bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 22.01.2020 | Vārda dienas: Austris
LatviaLatvija

Ekonomisti: Rūpniecības izaugsme palēninās. Vai jāievelk elpa pirms lejupslīdes?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apspriežot jaunākos rūpniecības apjomu rādītājus, ekonomistu viedokļos nav nojaušams optimisms. Daļa jau gaida negatīvus rādītājus gada nākamajos mēnešos, daļa jau piemin vārdu «recesija».

Swedbank ekonomiste Laimdota Komare norāda, ka 0,8% kāpums ražošanā 2019.gada jūnijā ir zemākais izaugsmes rādītājs kopš 2016.gada janvāra. To atzīst arī bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš, kurš gan piebilst, ka salīdzinājumā ar gada pirmajiem mēnešiem Latvijas rūpniecības rādītāji ir uzlabojušies, jo labvēlīgākie laika apstākļi uzlabojuši enerģētikas ražošanas apjomus.

Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš gan brīdina – ja pagaidām rādītāji vēl ir ar plusiem, tad ir ievērojams risks kādā no tuvākajiem mēnešiem redzēt arī mīnuss zīmi.

Vilcējspēks – kokapstrāde – bremzē

Komare atzīmē, ka par spīti «skopajam ražošanas apjomu pieaugumam» aizvien ir arī strauji auguši līderi. Piemēram, elektrisko iekārtu ražošanas apjomi ir auguši par 23,9% un gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas, ir sekojusi ar 19% izaugsmi. Tāpat arī kokapstrāde piedzīvojusi 0,5% ražošanas apjomu kāpumu.

Strautiņš gan brīdina – ziņas turpmākajos mēnešos varētu arī nebūt iepriecinošas.

Likstas Centrāleiropas mežos veicinājušas izciršanu, nodrošinot Latvijas ražotāju konkurentiem lētas izejvielas, kā arī spiež lejup gatavo produkciju cenas, stāsta Strautiņš. Arī zāģmateriālu cenas, salīdzinot ar pērnā gada augstāko punktu, samazinājušās par 15-20%, turklāt zemākais punkts vēl nav sasniegts.

Luminor eksperts atzīmē, ka apaļkoku pieejamība gada otrajā pusē var pasliktinās, jo cenas papīrmalkas tirgū mazina privāto īpašnieku vēlmi cirst mežus, tādējādi samazinot arī lietkoksnes plūsmu.

Pēc Āboliņa domām kokapstrādes sniegums salīdzinājumā ar aizvadīto gadu nav nemaz tik iepriecinošs.

«Līdzīga situācija šobrīd vērojama arī Lietuvā un Igaunijā, un faktiski ir noticis tas, ko prognozējām gada pirmajā pusē. Baltijas rūpniecības noturība pret ārējiem satricinājumiem nav neierobežota un rūpniecības lejupslīdei Eiropā, kā arī citviet pasaulē ieilgstot, tas arvien vairāk sāk ietekmēt arī mūsu ražotājus,» komentē Āboliņš.

Pasaules vēsmas

Komare apstrādes rūpniecības tempu krišanos saista ar nomākto ražotāju noskaņojumu un vājo ārējo pieprasījumu, ko ietekmē uzjundījušās bažas par Brexit. Savukārt Eirozonā apstrādes rūpniecības noskaņojums pasliktinās sarūkošo pasūtījum dēļ.

«Aug uzņēmumu piesardzība, tie ietur pauzi investīcijās un nogaida, pirms spert nākamo soli. Šī iemesla dēļ Latvijas eksportētājiem nāksies sastapties ar papildus izaicinājumiem, kas saistīti ar ārējā pieprasījuma vājināšanos un sīvo konkurenci jau piesātinātajos eksporta tirgos,» atzīmē Komare.

Prognozes – nebūt ne iepriecinošas

Strautiņš norāda, ka rūpniecības uzņēmumu noskaņojuma indekss Latvijā šogad ir pasliktinājies, taču jūlijā joprojām bija virs vēsturiski vidējā līmeņa, tai skaitā arī pasūtījumu apakšindekss

«Turpretim gaidas par ražošanas apjoma izmaiņām kopš februāra noslīdējušas zem vidusmēra, visstraujāk ir pasliktinājies vērtējums par produktu pārdošanas cenām nākotnē. Taču nozares uzņēmumi joprojām plāno palielināt strādājošo skaitu, kas būs interesants izaicinājums,» situāciju nozarē raksturo Luminor ekonomists.

Ekonomiste atzīst, ka par spīti tam, ka uzņēmumu apgrozījums vietējā tirgū jūnijā pieaudzis par 5,2% un ka varētu šķist, ka ražotājus, kuru produkcija vērsta uz iekšējo tirgu, norises ārpusē neietekmēs, Latvijas ekonomikas izaugsme izrāde sabremzēšanās pazīmes. Tāpat izaicinājumu rada ierobežotais darba spēka piedāvājums un ar to saistītā darba spēka izmaksu palielināšanās, kas negatīvi atsaucas uz uzņēmumu rentabilitāti.

Prognozējot norises gada otrajā pusē, Āboliņš nav optimistiski noskaņots.

«Ražošanas noskaņojuma rādītāji pasaulē, bet it īpaši Eiropā, turpina virzību tālāk recesijas zonā, jaunie eksporta pasūtījumi pasaulē mazinās un šobrīd ir maz cerību redzēt situācijas uzlabošanos trešajā vai ceturtajā ceturksnī. Tas nozīmē, ka Latvijas apstrādes rūpniecībā nākošajos mēnešos varam ieraudzīt arī mīnusus, savukārt gadā kopumā izaugsme noteikti nepārsniegs 3%,» komentē Citadele ekonomists, tomēr atzīmē, ka pagaidām labā ziņa ir tā, ka darba tirgus un patēriņš gan Latvijā, gan Eiropā ir spēcīgs.

Taču Āboliņš atgādina, ka ekonomiskajā ciklā rūpniecība parasti ir apsteidzoša nozare un ražošanas apjomu kritums tajā noteikti būtu negatīvs signāls Latvijas ekonomikai kopumā.

«Aina rūpniecības datos ir ļoti kontrastaina. Šie nav nozares labākie laiki, bet ar spriedumiem par pasaules rūpniecības krīzes ietekmi ir jābūt piesardzīgiem. Negaisa laikā var gadīties, ka vienu labības lauku «nokuļ» krusa, turpat blakus esošs paliek neskarts. Apmēram šādi šobrīd izskatās Latvijas rūpniecības dati,» mierina Strautiņš.


Pievienot komentāru

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā decembrī samazinājās par 1,1%

Salīdzinot ar 2018.gada decembri, 2019.gada novembrī ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir samazinājies par 1,1%, liecina CSP dati.

Pētījums: Pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% Latvijas iedzīvotāju

Latvijā pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% iedzīvotāju, savukārt ikdienā ar velosipēdu pārvietojas 6% iedzīvotāju, secināts pētījumā par velosatiksmi un velosatiksmes infrastruktūru nacionālā mērogā.

Krievijas lētajai elektrībai Baltijā vajadzīgs risinājums, tā eirokomisāre

Igaunijas eirokomisāre Kadri Simsone uzskata, ka ir vajadzīgs risinājums Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas klātbūtnei Baltijas tirgū, jo kaimiņvalstis to var piedāvāt lētāk, nemaksājot Eiropas gaisa piesārņojuma nodokli.

Moneyval ziņojums: Latvija lielākoties izpildījusi rekomendācijas

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē.

Bijušā velotreka vietā Rīgā būvēs jaunu Valsts drošības dienesta ēku, nevis parku

Rīgā, bijušā velotreka Marss vietā, plānots būvēt jaunu ēku Valsts drošības dienestam, tādējādi, visticamāk, nebūs lemts piepildīties VEF rajona nekustamo īpašumu attīstītāju un iedzīvotāju iecerei šajā teritorijā izveidot parku.

Meridian Trade Bank maina nosaukumu uz Industra Bank

Meridian Trade Bank trešdien, 22.janvārī, mainījusi nosaukumu uz Industra Bank, informē bankā.

Video: Tramps un Tunberga Davosā pauž krasi pretēju klimata skatījumu

«Importējiet mūsu naftu un dabasgāzi» pret «mūsu emisijas ir jāizbeidz» – ar tik atšķirīgiem skatījumiem uz klimata krīzi Pasaules Ekonomikas forumā uzstājušies ASV prezidents Donalds Tramps un klimata aktīviste Grēta Tunberga. Piedāvājam noskatīties abas uzrunas pilnā garumā.

Vitenbergs: Latvijas tautsaimniecībā būtiska ir katra investīcija

Investīcija ir brīvas tirgus ekonomikas pamatu pamats un Latvijas tautsaimniecībā būtisks ir ikkatrs ieguldījums, tā izteicies Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs.

Kariņš: Nepieļaujami, ja ministram ir doma mīkstināt nosacījumus VP priekšniekam, lai amatā ieliktu sev tīkamu cilvēku

Prasību mīkstināšana VP priekšnieka amata kandidātiem ir nepieļaujama un šāda rīcība rada aizdomas, ka procesā notiek «kas nelāgs», tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma izteicies premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Pastiprinās bažas par putnu gripas draudiem Latvijā

Putnu gripa mājputniem konstatēta Čehijā, Rumānijā, Ungārijā, Polijā, Slovākijā un Ukrainā, bet savvaļas putniem – Polijā un Vācijā.

Putins maina Krievijas valdības sastāvu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins daļēji mainījis Krievijas valdības sastāvu, ieceļot jaunu apgaismības ministru un virkni citu, bet amatos ļaujot palikt līdzšinējiem aizsardzības, ārlietu un finanšu ministriem.

Par spīti siltajai ziemai dažviet autoceļi ir apledojuši

Apledojums 22.janvāra rītā Vidzemē, Latgalē un Kurzemē dažviet apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

Latvijas dzelzceļš darbinieku skaita samazināšanu sāka jau pērnā gada nogalē

VAS Latvijas dzelzceļš savu funkciju un procesu izvērtēšanu sāka pagājušā gada otrajā pusē, tāpēc darbinieku skaita samazināšana tika sākta pakāpeniski 2019.gada nogalē, informēja LDz pārstāve Ella Pētermane.

Saeimā: Svarīgi Latvijas–Baltkrievijas robežas izbūvē nepieļaut citur konstatētās kļūdas

«Ņemot vērā, ka šogad plānots uzsākt Latvijas–Baltkrievijas robežas joslas izbūvi, svarīgi, lai neatkārtotos Valsts kontroles ziņojumā par Latvijas Republikas robežas joslas infrastruktūras būvniecību un uzturēšanu atklātās kļūdas.»

Balsstiesīgie kūtri parakstās par pašvaldību vēlēšanu regulējuma referendumu

Referenduma ierosināšanai par saskaņā ar Saeimas opozīcijas pieprasījumu apturētajiem likumu grozījumiem, kas paredz izmaiņas pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā, līdz šim parakstījušies 1 137 vēlētāji.

Interpola bijušo priekšnieku notiesā uz 13 gadiem cietumā

Starptautiskās kriminālpoliciju organizācijas Interpola bijušais priekšnieks Mengs Hongvei viņa dzimtajā Ķīnā notiesāts uz 13 gadiem cietumā par kukuļņemšanu.

Saeimas komisijā lemj par lēnāku akcīzes likmes kāpumu cukurotajiem dzērieniem

Saeimas Budžeta un finanšu komisija vienojusies noteikt zemāku akcīzes nodokļa likmi cukurotajiem dzērieniem, nekā tas tika atbalstīts agrākos likumprojekta lasījumos.

Spānijā postījumus rada stipra vētra

Spānijas dienvidaustrumus skārusi stipra vētra, ko amatpersonas saistījušas ar četru cilvēku bojāeju. Vētra nonākusi Francijā, kur to raksturo kā spēcīgāko ziemas vētru kopš 1982.gada.

Latvijā trešajā ceturksnī budžeta deficīts bijis līdzīgs ES vidējam rādītājam

Latvijas budžeta deficīts pērn trešajā ceturksnī veidojis 0,9% no iekšzemes kopprodukta, un tas līdzinājās vidējam līmenim Eiropas Savienībā.

LAKRA: Pēc Parex parādu norakstīšanas valsts nākamajam solim jābūt Latvijas iedzīvotāju bezcerīgo parādu atlaišanai

Tas, ka tiek izvērtēta iespēja pārtraukt tiesāšanos ar bijušajiem Parex īpašniekiem par parādu piedziņu, tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju ir signāls, ka valsts ir gatava atlaist viņu parādus, uzskata LAKRA valdes loceklis Jānis Āboliņš.

Latvijas Kuģu reģistrā pieaug kravas kuģu skaits

Gada laikā Kuģu reģistrā no jauna reģistrēti astoņi – seši sauskravas kuģi un divi naftas tankkuģi. SOLAS kuģu kopējā tonnāža sasniegusi 140 301.

Atskats uz laiku pēc dižķibeles: Latvijā turpinājusi rezonēt «gāzi grīdā» politika

«Latvijā joprojām ir turpinājusi rezonēt «gāzi grīdā» politikas negatīvā ietekme,» atskatoties uz gadiem pēc krīzes, spriež SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Rīgas domes opozīcija neredz jēgu parakstīties par Burova atlaišanu, jo Saeima, visticamāk, atstādinās visu domi

Rīgas domes opozīciju pārstāvošie politiskie spēki pagaidām neplāno sākt parakstu vākšanu par neuzticības izteikšanu Oļegam Burovam, jo uzskata, ka tuvāko nedēļu laikā Saeima nobalsos par domes atlaišanu.

Krievijas lielpilsētās evakuē tiesas spridzināšanas draudu dēļ

Maskavā un Sanktpēterburgā otrdien, 21.janvārī, evakuēti tiesu nami saistībā ar atkārtotiem spridzināšanas draudiem šajās ēkās, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Vējoni ievēl par Latvijas Basketbola savienības prezidentu

Par Latvijas Basketbola savienības prezidentu ievēlēts bijušais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!