bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 22.11.2019 | Vārda dienas: Aldis, Aldris, Alfons
LatviaLatvija

Ekonomisti: Latvijas rūpniecības izaugsme septembrī – labāk nekā cerēts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Ekonomika, rūpniecība, kokapstrāde, Pēteris Strautiņš, Laimdota Komare, Swedbank, Luminor, ekonomikas izaugsme, ekonomikas lejupslīde, metālapstrāde

Labāk nekā cerēts – tā rūpniecības izaugsmes rādītājus 2019.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada septembri, vērtē Latvijas banku ekonomisti.

«Apstrādes rūpniecības ražošanas apjoms gada laikā ir audzis par 3,1%. Tātad trijnieks, taču pašreizējā tirgus situācijā šādu sniegumu vecajā skolēnu sekmju mērīšanas sistēmā to var pielīdzināt labākajam vērtējumam jeb pieciniekam,» vērtē bankas Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš.

Swedbank ekonomiste Laimdota Komare piebilst, ka šis ir pēdējo piecu mēnešu labākais rezultāts. Tam palīdzējusi mazāk negatīva attīstība kokapstrāde un straujāka izaugsme atsevišķās nozarēs.

«Tomēr nevaram paļauties, ka šādu vai labāku sniegumu redzēsim arī turpmākajos mēnešos,» brīdina Komare.

«Septembrī uztraukums par briestošo bez-vienošanās Brexit nomācis eirozonas ražotāju noskaņojumu un vājinājis to nākotnes gaidas, kā rezultātā eirozonas lielāko valstu apstrādes rūpniecības uzņēmēju noskaņojuma indekss (PMI) noslīdējis līdz septiņu gadu zemākajam rādītājam. Eiro zonas apstrādes rūpniecība klibo, un «nebeidzamais» Brexit stāsts uztur neskaidrību par nākotnes tirdzniecības attiecībām – fons nav labvēlīgs straujai apstrādes rūpniecības izaugsmei tuvākajā laikā,» teic Komare, pieminot globālās vēsmas.

Kokapstrāde – mēreni iepriecinoši

Kokapstrādē uzrādītos rezultātus Strautiņš vērtē kā mēreni iepriecinošus.

Lai gan salīdzinājumā ar augustu septembrī ražošana pieaugusi un gada kritums bijis ļoti neliels, tomēr ekonomists brīdina – 4.ceturkšņa dati var izskatīties «ļoti neglīti, jo saistībā ar liela mēroga iekārtu maiņu vienā no koksnes «dziļās» pārstrādes līderiem, izlaide šajā apakšnozarē var krasi samazināties.»

Ekonomists arī prognozē pieaugošas grūtības apaļkoku, turklāt zemās papīrmalkas cenas nozīmē to, ka daudzi mežu īpašnieki darbus veic nelabprāt, kas savukārt var atsaukties uz koksnes pārstrādātājiem.

«Uzņēmumu un asociācijas sniegtā informācija iezīmē krasus kontrastus produktu grupās. Ir bijis liels cenu kritums zemas un vidējas kvalitātes zāģmateriālu tirgū, kur dažos segmentos ienākumu lejupslīde turpinās. Taču ir ražotāji, kuriem klājas labi. Piemēram, pieprasījums pēc t.s. būvgaldniecības produktiem — logiem, durvīm, līstēm u.t.t. ir spēcīgs, arī cenas ir pieklājīgā līmenī. Tā kā gatavo produktu cenas svārstās nedaudz, to ražotājiem nozares grūtību posmi var būt pat ļoti rentabli, jo iepirkumi kļūst lētāki,» vērtē Strautiņš.

Komare vērtē, ka koksapstrādes apjoma nelielais kritums devis iespējas apstrādes rūpniecības apjoma pieaugumam pakāpties straujāk. Taču arī viņa ir pārliecināta, ka gadu mijā vēl redzēs negatīvus pavērsienus.

Tomēr kopskatā šī lejupslīde, iespējams, nav tik dramatiska, jo aizvadītais gads bija ļoti ražīgs, uzskata eksperte.

«Der atcerēties, ka 2018.gads bija visai ražīgs kokapstrādes nozarei, un atmiņā palicis kā rekorda peļņas gads, kad uzņēmumi varēja veidot uzkrājumus, kas palīdzēs pārdzīvot globālās ekonomikas vājuma posmu. Jāatzīmē arī, ka šī brīža ražošanas apjomi joprojām ir vēsturiski visai augstā līmenī – padrūmi šis gads izskatās tikai salīdzinājumā ar iepriekšējo «zelta» gadu,» atgādina Komare.

Metālapstrāde – kontrasti?

Swedbank ekonomiste norāda, ka būtisku devumu apstrādes rūpniecības izaugsmē septembrī nodrošināja gatavo metālizstrādājumu ražošana (izņemot mašīnas un iekārtas), iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana.

«Izlaides izaugsmes tempi šīm nozarēm bijuši pat divciparu skaitļos mērāmi. Visas trīs nozares ietilpst lielāko nozaru top 6, kas būtiski ietekmējis kopējo apstrādes rūpniecības labklājību,» atzīmē Komare.

Strautiņš gan norāda – metālapstrādē un mašīnbūvē septembrī novērojami viskontrastējošākie rezultāti šī gada mēnešos.

«Nozaru grupa kopumā joprojām ir strauji augoša, kas ir izcils panākums pašreizējā tirgus situācijā,» uzskata Strautiņš.

Strautiņš vērtē, ka viena no metālapstrādes panākumu atslēgām ir diversificētie noieta tirgi – ir daudzi uzņēmumi ar atšķirīgiem biznesa modeļiem kas nozari padara noturīgāku pret tirgus svārstībām.

Vēl par šo tematu: Latvijā septembrī apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pieaudzis par 3,1%

Tajā pašā laikā globālā tirgus vājums varētu atsaukties nozarēs, kurās ir daži lieli uzņēmumi, kuri savukārt ir izteikti atkarīgi no atsevišķiem lielajiem klientiem, vērtē Strautiņš. Kā piemēru viņš min 10,2% samazinājumu Latvijas nosacītajā autobūves nozarē, kur dominē trīs uzņēmumi.

«Nevar gan izslēgt, ka tā ir sakritība un oktobrī jau redzēsim pavisam citu rezultātu. Tā kā šo uzņēmumu skaits ir mazs, viņu viedoklis mazāk ietekmē nozares noskaņojuma vidējo temperatūru, kas joprojām ir mēreni optimistisks. Tipiskā metālapstrādes uzņēmumā ražošanas plāni šim gadam ir aizpildīti. Atšķirībā no gada pirmās puses gan vairs neziņo par nav pasūtījumu pārpalikumu. » spriež Luminor eksperts.


Pievienot komentāru

Uz VNĪ valdes locekļa amatu pieteikušies 17 kandidāti

Tuvākajā laikā pieteikumu izvērtēšanu uzsāks nominācijas komisija, kas trijās kārtās līdz gada nogalei izraudzīsies labāko kandidātu.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs: Rīgas dome atklāti lobē esošos atkritumu apsaimniekotājus – rīcība jāvērtē komisijā

Rīgas dome ar savu lēmumu izsludināt iepirkumu esošajā redakcijā par atkritumu apsaimniekošanu rīkojas pretēji pašas solītajam un šobrīd ar savu rīcību demonstrē esošo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju lobiju.

Kiberdrošība senioriem. Igaunija rīko informatīvus pasākumus 80 bibliotēkās

Lai igauņu senioriem sniegtu padomus, kā rūpēties par savu drošību internetā, vairāk nekā 80 Igaunijas bibliotēkās rīkota kiberdrošības padomu diena.

Attīstībai/Par! aicina mediķu algas palielināt uz budžeta deficīta rēķina

Partiju apvienība Attīstībai/Par! aicina mediķu algām nepieciešamos papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina.

Ukrainā atzīmē Maidana protestu gadadienu, piemin upurus

Kijevā un vairākās citās Ukrainas pilsētās atzīmēta sestā gadadiena kopš tā sauktajiem Maidana protestiem, kuros tika panākta prokremliskā prezidenta Viktora Janukoviča gāšana.

Ievēlēti jauni Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi

LZA Rudens pilnsapulcē par jaunajiem akadēmijas locekļiem ievēlēti divi īstenie locekļi, divpadsmit korespondētājlocekļi, trīs ārzemju un viens goda loceklis.

Probācijas dienesta vadītājs: 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas noziegumus atkārto

Kopumā 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas trīs līdz piecu gadu laikā noziegumus atkārto.

LTV: Notikusi kratīšana pie Rīgas Centrāltirgus Iekšējās drošības daļas vadītāja Danovska

Rīgas Centrāltirgū notikusi kratīšana pie Iekšējās drošības daļas vadītāja Maksima Danovska, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Ugunsgrēkā Ventspilī gājis bojā cilvēks

Ugunsgrēkā 40 kvādrātmetru platībā dega dzīvokļa griesti, siena un starpstāvu pārsegums.

Saeimas komisija aicina sniegt atsauksmes par NEPLP locekļu amatu kandidātiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina ieinteresētos sniegt atsauksmes par pieteiktajiem kandidātiem NEPLP uz locekļu amatiem.

Serbija vaino sabiedroto Krieviju spiegošanā

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pavēstījis, ka valstī atklātas Krievijas izlūkdienestu darbības, kas saistītas ar Serbijas armiju. Vienlaikus viņš apliecinājis, ka incidents nekaitēs valsts tuvajām attiecībām ar Maskavu.

Tirgus analītiķis: Akciju tirgi, šķiet, atkarīgi tikai no ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

OECD samazinājis pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi nākamajam gadam, norādot, ka pasaules ekonomikas izaugsmi bremzē pieaugošie tirdzniecības konflikti, vāja biznesa investīciju vide un politiskā neskaidrība.

Gaidāms auksts un lielākoties sauss laiks

Piektdien, 22.novembrī, iestāsties auksts laiks – gaisa temperatūra no rīta vietām austrumos pazemināsies līdz pat -7 grādiem.

Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

Rīgas domes opozīcijas partijas savākušas nepieciešamos 20 parakstus, lai rosinātu Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova atstādināšanu.

Lielbritānijai prognozē lejupslīdi arī organizēta Brexit gadījumā

Lielbritānijas iekšzemes kopprodukts 2020.gadā saruks par vienu procentu arī tad, ja valsts izvairīsies no izstāšanās no Eiropas Savienības bez savstarpēja nolīguma, tā aplēsusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.

Lietuvā diskutē par valsts komercbankas izveidi

Lai risinātu situāciju ar konkurences trūkumu Lietuvas banku sektorā, valsts augstākajā līmenī atbalstu guvusi ideja par valsts komercbankas izveidi.

Veca mīlestība nerūs. Jauno Rīgas atkritumu apsaimniekošanas iepirkumu izsludina pēc iepriekšējiem noteikumiem

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments ir izsludinājis jaunu atklātu konkursu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgā, vienlaikus plānojot sarunu procedūru pakalpojuma nepārtrauktības nodrošināšanai līdz tā beigām.

Aktualizē Dzelzceļa pārvadājumu likumu

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Dzelzceļa pārvadājumu likumā, no tā svītrojot novecojušas tiesību normas.

Saeima nosoda Krievijas organizētās vēlēšanas anektētajā Krimā

Saeima pieņēmusi paziņojumu par Krievijas Federācijas organizētajām, tā dēvētajām vēlēšanām Krimas Autonomajā Republikā un Sevastopolē.

BATL valdes loceklis: Latvijai jāpiedāvā baltkrievu partneriem pievilcīgs darījums

«Jaunā likuma iecere par dzelzceļa pierobežas posma atvēršanu visiem dzelzceļa kravu pārvadātājiem ir spēcīgs signāls, lai stiprinātu Latvijas un Baltkrievijas sadarbību.»

Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņš būs pieci gadi

Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņš turpmāk būs pieci gadi līdzšinējo sešu gadu vietā. To paredz Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Latvijas Bankas likumā.

OECD Latvijai iesaka ieguldīt pētniecībā un attīstībā

Jaunākajā globālās ekonomikas apskatā OECD Latvijai ieteikusi investēt pētniecībā un attīstībā, lai turpinātu ekonomikas attīstību un veicinātu tās konkurētspēju.

Turpmāk kriminālprocesos iesaistītajiem būs jāpierāda mantas izcelsme

Saeima pieņēmusi grozījumus, kas paredz sekmēt efektīvāku finanšu un ekonomisko noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanu.

Tiesa pārmetumos par Maxima traģēdijas lietas vilcināšanu saskata atsevišķu personu vēlmi vairot savu atpazīstamību

Tiesa noliedz atsevišķu personu publiski pausto kritiku par gauso Maxima traģēdijas krimināllietas virzību, turklāt tiesas ieskatā šīs personas mēģina vairot savu pozitīvo publicitāti uz cietušo personu rēķina, tādējādi maldinot sabiedrību.

Facebook, Google biznesa modeļi «apdraud cilvēktiesības», uzskata Amnesty International

Cilvēktiesību organizācija Amnesty International pētījumā secinājusi, ka interneta lieluzņēmumu Facebook un Google «uzņēmējdarbības modelis, kas balstīts uz izsekošanu» nav savienojams ar tiesībām uz privātumu.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!