir bremzējies, publicētie dati ir ievērojams Latvijas ekonomikas sasniegums periodā, kas pasaules un jo īpaši Eiropas ekonomikai ir bijis ļoti slikts. Nav ne mazāko šaubu, ka eirozonas kopprodukts 4.ceturksnī pret 3.ceturksni ir samazinājies, tas ir noticis pat šobrīd par stabilitātes pīlāru uzskatītajā Vācijā. Arī mūsu kaimiņvalstī un lielākajā preču eksporta tirgū Lietuvā bijis kritums pret iepriekšējo periodu, par Igauniju vēl nav ziņu, bet dinamika par iekšējo un ārējo pieprasījumu signalizējošajās nozarēs – rūpniecībā un tirdzniecībā tur nesenākajos mēnešos ir bijusi krietni vājāka nekā Latvijā.

Ievērojot, ka 2012.gada sākumā strauji mainījās pasaules makroekonomisko ziņu plūsmas toņkārta un ar pieaugošu bezrūpību finanšu tirgi uztver arvien skaidrāko un skaudrāko Grieķijas bankrota varbūtību, šobrīd publicētie dati palielina Latvijas cerības izvairīties no ekonomikas lejupslīdes kādā no šī gada ceturkšņiem.

Tātad, ja vien nesāksies jauna panikas lēkme finanšu tirgos, tad uz sirds tik ilgi nēsātais krīzes otro viļņa smagums var izrādīties bijis stipri pārspīlēts. Šobrīd jau ir maz bažu par mūsu ekonomikas sniegumu 2012.gada 1.ceturksnī. Pasaules ekonomikas stabilizācija ļauj paļāvīgāk raudzīties uz eksportētāju izredzēm, bet aukstuma vilnis ir palielinājis izlaidi enerģētikā, patērētājiem vienlaikus tērējot siltajā ziemas sākumā par apkuri nesamaksāto naudu.

Kā izriet no iepriekš teiktā, sagaidu, ka vēlāk publicētajos datos pieauguma temps ceturkšņa griezumā būtiski nemainīsies, taču gada pieauguma temps varētu tikt pārskatīts uz augšu.

Ref: 102.000.102.996


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Jaunākie komentāri