bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 14.12.2019 | Vārda dienas: Auseklis, Gaisma

Eksperti: mazumtirdzniecības apgrozījumu samazina augstās degvielas cenas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējā apgrozījuma samazināšanos galvenokārt veicinājušas degvielas augstās cenas un līdz ar to arī benzīna tirdzniecības kritums, norāda Latvijas ekonomisti.

DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Varētu izvirzīt hipotēzi, ka periodā ar augošām degvielas cenām, kāds bija janvāris (cenas pieauga par 5,2%), autovadītāji pēc iespējas cenšas atlikt uzpildīšanos, kamēr periodā ar krītošām cenām – steidz izmantot to priekšrocības. Tāpat ziņa par gaidāmo nodokļu kāpumu varēja veicināt preventīvu uzpildīšanos decembrī, kad degvielas tirdzniecība mēneša griezumā pieauga par 6,2%. Arī sniega daudzums šogad neveicina vēlmi pārvietoties ar auto. It kā nevar izslēgt arī kontrabandas ietekmes pieaugumu, kaut arī ziņas par cenu pieaugumu melnajā tirgū par to it kā neliecina.

Tik svaigu datu par eksportu šobrīd nav, taču tā pieaugums gada griezumā joprojām noteikti ir rakstāms ar divciparu skaitli, ir sagaidāms ES fondu apguves un banku kreditēšanas pieaugums, bet darbavietu skaits vidēji šogad būs par vairākiem desmitiem tūkstošu lielāks nekā pērn. Šādos apstākļos arī mazumtirdzniecības apgrozījumam ir potenciāls pieaugt daudz vairāk nekā par 0,1% gada griezumā, kā tas bija janvārī. Jāatzīmē arī, ka rezidentu noguldījumu summa janvārī un decembrī ir bijusi vēsturiski augstākajā līmenī, skaidrās naudas daudzums apgrozībā vēl atpaliek no trekno gadu līmeņiem, tomēr gada griezumā pieaudzis par 20,4%.

Būtu gan ļoti vēlams, lai 2011.gada budžeta konsolidācijas nomācošajā rondo pēdējais akords atskanētu pēc iespējas drīz. Optimismu kopumā neveicinošais ziņu saturs, kā arī patērētāju noskaņojums indekss par februāri neliecina, ka jau ziemas pēdējā mēneša datos būtu sagaidāms straujš pieaugumu, taču kritumu pret tik zemu bāzi gaidīt arī nav pamata.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis:

Janvārī, pēc drudžaino svētku pirkumu mēnešiem gada beigās, varēja sagaidīt nelielu atslābumu pircēju rosībā. Taču šo kritumu galvenokārt nosaka auto degvielas tirdzniecības kritums.

Pamazām, nostiprinoties kopējām tendencēm ekonomikā, sekmējas arī patēriņa atdzīvošanās. Tādēļ arī šogad tirdzniecībā vērosim aktivitātes kāpumu. Tomēr to koriģēs augošā inflācija un nodokļi, kas noēdīs lielu daļu potenciālā ienākumu pieauguma, kā arī turpinās mainīties patēriņa struktūra.

Visticamāk, kritumu turpinās uzrādīt degvielas tirdzniecība. Vairāku iemeslu pēc. Pārvietošanās un sava auto transporta uzturēšana kļūst arvien dārgāka. Tas daudziem auto īpašniekiem liek pārskatīt savus paradumus, kā dēļ pastiprināsies pārorientēšanās uz mazlitrāžas auto. Aktuāls ir jautājums par to, cik degvielas tirdzniecības kritums ir paša patēriņa kritums, cik ēnu ekonomikas devums. Tādēļ valdībai vajadzētu atkārtoti izvērtēt akcīzes nodokļa pieauguma ietekmi un pastiprināti darboties ēnu ekonomikas iegrožošanā, kas līdz ar vērojamo nodokļu kāpumu rada labvēlīgus apstākļus tās izplatībai.

Ļoti ticami, ka augstās cenas veicinās nelegālās degvielas tirgus pieaugumu. Turklāt tas turpinās aktualizēties gan iespējamo naftas cenu kāpuma, gan nodokļu celšanas dēļ. Lielākas degvielas izmaksas atsauksies arī uz citu segmentu patēriņu un kopējo aktivitātes pieaugumu. Līdzīga ietekmi saglabās arī kāpjošās pārtikas cenas, kas liks daudziem vērtēt savu patēriņa grozu, taupot un izvēloties lētākus produktus. Līdz ar labvēlīgām cenām arvien aktīvāk tiek piedāvāti pārtikas produkti tiešajā pārdošanā, apejot nodokļus un statistiku. Tikmēr saglabājoties tendencēm ekonomikā, patērētāji, kam saglabāsies ienākumi un darbs, brīvāk lūkosies nepieciešamo un kāroto preču iegādes virzienā, pie reizes meklējot sev izdevīgākās cenas.

Lielākā aktivitāte būs vērojama galvenokārt nepārtikas preču segmentos, no kuriem patērētājs nebūs gatavs atteikties. Līdz ar to, piedāvājums no ēnu ekonomikas puses arī augs, bet tās apkarošanā ievērojamus rezultātus īstermiņā sasniegt nebūs iespējams.

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna:

Augstāki nodokļi un pieaugošā inflācija (īpaši pirmās nepieciešamības precēm un pakalpojumiem) turpinās ierobežot mājsaimniecību patēriņa izaugsmi. Arī darba tirgū situācija uzlabosies lēnām – pat, ja bezdarba līmenis kritīs, darba vietu rašanās sagaidāma gausa. Lai gan mazumtirgotāju optimisms šī gada sākuma ir pieaudzis, patērētāju noskaņojums saglabājas svārstīgs un tam nav novērojama tendence pieaugt. Lielo pirkumu plāni turpmākajiem 12 mēnešiem palielinās, tomēr šobrīd mājsaimniecības mēģina ierobežot nozīmīgus pirkumus. Sabiedrībā ir zināma neskaidrība par to, kad, kā un kuri nodokļi un tarifi mainīsies un kā tas atspoguļosies mājsaimniecību budžetos, turklāt vairums iedzīvotāju necer uz algu pieaugumu.

Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova:

Pēc Ziemassvētku tēriņiem pircēju aktivitāte janvārī vienmēr ir visai vāja, tomēr šogad patēriņu papildus ierobežoja vairāki faktori: auksta ziema, augstās naftas cenas, nodokļu kāpums un optimismu neveicinošās diskusijas par fiskālo konsolidāciju valstī.

Jaunākie notikumi pasaules un Latvijas ekonomikā, kā arī sadrumstalotais pašmāju ziņu fons apstiprina mūsu prognozes, ka iekšējais tirgus diez vai tuvākajā laikā varētu kļūt par spēcīgu atbalstu ekonomikas atveseļošanās procesiem. Pat ja vidējā alga uzrādīs nelielu pieaugumu, pārtikas un energoresursu sadārdzinājums šogad būtiski ierobežos iedzīvotāju pirktspēju. Protams, paliek iedzīvotāju grupa ar stabilu finansiālo situāciju, – tieši tā veicina pēdējā pusgada laikā fiksēto patēriņa atgūšanos. Bet arī šie cilvēki vēl joprojām ir konservatīvi savos tēriņos, jo pastāv visai augsta neprognozējamība valdības lēmumos un Latvijas ekonomikas virzībā.

Protams, ja nepieredzēsim spēcīgu ārējo šoku ietekmi (piemēram, daudz augstākas naftas cenas, fiskālās krīzes saasināšanās Eirozonā utt.), tad mērens optimisms un pakāpeniska atveseļošanās darbaspēka tirgū un ekonomikā kopumā sekmēs arī mazumtirdzniecības pieaugumu. Tomēr runāt par kaut daļēju pirmskrīzes patēriņa pozīciju atgūšanu pagaidām vēl nav pamata.


Pievienot komentāru

  1. uliss teica:

    Dārgais benzīns aprij visu manu naudu.

  2. gudra doma teica:

    nav ko izmantot mašīnu, sabiedriskais ir tikpat ērts, turklāt lētāks

BK Ventspils Lemberga dēļ varētu būt problēmas ar finansējuma saņemšanu

ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga atrašanās basketbola kluba Ventspils prezidenta amatā varētu būt šķērslis turpmākai finansējuma saņemšanai.

Lembergs aptur savu darbību Latvijas Olimpiskajā komitejā

Latvijas Olimpiskās komitejas Individuālais biedrs un Izpildkomitejas loceklis Aivars Lembergs piektdien, 13.decembrī, LOK Valdei paziņojis, ka aptur savu darbību organizācijā.

Domnīca: Pret Krievijas rīcību jācīnās, sodot Facebook, ķerot spiegus un atbalstot pilsonisko pretošanos

Domnīca Eiropas Vērtību centrs drošības politikai ir izstrādājusi vadlīnijas valstu cīņai pret Krievijas centieniem tās ietekmēt. Padomu vidū ir Krievijas spiegu izgaismošana, interneta lieluzņēmumu sodīšana un pilsoniskās pretošanās veicināšana.

ASV noteiktās sankcijas neskars uzņēmumus, kur Lembergam atņemtas kontroles tiesības

ASV noteiktās sankcijas neskars tos uzņēmumus, kuros ar tiesas lēmumu Aivaram Lembergam atņemtas jebkādas kontroles, ietekmes tiesības.

Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdi atstājuši Ralfs Kļaviņš un Edvīns Bērziņš

Darbu Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdē pārtraukuši SIA Rīgas tirdzniecības osta valdes priekšsēdētājs Ralfs Kļaviņš un bijušais Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.

Igaunijā līdzsvarojas Tallinas reģiona IKP ar valsts vidējo rādītāju

2018.gadā iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju Tallinas reģionā bija 167% no Igaunijas vidējā.

Eurostat: Latvijā mājsaimniecību labklājība pērn bijusi viena no zemākajām ES

Reālais individuālais patēriņš uz vienu iedzīvotāju, kas raksturo mājsaimniecību labklājību, Latvijā pērn bijis viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.

Likvidējot braukšanas atlaides vēl vairākos RMS maršrutos, Rīgas satiksme cer ietaupīt 1,75 miljonus eiro gadā

Likvidējot braukšanas maksas atlaides vēl vairākos SIA Rīgas mikroautobusu satiksme maršrutos, SIA Rīgas satiksme cer ietaupīt aptuveni 1,75 miljonus eiro gadā.

Vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu

Pēdējo dienu laikā vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu, liecina  informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv incidentu analīze.

Ārkārtas vēlēšanu gadījumā Rīgas domi varētu ievēlēt uz pieciem gadiem

Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka domes atlaišanas gadījumā, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši vairāk nekā 24 mēneši, rīko jaunas vēlēšanas un jauno domi ievēlē uz atlaistās domes pilnvaru termiņu.

ES pagarina sankcijas pret Krievijas nozarēm par Ukrainu

Eiropas Savienība ir paildzinājusi termiņu tās sankcijām pret Krievijas finanšu, enerģētikas un aizsardzības nozari līdz 2020.gada vidum. Maskava šādi tiek sodīta par agresiju, ko izvērsusi pret kaimiņvalsti Ukrainu.

Rīgas un Ventspils ostā vairs nestrādās vietvaru pārstāvji

Rīgas ostas valdē un Ventspils ostas valdē turpmāk būs četri valdes locekļi – ekonomikas ministra, finanšu ministra, satiksmes ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra izvirzīti pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo MK.

CSDD uzsāks starptautiskā parauga vadītāja apliecību izsniegšanu

«Šo jauninājumu īpaši novērtēts tie Latvijas iedzīvotāji, kas plāno apmeklēt kādu eksotiskāku valsti, jo tieši šajās valstīs ir bijuši gadījumi, kad netika atzītas Latvijā izsniegtās apliecības.»

Kopējie nodokļu parādi Latvijā decembra sākumā – 869,4 miljoni eiro

Latvijā šogad decembra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 869,367 miljonu eiro apmērā, kas ir par 1,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Briti Brexit vēlēšanās izvēlas Džonsona konservatīvos

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās uzvaru ir pieteikusi valdošā Konservatīvā partija. Tās solījums īstenot valsts izstāšanos no Eiropas Savienības tai atnesis drošu vienpartijas vairākumu, liecina nepilnīgi vēlēšanu rezultāti.

Autovadītājiem: Kurzemē apledojuši ceļi

Kurzemē 13.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ES dalībvalstis atbalsta kursu uz klimatneitralitāti 2050.gadā, Polija ne

Eiropas Savienības dalībvalstis, tostarp Latvija, ir atbalstījušas Eiropas Komisijas piedāvāto politisko kursu, kas paredz konkrētu rīcību, lai bloks līdz 2050.gadam kļūtu klimatneitrāls. Polija atteikusies tam piekrist savas akmeņoģļu enerģētikas dēļ.

Eigimu rosina apsūdzēt par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu

KNAB rosina Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu divās lietās pret Rihardu Eigimu par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu un nelikumīgi glabātu šaujamieroča munīciju.

Rīgas domes pagaidu vadību plāno uzticēt VARAM valsts sekretāram Balševicam

Ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics.

Nedēļas izskaņā un nākamās nedēļas sākumā silts laiks un bieži gaidāmi nokrišņi

Laika apstākļus nākamajā nedēļā noteiks ciklonu darbība. Debesis lielākoties klās mākoņi un bieži gaidāmi nokrišņi.

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.

Kariņš izveido darba grupu Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ceturtdien, 12.decembrī, izdevis rīkojumu par darba grupas izveidi satiksmes ministra Tāļa Linkaita vadībā Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!